8 گام کلیدی برای ساخت یک استراتژی بازاریابی موثر

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
استراتژی بازاریابی موثر
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

استراتژی‌ بازاریابی قوی به برندها کمک می‌کند رشد کنند و در صنعت چیره شوند. یک استراتژی بازاریابی شامل چیزهایی فراتر از ساختن تبلیغاتی است که مصرف‌کنندگان به آن جذب شوند.

در دوره بازاریابی و فروش ” ستارگان فروش ” خود را به یک فروشنده تمام عیار تبدیل کنید.

برای جذب مخاطب مناسب باید بین نیازی که نمایش داده می‌شود و ارزش واقعی محتوا ارتباط وجود داشته‌باشد.

مواردی که در این مقاله آکادمی بازار به آن می پردازد باید در استراتژی بازاریابی تان گنجانده شود تا رقابت‌پذیر باشید، روش‌های جدید برای ارزش‌افزایی بیابید، و مجموعه مشتریانتان را گسترش دهید.

از استراتژی های بازاریابی این است که همه‌ چیز باید سازگار با گوشی همراه باشد

از آن‌جا که بیش‌تر جمعیت دنیا از طریق دستگاه موبایل به اینترنت دسترسی دارند، باید تمام جوانب استراتژی بازاریابی‌ تان دربرگیرنده‌ی کاربران موبایل باشد.

گزارش شده‌است که بیش از ۵۰ درصد تمام جست و جوهای گوگل از دستگاه‌های موبایل می‌آید. وب‌گاه شرکت‌تان باید نسخه‌ی سازگار با موبایل با همان تبلیغات، ویدیو، آگهی‌ها و ویژگی‌هایی داشته‌باشد که کاربران وب به آن دسترسی دارند.

استراتژی‌ شما باید شامل تاکتیک‌ های واقعیت مجازی باشد

برندسازی محتوای واقعیت مجازی در حال رواج یافتن در کسب و کار و بازاریابی است.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

این‌که بتوانید یک تجربه‌ی واقعیت افزوده را برای مشتریان فراهم کنید، به آنها کمک می‌کند درک کنند یک محصول یا خدمت چگونه عمل می‌کند، چگونه برایشان مفید خواهدبود و چگونه زندگی راحت‌تری برایشان فراهم می‌کند.

یک مثال آن کمپین اکسدرین بود که به دوستان و اعضای خانواده‌ی کسانی که از میگرن رنج می‌برند کمک می‌کرد تجربه کنند تحمل یک میگرن ناتوان‌کننده چه حسی دارد.

این تجربه‌ی برندسازی‌شده نه‌تنها توجه‌ها را به این برند جلب کرد، بلکه به جامعه نشان داد این برند وفق‌پذیر، هماهنگ با جامعه، و هم‌گام با فناوری به‌روز است.

مشتری‌ محوری یک قانون است

یک گام مهم در استراتژی بازاریابی‌ باید تامین چیزهایی باشد که مشتریان می‌خواهند- بازاریابی مشتری‌محور. وقتی به واسطه‌ی تبلیغات و کمپین‌ها با مصرف‌کنندگان ارتباط برقرار می‌کنید، آنها را مستقیما خطاب کنید.

مدیر بازاریابی شما باید سامانه‌ای داشته‌باشد که طی فرآیندی خودکار اسم کوچک مشتری را مطابق ایمیل ثبت‌شده برای آن حساب تشخیص دهد.

این شخصی‌سازی به مشتری می‌گوید که شما می‌دانید او چه کسی است، کدام محصولات را دوست دارد، و حمایت‌اش از شما برایتان ارزشمند است.

از داده‌های متنوع و گوناگون استفاده کنید

داده‌های متنوع مهم است. شما باید بدانید چگونه از آن استفاده کنید تا اطلاعاتی را انتخاب کنید که برای بازاریابی صحیح بر اساس گرایش و تاکتیک‌های صنعت نیاز دارید.

مهم است که بزرگ‌ترین رقیب شرکت‌تان را تحلیل کنید تا ببینید چه چیزی را متفاوت انجام می‌دهند و شما چگونه می‌توانید از تاکتیک‌هایشان به نفع خودتان استفاده کنید.

بررسی اعداد و گشودن راهی مناسب برای دست یافتن به داده‌های مقایسه‌ای به استراتژی بازاریابی‌ شما کمک می‌کند موثرتر باشد و نتایج بهتری بدهد.

بازاریابی
استراتژی بازاریابی

ارسال انبوه ایمیل را فراموش کنید

ارسال انبوه ایمیل، یک عنصر مهم در استراتژی بازاریابی شما است. این روشی برای شرکت‌ها است تا مستقیما سراغ مشتری بروند، پیگری کنند، برای استفاده از کارت خرید ایمیل یادآوری بفرستند و درخواست‌های شرکت در نظرسنجی رضایت مشتری بفرستند.

وقتی یک مشتری ایمیلی دریافت می‌کند که هزاران کاربر دیگر هم آن را دریافت کرده‌اند، نشان می‌دهد این ایمیل غیرشخصی است. از یک سرویس خودکارسازی استفاده کنید تا ایمیل‌های انفرادی برای کمپین‌ها ارسال کنید.

هم‌چنین بخشی از استراتژی بازاریابی موبایلی شما باید پیگیری ایمیل‌ها باشد تا ببینید چه تعداد از آنها واقعا باز شده‌است.

بخشی از سامانه‌ی پیگری نیز باید شامل تحلیل نرخ کلیلک، بررسی تعداد کسانی که از این طریق تبدیل به مشتری می‌شوند، مشترکین از دست رفته، و دسترس‌پذیری در دستگاه‌های مختلف همراه باشد.

رقبایتان را بشناسید

مهم است که دقیقا بدانید رقبای مستقیم‌تان چه کسانی هستند. هم‌چنین مهم است که استراتژی بازاریابی شان را مطالعه کنید و به دنبال روند افت و خیز فروش باشید. بفهمید چه چیزی برای آنها جواب نمی‌دهد و روش‌های نوآورانه ابداع کنید تا نقص‌های آنها نقاط قوت برند شما باشد.

شاید مسئول اصلی بازاریابی شما از رهبران باسابقه‌ی بازاریابی چیزهایی یاد بگیرد تا رویکرد خلاقانه‌ی خود را ارتقا دهد. بفهمید رقبایتان چه کسانی را به عنوان مخاطب‌شان هدف قرار داده‌اند و آیا همان افراد برای شما جواب می‌دهد یا نه.

سپس یک استراتژی توسعه دهید تا توجه‌ها را به برند خودتان جلب کنید، شهرت‌تان را بالا ببرید، ویژگی منحصر به‌فرد شرکت‌تان را نشان دهید و خدمات مشتری را بهبود ببخشید.

مخاطبان را تشویق کنید تا به طور مستقل محتواها را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند‌

این‌که مخاطبان را تشویق کنید با اشتراک‌گذاری محتوا، تبلیغات، و اطلاعات مربوط به شرکت‌تان، خودشان را تحت تاثیر قرار دهند، می‌تواند بسیار مفید باشد.

این هم‌چنین وسیله‌ای برای تبلیغ رایگان است. باید همیشه از استراتژی بازاریابی رایگان به نفع خودتان استفاده کنید، اما در عین حال باید بپذیرید که چند قاعده‌ی اساسی را اعمال کنید.

با گروهی کوچکی از افراد تاثیرگذار کار کنید که این صنعت را درک می‌کنند و حقیقتا به برندتان اهمیت می‌دهند. این به برند شانس بهتری می‌دهد تا شهرت‌اش را در درون صنعت بسازد، در میان مشتریان شهرت به‌دست بیاورد و در مسیر تبدیل شدن به قدرت برتر در یک صنعت عمل کند.

اندیشه‌های خلاق

توسعه‌ی یک استراتژی بازاریابی قدرتمند مستلزم گام‌های زیادی است. هر عنصری در استراتژی‌تان برای موفقیت شرکت ضروری است. شما باید، نوآور و خلاق باشید و بتوانید مشکلات را در مدتی معقول و با نتایج کافی حل کنید.

این مستلزم یک بخش بازاریابی کامل است که با سرعتی ثابت حرکت کند، ثمربخش باشد، و مخاطبانی را به‌دست بیاورد که شرکت انتظار دارد. استراتژی بازاریابی برای پایداری برند و سودآوری کلیدی است.

آموزش مهارت‌ های ویزیتوری

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

بازاریابی و فروش یک علم است و انجام آن به شیوه های سنتی و غیر علمی، باعث جای ماندن شما از عرصه رقابت می گردد.

داشتن یک استراتژی قوی به شما کمک خواهد کرد تا درآمد و سود بیشتری عاید شرکت شما گردد و بقای آن را در دنیای رقابتی امروزی تضمین خواهد کرد.

برای تهیه یک استراتژی بازاریابی متناسب با شرکت و بازاری که قصد ارائه خدمات و محصولات خود در آن را دارید، باید گام های کلیدی فوق را مرحله به مرحله بردارید، تا به هدف عالی خود دست یابید.  

 آکادمی بازار به خاطر نقش مهم علم بازاریابی و فروش در مدیریت صحیح یک کسب و کار به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می کند، که در آن استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه فروش، بازاریابی و کسب و کار، روش ها و مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در زندگی شغلی و شخصی، را به ما تدریس خواهند نمود. جهت بهره گیری از آموزه های استاد می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *