7 روش برای تداوم انگیزه در نوشتن پست های وبلاگی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

هنری جونتیلا (Henri Junttila) به مردم کمک می‌کند که از علایقشان در جهت کسب و کار آنلاین استفاده کنند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این آدرس مراجعه کنید:

www.wakeupcloud.com

من وبلاگ‌نویسی را از سال 2009 شروع کردم، و تقریبا هر هفته مطلبی را در وبلاگم منتشر می‌کنم. این کار همیشه هم آسان نیست، اما من تلاشم را می‌کنم که استوار و پایدار بمانم، و و نتیجه‌ای که این مداومت در پی داشته، رشد مخاطبینم به هزاران نفر و بازدید کننده‌های ماهانه‌ی وبلاگ به ده‌ها هزار نفر بوده است. موفقیت از آنجا ناشی می‌شود که شما کارهایی انجام بدهید که دیگران تمایلی به انجامشان ندارند؛ و این بدان معنی است که حتی زمانی که انگیزه‌ای وجود ندارد، متمرکز و با انگیزه بمانیم. اما چه طور می‌توانیم این کار را انجام بدهیم؟ روش‌های حفظ انگیزه چیست؟ در اینجا 7 مورد را که برای شخص خودم مفید بوده‌اند، برایتان عنوان می‌کنم:

1. موارد را تجزیه و تقسیم بندی کنید

اینکه شما به لیست کارهای روزانه‌تان نگاه کنید و موردی با عنوان “یک پست وبلاگی بنویس” در آن ببینید، می‌تواند ناامید کننده باشد؛ شاید به این دلیل که شما نمی‌توانید ببینید که در سرتان چه می‌گذرد، و مجسم کردن و به تصویر کشیدنش برایتان سخت است. اما اگر این کار را به چند بخش تقسیم کنید چطور؟

به عنوان مثال:

 • یک عنوان پیدا کنید
 • طرح کلی پست را بنویسید (3 تا 5 نکته‌ی اصلی)
 • طرح کلی آن طرح را بنویسید (نکاتی که می‌خواهید بنویسید)
 • میانه‌ی مطلب را بنویسید
 • پایان مطلب را بنویسید
 • مقدمه‌ی مطلب را بنویسید
 • و به این صورت…

زمانی که شما یک پست را به چند بخش تبدیل کنید، می‌توانید یک پست بلند و مفید و قوی شامل هزاران کلمه بنویسید، مانند پستی که من در مورد “راهنمایی‌هایی برای شروع فوری یک وبلاگ” نوشتم. من هر روز، روزی 15 تا 30 دقیقه برای نوشتن آن وقت می‌گذاشتم؛ بعد از چند روز شروع به ایجاد نیرو محرکه کردم و چند روز آخر، گاهی تا یک ساعت وقت برای نوشتن آن صرف می‌کردم.

2. خودتان را برای روزهای بارانی آماده کنید

کاهش انگیزه، یک امر مسلم و طبیعی است. رمز مدیریت آن، مقابله یا جنگیدن نیست؛ بلکه این است که از قبل خودمان را برای این پیش آمد آماده کنیم و انتظارش را داشته باشیم. زمانی که شما احساس با انگیزه بودن می‌کنید و دلتان می‌خواهد مطلبی بنویسید، یا زمانی که به یک پست نیاز دارید ، صرفا به نوشتن همان یک پست اکتفا نکنید؛ هربار که احساس کردید انگیزه و انرژی نوشتن مطالب بیشتری را دارید، چند پست بنویسید و ذخیره کنید.

شما حتی مجبور نیستید پست‌ها را به اتمام برسانید و به صورت کامل بنویسید، می‌توانید آنها را پیش‌نویس کنید یا طرح کلی آن را یادداشت کرده و زمانی که ایده‌ای به فکرتان نمی‌رسد یا انگیزه ندارید، بر روی آنها کار کنید. کار را برای خودِ آینده‌تان راحت کنید و بیشتر از آنچه نیاز دارید، بنویسید.

3. استانداردهایتان را بالا در نظر نگیرید

اغلب مواقع، انگیزه به این دلیل پایین می‌آید که شما نوشتن را به یک کار سخت و طاقت‌فرسا برای خودتان تبدیل کرده‌اید؛ و دیگر نمی‌توانید از نوشتن و انتشار پست‌ها لذت ببرید. راه‌حل این است که استانداردهایتان را کمی پایین بیاورید. بر روی نوشتن یک پیشنویس اولیه تمرکز کنید، حتی اگر خیلی بد باشد. بسیاری از مردم سعی می‌کنند از همان اول یک پست عالی بنویسند، اما این واقعا راهش نیست و عموما نتیجه نخواهد داشت.

نوشتن و ویرایش به طور همزمان کار سختی است، پس زمانی که در حال نوشتن هستید، خودتان را به چالش “بدترین نوشته‌ی تاریخ” دعوت کنید و هر چقدر که در توانتان است، بد بنویسید. زمانی که نوشتن را به اتمام رساندید، می‌توانید به متن بازگردید و آن را ویرایش کنید.

4.  نوشتن را یک اولویت در نظر بگیرید

هر روز چیزی بنویسید، حتی اگر در حد 15 دقیقه باشد. شاید تغییری که ایجاد می‌شود خیلی چشمگیر نباشد، اما به مرور تاثیرش را خواهید دید. من اخیرا دوباره به سراغ گیتارم رفتم، و هدفی که برایش تعیین کرده‌ام این است که روزانه فقط 15 دقیقه تمرین کنم. بعضی از روزها، مجبورم خودم را مجبور به تمرین کنم و بعضی روزها چندین ساعت تمرین می‌کنم؛ می‌دانم که برای بهتر شدن، به هر حال باید تمرین کرد. این قضیه در مورد نوشتن پست‌های وبلاگی هم صحت دارد. شما باید عادت نوشتن را در خود بپرورانید؛ و زمانی که نوشتن به عادت روزانه‌تان تبدیل شد، انگیزه‌ تان نیز بالاتر می‌رود.

5. به منبع الهام‌تان گوش فرا دهید

یکی از وسوسه‌هایی که در حین نوشتن یک پست وبلاگی به سراغ اشخاص می‌آید، این است که در دام به دست آوردن چیزهایی مانند بالا رفتن آمار وبلاگ، افزایش تعداد خواننده و دنبال کننده یا فروش بیوفتند. یکی از چیزهایی که به من در حفظ انگیزه‌ام کمک می‌کند، نوشتن از چیزهایی است که از آنها لذت می‌برم. اگر آنها از نظر موضوعی یا به هر دلیل دیگری با وبلاگ من هم‌خوانی نداشته باشند، می‌توانم آنها را در سایت‌های دیگری پست کنم. افکاری که به شما می‌گویند چه چیزهایی را “باید” بنویسید، رها کنید، و به چیزهایی که “دوست دارید” از آنها بنویسید، فکر کنید.

6. ایده‌ها و الهامات را شکار کنید

من هر ایده یا الهامی که به ذهنم می‌رسد را فورا ثبت می‌کنم؛ با کاغذ و خودکار یا گوشی موبایلم، یا هر چیز دیگری که بتواند آن را برایم حفظ کند. اگر شما نتوانید الهامات و ایده‌هایی که به طور ناگهانی به ذهنتان می‌آیند را به موقع شکار کنید، آنها کم‌کم از خاطرتان محو می‌شوند. زمانی که محرک‌های درونی‌تان شروع به فعالیت می‌کنند، باید از آنها استفاده کنید. این قضیه شاید کمی شبیه به خاطر سپردن رویاها باشد: هرچقدر بیشتر برای به یاد آوردن رویاها تلاش کنید و آنها را بنویسید، بیشتر آنها را به خاطر می‌آورید؛ شما به مغزتان می‌گویید که چه چیزی مهم است.

وبلاگ نویسی هم از همان مکانیزم پیروی می‌کند. ایده‌ها و الهامات‌تان را ثبت کنید و خواهید دید که ایده‌های بیشتری به سراغتان خواهند آمد و انگیزه‌ تان بیشتر می‌شود. هربار که ایده‌ای به سراغتان می‌آید، بنشینید و آن را بنویسید، و حتم داشته باشید که این اتفاق بیشتر و بیشتر برایتان خواهد افتاد.

7. سبک های مختلفی را تجربه کنید

در آخر، خودتان را محدود به حصاری که به دور ذهنتان کشیده‌اید نکنید. اینکه یک روش و شیوه‌ی خاص را انتخاب کنید و همیشه با همان سبک تکراری بنویسید، کار سختی نیست؛ پس سعی کنید فرم و محتوای مختلفی را برای نوشتن پست‌ها و مقالات امتحان کنید، مانند:

 • به سوال یکی از خواننده‌های وبلاگ پاسخ دهید
 • یک راهنما یا آموزش بنویسید (مانند راهنمای وبلاگ نویسی من که در بالا به آن اشاره کردم)
 • فهرست 10 مورد برتر چیزی را بنویسید
 • فهرستی از 10 کتاب محبوبتان را به اشتراک بگذارید
 • مصاحبه‌ای که با یک شخص از طریق ایمیل داشته اید منتشر کنید
 • یک داستان تعریف کنید
 • بزرگترین اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید را به اشتراک بگذارید

زمانی که شما به این توجه کنید که چطور انگیزه‌تان را از دست می‌دهید، ایجاد انگیزه برای نوشتن آسان‌تر می‌شود. برای حفظ انگیزه، از الگوهای آشنا رهایی یابید ، در مورد چیزهایی که دوست دارید و از آنها  لذت می‌برید بنویسید و محض احتیاط، آمادگی روزهای بارانی را داشته باشید.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
کتاب و کتاب خوانی

انگیزه. نیروی محرکه ای که همه ما بدنبال آن هستیم. مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت می کنیم و یا می خواهیم در چه زمینه ای به موفقیت برسیم؛ انگیزه  عامل مهمی است که ما را در راه مورد نظرمان ثابت قدم نگه می دارد. اما سخت ترین قسمت کار، وجود انگیزه نیست؛ بلکه تداوم انگیزه تا انتهای کار است که هم مهمتر و هم کاربردی تر از مورد اول است. خیلی از ما کاری را به امید رسیدن به موفقیت شروع می کنیم. شاید در اول کار انگیزه زیادی را برای انجامش داشته باشیم اما هر بار با برخورد با مشکلی، درصدی از انگیزه ما کم می شود. به تدریج بعد از گذشت مدتی انگیزه ما به صفر می رسد و ما حتی رغبت نمی کنیم که ایده جدیدی برای جلو بردن کار داشته باشیم. پس آنچیزی که در به موفقیت رسیدن یک کسب و کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است حفظ انگیزه ما برای ادامه کار است. راهکار های متعددی برای حفظ انگیزه وجود دارد. تیم اکادمی بازار مطمئن ترین و معقولانه ترین آنهارا در اختیار شما قرار می دهد. با آکادمی بازار می توانید مهارت های لازم برای تحقق اهداف و دستیابی به موفقیت را یاد گرفته و از رقبای خود پیشی بگیرید. برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ استاد احمد محمدی شرکت کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *