چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم ؟

فن بیان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

یکی از مواردی که به تاثیر کلام افراد کمک زیادی می کند، داشتن فن بیان مناسب است. صحبت کردن با اعتماد به نفس و مهارت بالا یکی از آرزو هایی است که هر فرد دارد. همواره افراد می خواهند که صحبت هایشان جدی گرفته شود و با استفاده از سخنانشان بتوانند به اهداف تعیین شده خودشان برسند. خوب صحبت کردن می تواند شامل ارائه مناسب و دقیق بدون حاشیه رفتن می باشد. برای داشتن این ویژگی ها توجه به یکسری راهکار ها می تواند به فن بیان شما کمک کند. در این مقاله تلاش می شود چگونگی تقویت فن بیان با استفاده از تکنیک ها جدید ارائه شود.

فن بیان چیست؟

فن بیان دارای تعریف ساده و واضحی می باشد. در واقع این لغت به معنای توانایی افراد در سخنرانی و جذب مخاطبان متناسب با هدف می باشد. تاریخچه تقویت فن بیان و سخنوری به زمان فیلسوف های یونانی باز می گردد. زمانی که ارسطو با استفاده از تکنیک های مناسب برای بیان کلام توانسته بود تعداد زیادی را مجذوب خود کند. داشتن فن بیان کمک زیادی به اثر گذاری کلمات بر روی افراد می کند و همچنین می تواند باعث رشد فکری فرد و مجموعه اطراف آن شود. معمولا افراد دارای فن بیان قوی با اطمینان خاطر صحبت می کنند. برای داشتن تکنیک هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم نیاز است که مطالعات خود را در این زمینه گسترش دهیم. در کنار این موارد تمرین این روش ها و راهکار ها به رشد این توانایی در افراد کمک زیادی می کند.

همواره توجه کنید که داشتن توانایی فن بیان باعث می شود که تمرکز حواس مخاطبان و شنوندگان بر روی شما بیشتر شود. به عبارتی به راحتی می توانید هدفی که در ذهن خود می پروراندید را در آن مجموعه پیاده کنید.

تقویت فن بیان با واضح صحبت کردن

از جمله مواردی که کمک زیادی به بهتر شدن سخنان شما می کند، واضح صحبت کردن است. واضح صحبت کردن به معنای شمرده صحبت کردن و تلفظ صحیح کلمات است به طوری که مخاطبان در لحظه معنا و مفهوم سخنان شما را درک کند. تمرین این موارد در طولانی مدت موجب تقویت فن بیان شما می شود. تمرکز خود را بر روی شمرده صحبت کردن و با اطمینان خاطر بودن صرف کنید. این دو مورد باعث می شود مخاطب با اطمینان کامل به سخنان شما گوش دهد. سعی کنید برای رعایت این تکنیک از یک موسیقی معروف که به آن گوش می دهید استفاده کنید. گاهی افراد تصور می کنند هر چه اطلاعات بیشتری را در واحد زمانی به گوش مخاطب برسانند می توانند نفوذ بیشتری در ذهن ها داشته باشند. اما در واقعیت اینطور نیست. به دلیل اینکه مخاطب علاقه دارد که کلمات را با ضرب آنگ پایینی بشنود و بتواند آن ها را تحلیل کند. کنار هم قرار دادن سخنان شما توسط مخاطب است که ارزش سخنان شما را تعیین می کند.

با اطمینان خاطر اطلاعات بدهید

از جمله عوامل دیگری که موجب تقویت فن بیان در افراد می شود، ارائه اطلاعات با اطمینان خاطر است. البته مقداری از این مورد به اطلاعات و دانش فرد سخنران بر می گردد. اما همواره راهکار هایی وجود دارد که در زمینه ارائه اطلاعات می تواند به افراد اطمینان خاطر بدهد. ارائه اطلاعات از منابع معتبر می تواند از جمله عواملی باشد که به فن بیان افراد کمک کند. در واقع این اطمینان خاطر کمک زیادی می کند که مخاطب به صحبت های شما اطمینان کرده و از آن نتیجه گیری لازم را بکند.

کنار هم قرار دادن مناسب پازل فکری برای بیان مطالب می تواند به نفوذ پذیری آن در ذهن مخاطبان کمک کند. ای پازل فکری زمانی ایجاد می شود که افراد بتوانند صحبت هایشان را با اعتماد به نفس و به صورت واضح به گوش مخاطب برسانند. این اعتماد به نفس و اطمینان خاطر نفوذ کلام شما را بسیار بالا می برد.

احساسات مانعی در برابر تقویت فن بیان

احساسات همواره همانند یک چاقوی دو لبه عمل می کند. گاهی می تواند بسیار مفید و موثر باشد و گاهی نیز می تواند مخرب و ویرانگر عمل کند. در این مورد داشتن احساسات جزو ملزومات یک سخنرانی خوب است. حس اشتیاق، شوق و هیجان به فن بیان شما کمک می کند. اما این احساسات اندازه ای دارد و باید آن را در هنگام سخنرانی رعایت کنید. از دست رفتن این معیار در سخنرانی موجب زدن حرف های غیر محترمانه و یا خارج شدن از مسیر سخنرانی شود.

guest
5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
هستی

من خیلی تند حرف میزنم، خودم خجالت میکشم بعضی وقتا، چیکار کنم؟

آکادمی بازار

سلام مخاطب عزیز با تمرین می‌توانید این عادت را ترک کنید.

مرادی

من کسی رو میشناسم که فقط به خاطر خوب حرف زدن به کجاها که نرسیده، خوش به حال کسی که همچین نعمتی رو داره

پریسا

برای فن بیان دوره نمیذارین؟

آکادمی بازار

سلام، برای آگاهی از سمینار و دوره‌ها به صفحه اصلی سایت و بخش دوره‌ها مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.
02188993288، 66978520 02166418084-021