آشنایی با مهارت های فروش کاربردی برای تبدیل شدن به فروشنده حرفه ای

فروش کاربردی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

مهارت های فروش حرفه ای برای آن دسته از کسانی که به فروش و فروشندگی علاقه بسیاری دارند بسیار لازم و ضروری است.

هنر فروش یکی از کاربردی ترین و مفیدترین هنر های پیشبرد اهداف کسب و کار است و با یادگیری مهارت های فروش می توان در این راه موفق بود.

جالب توجه است بدانید که خود صنعت مهم نیست و تکنیک هایی که فروشنده ها در سیستم های نرم افزاری فروشی بسیار حرفه ای استفاده می کنند و حتی صنایع بین المللی و همچنین افرادی که تجهیزات پزشکی را به مطب پزشکان شخصی می فروشند تفاوت زیادی ندارد.

هر چه بیشتر این مهارت های فروش را تمرین کنید، پیشرفت های بسیار بزرگ تری را در کار فروش خود خواهید دید.

 

صمیمی بودن با مشتریان از مهارت های فروش حرفه ای

یکی از بزرگترین فایده های شبکه های اجتماعی، از جمله سایت هایی مثل LinkedIn، این است که فروشنده های حرفه ای قدرت ایجاد رهبریِ پرورش یافته را دارند.

یک تعریف عمومی برای رهبری پرورش یافته، مطلع کردن خریدار یا ایجاد نمودن دیدگاهی برای او از فواید محصول و یا خدمات شرکتتان با ارائه ی اطلاعات محتوایی قبل از وقوع عملیات فروش است.

به عنوان فروشنده، شما حالا نام تجاری تان را شناسانده و موقعیت خود را به عنوان یک منبع برای مشتری ثبت کرده اید. در تحقیقات تکمیلی توسط گروه Annuitas ، در زمان وقوع اولین خرید، رهبری رشد یافته باعث خریدی ۴۷ درصد بیشتر نسبت به وقتی می شود که با یک رابطه ی سرد شکل گرفته است.

از مقایسه با دیگر شرکت ها پرهیز کنید

بنابر گفته ی سانجیو ساکسنا مدیر عامل شرکت برجسته ی فروش تجهیزات پزشکی POCMedical ، یک اشتباه بسیار رایج که بر خلاف مهارت های فروش حرفه ای است، کشاندن رقابت به اولین تماس فروش است.

همین که حرف رقابت را به میان آورید، مشتری شروع به فکر کردن درمورد محصولات دیگر خواهد کرد. شما باید از آنها درخواست کنید که منحصراً روی راه حل شما تمرکز داشته باشند.

فروشنده حرفه ای
مهارت های فروش

مستقیم سر اصل مطلب نروید

از آنجا که اجبار کردن مشتری ضروری نیست، ارائه راهی برای انتخاب از میان تماس های فروش، روش مناسبی نخواهد بود. از آغاز گفت و گو از به کار بردن جملات  “شما چند دقیقه وقت دارید؟” یا “ایا زمان خوبی برای صحبت است؟”، بپرهزید.

طبق بیان جیل کنراد، نویسنده ی فروش سریع (Agile Selling)، بهترین گزینه مطرح کردن سریع این موضوع است که کالای شما چه تمایزی برای سازمانی که آن را خریداری می کند به همراه دارد.

روی مسئله ای که مشتری با آن روبرو می شود متمرکز شوید، و توضیح دهید که کالا و یا خدمات شما چگونه این مسئله را حل می کند و سعی کنید مهارت های فروش حرفه ای را عملی کنید.

نحوه ی بستن قرارداد را بدانید

به نظر من یکی از بزرگترین اشتباهات نمایندگان فروش اطلاع نداشتن از نحوه ی گذر از مرحله ی معرفی کالا به مرحله ی متعهد نمودن خریدار است.

در حقیقت، تمرین بستن قرارداد درست به اندازه ی معرفی کالا یا خدمات و حتی داشتن چند گزینه ی متفاوت است که به مشتری احتمالی شما این امکان را می دهد تا از میان آنها انتخاب کند.

این کار کمک می کند تا شما گزینه های متفاوتی را ارائه دهید که می تواند جریان گفتگو را در راه طبیعی، آسان و قابل اعتماد پیش ببرد.

نا امید نشدن از مهارت های فروش حرفه ای

بنابر گفته های چندین فروشنده ی حرفه ای بزرگ و مربیان از جمله خودم، جیک اتوود و مطالعات مختلف LinkedIn ، به طور متوسط ۷ تا۱۰ تماس طول می کشد تا به جایی برسید که در آن محصول خود را به C-suite یا خریدار شرکت های بزرگ بفروشید.

این منابع همچنین گزارش می دهند که تعداد زیادی از فروشنده های حرفه ای ضعیف تا متوسط پس از ۳ تا ۵ تماس ناموفق، دست از تلاش بر می دارند. طبق آمار با تداوم و یادگیری درباره مشتری هدف و صنعت، موفق تر خواهید بود.

اولین کسی باشید که تماس می گیرد

نظرسنجی های صورت گرفته توسط گروه هایی مثل InsideSales.com به وضوح نشان داده اند که از مهارت های فروش این است که اولین فرد فروشنده که با مشتریان تماس می گیرد باشید، تا بیش از ۵۰ درصد مشتریانی را که برای نخستین بار با آنها تماس گرفته اید جذب کنید.

این به این معنا است که اگر شما برای نخستین بار از طریق محصولات و خدمات خود راه حلی را برای مشکل یک شرکت پیشنهاد کردید، به احتمال بیش از ۵۰ درصد، در آن فروش موفق خواهید شد.

فروش محصولات
فروشنده حرفه ای

استفاده از قوه بصری به عنوان یکی از مهارت های فروش

تصاویر گزینه های کمکیِ فوق العاده قدرتمندی در گفت و گوهای فروش شماست. آنها را می توان در همه ی گفت و گوها مثل موارد شخصی گنجاند و همچنین به صورت  فیلم های کوتاه، اینفوگرافیک ها و پاورپوینت ها که می توان در برنامه های تعیین شده برای مشاهدات مخاطبان قرار داد.

علاوه بر این، می توان از آنها بدون از بین رفتن تاثیرگذاری، چندین بار استفاده کرد.

تحقیقات نشان دهنده این موضوع است که مغز انسان قادر به پردازش یک تصویر بصری تا ۶۰،۰۰۰ برابر تندتر از ارائه ی همان اطلاعات به شکل متن است.

در مقاله ای که مایک پارکینسون، مدیر of Billion Dollar Graphics نوشته است، ، گفته شده است که تصاویر دربردارنده هر دو جز شناختی و عاطفی هستند، که پردازش را سریع می کندو قسمت تخیلی مغز را در گیر می کند. این تصاویر در حافظه ی بلند مدت پردازش می شوند.

یکی از مهم ترین موضوعات  برای تبدیل شدن به یک فروشنده ی حرفه ای موفق، داشتن اطلاعات گسترده درمورد کالا و خدمات پیشنهادی و به روز نگه داشتن مهارت های فروش است.

همچنین باید درک خوبی از کسب و کار و یا صنعتی داشته باشید که کار فروش آن را بر عهده دارید. این امر باعث می شود که بتوانید با راه حل های منحصر به فرد و بسیار خوب برای مشتریان محصولات خود روبرو شوید.

هر چه بیشتر این تکنیک ها را تمرین و استفاده کنید، پیشرفت های بزرگی را در کار فروش خود خواهید دید.

پیشنهاد آکادمی بازار به شما برای فراگرفتن این تکنیک ها با استفاده از مقالات و ویدئو های استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه بازاریابی و فروش است. برای بهره برداری از آموزه ها بر روی لینک زیر کلیک کنید:

استاد احمد محمدی

guest
5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
شیما

سلام لطفا در مورد نحوه فروش مجازی هم مقاله بذارید ممنون

کاوه

ببخشید چطور میتونم در مورد دوره ها و کلاسها تون باخبر بشم؟

آکادمی بازار

سلام دوست گرامی برای کسب هر گونه اطلاعات در مورد دوره و کلاس‌های آموزشی علاوه بر صفحه اصلی سایت می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید:
پاسخگوی شما هستیم: 88993288، 66978520، 66418084-021

کریمی

سلام شما برای آموزش مجازی هم مقاله و ویدئو دارین برای مطالعه؟!

سکینه

سلام شما پکیج های آموزشی برای این مورد برای فروش دارید؟