زندگینامه پروفسور سمیعی جراح مغز و اعصاب

پروفسور سمیعی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در این مقاله آکادمی بازار شما را با زندگینامه پروفسور سمیعی ، جراح مغز و اعصاب آشنا می کند.

پروفسور سمیعی  یکی از بهترین و حرفه ای ترین جراحان مغز و اعصاب در کل دنیا شناخته شده است. پروفسور سمیعی از مخترعین موفق روش جدید ونوین در جراحی مغز می باشد و خدمت های بسیاری در این راه انجام داده و افتخارات زیادی را در این راه کسب کرده است.

پروفسور سمیعی  از افراد مشهور در جراحی مغز و اعصاب به شمار می رود. او نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان به شهرت رسیده است و همچنین رئیس مرکز علوم و اعصاب در آلمان را عهده دار است . وبه عنوان نخستین پایه گذار روش نوین جراحی قاعده ی جمجمه شناخته شده است.

مطالعه بیشتر: زندگینامه مریم میرزاخانی نابغه ی علم ریاضیات

آکادمی بازار مرجع موفقیت ایران، مجموعه‌ای غنی از مقاله‌های مختلف در زمینه‌های بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و … ارائه می‌دهد. به‌علاوه کاربران می‌توانند از دوره‌های آموزشی این مرکز همچون پکیج آموزشی غیرحضوری ذهن قدرتمند بهره برده و آن را ازطریق فروشگاه آکادمی‌ بازار تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

در قسمت زندگینامه افراد موفق، مقاله‌های مختلفی همچون زندگینامه پروانه وثوق فرشته ی نجات کودکان سرطانی، ندگینامه استفان پرسون موسس پردرآمدترین فروشگاه H&M، زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان، زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد، زندگینامه کارلوس اسلیم هلو ثروتمند مکزیکی و هفتمین ثروتمند جهان، زندگینامه احمد و محمود خیامی بنیانگذاران ایرانخودرو و … را می‌توانید مطالعه کنید.

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه پروفسور سمیعی همراه باشید.

زندگینامه پروفسور سمیعی از کودکی تا دانشگاه

پروفسور سمیعی در تاریخ ۲۹ خرداد سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. پدر او شمالی و جزو خانواده های معروف بود و مادرش اهل شیراز بود. او به همراه خانواده اش چند سال پس از زندگیدر تهران به شیراز باز گشتند. پروفسور سمیعی تحصیلاتش را در دبیرستان مشهور شاهپور رشت به پایان رساند و برای ادامه‌ی تحصیل به کشوره آلمان رفت.

پروفسور سمیعی در یکی از مصاحبه های خود اعلام کرد که در سن یازده سالگی متوجه علاقه ی خود به به جراحی مغز واعصاب شده سپس در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در شهر ماینتس در رشته‌های زیست‌شناسی و پزشکی شروع به تحصیل کرده و توانست جایزه ی ویژه وزارت علوم ایران به عنوان برترین  را به دلیل نمرات بالا در امتحانات کسب کند. به دلیل کسب عالی‌ترین نمرات در امتحانات پایان دوره‌ی پزشکی توانست جایزه‌ی ویژه‌ی وزارت علوم ایران برای برترین دانشجویان مقیم اروپا را از آن خود کند.

 پروفسور زیره نظر کورت شورمن دوره های تخصصی جراحی مغز واعصاب را شروع کرد .و موفق شد سال ۱۳۴۹ یعنی در سن ۳۳ سالگی مدرک بورد تخصصی در این رشته از کشور آلمان کسب کرد.

جراح مغز و اعصاب
زندگینامه پروفسور سمیعی

افتخارات پروفسور سمیعی ، جراح مغز و اعصاب

در زندگینامه پروفسور سمیعی می خوانیم که او توانست در سال ۱۳۴۹ عنوان دانشیاری را در زمینه جراحی مغز و اعصاب کسب کند . و معاون دپارتمان جراحی مغز و اعصاب دانشگاه ماینتس شد. یک سال نگذشته بود که توانست در این رشته به درجه ی استادی برسد . در همان زمان بود که از سمت کشور به پروفسور سمیعی  عنوان استادی و ریاست در زمینه رشته‌ی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) پیشنهاد شد؛ اما به دلیل  فعالیت‌های علمی خود در دانشگاه ماینتس این پیشنهاد را نپذیرفت.

پروفسور سمیعی در سال ۱۳۵۰ برای اولین بار آموزش جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ با کمک بنیاد فولکس‌واگن توانست ، برای نخستین بار آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی کشور آلمان را تأسیس کند. او در سال ۱۳۵۶ ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات شهر هانوفر آلمان را بر عهده گرفت.

 

پروفسور از سمت دانشگاه هایی مانند لایدن هلند و ماینتس آلمان برای ریاست در زمینه جراحی مغز و اعصاب پیشنهاد همکاری داشت. در سال ۱۳۶۷ به سمت استادی جراحی مغز و اعصاب دانشگاه پزشکی هانوفر رسید. پروفسور سمیعی چندین سال پی یا پی رئیس هر دو قسمت جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر را بر عهده داشت.

در سال ۱۹۷۹ برای اولین بار آموزش جراحی قاعده‌ی جمجمه در دنیا را در شهر هانوفر بنا نمود و در ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ به ریاست فدراسیون جهانی انجمن‌های جراحی مغز و اعصاب برگزیده شد. همچنین پروفسور سمیعی در سال ۲۰۰۴ مؤسسه‌ی بین‌المللی علوم اعصاب کشور  چین واقع در دانشگاه پزشکی پکن را مدیریت و بنا کرد.

پروفسور مجید سمیعی در دهه‌ی ۱۹۹۰ و در شهر هانوفر آلمان مرکز خصوصی بین‌المللی علوم اعصاب را که به‌اختصار INI نامیده می‌شود، در مرکز شهر هانوفر آلمان بنا نمود.

جراح
پروفسور سمیعی

فعالیت های پروفسور سمیعی در ایران

پروفسور سمیعی ریاست و مدیریت در بسیاری از مؤسسات بین‌المللی را عهده دار بوده است. در ایران هم فعالیت‌های بسیاری انجام داده است. سازمان تأمین اجتماعی کشورمان در سال ۲۰۰۴ سمت ریاست بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان میلاد تهران را به پروفسور سمیعی اعطا کرد.

او دوره‌های آموزشی جامعی برای کارکنان دپارتمان برنامه‌ریزی و اجرا کرد و همین موضوع باعث شد این دپارتمان به یکی از توسعه‌یافته‌ترین و پیشرفته‌ترین مراکز جراحی مغز و اعصاب تبدیل شود. در زندگینامه پروفسور سمیعی بیان می شود که از سال ۲۰۰۶ سمپوزیوم بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب را به سرپرستی خود و به‌طور مستمر در تهران برگزار می‌کند.

ایجاد بنیاد فرهنگ و علم گیلان و مرکز تحقیقات سرطان‌شناسی رشت نمونه ای از فعالیت‌های آموزشی پروفسور سمیعی در کشورمان است. پروفسور بیان کرده که هدفش از ایجاد این بنیاد ساختن فضای همدلی و همکاری بین نخبگان و دانشمندان در علوم مختلف شهر گیلان است. پروفسور سمیعی اعلام کرد که ۳ نفر از پزشکان متخصص گیلان برای آموزش دوره‌ های PHD و Fellowship به مدت ۲ تا ۳ سال به کشوره آلمان می‌ر‌وند و هزینه های سفر آن ها نیز از قبل تأمین شد.

پروفسور بیان کرده که این بنیاد با کمک اساتید اداره می شود و برای فعالیت های علمی جوانان گیلان بنا شده است. یکی دیگر اقدامات پروفسور سمیعی در ایران تأسیس بیمارستانی به نام  سمیعی در شهر رشت است.

این بیمارستان تخصصی که دارای 400 تخت خواب است در سال ۱۳۸۷ و با حضور گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان شروع شد. که علاوه بر خدمات درمانی کارهای پژوهشی نیز صورت میگیرد و قسمت جراحی مغز و اعصاب با اساتید کشور آلمان همکاری خواهد داشت .

دستاورد های پروفسور سمیعی

از افتخارات در زندگینامه پروفسور سمیعی این است که او در طی فعالیت‌های خود توانسته ۱۲۰۰۰ بیمار را به‌طور موفقیت‌آمیز عمل کند. پروفسور صدها مقاله و ۱۷ جلد کتاب نوشته و توانسته شاگردان بسیاری را آموزش دهد. شاگردان پروفسور سمیعی  در کشورهای مختلف دنیا در زمینه جراحی مغز و اعصاب فعالیت دارند و هر سال به‌افتخار پروفسور سمیعی در یکی از کشورها کنفرانس برگزار می‌کنند.

پروفسور در حدود ۴ سال رئیس فدراسیون جهانی جراحی مغزو اعصاب بود  که در سال ۲۰۰۱ به پاس زحماتی که کشیده است عنوان رئیس افتخاری این بخش را گرفت .

رئیس‌جمهور آلمان غربی در سال ۱۳۶۷ نشانی به عنوان خدمات درجه‌ی ۱ کشوره آلمان را به پروفسور سمیعی اهدا کرد. چند ماه بعد به او  جایزه‌ی علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان برای تشکر از فعالیت‌ در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب اهدا شد.

 همچنین عالی‌ترین نشان افتخاری دولت چین نیز در سال ۱۳۸۶ برای تشکر از فعالیت ها و تلاش‌های پروفسور سمیعی به جامعه‌ی پزشکی توسط  معاون نخست‌وزیر چین به ‌وی اهدا شد. طبق تحقیقات پروفسور سمیعی مرگ و میر در قاره آفریقا که ناشی از صدمات مغزی است ۳ برابر بیشتر از بیماری بر اثر ایدز بوده . به همین دلیل  او ۱۰۰ نفر از جراحان مغزو اعصاب آفریقا را برای آموزش در این راه به آلمان اورد و سپس آن ها را به کشوره خودشان فرستاد.

در سال ۲۰۱۳  بود که از سوی فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز و اعصاب ، پروفسور سمیعی را به‌عنوان جراح مغز سال ۲۰۱۳ معرفی کرد. رئیس این فدراسیون اعلام کرد: (تا کنون هیچ‌کس در جراحی مغز با مهارت و دقت پروفسور سمیعی برابری نکرده است و او لایق عنوان جراح مغز سال ۲۰۱۳ است).

زندگینامه مجید سمیعی
جراح مغز و اعصاب

 

پروفسور سمیعی در سال ۲۰۱۴ از سوی آکادمی بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب توانست برنده‌ی جایزه‌ی برترین جراح مغز سال شود . این در حالی است که این جایزه هر سال فقط به یکی از پزشکان در این رشته اهدا می‌شود. در سال ۱۳۹۰، دانشگاه تهران به پروفسور سمیعی دکترای افتخاری اعطا کرد. همچنین شهرداری شهر رشت اولین کلید طلایی خود را در  سال ۱۳۹۳ طی مراسمی به پروفسور سمیعی اهدا کرد.

پس از دریافت این جایزه از جوانان رشت تشکر کرد و گفت : «امروز شهردار کلید طلایی شهر را از طرف شما عزیزان به من داده‌اند؛ بنده با این کلید می‌خواهم درهای علم و دانش را باز کنم.» پروفسور سمیعی تأکید کرد: (این کلید طلایی شهر برای گشودن درهای علم و دانش در گیلان است و امیدوارم از همین گیلان درهای علم و دانش در سراسر ایران گشوده شود).

شما می توانید برای مطالعه زندگینامه سایر افراد موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar