مقالاتموفقیت / انگیزشی

با معنی و مفهوم نگرش مثبت بیشتر آشنا شوید

احتمالاً بارها این جمله را شنیده‌اید: ” شما باید نگرش مثبتی داشته باشید.” آیا این جمله برایتان قابل فهم است؟ چرا اصلاً باید نگرش مثبت داشته باشید؟ در این مقاله سعی بر این است که چند تعریف در مورد نگرش مثبت ارائه شود. چه موقع مردم به شما می‌گویند که باید افکار منفی را دور بریزید و افکار مثبت را بپذیرید؟ زمانی این سخن به شما گفته می‌شود که شما در شرایط بد و منفی منتظر شکست و ناکامی هستید و به توانایی‌های خود شک دارید. آنها شما را به مثبت بودن و داشتن اعتماد به نفس و خود باوری تشویق می‌کنند.

برای شاد بودن و پیشرفت در زندگی نگرش مثبت داشتن ضروری است. افرادی که این نگرش را دارند زندگی خود را سرشار از نور، امید و اشتیاق می‌سازند. انسان های امیدوار و شاد، دیگر چه ویژگی هایی دارند؟ سؤالی که پاسخ آن را استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت به شما خواهند داد.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

داشتن نگرش مثبت به این معنا نیست که همیشه همه چیز آرام و خوشایند است و هیچ مشکلی در زندگی وجود ندارد. اما این تضمین را می‌کند که هر مانعی که سدّ راه شما شد نمی‌تواند جلوی حرکت شما را بگیرد و روحیه شما را بد کند. این نگرش شما را به ادامه کار و تلاش دوباره تشویق می‌کند علیرغم اینکه مشکلات هم همیشه وجود دارند.

نگرش مثبت به چه معناست؟

1. حالتی از ذهن که نتایج مطلوب را خیال پردازی می‌کند و در انتظار آنهاست.

2. تمایل برای انجام کارهای جدید.

3. اعتقاد به اینکه همه چیز به خوبی پیش می‌رود.

4. کمک می‌کند که خوبی‌های مردم را ببینید.

5. نگرشی ذهنی که به جای بدی‌ها و شکست‌ ها، خوبی‌ها و پیشرفت در زندگی‌تان را می‌بینید.

6. ذهنیتی ایجاد می‌کند که شما موقعیت‌ها را تشخیص دهید.

7. یعنی فکر مثبت.

8. خوش‌بینی و حفظ ذهنیت مثبت.

9. نگرشی ذهنی که بر جنبه‌ی روشن زندگی تمرکز دارد.

10. ذهنیتی که عبارات “من می‌توانم” و ” آن ممکن است” را بر زبانم جاری می‌سازد.

ویژگی افراد دارای نگرش مثبت

1. نگرش مثبت چارچوب ذهنی از خوش‌بینی است که در انتظار اتفاقات خوب است. افراد دارای این نگرش راحت‌تر با مسائل کنار می‌آیند، شاد هستند و شادی را به دیگران می‌بخشند.

2. این افراد بر مشکلات و سختی‌های گذشته متمرکز نمی‌شوند. چنین افرادی سعی می‌کنند که از اشتباهات گذشته درس بگیرند و در زندگی به کار ببندند.

3. افراد فوق به طرز مطلوبی در تمام زمینه‌ها زندگی خود را مدیریت می‌کنند. این افراد موقعیت‌ها و چالش‎‌های زندگی را مدنظر دارند، دارای اعتماد به نفس هستند و اطمینان دارند که می‌توانند با آنها کنار بیایند.

4. آنها درگیر افکار منفی و ترس نمی‌شوند و دارای عزت نفس هستند و فعالند. هیچ چیز مانع آنها نیست و همیشه سعی دارند که راه‌هایی برای غلبه بر آنها پیدا کنند.

شما هم ویژگی‌های افراد دارای نگرش مثبت را در خود ایجاد کنید با عبور از اندیشه منفی کار را شروع کنید. آیا اغلب به رخدادهای بد در زندگی فکر می‌کنید؟ باید دست از این کار بردارید. این افکار خود به خود برای شما موقعیت بد را ایجاد می‌کند. وقتی افکار بد به ذهن هجوم می‌آورند، دیگر به سراغ حل مسائل و پیشرفت نمی‌روید. تنها امور منفی را می‌بینید و در انتظار آنها هستید. اینگونه اندیشیدن در رفتار و انتخاب‌هایتان تأثیرگذار است. باید از این افکار اجتناب کنید و افکار مثبت درمورد موفقیت و شادی را جایگزین آنها کنید. در آغاز این کار سخت است اما با استقامت و پایداری می‌توانید طرز فکر خود را تغییر دهید.

ببینید که کدام افکار در زندگی شما بیشتر غلبه دارد. فکر کنید طی 24 ساعت گذشته چه افکاری داشته‌اید. آنها را بر روی کاغذ بنویسید. دو لیست تهیه کنید. لیستی که شامل افکار منفی شماست و لیستی که افکار مثبتتان را نشان می‌دهد. این دو را مقایسه کنید کدام لیست بزرگتر و طولانی‌تر است؟ آیا این افکار منفی ارزشی دارند و نیازی به آنها هست؟ بهتر نیست که آنها را کنار بگذارید و افکار موجود در لیستِ افکار مثبت را جایگزین آنها کنید؟  وقتی به مدت یک یا دو هفته این کار را ادامه دهید، متوجه خواهید شد که نگرش مثبت زندگی‌تان را چگونه متحول می‌سازد.

نقل‌قول‌هایی در مورد نگرش مثبت

“نگرش مثبت شبیه جعبه مداد شمعی است که به دنیایتان رنگ و لعاب می‌دهد. دائماً نقاشی خود را با رنگ خاکستری رنگ‌آمیزی می‌کنید و بدین ترتیب همیشه تصویرتان سرد و دلگیر به نظر می‌رسد. تلاش کنید با اضافه کردن رنگ‌های روشن به تصویر و با چاشنی طنز آن را روشن‌تر سازید.”  «آلن کلین»

” بزرگترین اکتشاف هر نسلی این است که بتواند با تغییر نگرش زندگی‌اش را تغییر دهد.”  «ویلیام جیمز»

“هیچ کسی اندیشه‌هایتان را شکل نمی‌دهد، خودتان هستید که هدایتگر اندیشه‌هایتان هستید.”  «لی. جِی کولان»

” وقتی اندیشه‌های مثبت را جایگزین اندیشه‌های منفی می‌کنید، به نتایج مثبتی دست می‌یابید.”  «ویلی نِلسون»

” هرکجا که می روید، مهم نیست که هوا چطور باشد؛ همیشه همراه خودتان روشنایی را ببرید.  « آنتونی جی. دی آنجلو»

آموختید که نگاه افراد با نگرش مثبت، رو به آینده است، در شرایط حال به سختی ها و شکست های گذشته خود فکر نمی کنند و تنها با افکاری مثبت برای دستیابی به اهداف خود تلاش می نمایند. موضوعی که استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت بسیار به آن توجه خواهند داشت و به شما خواهند آموخت که چگونه در شرایط سختی که با آن روبرو هستید، ناامید نگردید و با نگرشی مثبت به آینده خود بیاندیشید و به سوی موفقیت حرکت نمایید. برای شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

راز موفقیت در کسب لذت جهت امید به زندگی بهتر
4 برهان علمی که وجود قانون جذب را اثبات می کند
خوش بینی بیش از اندازه منجر به رفتار های غیر منطقی می شود
چگونه ذهن خود را به مثبت اندیشی عادت دهیم؟
چگونه با استفاده از افکارتان، زندگی‌تان را تغییر دهید؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن