زندگینامه دارا خسروشاهی مدیر موفق شرکت اکسپدیا

دارا خسروشاهی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در این مقاله از سری مقالات آکادمی بازار به تشریح زندگینامه دارا خسروشاهی مدیر موفق شرکت اکسپدیا می پردازیم.

دارا خسروشاهی،درخرداد سال ۱۳۴۸ در تهران متولد شد . پدر دارا ، حسن خسروشاهی یکی از کارآفرینان معروف می باشد وکارخانه‌های تولیدی بسیار ی را در ایران احداث کرده است. دارا خسروشاهی در سال‌های ابتدایی تحصیلات خود  از ایران رفت و امروزه یکی ازمعروف ترین مدیرعاملان در دنیای فناوری شده است .

دارا خسروشاهی بعد از ۱۲ سال فعالیت حرفه‌ای در شرکت اکسپدیا، چندی پیش پیشنهاد مدیرعاملی اوبرکه یکی از بزرگترین سرویس تاکسی اینترنتی در جهان به شمار می رود را دریافت کرده است.

همچنین بخوانید: زندگینامه شروین پیشه ور ایرانی موفق در سیلیکون ولی

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه دارا خسروشاهی همراه باشید.

والدین دارا خسروشاهی

حسن خسروشاهی و نزهت خسروشاهی، والدین دارا خسروشاهی، مدیر موفق شرکت اکسپدیا می باشند. پدر او یک تاجر معروف ایرانی است که خیلی از کارخانه‌های بزرگ ایرانی به اسم او و خاندان خسروشاهی احداث شده‌اند.

حسن خسروشاهی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه تهران و در رشته ی اقتصاد و حقوق دریافت کرده است. برندهای معروفی مانند تولی‌پرس، تولیدارو، مینو، تی‌دی و غیره، فقط قسمتی از کارخانه وشرکت‌های او هستند که حسن خسروشاهی در ایران احداث کرد. دارا خسروشاهی به همراه خانواده اش در سال 1۹۷۸ از ایران مهاجرت کردند. تا سال ۱۹۸۱ هیچ خبری از این خانواده نبود تا این که خبرخسروشاهی بزرگ، در سال ۱۹۸۱ در ونکور کانادا به دست رسید.

او بعد مهاجرت به کانادا، نخستین فعالیت‌های تجاری خود را با تاسیس شرکتی با نام Persis Holdings شروع کرد و بعد از مدتی، نخستین شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره ای مشهور Future shop را در کانادا بنا کرد.

این فروشگاه‌های زنجیره‌ای که فعالیتشان در زمینه فروش تجهیزات الکترونیکی است، و در سال ۲۰۰۱ توسط شرکت best buy خریداری شدند. ثروت حسن خسروشاهی تا سال ۲۰۱۲ در حدود ۹۴۰ میلیون دلار تخمین زده شده بود.

مدیر موفق شرکت اکسپدیا
زندگینامه دارا خسروشاهی

زندگینامه دارا خسروشاهی از سکونت در ایران تا مهاجرت

دارا خسروشاهی تا سن ۹ سالگی با خانواده‌اش در ایران زندگی میکردند . خانواده‌ اش در این سال‌ها ۱۵ کارخانه و شرکت را در ایران اداره می‌کردند. و این کارخانه‌ها در صنایع مختلفی مانند مواد غذایی ، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها فعال بوده‌اند.

داراخسروشاهی سال‌هایی که در ایران زندگی میکرد را بسیار جذاب می‌داند و از آن سال‌ها تا به امروز، محصول قدیمی و به‌یادماندنی (پودر لباسشویی) “دریا” را به‌یاد می‌آورد که در رقابت با تاید در آن زمان تولید میشد. دارا خسروشاهی بعد از آغاز مبارزات انقلاب اسلامی کشور را، همراه با خانواده‌اش ترک می‌کند. آنها اول به شهر نیس رفتند و بعد از آن به نیویورک مهاجرت کردند.

دوران نوجوانی دارا خسروشاهی دوران سختی برایش بود .زیرا پدرش برای مدتی به ایران بازگشت و در طی ۴ سال اقامت پدر، مادرش مجبور بود او و برادرانش را به تنهایی و در خارج از کشور تربیت کند.

تحصیلات دانشگاهی

دارا خسروشاهی، مدیر موفق شرکت اکسپدیا به پیشنهاد پدرش که برای او شغل پزشکی را بهترین حرفه می‌دانست، برای جراح شدن وارد دانشگاه شد. اما دارا به این رشته اصلا علاقه نداشت و به‌همین علت بعد از مدتی رشته تحصیلی اش را به مهندسی بیوالکتریک تغییر داد.او مدرک کارشناسی خود از دانشگاه براون و در سال ۱۹۹۱ دریافت کرد .

مدیر موفق
دارا خسروشاهی

ورود به دنیای کسب و کار

در زندگینامه دارا خسروشاهی می خوانیم که او بعد از فارغ‌التحصیلی باید بین ادامه دادن درس و ورود به دنیای کسب و کار یکی را انتخاب میکرد . او در تابستان بعد از فارغ‌التحصیلی به عنوان کارآموز به شرکت Allen & Company رفت سپس در آنجا فعالیت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری ، بورس و اوراق بهادار را فرا گرفت .

فعالیت در این محیط او را به کار و تلاش تشویق کرد و دارا خسروشاهی تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی به پایان رساند. مدیرعامل قبلی شرکت اکسپدیا تا سال ۱۹۹۸ در Allen & Company مشغول به کار بود. دارا خسروشاهی از سال ۱۹۹۵ معاون این شرکت سرمایه‌گذاری شد. سال ۱۹۹۸ بود که دارا خسروشاهی بعد از کار و فعالیت‌های حرفه‌ای در حوزه ی سرمایه‌گذاری و بانکداری، با بری دیلر آشنا می‌شود.

دیلر چون استعداد زیاد خسروشاهی را در زمینه مدیریت و آنالیز مالی می‌بیند، از خسروشاهی دعوت به همکاری می‌کند که به شرکت InterActiveCorp ملحق شود. در IAC به خسروشاهی سمت مدیر امور مالی داده شد. که هولدینگ بسیار بزرگ شامل معتبرترین برندهای رسانه‌ای اینترنتی مانند HomeAdvisor, Vimeo, Dotdash (About.com), Dictionary.com, The Daily Beast, و Investopedia می باشد.

IAC در سال ۲۰۰۳ شرکت اکسپدیا را خریداری کرد و دارا خسروشاهی از سال ۲۰۰۵ به سمت مدیرعاملی این زیرمجموعه‌ی جدید انتخاب شد.

فعالیت در شرکت اکسپدیا (Expedia)

وقتی که خسروشاهی به شرکت اکسپدیا ملحق شد، زمان اوج شهرت اینترنت و انبساط حباب سایت‌های مختلف اینترنتی بود. خسروشاهی در زمان کار در شرکت IAC این شرکت را زیر نظر خود داشت، پس از ملحق شدن به شرکت Expedia پیشرفت و تجربه های بسیاری را کسب کرد.

خسروشاهی سال‌های نخستین مدیرعاملی در این شرکت را سخت می‌داند و می‌گوید در اوایل نمی‌توانسته با فرهنگ کاری کنار بیاید.و او گذراندن این سال‌ها را در زندگیش زمانی بسیار پر نقش در تغییر رفتار وسیستم مدیریتی‌اش می داند . و در دورانی که دارا خسروشاهی مدیرعاملی شرکت اکسپدیا را بر عهده گرفت ، این شرکت فعالیت های مسافربری خود را به بیش از ۶۰ کشور جهان گسترش داد و با کمک برندهایی مثل : Hotels.com و Hotwire که از سرویس‌های آنلاین رزرواسیون هستند، موفق شد درآمد خود را به صورت قابل توجهی بالا ببرد.

اما موفقیت های امروز شرکت اکسپدیا به دور از خطرات و چالش ها نبوده است. آنها در سال‌های اولیه با بحران ورشکستگی مواجه شدند و امروزه نیز رقیب بزرگی به نام Airbnb تجارت شرکت آن ها را تهدید می‌کند. درآمد شرکت  اکسپدیا در ۱۲ ماه گذشته به ۹ میلیارد دلار رسیده وطبق براوردی که شده ، رشد درآمدی ۲۶ درصدی داشته است و این مسئله از نکات تثیر گذار بر زندگینامه دارا خسروشاهی بوده است.

جالب است بدانید درآمد این شرکت در اوایل ورود خسروشاهی ۲.۱ میلیارد بوده است که این مقدار رشد، نشان دهنده موفقیت او در مدیریت است .

شرکت اکسپدیا
مدیر موفق

مدیرعاملی در شرکت اوبر (Uber) و چالش‌های مقابلش

در بخش کاری زندگینامه دارا خسروشاهی می خوانیم که هیئت مدیره‌ و سرمایه‌گذاران در شرکت اوبر که به‌دنبال مدیرعاملی جدید برای جایگزین کردن تراویس کالانیک، موسس اوبر و مدیرعامل فعلی بودند، ناگهان دارا خسروشاهی را که در بین نامزدهای این پست قرار نداشت، را معرفی کردند.

البته تا کنون خبر پذیرفتن این پست از طرف خسروشاهی منتشر نشده ولی پیش‌بینی می‌شود او به دلیل قراردادی که تا سال ۲۰۲۰ با شرکت اکسپدیا دارد، این شرکت را به مقصدیکی از بزرگترین تاکسی اینترنتی های دنیا ترک کند. اگر خسروشاهی پیشنهاد جدید را قبول کند، به عنوان مدیر یکی از باارزش‌ترین و بزرگ ترین استارتاپ‌های دنیای فناوری معرفی خواهد شد.

سرمایه‌گذاران اوبر ارزش این شرکت را در حدود ۶۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده‌اند. اما در کنار همه این ها این موقعیت جذاب، سختی و چالش‌های بسیاری را برای خسروشاهی به همراه خواهد داشت. زیرا خسروشاهی باید فرمان این شرکت تاکسی اینترنتی را در دست خود بگیرد و تمام مشکلات حقوقی این شرکت را حل کند و در مسیر موفقیت آن را هدایت کند .

خسروشاهی بعد از پذیرش سمت مدیرعاملی شرکت اوبر، با مشکلاتی مانند دعواهای مدیرعامل قبلی با سرمایه‌گذار اصلی ، و مشکلات قانونی خودروهای خودران شرکت اوبر و مشکلات مالی بسیار روبرو خواهد بود. به‌طور حتم او بعد از آغاز دوره‌ی کاری باید اول فکری به وضعیت وخیم مالی شرکت اوبر کند و یک مدیر مالی با تجربه و حرفه‌ای برای اوبر استخدام کند.

مدیرعامل سابق شرکت اکسپدیا، تجربه‌ و مهارت بسیاری در صنعت حمل و نقل ندارد. در هر صورت فعالیت خسروشاهی در شرکت اوبر به هیچ عنوان آسان نخواهد بود و او باید زمانی را صرف آشنایی با فرهنگ این شرکت اختصاص دهد و اقداماتی را برای اصلاح این شرکت انجام دهد.

زندگی شخصی

در بخش خصوصی زندگینامه دارا خسروشاهی می خوانیم که او در سال ۲۰۱۲ با سیدنی شاپیرو آشنا شد در لاس‌وگاس ازدواج کردند و اکنون آن ها صاحب ۴ فرزند می باشند. او در مورد ازدواجش می‌گوید: من در ۱۲/۱۲/۱۲ در لاس‌وگاس با سیدنی ازدواج کردم. سیدنی در مراسم عروسیمان فقط یک تیشرت ساده پوشیده بود. که این نشان می‌دهد من با او حتما خوشحال و خوشبخت خواهم شد.

جالب از بدانیدپسرعمه‌های دارا خسروشاهی، هادی و علی پروتوی، یکی از بنیانگذاران وبسایت آموزشی code.org  می باشند که در سیلیکون شناخته‌شده و معروف هستند. و آنها نیز از زمان کودکی با خسروشاهی بزرگ شده‌اند.

شما می توانید برای مطالعه زندگینامه سایر افراد موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar