سرنوشت از پیش تعیین شده یا به دستان شما ساخته می‌شود؟

فیلم «فارست گامپ»
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
اعتقاد به سرنوشت از پیش تعیین شده یا سرنوشتی که به دستان انسان ساخته می‌شود همیشه جای بحث و اختلاف نظر بین همه بوده است.

در فیلم «فارست گامپ» فیلمی به کارگردانی رابرت زمکیس، داستان کودکی را می‌بینیم که با وجود هوش پایین و ناتوانایی جسمی که از ابتدا همراهش بوده به تدریج رشد کرده و در زندگی علیرغم انتظار دیگران و در عرصه‌هایی که خودش هم انتظارش را ندارد به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا می‌کند. یکی از موضوعات فیلم در مورد اعتقاد به سرنوشت از پیش تعیین شده است، برخی بر این باورند که زندگی انسان بر اساس مقدرات الهی رقم می‌خورد و انسان اختیاری در ساختن آن ندارد.

اما به طور کلی اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم می‌توان گفت زمانی که خداوند به انسان قدرت اختیار را بخشید به او این قدرت را داد تا بتواند انتخاب کند، درست است که انسان در برخی مسائل قدرت ندارد اما وقتی در مسیرهای زندگی در معرض تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد آزاد است که انتخاب کند، با قدرت عقل و درایتی که خداوند به او بخشیده است. همانطور که خود در آیه 256 سوره بقره می‌فرماید: کار دین به اجبار نیست، راه درست از راه گمراه روشن شده است.

مطالعه بیشتر: سرنوشت خودتان را در دست بگیرید

مطالعه بیشتر: تاثیر تفکر مثبت بر سرنوشت ما در ویدئو انگیزشی

سه راه جادویی برای ساختن سرنوشت و آینده

گم شدن در مشکلات روزمره زندگی، گرفتار شدن در موانع مداوم و خوشحالی، بسیار آسان است. وقتی گیر کردیم، می تواند مانند یک آونگ دائمی از عذاب باشد، به خصوص اگر شاهد خبرهای ناگوار این روزها در رسانه‌ها باشیم.

بنابراین چگونه می‌توانیم یک انگیزۀ جدید را برای خودمان داشت باشیم؟ چگونه می‌توانیم از زندگی دنیوی فراتر برویم تا رویاهای خود را تحقق بخشیم؟

۱. اعتقاد داشته باشید که می‌توانید سرنوشت خود را بسازید

بسیاری از افراد وقتی در مورد قانون جذب می‌گویند که «افکار باعث ایجاد واقعیت می‌ شوند» اما حقیقت کمی عمیق‌تر از این است. ما می‌توانیم افکار خود را در ذهن خود بیان کنیم اما اگر باور نکنیم که این واقعیت داشته باشد، هیچ فایده‌ای ندارد. این باورهای اصلی ما است که آینده ما را شکل می‌‌دهد، نه فقط افکار ما.

پس اگر بخشی از ناخودآگاه شما روندی خرابکارانه در روند تجلی شما پیش بگیرد، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ گاهی اوقات این می‌تواند مانند یک وضعیت جدی  به آینده شما خیانت کند. شما برای ساختن زندگی و آینده پیش‌وریتان مختار هستید، باید هوشیارانه  از موقعیت‌های زندگی استفاده کنید و به جای اعتماد به سرنوشت اجباری خودتان دست به کار شوید.

اعتقاد به اینکه شما می‌توانید سرنوشت خود را ایجاد کنید یک گام اساسی است، بنابراین مدتی را صرف سوال و مجدداً ساختن سیستم اعتقادی خود کنید.

آیا اعتقاد دارید شما لیاقت شادی را دارید؟ آیا شما اعتقاد دارید که لیاقت فراوانی را ارید؟ آیا شما اعتقاد دارید که لیاقت یک رابطه عاشقانه برابر را دارید؟ روی دوست داشتن خود و حفظ رابطه مثبت با خود کار کنید.

سرنوشت
سرنوشت

۲.  رسانه‌های منفی را خاموش کنید.

یکی از مواردی که توانایی اتصال کامل به قدرت را از شما می‌گیرد، منفی بودن برخی رسانه‌ها، اخبار، برنامه‌های تهاجمی تلویزیونی و حتی توییتر منفی و موضوعات فیس بوک است.

بسیاری از مواردی که روزانه در معرض آن قرار داریم می‌توانند ما را از ترس پر کرده و ناتوان کنند. یک روز در هفته وقت بگذارید تا از هر چیزی که باعث ترس و انرژی منفی می‌شود جلوگیری کنید. اخبار را تماشا نکنید، مهم نیست که چقدر وسوسه‌انگیز باشند، باید ذهنتان را از اخبار منفی سم زدایی کنید.

درعوض، به پادکست‌های الهام بخش، موسیقی و چیزهایی که شما را بالا می‌برد ، گوش دهید. شما از تأثیر این وضعیت در میزان خلق و خو و انرژی خود شگفت زده خواهید شد.

۳. فعال و موثر باشید.

وقت گذاشتن برای تمرکز روی رویاها و اهداف، قدرت شما را تقویت می‌کند. زندگی می‌تواند ما را در آنچه که احساس گرداب فعالیتی در آن می‌کند، حفظ کند و خودتان را با کار و فعالیت‌های موثر مشغول کنید و وقتتان را به بطالت نگذارنید.

کارهای روزمره خود را با هم ترکیب کرده و جادو کنید. یک پیله آشکار ایجاد کنید. برای تمرکز روی خواسته‌های خود، فضا، وقت و فرصت بیشتری پیدا کنید. یک دفتر خاطرات و برنامه‌های آینده بنویسید و از خواسته‌های کوچک و همچنین بزرگ بنویسید و هنگام دریافت آنها، آنها را علامت بزنید. هرچه بیشتر تمرین کنید، آسانتر می‌شود. هرچه بیشتر نتایج را مشاهده کنید، نتایج قوی‌تر می‌شوند.

از همه مهمتر در مورد آن رویاها کاری خاص انجام دهید. اگر می‌خواهید کتاب بنویسید، روزی یک صفحه بنویسید. به جهانیان نشان دهید که شما یک فرد خالق سرنوشت خود هستید.

هنگامی که ما تغییرات کوچک ایجاد می‌کنیم، جلوه‌ای موج دار ایجاد می‌شود که به سراسر جهان می‌رسد و می‌تواند چیزی بیش از آنچه که برای آن چانه‌زنی می‌کردیم به ارمغان بیاورد. آن رویاها را به حوضچه زندگی پرتاب کنید و آغوش خود را در برابر موج‌های ممکن باز کنید.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انگیزشی منتشر کرده است که می‌تواند پاسخگوی برخی دغدغه‌های ذهنی کاربران باشد. عناوین برخی از این ویدئوهای آموزشی عبارتند از: منتظر معجزه بمانم یا قوانین موفقیت را یاد بگیرم؟، از کجا بفهمیم در آینده موفق خواهیم شد یا خیر؟ ، چگونه می‌توانیم زندگی را طور دیگری ببینیم؟، نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟، چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟ و بسیاری از ویدئوهای آموزشی که می‌تواند راهگشا باشد.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments