کارآفرینی / کسب و کارمقالات

کارآفرینی چیست و کارآفرینان چه کسانی هستند؟

کارآفرینی یا Entrepreneurship در واقع داشتن ظرفیت و آمادگی برای پیشرفت، سازمان‌دهی، و مدیریت سرمایه‌گذاری در کسب و کار و هرگونه خطرات مختلفی است که در مسیر رسیدن به سود وجود دارد. بارزترین نمونه‌ی کارآفرینی شروع یک کسب و کار جدید است.

تعریف کارآفرینی

در علم اقتصاد، کارآفرینی که با زمین، نیروی کار، منابع طبیعی و سرمایه همراه باشد، می‌تواند به سوددهی برسد. روحیه‌ی کارآفرینی با نوآوری و ریسک‌پذیری توصیف می‌شود، و بخش مهم توانایی یک ملت برای دستیابی به موفقیت در بازار جهانی است که همیشه در حال تغییر و به طور فزاینده‌ای رقابتی است.

کارآفرینی، آمادگی برای پذیرش ریسک و پیشرفت، سازمان‌دهی، و مدیریت سرمایه‌گذاری در بازار جهانی رقابتی است که دائما در حال تغییر است. در سمینار موفقیت به شما خواهند آموخت که چگونه تصمیم گیری های صحیحی انجام دهید و ریسک پذیر باشید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

کارآفرینان انسان هایی پیشگام، نوآور، رهبر، و مبتکر هستند. آنها در حوزه‌های کاری‌شان، در تفکرات رو به جلوی‌شان، و در تمایل‌شان برای گذشتن از مرزها و محدودیت‌ها در خط مقدم جنبش‌های فناوری و اجتماعی قرار دارند. آنها رویاپرداز و از همه مهم‌تر، مرد عمل هستند.

کارآفرینی برای آدم‌های مختلف معانی مختلفی دارد. برخی‌ها کارآفرین را در هیات نوابغ فناوری متعلق به سیلیکون ولی تصور می‌کنند، درحالی که برخی دیگر، صاحبان کسب و کار‌های کوچکی را نیز که در خیابان‌های مهم شهر اقدام به تاسیس مغازه می‌کنند، کارآفرین می‌دانند. در نهایت، کارآفرینی همه‌ی این‌ها و خیلی چیزهای دیگرِ مربوط به سرمایه‌گذاری در کسب و کار را شامل می‌شود که در آن‌ها، یک کارآفرین وظیفه‌ی خود را در تبدیل یک ایده به کسب و کاری سودده ایفا می‌کند.

افرادی که در فکر راه‌اندازی کسب و کارشان هستند باید این حقیقت را درک کنند که کارآفرینیِ موفق مستلزم داشتنِ مواردی بسیار فراتر از یک ایده‌ی بزرگ است؛ این گفته‌ی الیزابت امینی، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت آنتی‌اِیجینگ گِیمز ال‌ال‌سی، شرکت توسعه‌ی دهنده‌ی بازی‌های برخط (آنلاین) برای پرورش ذهن و تمرکز؛ و هم‌چنین استادیار دانشکده‌ی کسب و کار مارشال در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است.

امینی در مصاحبه‌ای با بیزینس ‌نیوز دیلی گفت: “‌بیش‌تر آدم‌ها فکر می‌کنند کارآفرینی یعنی این‌که فقط ایده‌ای را در ذهن‌تان بپرورانید، ولی این فقط یک بخش از کارآفرینی است. هم‌چنین بسیار مهم است که از همان ابتدا بدانید، چگونه با یک راه موثر و مقرون‌ به صرفه می‌توانید به مشتریان وفادار دست یابید.‌”

بروس باچنهایمر، استاد مدیریت و مدیر اجرایی پژوهشگاه کارآفرینی در دانشگاه پیس نیز می‌افزاید: “‌کارآفرینی بسیار گسترده‌تر از سرمایه‌گذاری در کسب و کار است؛ در اصل، یک طرز فکر است – راهی برای تفکر و عمل. کارآفرینی به تصویر کشیدن راه‌های جدیدی است برای حل مشکلات و خلق ارزش.‌”

کارآفرینان چه کسانی هستند؟

خصوصیت‌های ویژه‌ای وجود ندارند که همه‌ی کارآفرینان در آنها مشترک باشند، ولی بسیاری از آنها در چند ویژگی مشترک هستند. جنی تا، بنیان‌گذار و مدیرعامل شبکه‌ی اجتماعی و تجاری اسکیکی، در مقاله‌ای دیگری در بیزینس نیوز دیلی گفته است، کارآفرینان موفق معمولا جسور و باانگیزه هستند. آنها سرسخت‌اند ولی حد و حدودشان را می‌دانند. کارآفرینان به جای پیروی از وضع موجود، به شکل مثبت و سالمی به اصول و قواعد بی‌توجه هستند، و غالبا دست به کارهایی می‌زنند که دیگران جرات انجام دادن‌شان را ندارند. آنها هم‌چنین همیشه برای شکست و شروعی دوباره آماده هستند، و از این شکست‌ها درس می‌آموزند تا چیزهای جدید و اصلاح‌یافته‌ای خلق کنند.

چند راهکار ساده برای کنترل خشم- قسمت اول
بخوانید

ام‌جی گوتلیب، بنیان‌گذار شرکت مشاوره‌ هاسل برندینگ و نویسنده‌ی کتاب “‌چگونه بدون تلاش زیاد یک کسب و کار را نابود کنید‌”‌ (انتشارات مورگان جیمز، ۲۰۱۴) معتقد است، برای کارآفرین موفق بودن لازم است یک نوع شخصیت خاص داشته باشید.

گوتلیب می‌گوید: “‌کارآفرین کسی است که می‌تواند هر ایده‌ای را در ذهن‌اش بپروراند – خواه ایده‌ی یک محصول و یا یک امر خدماتی باشد ؛ همچنین دارای مجموعه‌ای از مهارت‌ها، اراده و شجاعت است که برای تبدیل آن ایده به واقعیت، به هر ریسک بزرگی دست می‌زند؛ و نه تنها آن را وارد بازار می‌کند بلکه محصول و/یا خدمات کاربردی و مفیدی از آن می‌سازد که افراد آن را می‌خواهند یا به آن نیاز پیدا می‌کنند.‌

پژوهش‌ها نشان می‌دهند آمریکایی‌ها بیش از پیش به کارآفرینی روی آورده‌‌اند و آن را انتخاب می‌کنند. مطالعه‌ای که از جانب موسسه‌ی اینتلیجت آفیس به‌عمل آمد، نشان داد تقریبا ۶۵ درصد از کارکنان آمریکایی ترجیح می‌دهند به جای کار کردن در یک اداره، به صورت کارمند مستقل یا به عنوان یک کارآفرین به کار بپردازند. به علاوه، طبق اطلاعات برگرفته از شاخص فعالیت‌های کارآفرینیِ موسسه‌ی اوینگ ماریون کافمن در ۲۰۱۵، تراکم کسب و کار‌های کوچک در ایالات متحده افزایش یافته است، و به سطحی بسیار بالاتر از دوران پیش از رکود رسیده است.

نکاتی برای کارآفرینان مشتاق

اگر آماده‌ی ورود به دنیای کارآفرینی هستید، بهتر است نکات مهم زیر را همیشه به خاطر بسپارید.

  • از شکست‌های دیگران درس بیاموزید

به جای این‌که دائما رشد موفقیت‌آمیز درصد اندکی از کسب و کارها را تحسین کنید، بیش‌تر در مورد کسب و کارهایی مطالعه کنید که کارشان به شکست ختم شده است. به عقیده‌ی گوتلیب، این پژوهش می‌تواند تا حد زیادی احتمال موفقیت‌تان را افزایش دهد، زیرا بیش‌تر شرکت‌ها اشتباهات مشترکی را مرتکب می‌شوند که به شکست و مرگ‌شان منجر می‌شود. به گفته‌ی وی، راز موفقیت این است که پیش از ارتکاب چنین اشتباهاتی از جانب خودتان، فروتنانه از اشتباهات دیگر درس عبرت بگیرید.

  • مطمئن شوید، این همان چیزی است که می‌خواهید

به گفته‌ی امینی، از آن‌جا که کارآفرینی مستلزم سخت‌کوشی و تلاش بسیار است، بسیار ضروری است که از درستی راهی که در پیش گرفته‌اید، اطمینان حاصل کنید. وی می‌گوید: “‌اگر این همان چیزی است که واقعا می‌خواهید، باید به صورت بلندمدت به آن فکر کنید، و با پشتکار باشید. اکثریت قریب به اتفاق کارآفرینان بزرگ، پیش از آن‌که به همان ایده‌ی کسب و کار‌ی برسند که آنها را بلند کرده و به موفقیت سوق داده است، بارها و بارها شکست خورده‌اند.‌”

  • مشکلات را حل کنید

به گفته‌ی آجای بام، سخنران مدرسه‌ی کسب و کار برکلی هاس در دانشگاه کالیفرنیا، کارآفرینان همیشه باید در جست‌وجوی مشکلات باشند، تا آنها را حل کنند، و غیر از این هم نباید باشد. به عبارت دیگر، وی می‌گوید: “آن‌ها نباید منتظر مشکلات باشند تا خودشان را نشان دهند.‌”

پر از شور و اشتیاق باشید. به اعتقاد باچنهایمر، ‌کارآفرینان موفق از همان ابتدا با نیاز به موفقیت و آرزو برای ایجاد تغییرات بزرگ کارشان را باانگیزه شروع می‌کنند. وی می‌گوید: “‌مهم‌ترین ویژگی‌های یک کارآفرین شور و اشتیاق و پشتکار او است، ولی این ویژگی‌ها نباید با غرور و یک‌دندگی اشتباه گرفته شوند.‌”

از هر جایی که لازم است مشورت بگیرید. امینی توصیه می‌کند صاحبان کسب و کار باید به دنبال مشورت با مربیان موفق بگردند، و هم‌چنین کتاب‌های مختلف مطالعه کنند، با آدم‌های مورد تحسین‌شان ارتباط داشته باشند، و دنبال برنامه‌های آموزشی خوب بروند تا در فرآیند رسیدن به موفقیت، بتوانند از کمک‌ همه‌ی آنها بهره‌مند شوند.

به ذهن بسیاری از ما ایده های عالی می رسد. ولی تنها تعداد محدودی از افراد هستند که این ایده ها را دنبال می کنند، به خصوص اگر این ایده ها مربوط به کسب و کار باشند، زیرا در نظر افراد دنبال نمودن این ایده ها ریسک بالایی دارد. در این مقاله توضیح داده شد که کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست و چه ویژگی هایی دارد، که با توجه به آنان مشخص می گردد که در واقع کارآفرینان همان افرادی هستند که ایده ای نو به ذهنشان رسیده است ولی با پشتکار و شجاعت، ریسک هوشمندانه می کنند تا ایده ی خود را به مرحله اجرا در آورند.

در سمینار موفقیت استاد احمد محمدی تمام ابزارهای لازم برای موفقیت و عملی کردن ایده هایتان را به شما خواهند آموخت. مسلماً بعد از یادگیری این موارد، و به دست آوردن انگیزه کافی، در خواهید یافت که همه می توانند کارآفرین گردند، تنها کافی است مهارت هایی از جمله شجاعت و ریسک پذیری را در خود پرورش داد و با پشتکار به یک کارآفرین واقعی تبدیل گردید. جهت شرکت در این سمینار شاد و انگیزشی و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

اهمیت دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن بر کسب و کار
بخوانید

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

چگونه وقتی کارمند هستیم کسب و کار خود را شروع کنیم؟(1)
10 رازی که برای موفقیت کسب و کارتان باید بدانید
طرح تجاری یا طرح کسب و کار (BUSINESS PLAN) چیست؟
کارنامه فعالیت های سازمانی
۱۰ اشتباه مالی که افراد موفق هرگز انجام نمی‌دهند
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − شش =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن