زندگینامه افراد موفقمقالات

زندگینامه هاروکی موراکامی مشهورترین نویسنده ژاپنی که زندگی اش را از صفر شروع کرد

دوستان عزیز آکادمی بازار در این مطلب می خواهیم شما را با زندگی نامه هاروکی موراکامی که یکی از مشهور ترین نویسنده های کشور ژاپن می باشد آشنا کنیم که داستان زندگی او، الهام بخش افراد بسیاری در سراسر دنیا به خصوص کشور ژاپن می باشد.

هاروکی موراکامی در تعریف زندگی مردم کشور ژاپن می گوید: آن ها بعد از آن که مدرسه ی خود را تمام می کنند شغلی متناسب با ویژگی های خودشان را می یابند  و بعد از آن که چندین سال از کار کردن آن ها سپری شد نوبت به تشکیل خانواده و ازدواجآن ها میشود.

موراکامی می گوید:  من خود نیز میخواستم همین هدف را دنبال کنم  و دقیقا مانند مردم عادی کشور ژاپن زندگی معمولی خودم را در پیش بگیرم، زیرا این گونه تصور می کردم که این شیوه ی زندگی درست است؛ ولی من در ابتدا ازدواج کردم و پس از آن به سراغ کار کردن رفتم و در نتیجه موفق شدم تا در رشته ای که دوست داشتم فارغ التحصیل شوم . نحوه ی زندگی من به طور کامل با دیگر ژاپنی ها تفاوت داشت. زیرا من به صورتی زندگی کردم که خودم می خواستم .

جملات بالا همگی از زبان هاروکی موراکامی،  که یکی از بزرگ ترین نویسندگان ژاپنی است گفته شده ، او به خوبی به ما اثبات می کند که مردم موفق برای رسیدن به هدف و رویاهای خود بلند پروازی می کنند.

موراکامی هم می توانست مانند تمام مردم ژاپن روند عادی زندگی خودش را در پیش گیرد، ولی او شخصی نبود که علاقه داشته باشد مثل تمام افراد جامعه یک زندگی کلیشه ای را در پیش گیرد؛ به همین علت سعی می کند ، او سنت شکنی میکند و در حالی که دوستان و آشنایانش با اومخالفت می کنند اما او به راهی که به آن علاقه دارد و برایش پر از هیجان است را برمیگزیند و در نتیجه به هر آن چیزی که در ذهن خود به آن فکر می کرده است دست پیدا می کند.

دوران کودکی و نوجوانی هاروکی موراکامی

دوران کودکی و نوجوانی هاروکی موراکامی
دوران کودکی و نوجوانی هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی در سال 1949 میلادی، در شهر کیوتو کشور ژاپن متولد شد. او که از همان اول به درس خواندن علاقه ی فراوانی داشت به مدرسه رفت، اما به علت آن که در آن سال ها کشور ژاپن هنوز از بار تلفات سنگین جنگ جهانی دوم خلاص نشده بود در زمان کودکی اش وضعیت خوبی نداشت. و به هر شکلی که بود هاروکی موراکامی زمان کودکی خودش را در مدرسه به اتمام رساند او در سال 1968 موفق شد به دانشگاه هنرهای نمایشی واسد راه یابد. جایی که می توانست به خوبی هنر خودش را به نمایش بگذارد.

شروع فعالیت حرفه ای هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی گفته است که یکی از مهم ترین کتاب  های خود را در سال 1978 میلادی، وقتی که در حال مشاهده یک مسابقه ی بیسبال بوده به تحریر در آورده است. او «به آواز باد گوش بسپار» را زمانی نوشت که جرقه ی نخستین ایده ی آن در هنگام این مسابقه ی بیسبال در ذهنش رقم خورد. او یک سال بر روی نگارش این کتاب فعالیت کرد و در نتیجه  آن را در سال 1979 به انتشار رساند. انتشار این کتاب برابر بود با موفقیت های زیاد  برای هاروکی موراکامی. او در همان اوایل بعد  از منتشر کردن این کتاب، موفق به کسب جایزه ی نویسنده ی جدید از گونزو شد.

فداکاری و امید در فیلم من یک قهرمان هستم I Am Legend (2007)
بخوانید

بعد از آن نوبت به نگارش سه گانه ی «موش صحرا» رسید. در سال 1980 میلادی، هاروکی موراکامی رمان «پین بال» که نخستین بخش از این رمان سه گانه بود را نوشت. فروش بسیار موفق این کتاب سه گانه، مسیر موراکامی را در ادبیات جهان باز کرد و او را به دوستداران رمان های داستانی در سطح دنیا معرفی کرد.

سبک روایت داستان های هاروکی موراکامی فرا واقع گرایی و واقع گرایی جادویی است. یکی از سبک های بسیار معروف او که به علت جذابیت های بسیار از فروش بالا وفوق العاده ای نیز برخوردار است. با این حال خوانندگان خیلی زیادی نیز هستند که علاقه ای به آثار نوشته شده توسط هاروکی موراکامی ندارند.

آن ها در مورد کتاب های او می گویند: نوشته های توسط موراکامی فاقد جذابیت های کافی است و اصلا نمی تواند خواننده را درگیر خودش کند. از نظر جذابیت ، داستان های او مانند قصه هایی است که در شبکه های اجتماعی نقل می شود و پر از هیجان و هیاهو است. ولی این هیجان تنها در هنگام خواندن کتاب است  و بعد از آن که مدتی از مطالعه ی آثار او میگذرد شما هیچ چیزی را از آن ها به یاد نخواهید آورد.

قسمت هایی از زندگی هاروکی موراکامی به گفته خودش

قسمت هایی از زندگی هاروکی موراکامی به گفته خودش
قسمت هایی از زندگی هاروکی موراکامی به گفته خودش

موراکامی در مورد سختی هایی که در طول زندگی اش کشیده این گونه می گوید: من در حالی ازدواج کردم که هنوز تحصیلات دانشگاهی ام را به اتمام نرسانده بودم، در نهایت  پول بسیاری هم برای زندگی کردن نداشتم. این بی پولی من و همسرم سبب شد تا ما برای سه سال پیاپی همانند دو برده کار کنیم.

و هر کاری را که فکرش را بکنید ما انجام دادیم و در این میان هر چقدر که می توانستیم پس انداز می کردیم. پس از آن به کمک پولی که از دوستان و آشنایانم قرض کرده بودم، موفق شدم با همسرم کافی شاپ کوچکی را در اطراف توکیو راه اندازی کنم.

وقتی که کافی شاپ را راه انداختم سال 1974 بود و خب در آن دوران راه اندازی و مدیریت یک کافی شاپ خیلی راحت تر از دوران بود. هر جوانی را که اطراف خودم می دیدم از کار کردن در شرکت ها فراری بود و سعی می کرد تا کسب و کار خودش را هرچند کوچک به راه بیاندازد و به انجام دادن کاری که علاقه اش را دارد بپردازد.

زندگینامه آلن تورینگ پدر هوش مصنوعی و  محاسبه ی نوین
بخوانید

کافه ای که من داشتم پاتوق گروهی از جوانان دانشگاهی بود که بعد از ظهر خود را در آن سپری می کردند و من بعضی اوقات به گفتگو با آن ها مشغول میشدم و با طرز تفکر افراد گوناگون از قشرهای مختلف آشنا می شدم.

هاروکی موراکامی اکنون در کشور ژاپن زندگی میکند. «جنگل نروژی» و «سوکورو تازاکی بی رنگ و سال های زیارتش» جزوی از آخرین نوشته های موراکامی بوده است که البته برخلاف کارهای معروف او هم چون داستان «زلزله» به موفقیت زیادی دست نیافت. بیشتر کتاب ها و آثار موراکامی تا به امروز به بیش از 50 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. و بعضی از آثار او از جمله همین جنگل نروژی و کافکا در کرانه در کشور ما نیز به انتشار رسیده است که خواندن آن برای دوستداران ادبیات جهان که دوست دارند با سبک کاری، فرهنگ و علایق مردم کشور ژاپن آشنا شوند، توصیه می شود.

هربار که کتابی می‌نویسم، پایم را در کفش متفاوتی می‌گذارم. چون گاهی از این‌که خودم باشم، خسته می‌شوم. این‌طوری می‌توانم فرار کنم. این یک خیال است. اگر نتوانی تخیل کنی، پس کتاب نوشتن به درد نمی‌خورد.

                                  هاروکی موراکامی 

زندگی شخصی هاروکی موراکامی

موراکامی دوران دانشگاه را هنوز تمام نکرده بود که در سال 1971 با همسر خود یوکو ازدواج کرد. او درمورد این ازدواج می گوید: من تلاش کردم به کسی که علاقه داشتم دست پیدا کنم و این کار را به هر صورتی که بود انجام دادم و با آن که ازدواج کردن در بین هم سن و سال های من به این شکل مرسوم نبود، اما من علاقه داشتم به سبک خودم زندگی کنم و در نهایت با یوکو ازدواج کردم و از این بابت خیلی احساس شادی و رضایت می کنم.

جوایز و افتخارات هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی در هر سال به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه نوبل ادبیات معرفی می شود ولی تا به امروز موفق به کسب این افتخار نشده است.

جوایز و افتخارات هاروکی موراکامی
جوایز و افتخارات هاروکی موراکامی

لیست کتاب ها و آثار منتشر شده هاروکی موراکامی

·       به آواز باد گوش بسپار

·       پین بال

·       تعقیب گوسفند وحشی

·       سرزمین عجایب و پایان جهان

·       رقص رقص رقص

·       جنوب مرز، غرب خورشید

·       سرگذشت پرنده کوکی

·       دلدار اسپوتنیک

·       کافکا در کرانه

·       پس از تاریکی

·       مجموعه داستان اسرارآمیز توکیو

·       سوکورو تازاکی بی رنگ و سال های زیارتش

·       جنگل نروژی

برچسب ها

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن