پادکست ها

پادکست آکادمی بازار با موضوع «قدرت نه گفتن»

برنامه فکرانه - معرفی یکی دیگر از کلیدهای موفقیت

در این پادکست آکادمی بازار موضوع نه گفتن در مقابل درخواست‌‌های دیگران به‌عنوان کلیدی از کلیدهای موفقیت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شما جزو کدام گروه هستید، آیا جزو افرادی هستید که همیشه به درخواست‌های بقیه بلی می‌گویند یا جزو افرادی هستید که همیشه پاسخ منفی می‌دهند. شاید هم مسیر میانه را در پیش می‌گیرید و به مقتضای زمان پاسخ می‌دهید.

اینکه تصور کنیم کسی می‌تواند همیشه و در همه شرایط به درخواست‌های ما پاسخ مثبت بدهد، کمی عجیب است. یعنی کمی عجیب می‌رسد کسی بتواند در همه مواقع، تحت هر شرایطی و در تمام زمان‌هایی که خواسته‌ای از او داریم پاسخش همیشه و صد در صد مثبت باشد. باید به صداقت چنین افرادی شیاد کمی شک کرد. احتمالا این افراد، با خودشان و طرف مقابل رو راست نیستند.

مطالعه بیشتر: با نه گفتن به دیگران، به فرصت های عالی پیشروی خود بله بگویید

مطالعه بیشتر: چگونه مهارت نه گفتن به دیگران را بیاموزیم؟

افرادی هم که همیشه پاسخ منفی می‌دهند، این افراد هم رفتاری عجیب و غریب دارند و نمی‌توان زیاد روی آنها حساب کرد. مگر می‌شود کسی همیشه نظرش منفی باشد؟ پس این افراد هم رفتار خیلی منطقی از خودشان نشان نمی‌دهند.

اما گروه سوم، افرادی که به مقتضای زمان گاهی پاسخ مثبت و گاهی پاسخ منفی می‌دهند. به‌نظر این افراد منطقی‌تر می‌رسند. به شرایط توجه می‌کنند، با خودشان و طرف مقابل رو راست هستند و در عین حال فکر کرده و سپس پاسخ می‌دهند. به نظر می‌رسد روی چنین افرادی می‌شود حساب باز کرد. چون سنجیده و پخته تر عمل می‌کنند.

خوشبختی یعنی داشتن یک ذهن خلاق و قدرت جذب نشانه‌ها
قدرت

قدرت نه گفتن

برخی افراد هستند که می‌دانند در برخی مواقع و برای برخی خواسته‌های طرف مقابل پاسخ منفی بدهند ولی مشکل آنها این است که نمی‌توانند نه بگویند. اغلب این افراد با مشکلاتی همچون موارد ذیل مواجه هستند:

  • خجالت می‌کشم و نمی‌توانم حرفم را صادقانه بزنم.
  • اگر به طرق مقابل نه بگویم از دستم ناراحت می‌شود.
  • طرف مقابل خیلی به من محبت داشته حالا نمی‌توانم نه بگویم.
  • اگر نه بگویم او هم به درخواست‌های من نه می‌گوید و لج می‌کند.
  • اگر نه بگویم دعوا و جنجال راه می‌افتد.
  • دلم می‌سوزد و نمی‌توانم نه بگویم.
  • همه بهش نه گفتن، من هم نمی‌‌توانم نه بگویم.
  • اگر از من نه بشنود، روحیه‌اش خراب می‌شود.
  • اگر نه بگویم ممکن است ضربه روحی بخورد.
هدف - برنامه فکرانه - دکتر احمد محمدی
بخوانید

بسیاری از ما ممکن است در شرایطی قرار گرفته باشیم که به یکی از دلایل فوق یا حتی دلایل بیشتری، نتوانسته باشیم درست و منطقی تصمیم بگیریم و پاسخ منفی به طرف مقابل خودمان بدهیم.

گاهی واقعا از عهده کاری برنمی‌آییم. گاهی واقعا تحت فشار هستیم و شرایط بلی گفتن نداریم. ولی به دلایل مختلف خود را تحت فشار منگنه قرار می‌دهیم تا به طرف مقابل پاسخ مثبت بدهیم.  به‌مرور زمان می‌بینید که شما برای خودتان زندگی نمی‌کنید، بلکه در نوعی آشفتگی و فشارهای خودساخته قرار دارید. اصلا نمی‌توانید برنامه ریزی کنید. نمی‌توانید کارهای خودتان را به‌صورت کامل و دقیق به‌انجام برسانید و از مسیر موفقیت فرسنگ‌ها دور شده‌اید.

همه چیز به خود شما بستگی دارد. چنین وضعیت‌هایی به‌مرور زمان از شما فردی ضعیف می‌سازد. کم‌کم دیگران نمی‌توانند روی شما حساب باز کنند. چون فردی مقتدر نیستید. از سوی دیگر وقتی نمی‌توانید مدیریت خوبی بر شرایط و اوضاع خودتان داشته باشید، چظور می‌توان روی شما حساب زیادی باز کرد.

همیشه این نکته را باید به خاطر داشته باشیم که دیگران ممکن است در کوتاه مدت از ما رضایت خاطر داشته باشند، اما باید به آینده هم فکر کرد. تصور کنید، شما خود را تحت فشار شدیدی قرار می‌دهید تا برخلاف میل باطنی و به دلایل مختلف برای کسی کاری انجام دهید، معمولا چنین روابطی نه تنها عمق پیدا نمی‌کند، بلکه با شکست روبه‌رو می‌شود. چون بالاخره کار به جایی می‌رسد که این فشارها خود را نشان می‌دهند.

اگر می‌خواهید برای کسی کاری انجام بدهید، اگر در شرایط تصمیم گیری برای گفتن آری یا خیر به کسی هستید، باید ابتدا با قدرت تفکر تصمیم‌گیری کنید. خداوند به ما قدرت فکر کردن عطا کرده تا در چنین مواقعی از آن استفاده کنیم. باید بتوانیم مزایا و معایب نه گفتن یا آری گفتن را مشخص کنیم. باید دقیق معلوم کنیم از عهده آن کار برمی‌آییم یا خیر. باید دقیق مشخص کنیم که با چه هدفی آری یا نه می‌گوییم.

مشتری مداری ۲ - برنامه فکرانه - دکتر احمد محمدی
بخوانید

وقتی شما با قدرت فکر خود تصمیم گیری کنید، به مرور زمان دیگران به شما با چشم دیگری نگاه می‌کنند و متوجه می‌شوند که شما برای هر کار خود دلیل دارید و با فکر و منطق برنامه ریزی می‌کنید و حساب شده حرف می‌زنید. به‌مرور قابل اعتمادتر هم می‌شوید و به فردی قوی‌تر تیدیل می‌شوید.

در پادکست آکادمی بازار به موضوع نه گفتن پرداخته شده است که به شما راهکارهایی برای نه گفتن و دلایل آنکه نمی‌توانید نه بگویید را مطرح می‌کند. کاغذ و قلم بردارید و قسمت‌های مهم پادکست را نکته برداری کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید بیش از پیش و مصصم تر به پیش بروید.

استاد احمد محمدی
رادیو فکرانه – قدرت نه گفتن (برای شنیدن Play کنید)

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انگیزشی منتشر کرده است که می‌تواند پاسخگوی برخی دغدغه‌های ذهنی کاربران باشد. عناوین برخی از این ویدئوهای آموزشی عبارتند از: منتظر معجزه بمانم یا قوانین موفقیت را یاد بگیرم؟، از کجا بفهمیم در آینده موفق خواهیم شد یا خیر؟ ، چگونه می‌توانیم زندگی را طور دیگری ببینیم؟، نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟، چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟ و بسیاری از ویدئوهای آموزشی که می‌تواند راهگشا باشد.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

پادکست برند شخصی – پرسونال برندینگ – برنامه فکرانه
چرا نمی‌توانم روی کارهایم تمرکز لازم را داشته باشم؟
چگونه خشم خودمان را کنترل کنیم؟ (برنامه فکرانه)
چرا تنبلی می‌کنیم و کارها را به تعویق می‌اندازیم؟ – برنامه فکرانه
تقویت اعتماد به نفس را با تکنیک‌های ساده و کاربردی بیاموزید
برچسب ها

تینا پورشاهید

زندگی را باید ساخت. درکنار هم می‌توانیم بهترین‌ها را تجربه کرده و زندگی را با تلاش مستمر، پشتکار، آموزش و همراهی از نو بسازیم. در کنار هم قوی‌تر از قبل پیش خواهیم رفت. خستگی در ما راهی ندارد چون معتقدیم هیچ وقت برای ساختن زندگی دیر نیست.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − ده =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن