ترغیب مشتری به خرید کالا یا خدمات؛ چگونه مشتری را راضی به خرید کنیم

نویسنده: تیم تحریریه آکادمی بازار
انتشار: ۱ شهریور, ۱۴۰۱
آخرین بروزرسانی: ۲۷ تیر, ۱۴۰۲
ترغیب مشتری به خرید

دیگر کیفم را برداشته بودم تا راهی خانه شوم. دختر جوانی با عجله وارد دفتر کارم شد، بریده‌ بریده حرف می‌زد، انگار نفسش هنوز سر جایش نیامده باشد. گفتم: خیر است دخترم. گفت آسانسور خراب است و ادامه داد، دنبال فروشنده می‌گردید؟ آگهی شما را ده دقیقه پیش دیدم و سریع خودم را به اینجا رساندم. گفتم بله، البته مصاحبه تمام شده و داشتم می‌رفتم.

گفت تجربه خوبی دارد و دوره‌ های مشتری‌ مداری و روانشناسی فروش را گذرانده، می‌داند چطور باید مشتری را قانع کند که با رضایت خرید کند.

طوری گفت از گوش‌کردن به صحبت‌هایم پشیمان نمی‌شوید که با خودم گفتم اگر فروشنده خوبی باشد حتماً بازار کساد ما را رونق می‌دهد.

آنچه باعث شد آن دختر جوان از همکاران دائمی در کسب‌وکار ما شود لیستی کوتاه از توانایی‌ها و تکنیک‌هایی برای ترغیب و متقاعدکردن مشتری بود که برای شما خواهم آورد.

این مقاله کوتاه خلاصه آن چیزی است که در هر مصاحبه با فروشنده‌ها مانند یک چک‌ لیست در ذهنم قرار دارد و با تیک خوردن هرکدام از موارد آن در حین مصاحبه احتمال استخدام فرد به‌ عنوان یک فروشنده مناسب افزایش می‌یابد.

نکات و ترفندهای ساده و درعین‌ حال کاربردی که برای آسان‌تر شدن کار یادگیری آنها را به دو دسته تقسیم کرده‌ایم. دسته اول ترغیب مشتری یعنی آنچه فرد را از راهروهای پاساژ به داخل مغازه شما می‌کشد و دومی متقاعدکردن مشتری که او را از یک تماشاچی قفسه‌های فروشگاه به یک خریدار که در حال اعلام رمز کارت‌ بانکی‌اش است بدل می‌کند.

پخش ویدیو
کتاب نقشه فروش
کتاب نقشه فروش

فهرست مطالب

از راهرو پاساژ به داخل فروشگاه؛ هفت روش برای ترغیب مشتری به خرید محصول

شما به‌ عنوان فروشنده به‌ احتمال زیاد سعی می‌کنید محصولات با تنوع بسیار زیادی را ارائه دهید تا مشتری شما هر سلیقه‌ای داشته باشد، جنس موردنظر خود را پیدا کند.

اما چرا بازار کسب‌ و کار شما آن‌ چنان رونق ندارد؟ یکی از دلایل آن این است که بازار رقابت بسیار سنگین است. نگران نباشید، ما در کنار شما هستیم تا راهکارهایی را به شما یاد دهیم که اصول ترغیب مشتری به خرید را رعایت کرده باشید.

1. توضیحات واضح و مناسبی درباره محصول تهیه کنید.

اطلاعات محصول شما باید مشخص و دقیق باشد.

مردم دوست دارند بدون صرف هزینه و زمان اضافی، کاملاً از جنبه‌های مختلف محصولی که می‌خرند آگاه شوند. توضیحات شما باید دقیق باشد اما دروغ نگویید. نباید مشتری را به‌ زور با مشخصاتی که درست نیست در دام خرید بیندازید. مشتری را برای خود نگه دارید.

اگر کار خود را به‌صورت اینترنتی ارائه می‌دهید باید عکس‌های مناسبی بگیرید. در صورت لزوم یک عکاس حرفه‌ای استخدام کنید.

2. تفاوت بین مزیت و ویژگی را بدانید.

ویژگی محصول چیزی است که به‌صورت استاندارد در همه‌ی محصولات وجود دارد اما مزیت در واقع چیزی است که محصول شما را متمایز کرده است، درباره ویژگی‌ها و مزیت‌های محصول خود کامل بدانید.

3. بیش از انتظار مشتری به او ارائه دهید.

مردم پاداش و هدیه گرفتن را دوست دارند. برای اینکه در ترغیب مشتری به خرید موفق باشید باید احساس خوب و ارزشمندی را در آنها به وجود بیاورید.

 هدیه گرفتن از دست شما، آنها را به شما وفادار می‌کند. به‌این‌ترتیب این احساس خوب نسبت به برند شما در مشتری نهادینه می‌شود و این چیزی است که باعث می‌شود شما را فراموش نکنند.

می‌توانید نمونه‌ای از محصولات اضافه کنید. یادداشت زیبایی به آنها بدهید. هر ویژگی که مشتری بدون پرداخت هزینه نسبت به آن احساس خوبی داشته باشد. اما منحصر به‌ فرد و متفکر باشید و مشتریان خود را بر اساس ویژگی‌های روان‌شناسانه غافلگیر کنید.

4. مشتریان باید از تمام شرایط و ضوابط محصول آگاه باشند.

اگر محصولی که ارائه می‌دهید مشمول قوانین خاصی است، باید مشتری به‌ راحتی و آسودگی خاطر از آن آگاه شود. در صورتی‌ که قرار دادی بین شما باید تنظیم شود، واضح برای مشتری توضیح دهید.

مشتری باید مطمئن باشد که شما در دسترس هستید. اگر محصول شما برای استفاده شرایط خاصی دارد آن را می‌توانید به‌صورت یادداشت به مشتری ارائه دهید.

5. ارتباط قوی با مشتری برقرار کنید.

ارتباط قوی با مشتری برقرار کنید

سعی کنید ارتباطی قوی با مشتری برقرار کنید. این به معنای این است که مشتری با برند و محصول شما ارتباط بگیرد. ایجاد و مدیریت چنین ارتباطی باعث ترغیب مشتری به خرید می‌شود و همچنین می‌تواند باعث تبلیغ دهان‌ به‌ دهان برای شما باشد.

سؤالی که گاهی وجود دارد این است که چگونه بفروشیم وقتی مشتری نیست؟ این همان راه‌حل شماست. ترغیب مشتری به خرید وقتی وصف محصول و یا برند شما را از طریق دوستان خود شنیده‌اند و مستقیم سراغ شما می‌آیند.

6. نظرات مشتریان را به اشتراک بگذارید.

اکثر مشتریان قبل از خرید محصول دنبال نظرات مشتریان قبلی می‌گردند تا ببینند آیا از محصولات شما راضی بوده‌اند یا نه. صادقانه نظرات کاربران را به اشتراک بگذارید. این نشان‌ دهنده‌ی اعتبار برند شما است.

نظرات کاربران حتی از یک بروشور تبلیغاتی زیبا هم برای شما اثر بیشتری دارد. این یک واقعیت ثابت شده اجتماعی است.

می‌توانید این نظرات را حتی به‌صورت ویدئو برای دیگران در دسترس قرار دهید.

7. در دسترس باشید.

در دسترس باشید. اینکه در صورت بروز مشکل و مسئله‌ای مشتریان بدانند شما در دسترس آنها هستید بسیار مهم است. این که کارمندانی استخدام کنید که پاسخگوی مشتریان شما باشند را خرج اضافه ندانید. گوش‌ کردن به مشتریان حتی بازخورد شما را افزایش می‌دهد و می‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت محصول و کار خود را بالا ببرید.

از تماشاچی به خریدار؛ هشت روش متقاعد کردن مشتری برای استفاده از خدمات شما

شما خدماتی را دارید که برای ارائه به مشتریان آماده است اما باید اطمینان داشته باشید که آنها مشتاق استفاده از خدمات شما هستند.

شما به اعتماد و اطمینان آنها نیاز دارید. اگر او اعتماد نکند از همان راهی که وارد فروشگاه یا حوزه کسب‌ و کار شما شده است به‌راحتی بدون خرید خارج خواهد شد حتی اگر خیلی به آن کالا یا خدمات نیاز داشته باشد زیرا نتوانسته به شما اعتماد کند.

1. طبیعی رفتار کنید.

طبیعی رفتار کنید

استفاده بیش از حد از جملات کلیشه‌ای این احساس را در مشتری به وجود می‌آورد که فضای خدمات شما سرد و بی‌روح است. طبیعی باشید. چیزی که باعث شود عواطف مشتری نادیده گرفته شود احساس خوشایندی در مشتریان به وجود نمی‌ آورد.

2. نام مشتری خود را به‌ خاطر بسپارید.

برای ترغیب مشتری به خرید از نام او در مکالمات استفاده کنید. مردم‌ دوست دارند نام خودشان را بشنوند. این کار احساسی به آنها می‌دهد و آنها را به ارتباط با شما ترغیب می‌کند.

3. در مورد سلامت مشتری بپرسید.

در ابتدای مکالمات خود با مشتری با آنها احوالپرسی کنید. فروشنده‌ای که سلامت مشتریان برایش مهم است باعث احساس امنیت در مشتری می‌شود.

4. بر روی احساسات مشتری تمرکز کنید.

این که خرید کردن جنبه‌ی عقلانی دارد درست است. اما تکنیک‌های روان‌ شناسانه به شما کمک زیادی می‌کند. تأکید کنید خرید و یا استفاده از خدمات شما منجر به چه احساس مثبتی می‌شود. با همدردی با مشتری احساسات او را به سمت هدف خود هدایت کنید.

استاد احمد محمدی
فروش به واقع انتقال احساسات است بین فروشنده و خریدار.
دکتر احمد محمدی

5. ثابت کنید خدمات شما برتر از خدمات رقبا است.

گاهی اوقات مشتریان برای بررسی اوضاع بازار با شما تماس می‌گیرند آنها را متقاعد کنید که خدمات شما بهتر است. اینکه خدماتی که توسط شرکت شما ارائه می‌شود را بزرگ کنید بسیار مهم است. باید تأکید کنید پیشنهاد شما بهتر و یا حتی مقرون‌ به‌ صرفه‌تر است.

هیچ گاه رقیب را تخریب نکنید فقط در پی اثبات مزیت های خود باشید. تخریب رقبا تاثیر بسیار منفی بر مشتریان دارد.

6. ترس از دست‌ دادن

حتی خریدارانی که قصد خرید ندارند برایشان مهم است که چیزی را از دست ندهند.

وقتی نمی‌دانید چگونه مشتری را ترغیب به خرید کنید این ترفند روان‌ شناختی بسیار مهم است.

می‌توانید به مدت محدود محصول را با تخفیف ارائه دهید و گوشزد کنید این مدت محدود و برای محصولات خاصی و یا تمام محصولات ارائه می‌شود.

7. در نقش یک مشاور وارد شوید.

در نقش یک مشاور وارد شوید

در مورد مراحل بعدی تصمیم مشتری با او همگام شوید. اینکه مشتری خود دارای اختیار است در او احساس خوبی را به وجود می‌آورد. مشاور مانند یک دوست و همراه است. این احساس را در مورد مشتری به خودتان برانگیخته کنید.

این قاعده را داروخانه‌های شهرهای بزرگ خوب فهمیده‌اند. وقتی به‌جای یک فروشنده لوازم آرایشی و بهداشتی پشت پیش‌خوان خانمی در نقش مشاور پوست می‌ایستد. احتمال فروش محصولات ده بار بیشتر می‌شود. توجه کنید مشتریان متوجه مدرک تحصیلی او نیستند تنها تغییر سمت او آنها را به او ترغیب می‌کند و برای خرید متقاعد می‌شوند.

8. اجازه دهید مشتری قدم بعدی را انتخاب کند.

آخرین توصیه ما برای اینکه اصول ترغیب مشتری به خرید را کامل کنیم این است که یک تکنیک زیرکانه روان‌شناسی به شما معرفی کنیم. از مشتری بپرسید: “دوست دارید در مرحله بعد چه کاری انجام دهد؟”

و یا: ” پیشنهاد شما برای اقدام بعد چیست؟”  این یکی از اصول روان‌شناسانه برای متقاعدکردن مشتری به خرید است.

حتی می‌توانید خودتان چند نمونه به او پیشنهاد بدهید و نظر او را بپرسید. اگر مشتری احساس کند که می‌تواند انتخاب کند و نظر او مهم است و در تصمیم‌گیری نقش داشته است حتماً نتیجه مکالمات شما به خرید ختم می‌شود.

7 جمله ای ممنوعه فروشندگان در مقابل مشتری ها

در نهایت اینکه، خود را جای مشتری خود بگذارید. به نظر شما مشتری با چه دغدغه ای به سراغ شما آمده است. سعی کنید در نقش یک مشاور وارد شوید و نیازهای او را درک کنید. از کلمات کلیشه ای استفاده نکنید. اصول مشتری مداری را پیگیری کنید و دانش خود را به روز نگه دارید. ما در آکادمی آموزش کسب و کار آکادمی بازار این دوره را با کیفیت بالا ارائه کرده ایم که به شما خواهد گفت مفاهیم مشتری مداری چیست؟ مشتریان به چه دسته هایی تقسیم می شوند؟ چگونه می‌توانید مشتری را روانشناسی کنید؟ و اصول دیگری که به راحتی مشتری را ترغیب کنید تا از شما خرید کند.

منبع : callpage

5/5 - (10 امتیاز)

سوالات متداول

اولین قدم شناسایی نیازهای مشتری و بعد اصول روان ‌شناسانه ی ارتباط با مشتری است.
با صحبت‌ کردن دوستانه و استفاده از مسائلی مثل صدا کردن نام او و یا دادن حق انتخاب بعدی می‌ توانیم او را متقاعد کنیم.
بسیار مهم است و باعث ایجاد حس اعتماد می‌ شود.
درسنامه روانشناسی فروش

مشتاق ارتباط با شما هستیم...

"نظرات ارزشمند خود را در پایین صفحه کامنت کنید"

در تلگرام

بازار آکادمی را دنبال کنید !

در اینستاگرام

بازار آکادمی را دنبال کنید !

در تلگرام

بازار آکادمی را دنبال کنید !

در اینستاگرام

بازار آکادمی را دنبال کنید !

آکادمی بازار لوگو
تیم تحریریه آکادمی بازار

این مقاله به کوشش تیم آکادمی بازار تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری در بهبود و توسعه مهارتهای فردی ، شغلی و کسب و کارشما داشته باشیم.

جهت اطلاع از جدیدترین مقالات ایمیل خود را با ما به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کتاب مذاکره برای حقوق دلخواه
دریافت کتاب مذاکره برای حقوق دلخواه
دریافت کتاب مذاکره برای حقوق دلخواه
دریافت کتاب سفر به معدن درون
دریافت کتاب سفر به معدن درون
دریافت کتاب سفر به معدن درون
دریافت کتاب خلق برند برتر
دریافت کتاب خلق برند برتر
دریافت کتاب خلق برند برتر
دریافت کتاب نقشه فروش
دریافت کتاب نقشه فروش
دریافت کتاب نقشه فروش

دوره جامع فن بیان

200 دقیقه آموزش رایگان

700,000 تومان

هدیه ویژه آکادمی بازار تقدیم به شما کاربرانی که برای ما "ارزشمند" هستید
سشقسی