چگونه می توانید نظم را در زندگی خود جاری سازید؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
نظم
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

روزی شخصی به من گفت:” من قول می‌دهم اما به قولم عمل نمی‌کنم. تصمیم می‌گیرم اما هرگز به آن متعهد نیستم. هرگز کاری را که شروع می‌کنم به پایان نمی‌رسانم. چه کار کنم که اینگونه نباشم؟ همیشه به خودم می‌گویم که از الان منظم‌تر می‌شوم اما هرگز چنین اتفاقی نمیفتد.  چگونه به فردی منظم تبدیل شوم و به قولم عمل کنم؟ پیشنهاد شما چیست؟”اگر شما هم این مشکل را دارید این مقاله را مطالعه کنید.

شما می‌توانید فردی منظم شوید

نظم یک عادت است و مثل هر عادتی به تکرار نیاز دارد تا برایتان آسان شود و خودکار آن را انجام دهید. برای منظم شدن باید از کارهای ساده‌ای که به اندکی نظم نیاز دارند و به راحتی از پس آن ها برمی‌‌آیید، شروع کنید. اگر از عهده‌ی این کارها برآمدید می‌توانید کارهایی را که نیاز به نظم بیشتری دارند، انجام دهید.

برای واضح شدن مقصودم چند مثال آورده‌ام:

  • در ساعت مشخصی از روز 30-20 دقیقه پیاده‌روی کنید. با وجود تنبلی، نداشتن انگیزه یا استقامت درونی این کار را حتماً انجام دهید.
  • شاید فهمیده باشید که برای برخاستن از خواب و بیرون پریدن از رختخواب به مقداری اراده نیاز است. تکرار این عمل در هر روز شما را منظم‌تر می‌کند و روز به روز در این کار پیشرفت می‌کنید.
  • برای تبدیل شدن به فردی منظم، به تکرار فعالیتی مشخص  نیاز دارید. به تدریج قدرت درونی و نظم شما بهبود می‌یابد.  آنچه که شما را منظم‌تر می‌سازد، پشتکار، عزم و اراده‌ی شماست نه کاری که انجام می‌دهید.

How to be more disciplined?

مثالی دیگر

ساعت زنگتان را 20 دقیقه زودتر از زمانی که هر روز از خواب برمی‌خیزید، تنظیم کنید. وقتی ساعت زنگ خورد سریع و بدون هیچ تأخیری از رختخواب بلند شوید. شاید سخت باشد اما این کار برای منظم شدن تمرین بسیار خوبی است.  قبل از  قول دادن مطمئن باشید که از پسِ انجام چنین قولی برمی‌آیید.این کار خوبی نیست که قول بدهید و بعد آن را انجام ندهید. زیرا این کار به ذهن ناخودآگاهتان یاد می‌دهد که هرگز نمی‌توانید به قولتان عمل کنید.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
راهکارهای مبارزه با تنبلی

از دادن وعده هایی که به آن ها عمل نمی کنید خودداری کنید

بهتر و عاقلانه‌تر این است که وعده هایی بدهید که معمولا کوچک هستند و مطمئن هستید که می توانید به آن ها عمل کنید. این باعث می‌شود که ذهن ناخود آگاهتان یاد بگیرد که شما می‌توانید به قولتان عمل کنید. موضوع دیگر این است که باید بیندیشید و بفهمید که کدام عادت هایتان را باید تغییر دهید و شروع به تغییر آن ها کنید.

  • آیا از صحبت کردن با افراد خاصی خودداری می‌کنید؟ بروید با آن ها صحبت کنید.
  • آیا روزتان را با چک کردن ایمیل، خواندن روزنامه و انجام کارهای بی‌اهمیت شروع می‌کنید؟ ریتم فعالیتتان را عوض کنید و روزتان را با کارهای مهم‌تر شروع کنید.

” نظم و انضباط در واقع، به معنای توانایی ما برای انجام کارهایی است که ما نمی خواهیم انجام دهیم.”     « آردن ماهلبرگ»

” اگر بر خودت مسلط نشوی، نفس بر تو مسلط می‌شود.”    «ناپلئون هیل»

اگر می‌خواهید که فردی منظمباشید، باید در این کار جدی باشید و وقت و نیروی خود را صرف آن کنید. همچنین باید چند تمرین را انجام دهید تا این مهارت قوی را به یک عادت تبدیل کنید. اگر منظم نیستید نگران نباشید با اندکی آموزش می‌توانید در آن پیشرفتکنید. شما می‌توانید یاد بگیرید تا به قولتان عمل کنید، مصمم باشید و هرکاری را که شروع کرده اید به پایان برسانید. می‌توانید یاد بگیرید که پشتکار و استقامت داشته باشید و در زندگی‌تان منظم‌تر باشید.

اکثر انسان های موفقی که در اطراف خود می شناسیم منظم هستند و همیشه در همه کارهای خود نظم را رعایت می کنند. اما دیگر چه ویژگی هایی داشته اند که سبب موفقیت آنان گشته است؟ می توانید برای یافتن پاسخ این سؤال در سمینار موفقیت شرکت نمایید، تا از استاد احمد محمدی ویژگی های خاص افراد موفق را بیاموزید. کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید تا با نحوه ی ثبت نام در این سمینار و محتوای آموزشی آن  آشنا گردید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *