ذهن قدرتمندمقالات

معرفی سه راه برای تقویت مهارت ارتباطی

در میان مجموعه مهارتهای زندگی، شاید بتوان گفت مهارت های ارتباطی بیش از سایر مهارتها مورد توجه قرار گرفته و معمولاً در سازمان‌ ها و محیط‌ های کسب و کار هم، منابع قابل توجهی صرف آموختن و یاد گرفتن مهارت های ارتباطی و دانش ارتباطات می‌شود. برقراری ارتباط موثر یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است که هر کسی باید برای بهبود آن تلاش کند. مهارت‌ های ارتباطی به توانایی انتقال اطلاعات به دیگران به طور موثر و کارآمد گفته می‌شود که می‌تواند ارتباطات فردی و تجاری فرد را بهبود بخشیده و باعث شود رضایت از زندگی و کیفیت زندگی فرد افزایش پیدا کند. این مهارت‌ های ارتباطی است که تاثیرگذاری ارتباط را تعیین می‌کند. با آکادمی بازار همراه باشید تا شما را با سه شیوه موثر برای تقویت مهارت های ارتباطی آشنا کنیم.

استاد احمد محمدی

قبل از پاسخ دادن مکث کنید

می‌دانید چگونه می توان به یک آدم خوش‌ صحبت، تبدیل شد؟ نکته‌ی مهم و کلیدی این است که قبل از جواب، یه مکث کنید. بعد از اتمام حرف کسی  مکث کوتاه سه تا پنج ثانیه‌ ای، یه رفتار مناسب و خوب در گفتگو محسوب میشود. با یک مکث کوتاه، همزمان به سه هدف میرسید:

  1. اول اینکه میان حرف طرف مقابل که ممکن است بابت نفس‌ گرفتن، حرفش را قطع کرده باشد نمی پرید.
  2. دوم اینکه، با سریع نظر ندادن به طرف مقابل نشان می دهید که خیلی با دقت به حرف‌ هایش توجه می‌کردید.
  3. سومین مزیت مکث کردن این است که، می‌توانید بهتر گوش بدید و حرف طرف مقابل به آرامی در اعماق ذهن شما جا خواهد گرفت و واضح‌ تر میفهمید که طرف مقابل چه چیزی گفته است. همچنین با مکث کردن، فردی متشخص و خوش صحبت، جلوه میکنید.

مهارت های ارتباطی

برای درک بهتر سوال کنید

 هرگز چیزی را که طرف مقابل گفته است یا سعی می کند که بگوید را تقسیر نکنید. به جای آن هرجا که شک داشتید از طرف مقابل بپرسید. منظورت شما چیست؟ یا دقیقا منظور شما چیست؟ بعد مکث کنید و منتظر باشید. این مهم ترین چیزی است که برای در دست گرفتن یا هدایت مکالمه می توانید یاد بگیرید. تقریبا غیر ممکن است که این سوال جوابی نگیرد و وقتی می پرسید منظور شما چیست؟ طرف مقابل نمی تواند جلوی خودش را بگیرد تا توضیح بیشتر و واضح تری ندهد. در ادامه می توانید سوالات بیشتری بپرسید و گفت و گو را پیش ببرید. این هم یک راز دیگر برای یک ارتباط موفق است.

مهارت های ارتباطی

حرف طرف مقابل را به صورتی دیگر بازگو کنید

بعد از اینکه سر خود را به نشانه تایید تکان دادید و لبخند زدید، می توانید بگویید بگذار ببینم آیا منظور شما دقیقا همین بود؟ و بعد حرف او را به زبان خودتان بازگو کنید. با تکرار حرف های طرف مقابل به سبک خودتان جای شکی باقی نمی گذارید که به حرف های طرف مقابل کاملا توجه داشتید و همه ی تلاش خود را کرده اید تا احساس و افکار طرف مقابل را بفهمید. یک چیز جالب این است که وقتی گوش دادن موثر به دیگران را تمرین می کنید، بقیه احساس می کنند که آدم فوق العاده ای هستید و دلشان می خواهد که کنار شما باشند. در حضور شما احساس شادی و راحتی می کنند چون با گوش دادن به حرف دیگران باعث می شوید احساس کنند که خیلی با اهمیت هستند. دلیل اهمیت این ابزار قدرتمند در ارتقا مهارت گفت و گو این است که گوش دادن باعث شکل گرفتن اعتماد می شود. هرچقدر بیشتر به حرف کسی توجه کنید، او بیشتر شما را باور می کند و گوش دادن باعث شکل گیری عزت نفس هم می شود. وقتی با دقت به کسی گوش می دهید باعث می شود که او نسبت به خودش احساس بهتری پیدا کند چون احساس ارزشمندی و محترم بودن بیشتری می کند.

اعتماد به نفس خود را با این راهکارها بالا ببرید
بخوانید

مهارت های ارتباطی

گوش دادن در کسی هم که گوش می دهد عزت نفس به وجود می آورد. به دلیل اینکه مغز شما در هر دقیقه می تواند بین 500 تا 600 کلمه را پردازش کند ولی در دقیقه شما می توانید تنها 150 لغت بکار ببرید. بنابراین توان زیادی برای تمرکز بر روی صحبت دیگران لازم است. اگر روی نظم در گفتگو تمرین نداشته باشید طبیعتا ذهن شما به صدها جهت مختلف منحرف می شود. هرچقدر بیشتر روی چیزی که دیگران می گویند تمرکز کنید. نظم درونی شما بیشتر می شود. به عبارتی دیگر با یاد گرفتن گوش دادن در واقع به ارتقای شخصیت خودتان پرداختید.

ما همه روزه برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار و تمایلات خود با یکدیگر در ارتباط هستیم. ارتباطات چه ساده باشد یا پیچیده، از پیش تعیین شده باشد یا اتفاقی، خواسته باشد یا ناخواسته، قسمت عمده ای از زمان روزانه ما را به خود اختصاص می دهد. مهارت در ایجاد یک رابطه موفق با دیگران بر توانایی ها و اعتماد به نفس ما می افزاید و احترام دیگران را نسبت به ما جلب می کند. یادگیری مهارت های ارتباطی یکی از روش های تقویت مدیریت شخصی و دستیابی به اهدافمان است. پیشنهاد آکادمی بازار به شما در این راستا بهره مندی از محصولات معجزه قدرت ذهن است، شما با استفاده از این محصولات کاربردی و مفید شاهد پیشرفت روزافزون خود خواهید بود. برای استفاده از محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره آموزشی غیرحضوری”معجزه ذهن قدرتمند”

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
موفقیت و نردبان موفقیت در ویدئوی آموزشی دکتر احمد محمدی
بخوانید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

با دوره آموزشی غیرحضوری «معجزه ذهن قدرتمند» تغییرات اساسی ایجاد کنید
جهان گسترده‌ی جملات انگیزشی و تاثیرات آن‌ها بر جنبه‌های متفاوت زندگی انسان‌
برای داشتن ذهن و زندگی شاد از تکرار بپرهیزید – خوشبختی یعنی تازگی لحظه
راز موفقیت در لذت بردن از کار هایی که دوست نداریم
برچسب ها

ندا تفضلی

کارشناس برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران هستم. علاقه زیادی به یادگیری اصول موفقیت در زمینه های مختلف دارم و مایل هستم آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن