زندگینامه اپرا وینفری و فرازو نشیب های آن

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
اپرا وینفری ( Oprah Winfrey )
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در این مقاله به زندگینامه اپرا وینفری ( Oprah Winfrey ) و فراز و نشیب های آن اشاره می شود.

خانم اپرا وینفری یکی از معروف ترین و تاثیرگذارترین مجری های تلویزیونی جهان است که زندگی پرفراز و نشیبی داشته است. اپرا وینفری ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی قرن بیستم معرفی شده است. اپرا وینفری از معروف ترین نیکوکارها و خیر سیاهپوست آمریکا می باشد که کارهای خیرخواهانه زیادی در حوزه های مختلف انجام داده است طبق بررسی های انجام شده اپرا وینفری یکی از زن های پر نفوذ در سراسر جهان است.

همچنین بخوانید:زندگینامه مارک الیوت زاکربرگ جوان ترین میلیاردر دنیا

در قسمت زندگینامه افراد موفق، مقاله‌های مختلفی همچون زندگینامه پروانه وثوق فرشته ی نجات کودکان سرطانی، ندگینامه استفان پرسون موسس پردرآمدترین فروشگاه H&M، زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان، زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد، زندگینامه کارلوس اسلیم هلو ثروتمند مکزیکی و هفتمین ثروتمند جهان، زندگینامه احمد و محمود خیامی بنیانگذاران ایرانخودرو و … را می‌توانید مطالعه کنید.

با آکادمی بازار برای مطالعه ادامه زندگینامه اپرا وینفری همراه باشید.

زندگینامه اپرا وینفری از کودکی تا نوجوانی

اپرا وینفری ( Oprah Winfrey ) کسی که روزی از فرط تنگدستی گونی بر تن می کرد و اکنون به یکی از ثروتمندترین و موفق ترین افراد دنیا تبدیل شده. اپرا گِیل وینفری در ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ در می سی سی پی یکی از ایالت های جنوب آمریکا متولد شد. نام پدرش «ورنن وینفری» بود که در ارتش مشغول به کار بود.

مادر اپرا وینفری «ورنیتا لی» خدمتکار منازل بود. زمانی که اپرا وینفری متولد شد ، مادرش ۱۸ ساله و پدرش ۲۰ ساله بود. او تا شش سالگی با مادربزرگش در روستاهای می سی سی پی زندگی می کرد. مادربزرگ اپرا به او روش خواندن و نوشتن آموخت  به طوری که اپرا وینفری در سن ۳ سالگی کتاب انجیل و سرودهای مذهبی را از حفظ میخواند .

اپرا وینفری تا سن ۱۲ سالگی با مادرش در شهر میلواکی زندگی می کرد. به اپرا در زمان کودکی آزار و اذیت زیادی شد، او با اینکه خیلی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و از درون ناراحت بود اما در مورد این موضوع هیچ وقت با کسی صحبت نکرد .

با با تمام همه ی این مشکلات اما توانست به صورت جهشی دو سال از مدرسه را پشت سر بگذارد و در مدرسه دانش آموز نمونه و محبوب معلمان شده بود . اپرا وینفری ۱۳ سال داشت که برای ادامه تحصیل در مدارس معتبری که برای سفید پوستان بود در اطراف شهر کمک هزینه ای گرفت . اپرا وینفری به دلیل وضع مالی بد نمیتوانست مانند دیگر همکلاسی های خود به تفریح در داخل شهر برود  و خوشگذرانی کند .

Oprah Winfrey
زندگینامه اپرا وینفری

اما اپرا وینفری بعد از مدتی مثل خیلی از جوانان دهه ۱۹۶۰ از خانه فرار کرد. مادر اپرا از دستش خسته شده بود به طوری که میخواست او را به کانون اصلاح و تربیت بسپارد ولی چون ظرفیش پر بود نتوانست . سپس مجبور شد تربیت اپرا را به عهده ی پدرش بگذارد .و در سال ۱۹۷۱ اپرا وینفری به نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا پیش پدرش رفت .

اپرا وینفری بسیار آسی دیده بود و مورد آزار و اذیت های زیادی قرار گرفته بود اما به خودش قول داد که زندگیش را تغییر دهد . پدر اپرا که یک ارتشی سختگیر بود در این راه به دخترش کمک کرد تا بتواند زندگی خود را از نو شروع کند .

 

ورود به دانشگاه

در زندگینامه اپرا وینفری در ابتدا تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و پدرش او را در این راه خیلی تشویق کرد . اپرا مجبور شد هر هفته یک کتاب بخواند در در موردش بنویسد . اپرا وینفری همیشه شاگرد زرنگ مدرسه بود و توانست باز هم جزو شاگردان محبوب مدرسه شناخته شود .او به تیم سخنرانی در مدرسه پیوست .و در مسایقه ملی شرح نمایش نفر دوم شد .

با برنده شدنش در سخنرانی مدرسه مبلغی را به دست آورد که کمک هزینه ای برای ورود به دانشگاه دانشگاه ایالتی تنسی که برای سیاه پوستان بود شد . اوپرا وینفری در دانشگاه رشته ی ارتباطات و هنرهای کلامی را انتخاب کرد و در آن رشته ادامه تحصیل داد. اپرا شغل در زمینه ی رسانه را از ۱۷ سالگی آغاز کرد او هم دانشجو بود هم به صورت نیمه وقت برای رادیو گزارشگری میکرد . او توانست در ۱۸ سالگی از دانشگاه جایزه دختر شایسته را کسب کند .

اپرا وینفری در ابتدای ورود به دانشگاه برای برگزاری دو نمایش ۲ جایزه گرفت در سال ۱۹۷۶ بود که به صورت رسمی مجری تلویزیون شد . و او بجز گویندگی و گزارشگری مجری تلویزیون شده بود.

زندگینامه پر فراز و نشیب
اپرا وینفری

اپرا وینفری در تلویزیون

در سال ۱۹۸۳ بود که برنامه صبح گاهی ای ام شیکاگو را اجرا کرد این اولین تجربه رسانه ای در زندگینامه اپرا وینفری بود. که یکی از برنامه های پر طرفدار بود و رقبای زیادی داشت و در عرض یک سال به پر بیننده ترین برنامه ها تبدیل شد. در سال ۱۹۸۵ اسمه برنامه به «شوی اپرا وینفری» تغییر اسم داد. در همان سال بود که اپرا وینفری در فیلم «به رنگ ارغوان» به گارگردانی استیون اسپیلبرگ ایفای نقش کرد .و برنده جایزه بهترین مکمل زن شد .

برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ برنامه اپرا به صورت سراسری در آمریکا پخش شد، این برنامه تا سال ۲۰۱۱ در حدود ۲۵ سال به طول انجامید و در ۱۴۵ کشور پخش شد . شوی تلویزیونی اپرا وینفری در مردم تغییرات بسیار قابل توجه و بزرگی ایجاد کرد  به طوری که اپرا وینفری توانست از تاثیرگذارترین زنان در آمریکا و همچنین ثروتمندترین زن سیاهپوست در تمام جهان شناخته شود.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
3 راه رسیدن به آرزو

عشق و علاقه ی زیاد اپرا وینفری به بازیگری سبب تاسیس موسسه ای به نام  موسسه فرهنگی هنری هارپو شد. موسسه هارپو از بزرگ ترین تولید کننده های  برنامه های تلویزیونی است. اپرا وینفری در سال ۱۹۸۸ جایزه موفقیت در زندگی را دریافت کرد. اپرا وینفری در سال ۱۹۸۷ به دلیل بهترین اجرا و کارگردانی سه جایزه ی امی گرفت . سال بعد هم توانست جایزه ی بهترین گوینده سال رادریافت کند. اپرا وینفری تنها زن جوانی بود که توانست آن جایزه را دریافت کند . اپرا وینفری تا کنون توانسته ۳ جایزه امی را بگیرد .

دستاوردهای Oprah Winfrey

اپرا وینفری در سال ۱۹۹۱ قبل از آن که کمیسیون قضایی سنای آمریکا قانون حمایت از کودکان را به تصویب برساند، یک پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی کودکان ایجاد کرد و فعالیتش را آغاز نمود . اپرا وینفری توانست یک برنامه زنده به اسم «باشگاه کتاب اپرا» یا «باشگاه کتابخوانان» را اجرا کند که خدمت بزرگی برای برای صنعت چاپ و نشر به شمار می رفت.

معرفی کتاب در این برنامه ها به صورتی بود که فروش بالای آن را تضمین میکرد در سال۱۹۹۹ بنیاد ملی کتاب برای قدر دانی از اپرا وینفری به او مدال طلا اهدا کرد .

زندگینامه
اپرا وینفری در تلوزیون

از دیگر فعالیت های خیرخواهانهدر زندگینامه Oprah Winfrey، فعالیت هنری در شبکه ای که مخصوص زنان است بود. اپرا وینفری سال ۲۰۰۰ در شبکه «اپرا انجل» برای کسانی که زندگی خود را صرف بهبود زندگی دیگران می کنند جایزه ۱۰۰ هزار دلاری تعیین کرد.

اپرا مبلغ ۱۰ میلیون دلار برای ساختن مدرسه ای در مرتون انگلیس کمک کرد. این مدرسه برای تحصیل افرادی است که توان مالی بالایی ندارند. موسسه ی خیریه اپرا وینفری با اهدافی چون تامین سلامت، بالا بردن توانایی  آموزش، رفاه و آسایش زنان و کودکان فقیر در کل دنیا تاسیس شده است.

از فعالیت های موسسه ی خیریه اپرا وینفری دادن بورسیه تحصیلی،و اختصاص دادن میلیون ها دلار برای پیشرفت درآموزش به دانش آموزان، تاسیس مدرسه برای دختران در کشور آفریقای جنوبی، تامین نیاز هایی چون: غذا، لباس، کفش، لوازم التحریر، کتاب، اسباب بازی برای کودکان آفریقایی، اهدای مدرسه ی نظامی برای دختران و تلاش های انسان دوستانه می باشد.

شما می توانید برای مطالعه زندگینامه سایر افراد موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

لینک های مفید

17 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *