اهمیت روابط اجتماعی

روابط اجتماعی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

براساس یافته های علوم اجتماعی تعامل و ارتباطات اجتماعی یکی از نیاز های مهم و پایه ای افراد برای زندگی است. روابط اجتماعی به وجود آمده براساس محیط اجتماعی از جمله معیار های مهم برای تشکیل یک شخصیت می باشد. امروزه براساس مطالعات گسترده روابط اجتماعی و ارتباطات گروهی از جمله عوامل اصلی تعیین کننده برای سلامت افراد است. اما در مورد میزان تاثیر آن و نفوذ آن اطلاعات و داده هایی در دست نمی باشد. به همین دلیل نمی توان به صورت قطع در مورد این ادعا صحبت کرد. اما آنچیزی که اهمیت دارد توجه و تمرکز بر روی روابط اجتماعی است که باعث رشد فکری و پیشرفت افراد می شود. برای ارائه نظرات قطعی نیاز به مجموعه داده های قطعی در این زمینه می باشد. در این مقاله در مورد میزان اهمیت روابط اجتماعی و تاثیر آن بر روی شخصیت افراد صحبت می شود.

میزان اهمیت روابط اجتماعی

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد رابطه ای مستقیمی بین گسترش روابط اجتماعی و سلامت روحی افراد وجود دارد. هر چه روابط اجتماعی افراد محکم تر و قوی تر باشد میزان رضایت آن ها از زندگی نیز افزایش می یابد. هر چه افراد از محیط های اجتماعی و ارتباطات با جامعه دور شوند بیشتر دچار حس ناراحتی و دوری می شوند. بالای 70 درصد از شادی ها و لذت های ما از زندگی ناشی از روابط اجتماعی ما است. به همین دلیل تعیین افراد مورد نظر برای ایجاد این رابطه بسیار مهم و اساسی است.

انسان ها ذاتا داری خاصیتی اجتماعی هستند و در اجتماع های مناسب است که می توانند استعداد های خود را شکوفا کنند. این موضوع میلیون ها سال است که در انسان ها وجود دارد و توانسته اند با استفاده از همکاری و ارتباطات اجتماعی بر بسیاری از مشکلات غلبه کنند. این روابط گاهی می تواند با کیفیت بالاتری وجود داشته باشد و گاهی نیز از کیفیت پایین تری برخوردار باشد. این روابط نزدیک و با کیفیت معمولا با دوستان نزدیک و خانواده می باشد.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

ارتباطات اجتماعی باعث می شود که افراد با فشار های زندگی بهتر کنار بیایند و شرایط زندگی را بهتر مدیریت کنند. افراد اجتماعی تر معمولا طول عمر بیشتری داشته و سطح رضایت بالاتری از زندگی شخصی خود دارند.

تاثیر روابط اجتماعی بر سلامت

در واقع روابط اجتماعی به سه طریق می توانند بر روی روابط میان افراد تاثیر بگذارند. این پیوند ها گاهی می تواند بسیار قوی و گاهی نیز بسیار ضعیف و محدود باشند. در مجموع این روابط دارای سه اثر رفتاری، مکانیسم های روانی و فیزیولوژیکی هستند.

رفتاری: مطالعات مختلف نشان می دهد که روابط اجتماعی بر روی داشتن رفتار های سالم و هنجار اجتماعی بسیار تاثیر گذار است. شرکت در دورهمی ها و جلسات گروهی می تواند تاثیر مثبتی بر روی شکل گیری رفتار های افراد بگذارد.

مکانیسم های روانی: مکانیسم های روانی که افراد می توانند داشته باشند در زمان های حضور در اجتماع بسیار مثبت است. به عنوان مثال در زمانی که در جمعی از او تقدیر می شود و یا به او ابراز علاقه می شود تاثیرات مثبت بسیاری دارد که از جمله آن می توان به کاهش استرس و افزایش روحیه اشاره کرد.

فیزیولوژیکی: پیوند های اجتماعی و روابط گسترده اجتماعی دارای اثرات مثبت بسیاری بر روی سیستم های مختلف بدن دارد. از جمله اثرات مثبت حضور در اجتماع می توان به کاهش فشار خون، ضربان قلب و ترشح هورمون های استرس زا شود.  همچنین احتمال آسیب های اجتماعی به این افراد نیز کاهش پیدا می کند.

روابط اجتماعی را گسترش دهید

در تمامی موارد بالا در مورد خصوصیات و نکات مثبت در مورد روابط اجتماعی صحبت شد. اما در مورد روش ها و راهکار های گسترش روابط اجتماعی در این مقاله توضیحاتی داده نشده است. در مقالات گذشته در مورد توسعه روابط اجتماعی و ارتباطات به صورت مفصل تر توضیحاتی داده شده است. در این قسمت بیشتر در مورد سرتیتر ها و موارد اصلی در مورد گسترش روابط صحبت می شود. برای داشتن یک رابطه اجتماعی قوی در بیشتر موارد سعی کنید پیش قدم باشید و از ارائه نظرات خود نهراسید. به عنوان شروع کننده گفتگو ها در رابطه های احتماعی باشید و همواره داوطلبانه به سمت انجام کار ها حرکت کنید. از مشارکت برای انجام کار های کوچک و بزرگ نهراسید زیرا که این همکاری ها علاوه بر تقویت روابط اجتماعی شما به رشد علمی شما نیز کمک زیادی می کند.

دیدگاه بگذارید

avatar