اهمیت داشتن تمرکز برای رسیدن به موفقیت

انیمیشن «توربو»
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
برای دستیابی به خواسته‌ها یکی از مهم‌ترین‌‌ها، داشتن تمرکز است. در انجام هرکاری باید روی آن متمرکز شد تا به نتیجه مطلوب رسید.

در انیمیشن «توربو» علی‌رقم اینکه حلزون داستان از اطرافیان فعل نشدن را می‌شنود با داشتن اعتماد به نفس و البته داشتن تمرکز روی هدف و خواسته‌اش تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا به آروزی همیشگی‌اش برسد. گاهی در زندگی شخصی و کاری رقیب‌های ما به قدری قدرتمند هستند که ایستان در کنارشان خوف و وحشت در دلمان می‌اندازد اما اگر به خودتان و توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید افق روشن رسیدن به هدف را خواهید دید.

زمانی که روی هدفمان متمرکز نشویم نتیجه‌هایی که در نهایت دریافت می‌کنیم قطعا فاصله زیادی با انتظارات ما خواهد داشت. عدم تمرکز ما را از رسیدن به خواسته‌هایمان دور می‌کند. در ادامه این مقاله چند راهکار ساده برای داشتن تمرکز خواهیم آموخت.

به گفته ذِن: « وقتی صحبت می‌کنی صحبت کن، هنگام راه رفتن قدم بردار، و وقتی می‌میری بمیر.»

محصول مرتبط: دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

مطالعه بیشتر: معجزۀ تمرکز روی هدف را در فیلم «شلاق» باور خواهید کرد

پادکست مرتبط: چرا نمی‌توانم روی کارهایم تمرکز لازم را داشته باشم؟

چند گام ساده و مهم برای داشتن تمرکز در زندگی

تمرکز شامل توانایی توجه به مواردی است که به شما کمک می‌کند و از حواس پرتی‌هایی که به تلاش‌های کار شما آسیب برساند، جلوگیری می‌کند.

تمرکز برای توانایی شما در باروری بسیار مهم است. اگر نمی‌توانید به طور مؤثر تمرکز کنید، نمی‌توانید به طور مؤثر فکر کنید. چند نفر از ما واقعاً در مورد مسائل مربوط به کار به طور کامل متمرکز هستیم؟ آیا شما در حال انجام وظایف کاری فیس‌بوک و اینستاگرام‌تان را چک می‌کنید و در حال چت کردن با دوستان خود در صفحه‌های مجازی هستید؟ آنگاه انتظار دارید خطا و اشتباهی نداشته باشید!؟

 

هر وقت ذهن ما از کارهایی که انجام می‌دهیم دور می‌شود ، وقت گرانبها را هدر می‌دهیم. کاری که ما تولید می‌کنیم نه تنها از کیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود بلکه زمان تولید آن را نیز طولانی می‌کند.

تمرکز

۱. ذهن خود را مرتب کنید.

بعضی اوقات احساس می‌کنیم لیست کارها یا بحران‌های شخصی ما بیش از حد احساس ناخشنودی ایجاد کرده و احساس می‌کنیم خودمان قادر به تمرکز روی هیچ چیز دیگری نیستیم. گذراندن وظایف و اولویت بندی آنها می‌تواند مفید باشد. مواردی وجود دارد که می‌توانید برای یک روز دیگر به تعویق بیاندازید یا به شخص دیگری واگذار کنید.

اگر یک مشکل شخصی در جریان است، ممکن است برای شما مفید باشد که افکار خود را از روی سر بر روی کاغذ خارج کنید، بنابراین می‌توانید احساس آزادتری کنید تا به آنچه نیاز دارید توجه کنید. یا ممکن است بخواهید تمام ایده‌های خود را برای یک پروژه خاص بنویسید تا تصمیم بگیرید کدام مسیر را طی کنید.

۲. فضای کاری خود را مرتب کنید.

فضای کاری پر از آشفتگی به معنای ذهن پر از حواس پرتی است. برای کمک به شما در تمرکز بهتر، با از بین بردن درهم و برهمی غیر ضروری دفتر خود را ساده کنید و مطمئن شوید که می‌توانید آنچه را که برای انجام کارهای خود لازم دارید، پیدا کنید.

۳. به تکنولوژی‌های خود مسلط شوید

اگر دائماً هشدارها و اعلان‌ها را از طریق رایانه یا تلفن دریافت می‌کنید، دیگر نمی‌توانید تمرکز کنید. ساده‌ترین کاری که می‌توانید برای پرداختن به آن انجام دهید این است که وقتی می‌خواهید تمرکز داشته باشید، اعلان‌های خود را خاموش کنید. تلفن خود را روی «مزاحم نشوید» قرار دهید یا اعلان‌های دریافت شده از برنامه‌ها را در تنظیمات خود غیرفعال کنید. همین کار را برای رایانه خود انجام دهید. اگر مجبور هستید در اطراف محیط‌هایی باشید که دائماً حواس شما را پرت می کنند، مرزها را تعیین کنید یا از آنها دور شوید.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انگیزشی منتشر کرده است که می‌تواند پاسخگوی برخی دغدغه‌های ذهنی کاربران باشد. عناوین برخی از این ویدئوهای آموزشی عبارتند از: منتظر معجزه بمانم یا قوانین موفقیت را یاد بگیرم؟، از کجا بفهمیم در آینده موفق خواهیم شد یا خیر؟ ، چگونه می‌توانیم زندگی را طور دیگری ببینیم؟، نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟، چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟ و بسیاری از ویدئوهای آموزشی که می‌تواند راهگشا باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar