مقالاتموفقیت / انگیزشی

افکار شما عاملی تاثیر گذار بر نحوه رفتار و اعمالتان است

آیا هر فکری که در ذهنتان است، باور می‌کنید و می‌پذیرید؟ برخی از این افکار احتمال دارد که مربوط به خودتان باشد و امکان دارد که بعضی از این افکار درمورد دیگران یا آنچه که دیده یا شنیده‌اید باشد. چه تعداد از باورها و و افکار واقعاً‌ درمورد خودتان هستند و مرتبط با چیزهایی که خوانده‌اید یا شنید‌ه‌اید و دیده‌اید، نیستند؟

 آیا از افکاری که هر روز و هر ساعت از ذهن تان می‌گذرند، آگاهی دارید؟

فکر کردن یک فرایند طبیعی است اما اغلب مردم از چیزی که در ذهن شان می‌گذرد آگاه نیستند. این رفتاری خودکار است. ذهن مثل ایستگاه مرکزی قطار است؛ یک مکان شلوغی که افکار همیشه در آن در حال رفت و آمد هستند. تعاملات ما با افراد اطرافمان، صحبت‌هایی که از تلویزیون و رادیو می‌شنویم، هرچه که از کتاب‌ها و مجلات می‌خوانیم، همگی افکاری را در ذهن مان به وجود می‌آورند. این روندی طبیعی است و در هر دقیقه از روز و شب این اتفاق می‌افتد. جریان مداوم این افکار روند طبیعی ذهن است چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟

اگر می‌خواهید کنترل زندگی‌تان را داشته باشید و به دستاوردهایی در زندگی دست پیدا کنید، باید یاد بگیرید تا هر فکری که در ذهن تان است، نپذیرید. باید افکاری که متضاد اهدافتان هستند،‌ رد کنید.اغلب افکاری که می‌پذیریم، افکاری منفی، نگرانی‌ها و افکار محدودکننده هستند. ادامه دادن به فکر کردن به آن ها تبدیل به عادت می‌شود و به تدریج آن ها را باور می‌کنید و مطابق با آن ها زندگی می‌کنید. آیا واقعاً این همان چیزی است که می‌خواهید؟

Do you accept all thoughts that come to your mind?

عجیب است که اغلب افراد نمی‌توانند تعدادی از افکار را بپذیرند و بقیه را رد کنند. آیا شما تمام در و پنجره‌های منزلتان را باز می‌گذارید تا هرکسی وارد آنجا شود و هر کاری که دلش می‌خواهد، انجام دهد؟ آیا چنین اجازه‌ای ر

ا می‌دهید؟ مطمئناً نه! اما آیا این اجازه را به افکارتان می‌دهید تا وارد ذهن تان شوند، توجه شما را جلب کنند؟ وقتی فکری از ذهن تان دور می‌شود، فکری دیگر جایگزین آن می‌شود و این در هر دقیقه از روز تکرار می‌شود.

  • در حال تماشای اخبار هستید، در این هنگام افکار نگران‌کننده و پرسش‌هایی در ذهن تان جریان پیدا می‌کنند.
  • با فردی در حال گفتگو هستید، نجواهای درونی در ذهن تان شروع می‌شوند.
  • فردی از چیزی صحبت می‌کند که دوست ندارید و افکار عصبی‌کننده از ذهن تان برمی‌خیزند.
  • می‌خواهید مطالعه کنید، افکارتان از یک فکر به فکر غیرمرتبط دیگر در جریان هستند و اجازه نمی‌دهند که شما به مطالعه‌تان برسید.

شما افکارتان را کنترل می‌کنید یا افکارتان شما را؟

بعضی افکار به مدت طولانی‌تری و بعضی از آن ها به مدت کوتاه‌تری در ذهن هستند. بعضی افراد هم افکار خاصی را جذب ذهن شان می‌کنند و بعضی هم افکار متفاوتی دارند. همۀ این ها اتفاق می‌افتد بدون اینکه شما از آنچه که در ذهن تان است،‌ آگاه باشید. شاید این افکار را به عنوان افکاری درست بپذیرید درحالی‌که اینگونه نیستند. اگر این افکار بارها در ذهن تان تکرار شوند، عادات و رفتارتان را تحت تأثیر قرار می‌دهند.  آیا شما در این موقعیت هرکاری می‌کنید؟ اگر همیشه ذهن تان درگیر این افکار باشد و آن ها را درست تلقی کنید، مطابق با آن ها عمل می‌کنید و به این افکار اجازه می‌دهید که زندگی‌تان را کنترل کنند.

دفعۀ بعد وقتی که در خانه تنهایید یا تنهایی پیاده‌روی می‌کنید، تلاش کنید تا به ذهن تان و افکاری که دارید توجه کنید. از آنچه که در ذهن تان می‌گذرد تعجب می‌کنید. فرض کنید که چند دقیقه استراحت می‌کنید و دوباره فکرتان را از سر می‌گیرید. اگر هر فکری را قبول نکنید، کنترل ذهن و زندگی‌تان را خودتان برعهده می‌گیرید. تمرکز، قدرت درونی و آرامشتان بهتر خواهد شد.

شاید افسار گسیخته ترین بخش وجودی ما ذهن ما باشد. بخشی که مشمول هیچ محدودیتی نیست و به قول معروف هر کاری دلش بخواهد انجام می دهد. اگر بتوانیم کنترل این اسب وحشی را در دست بگیریم در واقع به یکی از مهارت هایی دست یافته ایم که بسیاری افراد سال ها برای کسب آن تلاش های شبانه روزی انجام می دهند. کنترل ذهن، کنترل اعمال و رفتارمان را در پیش دارد. زیرا ما با توجه به نتیجه گیری های ذهنی خود عمل میکنیم و به محیط اطرافمان واکنش نشان می دهیم. این مهارت بسیار مفید می تواند به عنوان یک شتابدهنده بسیار قوی برای ما در مسیر رسیدن به اهدافمان باشد. آکادمی بازار با سال ها تجربه در بخش توسعه فردی و راه های کسب موفقیت راهکار های مطمئنی را در اختیار شما می گذارد تا با بکارگیری آن ها بتوانید مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را کسب کنید. برای شروع می توانید در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کرده و از رقبایتان سبقت بگیرید! برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن