زندگینامه جیمز دایسون مخترع پرتلاش

جیمز دایسون فردی است که اسمش با مهندسی طراحی و طراحی صنعتی همراه است و با خلاقیت و اختراع های به روز خود به یک فرد ثروتمند تبدیل شده .و به گفته ی خودش تا آخر عمر دست از اختراع و طراحی بر نمیدارد .جیمز دایسون از ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۵ در مدرسه‌ای به اسم گرشام تحصیل کرد و در مدت بود که پدرس بر اثر سرطان فوت کرد . جیمز دایسون در مدت تحصیلات خود همیشه تمرین ورزش دو میکرد  او میگوید : که دونده ی بسیار خوبی بوده نه از نظر قدرت جسمانی بلکه به خاطر اراده ی بالای که داشتم و تمام این ها را  از ورزش دو آموختم .جیمز  بعد از اتمام تحصیلاتش وارد دنیای مهندسی شد.

جیمز دایسون در سال ۱۹۷۰ و در زمانی که دانشجو بود در ساخت یک کشتی باربری همکاری کرد . از نخستین اختراعات اصلی او نوعی فرغون بود که به جای چرخ در آن از توپ استفاده شده بود .این اختراعش توجه بسیاری از مردم و رسانه ها را به خود جلب کرد به طوری که بی بی سی و برنامه ی «جهان آینده» از آن در برنامه خود نام بردن .او این ایده را نیز در قایق ها به کار برد که سرانجام به اختراع قایقی منجرو شد که هم در آب  وهم در خشکی میتوانست حرکت کند  .

زندگینامه جیمز دایسون مخترع پرتلاش

در اواخر دهه ۷۰ میلادی اختراع دیگری به ذهن دایسون رسید او توانست تغییر جالب و جدیدی در جارو برقی ایجاد کند او با استفاده از جداکننده های سلیکونی در جارو برقی توانست استفاده از کیسه را در آن حذف کند هدف او این بود که علاوه بر اینکه یک جاروبرقی بدون کیسه باشد از قدرت مکشی بالایی  نیز برخوردار باشد ، او در منزلش جاروبرقی داشت که اصلا از کارایی او راضی نبود زیرا وقتی کیسه ی او پر میشد قدرت مکشش پایین می آمد و خالی کردن کیسه ی پر شده ی آن گردو غبار زیادی داشت و او را اذیت میکرد .و ایده ی استفاده از سیلیکون را از یک کارگاه که در بالای  آن از از سیلیکون جداکننده استفاده شده بود به دست اورد .

چرا در ایجاد عادت های جدید در خودمان اغلب با شکست مواجه می شویم؟(2)
بخوانید

او بارها برای اختراع این جاروبرقی شکست خورد و جالب است بدانید در مدت 5 سال 5127 نمونه ساخت که موفقیت آمیز نبود .و همسرش که معلم هنر بود تمام هزینه های زندگی را تامین میکرد .سپس با گذشت  ۵ سال و تحمل سختی های بسیار موفق شد جاروبرقی خود را در ۱۹۸۳ با نام «G-Force» به بازار عرضه کند.

ولی مشکلات او تازه شروع شده بود زیرا هیچ شرکتی حاضر نبود روی طرح او سرمایه گذاری کند و این محصول را فاقد ارزش تجاری میدانستند .او مجبور شد به سراغ ژاپنی ها برود و طرحش را به آن ها معرفی کند زیرا می دانست که آن ها ارزش این اختراع را می دانند و همین طور هم شد . و برای اولین بار محصولش وارد بازار ژاپن شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت به طوری که شرکت های بریتانیایی از این موضوع تعجب کردند . جاروبرقی دایسون ۲٬۰۰۰ پوند قیمت گذاری شده بود اما فروشش خوب بود  .دایسون در ۱۹۸۶ ایده‌اش را در آمریکا به ثبت رساند. اختراع او در ۱۹۹۱ جایزه‌ی بین‌المللی iF را در ژاپن به خود اختصاص داد.

اما با همه ی این ها باز هم شرکته بزرگی حاضر به خرید اختراع او نبود و در نهایت دایسون تصمیم گرفت کارخانه ی خود را راه اندازی کند .در سال 1993 بود که او اسم شرکت خود را ثبت کرد و تولید را آغاز نمود . اولین عرضه جاروبرقی او ده سال به طول انجامید . در تبلیغات تلویزیونی به این نکته اشاره میشد که دیگر نیازی به هزینه برای خرید کیسه نو نیست . او با شعار «با کیسه‌ی جاروبرقی خداحافظی کنید» دست روی نقطه ضعف مردم گذاشت و سبب شد جاروبرقی دایسون به سرعت به فروش برسد و تمام رقبای خود را پشت سر گذاشت و برند شد .

زندگینامه امید کردستانی مدیر تجاری موفق در گوگل
بخوانید

زندگینامه جیمز دایسون مخترع پرتلاش

از نظره مالی سال ۲۰۰۵ شرکت جاروبرقی دایسون از رقبای خود جلوتر بود و او سرانجام تصمیم تولیدات محصول فرغون خود را با محصول جاروبرقی خود ادغام کرد .

در سال ۲۰۱۴  بود که جیمز دایسون برای معرفی ربات جاروبرقی خود به ژاپن رفت . این ربات با بررسی 360 درجه ایی به محض دیدن زباله آن را به داخل میکشد .این ربات که  ۳۶۰  Eye نام دارد  با سیستم عامل‌های اندروید و آی‌اواس کار می‌کند.

دایسون از سال ۲۰۰۰ به سمت تولیدات لوازم خانگی کشیده شد و توانست ماشین لباسشویی نیز تولید کند اما با شکست مواجه شد و تولیدش را متوقف کرد .

سپس در سال ۲۰۰۲ ایده ای جالب به ذهنش رسید او خطای دید به کار رفته در چاپ سنگی اثر هنرمند هلندی را به واقعیت تبدیل کرد . یکی از مهندسین شرکت به اسم درک فیلیپس پس از یک سال کار موفق شد این محصول را با نام Wrong Garden تولید کند.

در سال  2006 شرکت دست خشک کنی را به بازار عرضه کرد که بسیار سریع بود و با هوا کار میکرد .شرکت در اکتبر ۲۰۰۶ محصول Airblade را عرضه کرد که یک دست‌خشک‌کن سریع با هوا بود. که هم سرعت بیشتری داشت و هم در مصرف انرژی صرفه جویی میشد .از محصولات جالب  محصول دایسون یک پنکه بدون پره بود که اسمش را Air Multiplier گذاشت. به جز پنکه خنک‌کننده، مدل‌های دیگری مثل گرم‌کن و رطوبت‌ساز آن هم تولید شد. و از دیگر اختراعات او سشوار سوپرسونیکش بود که موتور کوچکی داشت که سبب میشد تعادل دست حفظ شود و صدای کمتری نسبت به سشوار های دیگر دارد .

در سال 2002 جیمز دایسون بنیادی برای همایت از طراحان و مهندسان بنا کرد که این بنیاد در کشور هایی مثل : بریتانیا ، آمریکا و ژاپن فعالیت دارد که هدف او ترغیب جوانان و نوجوانان برای انتخاب رشته ی مهندسی است . در این بنیاد از جوانان میخواهند که برای حل مشکلات تفکر کنند و راه حلی برای آن بیابند .  به غیر از فعالیت‌های روزمره، این بنیاد یک جایزه با عنوان جایزه‌ی جیمز دایسون هم برای تشویق مهندسان اختصاص داده است  دارد که یک جایزه‌ی بین المللی است .

3 راه غلبه بر بی انگیزگی در میان مسیر
بخوانید

جیمز دایسون در سال ۱۹۶۸ با «نی هیندمارش» ازدواج کرد این زوج خوشبخت سه فرزند دارند . آن‌ها به جز بریتانیا در سواحل فرانسه دارای  چند خانه ویلایی هستند. اکنون جیمز دایسون رئیس آموزشکده سلطنتی هنر لندن است ،  تا سال ۲۰۰۴ در هیأت امنای موزه‌ی طراحی بریتانیا عضویت داشت تا این‌که به خاطر آن‌چه «رسالت نادرست موزه خواند» استعفا داد. دایسون معتقد بود موزه نباید  فقط محلی برای نمایش اشیا باشد بلکه باید به طراحان انگیزه دهد.

زندگینامه جیمز دایسون مخترع پرتلاش

دایسون در ۱۹۹۷ جایزه‌ی طراحان پرنسس فیلیپ را دریافت کرد. او در ۱۹۹۸ با بالاترین درجه شاهنشاهی بریتانیا قدردانی شد. در سال ۲۰۰۰ جایزه لرد لیویدِ کیلگران را به دست آورد. همان سال از سوی دانشگاه بث به عنوان Doctor of Engineering دست یافت. در سال ۲۰۰۵ به عضویت فرهنگستان سلطنتی مهندسی بر گزیده شد.

دایسون در مراسم تحویل سال ۲۰۰۷ از سوی ملکه بریتانیا به عنوان شوالیه مفتخر شد و از آن پس «سِر جیمز دایسون» خوانده شد. همان‌طور که از قبل گفته شد دایسون از سال ۲۰۱۱ ریاست آموزشکده سلطنتی هنر را بر عهده دارد. دایسون موفق شد در مراسم سال نوی امسال (۲۰۱۶) به خاطر تلاش‌ و کوشش ها و دست‌آوردهایش در عرصه‌ی طراحی صنعتی، مدال لیاقت دریافت کند . ثروت دایسون تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۷ میلیارد دلار برآورد شده.

طبق گفته ی جیمز دایسون او معتقد است  : ما هم مانند همه ی مردم از کالاهایی که درست کار نمی‌کنند بدمان می‌آید. ما به عنوان مهندسان طراح باید این مشکل‌ها را حل کنیم. کار ما در دو چیز خلاصه می‌شود: نوآوری و پیشرفت.

 

 

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه