کارآفرینی / کسب و کارمقالات

8 ویژگی یک رئیس موفق و محبوب در تعامل با کارمندان

رئیس هایی که عاشق کار کردن برای‌شان هستیم، فقط مهارت‌های فنی بالایی ندارند، بلکه خصوصیاتی دارند که بیش‌ترین تاثیر را در مهم‌ترین جاها می‌گذارند: روی قلب و ذهن افرادی که برایشان کار می‌کنند. اگر جزو آن دسته از رئیس هایی هستید که دیگران دوست دارند برای‌تان کار کنند، این ۸ ویژگی شما را از بقیه متمایز می‌کند:

۱. باورنکردنی‌ها را باور دارید

بیش‌تر آدم‌ها می‌کوشند تا به‌دست آوردنی‌ها را به‌دست آورند؛ به همین خاطر است که بیشتر اهداف و آرمان‌ها با مضمون کسب منافع بیش‌تر هستند نه انجام ناممکن‌ها. بهترین رئیس‌ها انتظارات بیش‌تری از دیگران و مهم‌تر از همه، از خودشان دارند. آنها به ما نشان می‌دهند چگونه به آن انتظارات برسیم. و ما را همراه خودشان به دنیای ناممکن‌ها می‌برند.

۲. شما فرصت‌ها را می‌بینید، در حالی‌که دیگران بی‌ثباتی و بلاتکلیفی را می‌بینند

مشکلات غیرمنتظره، موانع پیش‌بینی نشده، بحران‌های بزرگ و … اغلب رئیس ها بادبان‌ها را پائین می‌کشند، دست روی دست می‌گذارند و به این امید می‌نشینند که توفان بخوابد. عده‌ی معدودی، از بحران‌ها فرصت می‌سازند. آنها می‌دانند ایجاد تغییرات بزرگ، حتی تغییرات ضروری، بسیار سخت است.

رئیس هایی که دوست داریم برایشان کار کنیم، بی‌ثباتی و بلاتکلیفی را نه یک مانع بلکه راهی برای اثبات توانایی و نوعی محرک می‌بینند. آنها برای قوت قلب، انگیزه و الهام بخشی، باز سازماندهی و باز مهندسی می‌کنند  و در این فرآیند، سازمان را قوی‌تر می‌سازند.

۳. همیشه احساسات‌تان را دو دستی تقدیم می‌کنید

رئیس های خوب حرفه‌ای هستند. رئیس هایی که دوست داریم برایشان کارکنیم هم حرفه‌ای هستند، و هم هنوز انسانند. زمانی که همه چیز خوب پیش برود احساسات‌شان را صادقانه نشان می‌دهند. برای سخت‌کوشی و تلاش زیاد، صمیمانه قدردانی می‌کنند. حتی اگر ناامید باشند باز هم صادق‌اند ولی به دیگران نشان نمی‌دهند، در خودشان احساس ناامیدی می‌کنند. آنان جشن می‌گیرند، همدردی می‌کنند، نگران می‌شوند.

خلاصه، آنها هم آدم هستند. و برخلاف بسیاری از رئیس‌ها، همان‌طور که هستند عمل می‌کنند. حرفه‌ای بودن تحسین برانگیز است. حرفه‌ای بودن همراه با انسانیت، الهام بخش است.

۴. کارمندان‌تان را از دردسر نجات می‌دهید

رئیس های وحشتناک، کارمندان را جلوی اتوبوس می‌اندازند. رئیس‌های خوب هرگز این کار را نمی‌کنند. رئیس هاییکه عاشق کار کردن برای‌شان هستیم می‌بینند که دردسری در راه است و کارمندان‌ شان را کنار می‌کشند، حتی بدون این‌که کارمند تا مدت‌ها بعد از آن باخبر شود‌ (اگر هم بفهمد، این روسا هرگز به دنبال کسب اعتبار از این ماجرا نیستند).

خلاصه کتاب" چگونه در فروشندگی از شکست به موفقیت رسیدم" نوشته فرانک بتگر
بخوانید

8 Features of a successful and beloved boss in interacting with employees

۵. شما هم روزی کارمند بودید، همین کارها را انجام دادید و هنوز هم انجام می‌دهید.

کارها و وظایف خود به خود انجام نمی‌شوند، هر روز کسی آنها را انجام می‌دهد. تنها ابزار واقعی ارزیابی ارزش یک شخص، کار ملموسی است که به صورت روزانه انجام می‌دهد. به همین خاطر است آن‌چه در گذشته انجام داده‌اند، چندان اهمیت ندارد، رئیس‌هایی که عاشق کارکردن برای‌شان هستیم هیچ وقت از انجام کارهای سخت، کثیف شدن دست‌ها و انجام بدترین کارها، جا نمی‌زنند. هیچ شغلی برای آنها پَست نیست، هیچ کاری چندان بی‌اهمیت یا خسته‌کننده نیست.

۶. شما با مشروعیت رهبری می‌کنید، نه با قدرت

القاب در ظاهر به شما حق مدیریت دیگران، اتخاذ تصمیم‌ها، سازمان‌دهی و ساختاربندی و نظم بخشی را می‌دهند. رئیس‌هایی که دوست داریم برای‌شان کار کنیم رهبر ما هستند چون کارمندان‌شان می‌خواهند که رهبرشان باشند. آنها با افراد انگیزه می‌یابند و الهام می‌گیرند، نه با القاب. رئیس های بزرگ‌منش در خلال کلام و حرکات‌شان، این احساس را به کارمندان می‌دهند که با رئیسشان کار می‌کنند، نه برای رئیسشان. بسیاری از مدیران حتی متوجه این تفاوت نمی‌شوند، اما بهترین‌ها درکش می‌کنند.

۷. شما هدفی بزرگ‌تر را با آغوش باز می‌پذیرید

یک رئیس خوب کار می‌کند تا به اهداف شرکت دست یابد. یک رئیس عالی، هم برای اهداف شرکت کار می‌کند – و بیش‌تر از رئیس‌های دیگر به آنها دست می‌یابد– و هم برای خدمت به هدفی بزرگ‌تر. مانند پیشرفت حرفه‌ای کارمندان، برای این‌که تفاوتی در جامعه ایجاد کند، برای نجات کارمندان از کشمکش، برای القاء حس غرور و ارزشمندی به دیگران. آنها تنها به دنبال تک خال‌ها نیستند، بلکه به دیگران کمک می‌کنند تا سطح شخصیتی و فردی‌شان را بالا ببرند.

۸. ریسک‌های واقعی را می‌پذیرید، نه ریسک‌های تقلبی را

رئیسهای زیادی – مثل خیلی‌ها– سعی می‌کنند در ظاهر دوام بیاورند. شاید با لباس‌هایشان، یا تفریحات‌شان، یا نمایش عمومی‌شان با کمک به کارهای عوام پسندانه و فعالیت‌های خیریه. آن‌ها دوام می‌آورند، اما با بوی کباب، نه خود کباب. بهترین رئیس‌ها دوام می‌آورند چون به دنبال شهرت و نام نیستند، چون برای شهرت گام بر نمی‌دارند، چون راضی به پذیرفتن وضع کنونی نیستند، چون مشتاقند به دل دریاهای ناشناخته بزنند.

آنان ریسک‌های واقعی را می‌پذیرند نه به این خاطر که به دنبال ریسک هستند، بلکه چون دنبال پاداش اعتقادشان به ممکن‌ها هستند. و با نمونه بودن، به بقیه الهام می‌بخشند که ریسک‌پذیر باشند تا آن‌چه را به‌دست آورند، که باور دارند امکان‌پذیر است. مدیرانی که عاشق کار کردن برای‌شان هستیم، به بقیه الهام می‌بخشند که رویاهای‌شان را تحقق بخشند: با واژه‌ها، با رفتار و مهم‌تر از همه با سرمشق‌بودن.

نیروی انسانی یک شرکت، در صورتی که به خوبی مدیریت گردد، تبدیل به یک سرمایه باارزش و در نهایت باعث افزایش درآمد و سود شرکت می گردد. به همین دلیل بسیار مهم است که مدیران در مورد نحوه رفتار و مدیریت کارمندان دقت لازم را به عمل آورند و شیوه های صحیح مدیریت آن ها را بدانند. برای نمونه در مقاله فوق ویژگی های مدیرانی که همه دوست دارند برایشان کار کنند آورده شده است، ویژگی هایی فراتر از موارد فنی! می توانید علاوه بر دانش فنی مدیریتی، این خصوصیات هم در خود تقویت نمایید تا همه کارمندانتان شما را رهبر خود بدانند و بین آنان محبوب گردید.

آکادمی بازار با هدف توسعه علم و دانش مربوط به مدیریت و رهبری موفق یک کسب و کار و ایجاد شادی و انگیزه بین افراد جامعه، علاوه بر انتشار روزانه مقالات مفیدی همچون مقاله فوق در وب سایت خود، و برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی در زمینه فروش و بازاریابی و مدیریت و رهبری موفق یک کسب و کار، در آینده ای نزدیک اقدام به برگزاری «سمینار موفقیت» می نماید. در این سمینار انگیزشی استاد احمد محمدی نقش مهم مدیریت اصولی و همراه با دانش روز دنیا را به صورت کاربردی و با ذکر نمونه هایی از مدیران و رهبران موفق و ثروتمند جهان، به شما توضیح خواهند داد. جهت شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن، می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
نکات طلایی درباره مدیریت و رهبری
بخوانید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

نکات طلایی درباره مدیریت و رهبری
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن