مقالاتموفقیت / انگیزشی

5 روشی که اعتماد به نفستان را ده برابر می کند

تصور شما از خودتان تاثیر فوق العاده زیادی روی نگرش دیگران نسبت به شما می گذارد. اگر خودتان، ارزش کمی برای خودتان قائل شوید، مطمئن باشید که دیگران هم ارزش بیشتری برایتان قائل نخواهند شد. (اصلا مگر می شود؟ وقتی ما خودمان، خودمان را قبول نداریم، چطور می شود از دیگران انتظار داشته باشیم تا ما را طور دیگری ببینند؟)

به نظر من، بهترین راه ایجاد اعتماد به نفس، وسعت بخشیدن و افزودن به تجاربتان می باشد. وقتی که با سعی و تلاش، دانش، مهارت ها و تجربیاتتان را افزایش می دهید، به صورت خودکار، با یادگیری کارهای جدید میزان اعتماد به نفستان را نیز بیشتر می کنید؛ شما با ابعاد مختلف وجودی تان آشنا می شوید و نوع نگاهتان نسبت به خود سابق و توانایی هایتان تغییر می کند. در واقع، اعتماد به نفس، همانند ماهیچه ایست که پرورش آن به تلاش مستمر شما نیاز دارد.

شما نمی توانید در همه زمینه ها به اعتماد به نفس کافی برسید؛ به هر حال، هر کدام از ما در زمینه هایی که با آنها آشنا نیستیم، احساس ضعف می کنیم. اما آن دسته از افرادی که از عزت نفس کافی برخوردار هستند و در واقع،‌خودشان را دوست دارند، در زمینه هایی که با آنها آشنایی نداشته و از مهارت و تجربه کافی برخوردار نیستد، نه تنها احساس بدی نسبت به خودشان پیدا نمی کنند، بلکه، به راحتی با آن کنار می آیند و آن را کاملا طبیعی می دانند. در واقع، آنها از توانایی شان در انجام یا یادگیری کاری، در صورت نیاز، مطمئن هستند. در ادامه، 5 روش هوشمند و شاید تا حدودی غیرمتعارف را با شما در میان می گذارم تا با استفاده از آنها، بر میزان اعتماد به نفستان بیفزایید.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

۱. سفر

سفر کنید؛ دنیا را تجربه کنید و از منطقه امنتان خارج شوید. وقتی که من برای اولین بار به صحرا سفر کردم، بسیار نگران بودم؛ می ترسیدم ولی  در عین حال، هیجان زده بودم. پس از برگشت و کنار آمدن با مصائب خاص چنین سفرهایی، احساس می کردم اعتماد به نفسم به شدت افزایش یافته است؛ من به خودم می بالیدم که در عین ترس، قادر به انجام کاری شدم که شاید برای خیلی ها قابل انجام نباشد.

اگر اعتماد به نفس ندارید حتما این مطلب را بخوانید
بخوانید

۲. راه رفتن روی آتش

آیا تا به حال در این باره چیزی شنیده اید؟ این آیین، سابقه ای قدیمی دارد که به 1200 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. به نظر من، این رسم، می تواند شجاعت و قدرت انسان را بسنجد. اگر بتوانید با پای برهنه روی آتش راه بروید، به نظرتان انجام چه کارهای دیگری برایتان ممکن خواهد بود؟ نمی دانم در کشور شما، این آیین انجام می شود یا خیر، اما به شما قول می دهم تاثیر خارق العاده آن هیچ گاه از خاطرتان نرود.

۳. نترسید و حرفتان را بزنید

آنچه که از نظرتان مهم است را بیان کنید؛ همه ما حرف های مهمی داریم که به دلایلی آنها را در خودمان می ریزیم. این کار را با یک دوست یا عضوی از خانواده تمرین کنید. بدون اینکه انتظار پاسخ خاصی از جانب مخاطبتان داشته باشید، حرفتان را بزنید. صرف نظر از بازخورد های مثبت یا منفی، آنچه که مهم است، توانایی شما در بیان آنچه که احساس می کنید مهم است می باشد.

۴. هر سال، حداقل یک مهارت جدید یاد بگیرید

به صورت منظم، بر مجموعه مهارت هایتان بیفزایید. هر سال، شما باید بتوانید حداقل یک مهارت جدید یاد بگیرید. این مهارت ها روی هم، شما را تبدیل به یک فرد با اعتماد به نفس می کند که قادر است از پس مجموعه عظیمی از کارها و مدیریت شرایط گوناگون بر بیاید. شما احساس می کنید که می توانید با این کار، از متوسط افراد جامعه که اصولا پس از دانشگاه، مطالعه و یادگیری را کنار می گذارند، فراتر بروید. ضمن اینکه مجموعه مهارت هایتان شما را به فردی متفاوت در میان دوستانتان بدل می سازد: کسی که به رشد فردی اش اهمیت می دهد.

چگونه در موقعیت‌های منفی مثبت فکر کنیم؟
بخوانید

5. درباره مقوله اعتماد به نفس مطالعه کنید

وقتی که به مطالعه علم نهان در پس هر چیزی می پردازید، می توانید به طرز هوشمندانه تری با آن کنار بیایید، تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید و به همان نسبت، اقدامات هوشمندانه تری نیز انجام دهید. مقوله اعتماد به نفس هم از این قاعده مستثنی نیست.  به مطالعه ریشه آن و نحوه بهبود و رشد آن بپردازید؛ به این ترتیب، بهتر می توانید آن را بشناسید و در زندگی تان از آن بهره ببرید. در این مسیر، از مطالعه تجربیات افرادی که اعتماد به نفس خود را بازیافته اند نیز غافل نشوید.

اعتماد به نفس یک مهارت مهم جهت حرکت در مسیر دستیابی به اهداف و موفقیت است. اعتماد به نفس در همه مراحل زندگی به کار می آید و کاملاً مهارتی اکتسابی می باشد. می توان با تکنیک هایی همچون موارد فوق این مهارت را در خود بهبود بخشید و بسیار ساده تر به اهداف خود دست پیدا نمود.

همچنین می توانید با شرکت در سمینار موفقیت که توسط آکادمی بازار برگزار می گردد، تکنیک های بیشتری در مورد تقویت اعتماد به نفس و علاوه بر آن سایر مهارت های مورد نیاز جهت موفقیت و دستیابی به اهداف را از استاد احمد محمدی بیاموزید. جهت شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

با استفاده از 10 روش کاربردی به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل شوید
چند توصیه کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس
نشانه های اعتماد به نفس پایین
تنظیم سطح مناسب اعتماد به نفس
چند راهکار ساده برای افزایش اعتماد به نفس-قسمت دوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن