زندگینامه اپرا وینفری و فرازو نشیب های آن

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
زندگینامه اپرا وینفری و فرازو نشیب های آن
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

خانم اپرا وینفری یکی از معروف‌ترین و تاثیرگذارترین مجری‌های تلویزیونی جهان است که زندگی پرفراز و نشیبی داشته است. اپرا وینفری ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی قرن بیستم معرفی شده است. اپرا وینفری از معروف‌ترین نیکوکارها و خیر سیاهپوست آمریکا می‌باشد که کارهای خیرخواهانه زیادی در حوزه‌های مختلف انجام داده است. طبق بررسی‌های انجام شده اپرا وینفری یکی از زن‌های پر نفوذ در سراسر جهان است.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش
نام و نام خانوادگیاپرا گِیل وینفری
متولد1954
زادگاهمی‌سی‌سی‌پی، آمریکا
ملیتآمریکایی
پیشهمجری، هنرپیشه، نویسنده

زندگینامه اپرا وینفری از کودکی تا نوجوانی

در این مقاله آکادمی بازار به زندگینامه اپرا وینفری ( Oprah Winfrey ) و فراز و نشیب‌های آن اشاره می‌شود. اپرا وینفری (Oprah Winfrey) کسی که روزی از فرط تنگدستی گونی بر تن می‌کرد و اکنون به یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین افراد دنیا تبدیل شده است. اپرا گِیل وینفری در ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ در می‌سی‌سی‌پی یکی از ایالت‌های جنوب آمریکا متولد شد. نام پدرش «ورنن وینفری» بود که در ارتش مشغول به کار بود.

مادر اپرا وینفری «ورنیتا لی» خدمتکار منازل بود. زمانی که اپرا وینفری متولد شد، مادرش ۱۸ ساله و پدرش ۲۰ ساله بود. او تا شش سالگی با مادربزرگش در روستاهای می‌سی‌سی‌پی زندگی می‌کرد. مادربزرگ اپرا به او روش خواندن و نوشتن آموخت به طوری که اپرا وینفری در سن ۳ سالگی کتاب انجیل و سرودهای مذهبی را از حفظ می‌خواند.

اپرا وینفری تا سن ۱۲ سالگی با مادرش در شهر میلواکی زندگی می‌کرد. به اپرا در زمان کودکی آزار و اذیت زیادی شد، او با اینکه خیلی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و از درون ناراحت بود اما در مورد این موضوع هیچ وقت با کسی صحبت نکرد.

Oprah Winfrey و زندگی با پدرش

Oprah Winfrey و زندگی با پدرش

با تمام همه این مشکلات اما توانست به صورت جهشی دو سال از مدرسه را پشت سر بگذارد و در مدرسه دانش آموز نمونه و محبوب معلمان شده بود. اپرا وینفری ۱۳ سال داشت که برای ادامه تحصیل در مدارس معتبری که برای سفید پوستان بود در اطراف شهر کمک هزینه‌ای گرفت. اپرا وینفری به دلیل وضع مالی بد نمی‌توانست مانند دیگر همکلاسی‌های خود به تفریح در داخل شهر برود و خوشگذرانی کند.

اما اپرا وینفری بعد از مدتی مثل خیلی از جوانان دهه ۱۹۶۰ از خانه فرار کرد. مادر اپرا از دستش خسته شده بود به طوری که می‌خواست او را به کانون اصلاح و تربیت بسپارد ولی چون ظرفیش پر بود نتوانست. سپس مجبور شد تربیت اپرا را به عهده پدرش بگذارد و در سال ۱۹۷۱ اپرا وینفری به نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا پیش پدرش رفت.

اپرا وینفری بسیار آسیب دیده بود و مورد آزار و اذیت‌های زیادی قرار گرفته بود اما به خودش قول داد که زندگیش را تغییر دهد. پدر اپرا که یک ارتشی سختگیر بود در این راه به دخترش کمک کرد تا بتواند زندگی خود را از نو شروع کند.

ورود به دانشگاه

در زندگینامه اپرا وینفری در ابتدا تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و پدرش او را در این راه خیلی تشویق کرد. اپرا مجبور شد هر هفته یک کتاب بخواند و در موردش بنویسد. اپرا وینفری همیشه شاگرد زرنگ مدرسه بود و توانست باز هم جزو شاگردان محبوب مدرسه شناخته شود. او به تیم سخنرانی در مدرسه پیوست و در مسایقه ملی شرح نمایش نفر دوم شد.

با برنده شدنش در سخنرانی مدرسه مبلغی را به دست آورد که کمک هزینه‌ای برای ورود به دانشگاه دانشگاه ایالتی تنسی که برای سیاه پوستان بود شد. اوپرا وینفری در دانشگاه رشته ارتباطات و هنرهای کلامی را انتخاب کرد و در آن رشته ادامه تحصیل داد.

اپرا شغلش را در زمینه رسانه از ۱۷ سالگی آغاز کرد. او هم دانشجو بود هم به صورت نیمه وقت برای رادیو گزارشگری می‌کرد. او توانست در ۱۸ سالگی از دانشگاه جایزه دختر شایسته را کسب کند.

اپرا وینفری در ابتدای ورود به دانشگاه برای برگزاری دو نمایش ۲ جایزه گرفت. در سال ۱۹۷۶ بود که به صورت رسمی مجری تلویزیون شد و او به‌جز گویندگی و گزارشگری مجری تلویزیون شده بود.

زندگینامه اپرا وینفری در تلویزیون

زندگینامه اپرا وینفری در تلویزیون

در سال ۱۹۸۳ بود که برنامه صبحگاهی “ای ام شیکاگو” را اجرا کرد. این اولین تجربه رسانه‌ای در زندگینامه اپرا وینفری بود که یکی از برنامه‌های پرطرفدار بود و رقبای زیادی داشت و در عرض یک سال به یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌ها تبدیل شد.

در سال ۱۹۸۵ برنامه به «شوی اپرا وینفری» تغییر اسم داد. در همان سال بود که اپرا وینفری در فیلم «به رنگ ارغوان» به گارگردانی استیون اسپیلبرگ ایفای نقش کرد و برنده جایزه بهترین مکمل زن شد.

برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ برنامه اپرا به صورت سراسری در آمریکا پخش شد، این برنامه تا سال ۲۰۱۱ در حدود ۲۵ سال به طول انجامید و در ۱۴۵ کشور پخش شد. شوی تلویزیونی اپرا وینفری در مردم تغییرات بسیار قابل توجه و بزرگی ایجاد کرد، به طوری که اپرا وینفری توانست از تاثیرگذارترین زنان در آمریکا و همچنین ثروتمندترین زن سیاهپوست در تمام جهان شناخته شود.

عشق و علاقه زیاد اپرا وینفری به بازیگری سبب تاسیس موسسه‌ای به نام موسسه فرهنگی هنری هارپو شد. موسسه هارپو از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های برنامه‌های تلویزیونی است.

اپرا وینفری در سال ۱۹۸۸ جایزه موفقیت در زندگی را دریافت کرد. اپرا وینفری در سال ۱۹۸۷ به دلیل بهترین اجرا و کارگردانی سه جایزه امی گرفت. سال بعد هم توانست جایزه بهترین گوینده سال رادریافت کند. اپرا وینفری تنها زن جوانی بود که توانست آن جایزه را دریافت کند. اپرا وینفری تا کنون توانسته ۳ جایزه امی را بگیرد.

دستاوردهای اپرا وینفری

اپرا وینفری در سال ۱۹۹۱ قبل از آن که کمیسیون قضایی سنای آمریکا قانون حمایت از کودکان را به تصویب برساند، یک پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی کودکان ایجاد کرد و فعالیتش را آغاز نمود. اپرا وینفری توانست یک برنامه زنده به اسم «باشگاه کتاب اپرا» یا «باشگاه کتابخوانان» را اجرا کند که خدمت بزرگی برای برای صنعت چاپ و نشر به شمار می‌رفت.

استاد احمد محمدی
عالی شو، دنیا پر است از افراد معمولی و متوسط.
استاد احمد محمدی

معرفی کتاب در این برنامه‌ها به صورتی بود که فروش بالای آن را تضمین می‌کرد در سال ۱۹۹۹ بنیاد ملی کتاب برای قدردانی از اپرا وینفری به او مدال طلا اهدا کرد.

خیریه‌های Oprah Winfrey

خیریه‌های Oprah Winfrey

از دیگر فعالیت‌های خیرخواهانه در زندگینامه Oprah Winfrey، فعالیت هنری در شبکه‌ای که مخصوص زنان است بود. اپرا وینفری سال ۲۰۰۰ در شبکه «اپرا انجل» برای کسانی که زندگی خود را صرف بهبود زندگی دیگران می‌کنند جایزه ۱۰۰ هزار دلاری تعیین کرد.

اپرا مبلغ ۱۰ میلیون دلار برای ساختن مدرسه‌ای در مرتون انگلیس کمک کرد. این مدرسه برای تحصیل افرادی است که توان مالی بالایی ندارند. موسسه خیریه اپرا وینفری با اهدافی چون تامین سلامت، بالا بردن توانایی آموزش، رفاه و آسایش زنان و کودکان فقیر در کل دنیا تاسیس شده است.

از فعالیت‌های موسسه خیریه اپرا وینفری دادن بورسیه تحصیلی و اختصاص دادن میلیون‌ها دلار برای پیشرفت در آموزش به دانش آموزان، تاسیس مدرسه برای دختران در کشور آفریقای جنوبی، تامین نیازهایی چون؛ غذا، لباس، کفش، لوازم التحریر، کتاب، اسباب بازی برای کودکان آفریقایی، اهدای مدرسه نظامی برای دختران و تلاش‌های انسان دوستانه می‌باشد.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

18 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *