اصول و فنون مذاکره در بانک با 4 ترفند جذب مشتری

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
اصول و فنون مذاکره در بانک با 4 ترفند جذب مشتری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

حوزه بانکداری از پولسازترین فعالیت‌هاست. مردم مانند گذشته پول‌های خود را در خانه نگه نمی‌دارند. بلکه پول خود را در بانک گذاشته، با آن سرمایه گذاری می‌کنند یا سپرده گذاری می‌کنند. اکثر کارهای بانکی امروزه به شکل اینترنتی درآمده است، اما کارهای اصلی و کارهای مشتریان بزرگ همیشه به شکل حضوری انجام می‌گیرد.

وقتی مشتری به شکل حضوری به بانک مراجعه می‌کند، از کارکنان بانک انتظاراتی دارد. یک کارمند بانک باید اصول و فنون مذاکره در بانک را بلد باشد تا بتواند بر مشتریان خود تاثیر بگذارد و مذاکره موفقی را با آن‌ها انجام دهد.

اگر تا بحال چیزی در این مورد نشنیده‌اید یا چیزی در مورد این نوع مذاکره بلد نیستید، نگران نباشید. در این مقاله به شما اصول و فنون مذاکره در بانک را آموزش می‌دهیم تا سرمایه مشتریان بزرگ را به بانک خود وارد کنید و بهترین خدمات را ارائه دهید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

اصول و فنون مذاکره در بانک برای جذب مشتریان حضوری

دنیای امروز، دنیای دیجیتال است و عصر امروز عصر رایانه و اینترنت. عصری که زندگی بشر با سرعت هر چه تمام‌تر رو به پیشرفت است و این تحول را به وضوح در نظام اداری و سیستم بانکی و در تغییر نوع اصول و فنون مذاکره در بانک می‌توان مشاهده نمود.

امروزه با توجه به اینکه بسیاری از عملیات بانکی از طریق اینترنت و با کمک شبکه شتاب انجام می‌شود، اما باز با این وجود در بسیاری مواقع ضرورت ایجاب می‌کند تا مشتریان بانک‌ها به شکل حضوری و با مراجعه به بانک درخواست‌های خود را مطرح و از این طریق امور بانکی خود را انجام دهند.

مواردی مانند افتتاح حساب، جابجایی حساب، سپرده گذاری و غیره که در واقع ارتباطی را بین مشتریان بانک‌ها و متصدیان و کارمندان بانک ایجاد می‌کند.

همانطور که در مقاله HOW TO START A BANK از وبسایت howtostartanllc.com اشاره شده است، آنچه که در اینگونه موارد از اهمیت خاصی برخوردار است نحوه برخورد و چگونگی رفتار مسئولین بانک با مشتریان‌شان است که در غالب مذاکره و گفتگو شکل می‌گیرد و بی‌تردید تاثیر بسزایی در ادامه مذاکرات و مراجعه مجدد مشتریان به بانک دارد.

دانستن فن مذاکره از اصول بانکداری است

دانستن فن مذاکره از اصول بانکداری است

هم اکنون اصول و فنون مذاکره در بانک و آگاهی و شناخت از این اصول یکی از موثرترین شیوه‌هایی است که نقش بسیار مهمی در روند بانکداری و جذب مشتری دارد.

چرا که با آگاهی و شناخت از اصول و فنون مذاکره در بانک توسط مسئولین و عوامل اجرایی بانک‌ها و موسسات مالی، این امکان فراهم می‌شود تا ارتباط بهتر همراه با اثر بخشی بیشتری بین آنان و مشتریان‌شان ایجاد شود.

و از آنجایی که برای موفقیت در هر کاری باید اصولی را رعایت نمود، مذاکره در بانک هم از این امر مستثنی نیست که باید در جای خود مورد توجه قرار گیرد. این اصول شامل مواردی از قبیل موارد زیر است.

1. داشتن مهارت های کلامی از اصول و فنون مذاکره در بانک

در کنار داشتن ظاهری مناسب و موجه، تقویت مهارت‌های کلامی و ارتباطی اولین قدمی است که هرگز نباید نادیده گرفته شود. زیرا نوع برخورد شما و نحوه صحبت کردن و نیز خوشرویی شما حس خوبی را در مشتری ایجاد می‌کند.

ارزش گذاری به مشتری و احترامی که شما برای آنان قائل می‌شوید باعث می‌شود تا مراجعه‌کنندگان به بانک نیز متقابلا از روی ادب و احتر ام با شما برخورد نمایند. در چنین شرایطی ارتباطی محترمانه و به نوعی مذاکره‌ای جدی و دوستانه شکل می‌گیرد.

2. خود را جای مشتری که به بانک مراجعه می کند بگذارید

خود را جای مشتری که به بانک مراجعه می کند بگذارید

خودتان را جای مشتری قرار دهید. وقتی شما خودتان را جای مشتری می‌گذارید متوجه خواهید شد که آنان چه انتظاری از شما دارند.

وقتی جای مشتری باشید و وارد شعبه می‌شوید خواهان چه نوع برخورد و رفتاری هستید که انتظار دارید با شما نیز چنین رفتاری داشته باشند؟

استاد احمد محمدی
قانون موفقیت در فروش: درخواست کردن از دیگران و نترسیدن از شنیدن پاسخ منفی.
استاد احمد محمدی

بی‌تردید همه ما انتظار رفتاری توام با ادب و احترام را داریم. پس بی‌توجهی به مشتری و نداشتن درک درستی از او امکان ارائه خدمات، ممکن نیست. که توجه به این موضوع به موفقیت شما در امور بانکی کمک بسیار زیادی می‌کند.

3. حل سریع مشکلات مشتریان از اصول و فنون مذاکره در بانک است

امروزه با توجه به رقابتی که بین موسسات مالی و بانک‌ها در ارائه خدمات و تسهیلات ایجاد شده شرایطی را فراهم آورده که توجه به خواست و نیاز مشتری به عنوان یکی دیگر از اصول و فنون مذاکره در بانک، از اهمیت خاصی برخوردار است.

زیرا هر گونه نارضایتی و بی‌توجهی به مشتری باعث خروج آنان از بانک شده که در چنین شرایطی ضمن آنکه دو راه را پیش پای مشتری قرار می‌دهد، هیچ نفعی را برای بانک به‌دنبال نخواهد داشت.

چرا که مشتریان بانک یا از واگذاری سپرده نزد بانک‌ها صرفنظر می‌کنند یا اینکه سراغ شعبات و موسسات مالی دیگر می‌روند.

پس حل سریع مشکلات آنان و پاسخ به نیاز مشتری نه تنها باعث جذب مشتریان بیشتر به بانک می‌شود بلکه در ماندگاری و نگه داشتن مشتریان قدیمی نیز تاثیر بسزایی دارد. که توجه به این موضوع راهی است برای موفقیت در بانکداری.

4. ارائه خدمات متنوع از اصول و فنون مذاکره در بانک است

4. ارائه خدمات متنوع از اصول و فنون مذاکره در بانک است

در ارتباط با انجام امور بانکی و ارائه خدمات و تسهیلات، گزینه‌های مختلفی را پیش روی مشتریان قرار دهید. از آنجایی که بسیاری از مراجعین بانک‌ها نسبت به خدمات و امور بانکی شناخت کامل و دقیقی ندارند اما مایلند تا به عنوان یک مشتری حساب یا سپرده‌ای نزد بانک داشته باشند لازم است تا در این رابطه گزینه‌های مختلفی پیش رویشان قرار گیرد تا با توجه به شرایط خود بهتر بتوانند در این مورد تصمیم گیری کنند.

زیرا ارائه یک راه فقط نوعی محدودیت را در تصمیم گیری مشتری ایجاد می‌کند. اما گزینه‌های مختلف موقعیتی را پیش رویشان قرار می‌دهد که می‌توانند به یک مشتری دائمی بانک تبدیل شوند.

توجه به این موضوع به عنوان ابزاری در دوره اصول و فنون مذاکره بانک‌ها می‌تواند تاثیر سازنده‌ای در توسعه امور بانکی داشته باشد.

آشنایی با اصول و فنون مذاکره در بانک، گامی مهم برای موفقیت در حوزه بانکداری

از آنجایی که برای موفقیت در هر کاری مذاکره و گفتگو می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند و با توجه به اینکه نمی‌توان به هر گفتگویی امیدوار بود به همین دلیل برای موفقیت در هر مذاکره‌ای باید اصول و فنونی را در نظر گرفت و با رعایت آن‌ها مذاکره را پیش برد تا بتوان به اهداف مورد نظر دست پیدا کرد.

در این رابطه بانک‌ها به دلیل نوع فعالیت و با توجه به خدمات و تسهیلاتی که در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، برای موفقیت و توسعه در امور بانکی خود ملزم به رعایت اصول و فنونی هستند که نباید در مذاکرات خود نادیده گیرند.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - مذاکره 2

از جمله این اصول می‌توان به مهارت‌های کلامی و مجهز بودن به مهارت‌های ارتباطی اشاره کرد که در این زمینه نقش مهمی را ایفا می‌کند. چرا که نوع برخورد و چگونگی ارتباط با مراجعین و همچنین توجه به خواسته‌ها و نیازهای مشتری نه تنها در جذب مشتریان یک بانک تاثیر بسزایی دارد بلکه باعث رونق در امور بانکی می‌شود.

زمانی که شما خود را جای مشتری قرار داده و با تقویت مهارت‌های ارتباطی خود، مانع نارضایتی مراجعین خود می‌شوید و با بکارگیری اصول و فنون مذاکره و ارائه گزینه‌های مفید و اثربخش در جذب مشتری گام برمی‌دارید. در واقع از طرفی با ارائه خدمات و تسهیلات مختلف به مشتریان خود، گره‌ای از کار آنان گشوده‌اید و از طرف دیگر گامی بزرگ در جهت توسعه و رونق بانکداری برداشته‌اید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *