شناخت انواع مختلف تحلیل بازاریابی و فروش جهت بهبود کسب وکار

تحلیل بازاریابی و فروش
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

بازاریابی مستقیم روشی از تبلیغات است که به کسب وکارها و شرکت ها اجازه می دهد تا از راه های مختلف مانند تماس تلفنی، پیام متنی، ایمیل ، پخش کاتالوگ و… بصورت مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

اگر برای شما پیش آمده است که یک بازاریاب تلفنی با شما تماس بگیرد بدانید که شما در جریان بازاریابی مستقیم قرار گرفته اید. همانطور که می دانید بازاریاب های تلفنی باید از برقراری تماس ناخواسته قبل از ساعت پنج صبح و بعد از ساعت ده شب خودداری کنند.

این کار از سوی مشتریان آزار دهنده  و تهاجمی تلقی می شود. بازاریابی مستقیم روشی از بازاریابی است که باعث می شود تعداد زیادی از مشتریان و مصرف کننده ها رشد می دهد اما باید با دقت زیاد برای آن برنامه ریزی کرد و آن را به اجرا در آورد.

با آکادمی بازار برای شناخت بیشتر بازاریابی مستقیم همراه باشید.

بازایابی مستقیم چیست؟

بازاریابی مستقیم  یا Direct Marketing همان چیزی است که از اسمش مشخص می شود. یک بازاریاب همیشه به دنبال  مشتریان واقعی و بالقوه در سطح فردی یا از طریق یک رسانه انبوه است.

نکته کلیدی در بازاریابی مستقییم این است که کمپین های بازاریابی مستقیم باید یک پیام تحریک کننده وتشویق کننده دربرابر مشتریان ارائه دهند تا بتوانند پاسخ مناسبی از مصرف کننده دریافت کنند.

به عبارت دیگر، بازاریاب باید این حس را به مشری القا کند که با انجام این کار منفعت زیادی عایدش می شود. با وجود اینکه بازاریابی‎مستقیم درواقع تلاش برای پیدا کردن، برقراری ارتباط، پیشنهاد دادن به مشتریان است، اما باید دارای توجیه مناسب برای بازگشت سرمایه داشته باشد.

از مزایای این نوع بازاریابی این است که اگر یکی از روش ها بازخورد نداشت به آسانی میتوانید روش دیگری را جایگزین کنید.

direct marketing
بازاریابی مستقیم

انواع بازاریابی مستقیم کدام اند؟

با وجود اینکه بازاریابی‎مستقیم همیشه در حال پیشرفت و تکامل است، مانند توسعه سریع فیس بوک و همچنین جایگزین شدن توئیتر و اینستاگرام در یک زمان کوتاه به جای آن.

ما با سه روش اصلی بازاریابی مستقیم مواجه هستیم که شامل موارد زیر است:

بازاریابی تلفنی (Telemarketing)

بازاریابی تلفنی، شیوه ای از بازاریابی مستقیم است که شامل تماس با افراد دیگر در خانه یا محل کار است که هدف از برقراری تماس می تواند درخواست کمک مالی، استفاده از نظرات و ایده های آن ها در مورد رقابت های انتخاباتی و یا سیاسی یا با هدف فروش و کسب سود باشد.

بازاریابی‎مستقیم از طریق ایمیل

در این روش از بازاریابی مستقیم از طریق هدف قرار دادن آدرس ایمیل مشتریان با آن ها ارتباط برقرار می شود. آدرس های ایمیل مصرف کنندگان را می توان از طریق وبسایت ها،شبکه های اجتماعی و… به دست بیاورند.

تعدادی  از شرکت ها با ارسال ایمیل های تبلیغاتی به افراد مختلف اطلاعیه هایی را به کاربران ارائه می دهند تا از وب سایت آن ها استفاده کنند در واقع این شرکت ها می خواهند از این طریق شما را از وجود خودشان آگاه کنند.

marketing
بازاریابی

بازاریابی‎مستقیم از طریق نامه

اگرچه تبلیغاتی که به صورت مستقیم به خانه یا محل کار شما فرستاده می شود، بیشتر مورد استفاده کسب و کارهای خصوصی قرار می گیرد.

دیگر شیوه های بازاریابی‎مستقیم که شامل پخش آگهی تبلیغاتی، پیشنهادها و درخواست ها، توزیع فکس، بازاریابی تلویزیونی، کوپن های تبلیغاتی در دته رسانه های چاپی و بازاریابی نامه ای قرار می گیرد.

کارایی بازاریابی مستقیم چیست؟

این که بدانید کارایی بازاریابی‎مستقیم چیست بستگی به آن دارد که کار کردن از نظر شما چ تعریفی داشته باشد. بازاریابی مستقیم این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که دیگران از وجود وشیوه کسب وکار شما مطلع شوند.

اما اگر بازاریابی مستقیم شما آزاردهنده باشد این کار میتواند تصویر بدی از کسب و کار شما ارائه دهد. شما باید در بازاریابی مستقیم حریم خصوصی افراد و قوانین ارتباطات را رعایت کنید، به این دلیل که رعایت نکردن قوانین بازاریابی جریمه و مجازات های سختی را به همراه دارد.

شما باید نوعی از بازاریابی مستقیم را انتخاب کنید که همخوانی بیشتری با شیوه فعالیت، اصول اخلاقی و بودجه کسب وکار و صنعت شما داشته باشد.

بازاریابی از اجزاء اصلی کسب و کار محسوب می شود. بازاریابی مستقیم شیوه ای از تبلیغات است که به کسب وکارها و شرکت ها اجازه می دهد تا از راه های مختلف مانند تماس تلفنی، پیام متنی، ایمیل ، پخش کاتالوگ و… بصورت مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

امروزه به دلیل تنوع محصولات و خدمات گزینه های زیادی در برابر مشتریان قرار دارد بنا براین شرکت ها و کمپین هایی که ارائه دهنده محصولات و یا خدمات هستند باید شیوه های مناسبی برای بازاریابی کسب و کار خود در نظر بگیرند.

شما برای یادگیری اصول و ترفند های بازاریابی موفق می توانید از مقالات آموزشی آکادمی بازار و سمینار های بزرگ موفقیت که توسط دکتر احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه بازاریابی و فروش، تدریس می شود استفاده کنید و با فراگیری مهارت های کسب و کار از رقبای خود پیشی بگیرید. برای بهره مندی از آموزه های به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید.

سمینار بزرگ موفقیت_استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *