زندگینامه افراد موفق

زندگینامه کلنل ساندرز و راز مرغ کنتاکی

زندگینامه کلنل ساندرز و راز مرغ کنتاکی را در این مقاله مطالعه کنید.

آکادمی بازار در این مقاله شما را با زندگینامه کلنل ساندرز ( Colonel sanders ) آشنا می کند. ساندرز در سال ۱۸۹۰ در ایالت ایندیانا به دنیا آمد. او شغل های  مختلفی  مانند : فروشندگی، کارمندی در شرکت بیمه، کار در مزرعه و پمپ بنزین را تجربه کرد. ساندرز در سن ۴۰ سالگی یعنی  در سال ۱۹۳۰ کار خود را با احداث یک رستوران بسیارکوچک بین راهی  و اتاقکی در یک پمپ بنزین آغاز کرد و از اول کار خودش سر آشپز و صاحب امتیاز بود.

 رستوران کلنل ساندرز خیلی  زود  معروف شد و در سال ۱۹۳۶ فرماندار ایالت به ساندرز لقب افتخاری کلنل داد و به همین خاطر او را به اسم سرهنگ ساندرز می‌شناسید ، در سال ۱۹۳۷  او یک متل بسیار شیک و مجلل در کنار مجتمع رستورانش احداث کرد . ساندرز در سال ۱۹۴۰ نخستین دستور مرغ کنتاکی را آفرید و در حدود نه سال بعد در حالی که دراوج ثروت و شهرت بود با همسرش کلودیا ازدواج کرد.

همچنین بخوانید: زندگینامه مایکل دل مالک شرکت بزرگ دل

در قسمت زندگینامه افراد موفق، مقاله‌های مختلفی همچون زندگینامه پروانه وثوق فرشته ی نجات کودکان سرطانی، ندگینامه استفان پرسون موسس پردرآمدترین فروشگاه H&M، زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان، زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد، زندگینامه کارلوس اسلیم هلو ثروتمند مکزیکی و هفتمین ثروتمند جهان، زندگینامه احمد و محمود خیامی بنیانگذاران ایرانخودرو و … را می‌توانید مطالعه کنید.

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه کلنل ساندرز همراه باشید.

 زندگینامه کلنل ساندرز

Colonel sanders
زندگینامه کلنل ساندرز

کلنل ساندرز ( Colonel sanders ) در سال ۱۹۸۰ وقتی که حدود ۶۰۰۰ شعبه در سراسر دنیا احداث کرده بود. به علت عوارض حاصل از سرطان خون ،از دنیا رفت و حتی تمام پرچم‌های ایالت کنتاکی به مدت ۴  روز به احترام او درحالت نیمه افراشته درآمد. هارلند دیوید ساندرز مشهور به کلنل ساندرز از نظر ثروت و هوش جزو یکی از  افرد معمولی و ساده ای بود ساندرز دارای مهارت ، یقین و پشتکار داشت.

زندگینامه جی کی رولینگ - از کودکی تا طلاق و شهرت
بخوانید

او در نهم سپتامبر سال ۱۸۹۰به دنیا آمد. تنها شش سال داشت که پدر فوت کرد و مجبور شد به همراه مادرش مشغول به کار شود. در نهایت این ساندرز بود که می‌بایست  به تنهایی برای خانواده آشپزی کند و بار مشکلات را بر دوش بکشد .

راز مرغ کنتاکی
کلنل ساندرز

فعالیت های کلنل ساندرز

در زندگینامه کلنل ساندرز می خوانیم که او تنها ده سال داشت که نخستین شغل خود را با حقوق ماهیانه ۲ دلار در یکی از مزرعه های نزدیک خانه‌شان شروع کرد . پانزده سال داشت که راننده تراموا شد و در شانزده سالگی نیز در کوبا سرباز بود. پس از شانزده سالگی در شغل هایی مانند : آتش نشانی راه آهن ، مسئول فروش بیمه ، کارگر کشتی‌های کوچک بخاری ، فروشنده لاستیک و کارگر پمپ بنزین فعالیت کرد. در سن ۴۰ سالگی ساندرز برای مشتریان یک پمپ بنزین و فروشگاه میان راهی در کوربین در ایالت کنتاکی خوراک مرغ درست می‌کرد.

رفته رفته او نحوه ی پخت مرغ خود را که شامل یازده ادویه مختلف بود را به صورت خیلی حرفه ای رساند . ساندرز که از زمان کودکی به آشپزی علاقه داشت و در این زمینه تجربه و هم استعداد خوبی در این کار پیدا کرده بود و هم کنجکاوی کودکانه آن دوران، هنوز هم در کار او به جای مانده بود.

ساندرز مرغ ها را دریک اجاق فشاری، که غذا را با فشار بخار طبخ می‌نمود، درست می کرد.به همین خاطر هم سرعت پخت غذا افزاریش می یافت و هم طعم بسیارمتفاوت و لذیذ تری را پیدا می کرد.

Colonel sanders
Colonel sanders

شهرت و محبوبیت کلنل ساندرز

این محبوبیت و شهرت او تا جایی ادامه داشت که در سال ۱۹۳۵ رابی لافون، فرماندار ایالت، نشان افتخاری «کلنل کنتاکی» را به ساندرز اعطا نمود. او خود را از آن به بعد با نام«کلنل» می‌خواند.

او که به کیفیت بالاو امتیاز مرغ سرخ کرده خود ایمان داشت، در سال ۱۹۵۲ شروع به انجام بازاریابی برای غذای خود کرد. ساندرز که ۶۵ سال داشت با ماشین خود به سراسر کشور سفر کرد و به بسیاری از رستوران‌ها سر می‌زد و برای رییس و کارمندان رستوران ها مرغ خود را درست می‌کرد. اگر کلنل نشانه‌ای از رضایت در آنها می‌دید، پیشنهاد خود را مطرح میکرد . اینگونه کلنل به موفقیت دست یافت و زندگینامه کلنل ساندرز تحت تاثیر قرارگرفت.

زندگینامه علیرضا بیرانوند دروازه بان موفق کشورمان
بخوانید
محبوبیت کلنل
شهرت کلنل با مرغ کنتاکی

پیشنهاد او ۵ سنت به ازای هر مرغی که فروخته میشد بود . گفته شده  است که کلنل ساندرز هزار و نه بار جواب منفی شنید، اما او هرگز ناامید نشد و عاقبت هزار و دهمین نفر در سالت لیک سیتی دستور غذای او را پذیرفت و کسب و کار اوشروع گردید. او به این کار ادامه داد و کم کم تعداد رستوران‌هایی که پیشنهاد  محصول او را پذیرفتند افزایش یافت. خیلی نگذشت که مرغ سوخاری کنتاکی به یکی از بزرگترین غذاهای فوری موجود در رستوران ها تبدیل شد.

واگذار  امتیاز مرغ کنتاکی

در زندگینامه کلنل ساندرز میبینیم که او تا سال ۱۹۶۴ با بیش از ۶۰۰ رستوران در آمریکا و کانادا قرارداد بسته بود. در نهایت در این سال او امتیاز مرغ کنتاکی خود را به قیمت ۲ میلیون دلار به گروهی از سرمایه‌داران واگذار کرد. جالب است بدانید  سالیانه بیش از یک میلیارد مرغ کنتاکی در آمریکا و بیش از هشتاد کشور دنیا برای مشتریان سرو می‌شود.

پیرمرد ۶۵ ساله‌ای که با چک تامین اجتماعی خود به مبلغ ۱۰۵ دلار زندگی خود را می‌گذراند، موفق شده بود با مهارت و نوآوری خود بر رژیم غذایی مردم جهان تاثیرشگرفی بگذارد. زندگی و درآمد خود را بهبود بخشد و نیز کسب و کار راه‌اندازی کند که امروزه از قیمتی در حدود یک میلیارد دلار برخوردار است.

شما می توانید برای مطالعه زندگینامه سایر افراد موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

زندگینامه شاهرخ ظهیری صاحب شرکت مهرام و اولین تولید کننده سس مایونز در ایران
زندگینامه پروانه وثوق فرشته نجات کودکان سرطانی
زندگینامه جان کوم از فقر تا اختراع واتساپ
زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان
زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد
برچسب ها

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن