زندگینامه افراد موفقمقالات

زندگینامه جیمز دایسون مخترع پرتلاش

همراهان گرامی آکادمی بازار، ما در این مقاله زندگینامه جیمز دایسون ( James Dyson ) ، مخترع پر تلاش را تشریح می کنیم.

جیمز دایسون فردی است که اسمش با مهندسی طراحی و طراحی صنعتی همراه است و با خلاقیت و اختراع های به روز خود به یک فرد ثروتمند تبدیل شده .و به گفته ی خودش تا آخر عمر دست از اختراع و طراحی بر نمیدارد .

همچنین بخوانید:زندگینامه مایکل جردن + ثروت مایکل جردن چقدر است؟

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه جیمز دایسون همراه باشید.

زندگینامه جیمز دایسون در کودکی و نو جوانی

جیمز دایسون ( James Dyson ) از ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۵ در مدرسه‌ای به اسم گرشام تحصیل کرد و در مدت بود که پدرش بر اثر سرطان فوت کرد .

جیمز دایسون در مدت تحصیلات خود همیشه تمرین ورزش دو میکرد  او میگوید : که دونده ی بسیار خوبی بوده نه از نظر قدرت جسمانی بلکه به خاطر اراده ی بالای که داشتم و تمام این ها را  از ورزش دو آموختم .جیمز  بعد از اتمام تحصیلاتش وارد دنیای مهندسی شد.

جیمز دایسون در سال ۱۹۷۰ و در زمانی که دانشجو بود در ساخت یک کشتی باربری همکاری کرد .

James Dyson
زندگینامه جیمز دایسون

اختراعات جیمز دایسون

در زندگینامه جیمز دایسون بیان می شود که از نخستین اختراعات اصلی او نوعی فرغون بود که به جای چرخ در آن از توپ استفاده شده بود .

این اختراعش توجه بسیاری از مردم و رسانه ها را به خود جلب کرد به طوری که بی بی سی و برنامه ی «جهان آینده» از آن در برنامه خود نام بردن .

او این ایده را نیز در قایق ها به کار برد که سرانجام به اختراع قایقی منجرو شد که هم در آب  وهم در خشکی میتوانست حرکت کند  .

در اواخر دهه ۷۰ میلادی اختراع دیگری به ذهن دایسون رسید او توانست تغییر جالب و جدیدی در جارو برقی ایجاد کند او با استفاده از جداکننده های سلیکونی در جارو برقی توانست استفاده از کیسه را در آن حذف کند هدف او این بود که علاوه بر اینکه یک جاروبرقی بدون کیسه باشد از قدرت مکشی بالایی  نیز برخوردار باشد.

او در منزلش جاروبرقی داشت که اصلا از کارایی او راضی نبود زیرا وقتی کیسه ی او پر میشد قدرت مکشش پایین می آمد و خالی کردن کیسه ی پر شده ی آن گردو غبار زیادی داشت و او را اذیت میکرد .

ایده ی استفاده از سیلیکون را از یک کارگاه که در بالای  آن از از سیلیکون جداکننده استفاده شده بود به دست اورد .

او بارها برای اختراع این جاروبرقی شکست خورد و جالب است بدانید در مدت 5 سال 5127 نمونه ساخت که موفقیت آمیز نبود .

همسرش که معلم هنر بود تمام هزینه های زندگی را تامین میکرد .سپس با گذشت  ۵ سال و تحمل سختی های بسیار موفق شد جاروبرقی خود را در ۱۹۸۳ با نام «G-Force» به بازار عرضه کند.


ثبت اختراع

مشکلات در زندگینامه جیمز دایسون از اینجا تازه شروع شده بود زیرا هیچ شرکتی حاضر نبود روی طرح او سرمایه گذاری کند و این محصول را فاقد ارزش تجاری میدانستند .

او مجبور شد به سراغ ژاپنی ها برود و طرحش را به آن ها معرفی کند زیرا می دانست که آن ها ارزش این اختراع را می دانند و همین طور هم شد .

برای اولین بار محصولش وارد بازار ژاپن شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت به طوری که شرکت های بریتانیایی از این موضوع تعجب کردند .

جاروبرقی دایسون ۲٬۰۰۰ پوند قیمت گذاری شده بود اما فروشش خوب بود  .دایسون در ۱۹۸۶ ایده‌اش را در آمریکا به ثبت رساند. اختراع او در ۱۹۹۱ جایزه‌ی بین‌المللی iF را در ژاپن به خود اختصاص داد.

اما با همه ی این ها باز هم شرکت بزرگی حاضر به خرید اختراع او نبود و در نهایت دایسون تصمیم گرفت کارخانه ی خود را راه اندازی کند .

در سال 1993 بود که او اسم شرکت خود را ثبت کرد و تولید را آغاز نمود . اولین عرضه جاروبرقی او ده سال به طول انجامید .

جیمز دایسون
مخترع پرتلاش

فروش محصول

در تبلیغات تلویزیونی به این نکته اشاره میشد که دیگر نیازی به هزینه برای خرید کیسه نو نیست .

او با شعار «با کیسه‌ی جاروبرقی خداحافظی کنید» دست روی نقطه ضعف مردم گذاشت و سبب شد جاروبرقی دایسون به سرعت به فروش برسد و تمام رقبای خود را پشت سر گذاشت و برند شد .

از نظره مالی سال ۲۰۰۵ شرکت جاروبرقی دایسون از رقبای خود جلوتر بود و او سرانجام تصمیم تولیدات محصول فرغون خود را با محصول جاروبرقی خود ادغام کرد .

در زندگینامه جیمز دایسون می خوانیم که او در سال ۲۰۱۴ برای معرفی ربات جاروبرقی خود به ژاپن رفت .

این ربات با بررسی 360 درجه ایی به محض دیدن زباله آن را به داخل میکشد .این ربات که  ۳۶۰  Eye نام دارد  با سیستم عامل‌های اندروید و آی‌اواس کار می‌کند.

دایسون از سال ۲۰۰۰ به سمت تولیدات لوازم خانگی کشیده شد و توانست ماشین لباسشویی نیز تولید کند اما با شکست مواجه شد و تولیدش را متوقف کرد .

از دیگر اختراعات جیمز دایسون

سپس در سال ۲۰۰۲ ایده ای جالب به ذهنش رسید او خطای دید به کار رفته در چاپ سنگی اثر هنرمند هلندی را به واقعیت تبدیل کرد .

یکی از مهندسین شرکت به اسم درک فیلیپس پس از یک سال کار موفق شد این محصول را با نام Wrong Garden تولید کند.

در سال  2006 شرکت دست خشک کنی را به بازار عرضه کرد که بسیار سریع بود و با هوا کار میکرد .

شرکت در اکتبر ۲۰۰۶ محصول Airblade را عرضه کرد که یک دست‌خشک‌کن سریع با هوا بود. که هم سرعت بیشتری داشت و هم در مصرف انرژی صرفه جویی میشد .

از محصولات جالب  محصول دایسون یک پنکه بدون پره بود که اسمش را Air Multiplier گذاشت. به جز پنکه خنک‌کننده، مدل‌های دیگری مثل گرم‌کن و رطوبت‌ساز آن هم تولید شد.

از دیگر اختراعات او سشوار سوپرسونیکش بود که موتور کوچکی داشت که سبب میشد تعادل دست حفظ شود و صدای کمتری نسبت به سشوار های دیگر دارد .

بنیاد حمایت از طراحان و مهندسان

در زندگینامه جیمز دایسون می خوانیم که او در سال 2002 بنیادی برای حمایت از طراحان و مهندسان بنا کرد که این بنیاد در کشور هایی مثل : بریتانیا ، آمریکا و ژاپن فعالیت دارد که هدف او ترغیب جوانان و نوجوانان برای انتخاب رشته ی مهندسی است .

در این بنیاد از جوانان میخواهند که برای حل مشکلات تفکر کنند و راه حلی برای آن بیابند .

به غیر از فعالیت‌های روزمره، این بنیاد یک جایزه با عنوان جایزه‌ی جیمز دایسون هم برای تشویق مهندسان اختصاص داده است  دارد که یک جایزه‌ی بین المللی است .

جیمز دایسون در سال ۱۹۶۸ با «نی هیندمارش» ازدواج کرد این زوج خوشبخت سه فرزند دارند . آن‌ها به جز بریتانیا در سواحل فرانسه دارای  چند خانه ویلایی هستند.

اکنون جیمز دایسون رئیس آموزشکده سلطنتی هنر لندن است ،  تا سال ۲۰۰۴ در هیأت امنای موزه‌ی طراحی بریتانیا عضویت داشت تا این‌که به خاطر آن‌چه «رسالت نادرست موزه خواند» استعفا داد. دایسون معتقد بود موزه نباید  فقط محلی برای نمایش اشیا باشد بلکه باید به طراحان انگیزه دهد.

James Dyson
جیمز دایسون

افتخارات James Dyson

در زندگینامه جیمز دایسون میبینیم که در ۱۹۹۷ جایزه‌ی طراحان پرنسس فیلیپ را دریافت کرد. او در ۱۹۹۸ با بالاترین درجه شاهنشاهی بریتانیا قدردانی شد.

در سال ۲۰۰۰ جایزه لرد لیویدِ کیلگران را به دست آورد. همان سال از سوی دانشگاه بث به عنوان Doctor of Engineering دست یافت. در سال ۲۰۰۵ به عضویت فرهنگستان سلطنتی مهندسی بر گزیده شد.

دایسون در مراسم تحویل سال ۲۰۰۷ از سوی ملکه بریتانیا به عنوان شوالیه مفتخر شد و از آن پس «سِر جیمز دایسون» خوانده شد. همان‌طور که از قبل گفته شد دایسون از سال ۲۰۱۱ ریاست آموزشکده سلطنتی هنر را بر عهده دارد.

دایسون موفق شد در مراسم سال نوی امسال (۲۰۱۶) به خاطر تلاش‌ و کوشش ها و دست‌آوردهایش در عرصه‌ی طراحی صنعتی، مدال لیاقت دریافت کند . ثروت دایسون تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۷ میلیارد دلار برآورد شده.

طبق گفته ی James Dyson او معتقد است  : ما هم مانند همه ی مردم از کالاهایی که درست کار نمی‌کنند بدمان می‌آید. ما به عنوان مهندسان طراح باید این مشکل‌ها را حل کنیم. کار ما در دو چیز خلاصه می‌شود: نوآوری و پیشرفت.

همچنین شما می توانید برای مطالعه  زندگینامه سایر افراد بزرگ و موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

زندگینامه شاهرخ ظهیری صاحب شرکت مهرام و اولین تولید کننده سس مایونز در ایران
زندگینامه پروانه وثوق فرشته ی نجات کودکان سرطانی
زندگینامه جان کوم از فقر تا اختراع واتساپ
زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان
زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد
برچسب ها

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن