5 دلیلی که ثابت می کند چرا باید اهداف غیرواقع‌بینانه داشته باشید

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
اهداف غیرواقع‌بینانه
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

توصیه بسیاری از استادان درباره زندگی این است که اهداف واقع‌ بینانه‌ ای داشته باشید چراکه این باعث می‌شود شما دچار استرس نشوید و برای تحقق یافتن این اهداف دست به کار شوید. اما من به داشتن اهداف واقع‌ بینانه باور ندارم چرا که اکثر اختراعات برجسته جهان توسط افرادی به ثمر نشسته‌اند که اهداف غیر واقع‌ بینانه داشته‌اند. اگر به مردم قرن 14 گفته می‌شد که شما تلفن یا کامپیوتر می سازید، به نظر امری غیر واقعی و خیالی به نظر می‌رسید. اشخاصی که به شما می‌گویند اهداف غیرواقع‌ بینانه نداشته باشید، از ناامیدی ترس دارند. آن ها این استدلال را دارند که شما باید اهداف واقع‌ بینانه‌ ای داشته باشید چرا که آن ها دست‌ یافتنی‌ تر اند. اما من به این درک رسیده‌ام که حتی بانفوذترین انسان‌های امروزی که به دستاوردی بزرگ رسیده‌اند به این علت بوده که هدفی غیرواقع‌ بینانه داشته‌ اند. برای مثال آرنولد شوارتزنگر می‌خواست یکی از بهترین هنرپیشه‌ ها در آمریکا شود با وجود آن که لهجه آلمانی داشت و هیچ تجربه‌ ای در این زمینه نداشت. مردم به او می‌گفتند که هدفش غیرواقعی و خیالی است اما او توانست به یکی از بهترین و پرطرفدارترین هنرپیشه‌ های آمریکا تبدیل شود.

بنابراین می‌توان این نتیجه را گرفت که اهداف غیر واقع‌ بینانه نیز دست‌ یافتنی هستند. ضمن اینکه شما را تشویق می‌کنم که اهداف غیر واقع‌ بینانه خود را مشخص سازید، دلایل این کار را ارائه می‌دهم.

1. اهداف غیر واقع‌ بینانه به شما کمک می‌کند تا ترس از شکست را کنار بگذارید

افرادی که از شکست می‌ترسند، به ندرت به موفقیت دست می‌یابند. زیرا شکست راه را برای رسیدن به موفقیت هموار می‌سازد و مقدمه‌ ای بر پیروزی است. وقتی اهداف غیرواقع‌ بینانه‌ ای داشته باشید، امکان دارد که چندین مرتبه شکست بخورید زیرا این اهداف به راحتی به دست نمی‌آیند. بنابراین پس از تعیین این اهداف، ترس شما از شکست از بین می‌رود چرا که با آن انس می‌گیرید.

2. اهداف غیر واقع‌ بینانه اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند

وقتی اهدافتان غیر واقع‌ بینانه باشد سطح اعتماد به نفس شما بالا می‌رود. شما احساس می‌کنید که توانایی های بی نظیری دارید و به این باور می‌رسید که رسیدن به هیچ هدفی کار سختی نیست. به شدت به توانایی‌ های خود باور دارید و هرگز از چالش‌ های بزرگ نمی ترسید. بنابراین با اراده و انگیزه بیشتر به سوی رسیدن به موفقیت پیش می‌روید.

معجزه دوره اعتماد به نفس و اعتماد به نفس کودکان قویترین و کاربردی ترین محصولات برای تقویت و افزایش اعتماد

3. اهداف غیر واقع‌ بینانه از شما انسانی سخت‌ کوش‌تر می‌سازد

رسیدن به این اهداف مستلزم تلاش زیاد و از خودگذشتگی است. بنابراین اهداف مذکور، شما را از منطقه امن خود خارج و شما را متبحّر و ماهر می‌سازند. برای مثال هنگامی که آرنولد شوارتزنگر تصمیم گرفت بهترین هنرپیشه در هالیوود شود باوجود لهجه‌ی آلمانی‌ اش  14 ساعت در روز کار می‌کرد. همیشه به سالن ورزش می‌رفت و 6 ساعت ورزش می‌کرد تا بدنش را آماده سازد. پس از رفتن به کلاس‌ های باشگاهی، شروع به پیشرفت در مهارت‌‌ های خود کرد. او تلاش می‌کرد تا از طریق رفتن به کلاس‌ های بازیگری و حذف لهجه،  مهارت‌ های بازیگری‌ و لهجه آمریکایی خود را تقویت کند. کلاس‌هایش تا دیروقت طول می‌کشید. این رویه ادامه داشت تا اینکه او به یکی از بهترین و پرطرفدارترین بازیگران در آمریکا تبدیل شد.

من هم همانند آرنولد برای رسیدن به اهدافم سخت تلاش می‌کنم، چرا که به نظرم آن ها غیرواقعی نیستند. صرف نظر از اینکه در کجا زندگی می‌کنم، می‌خواهم یکی از بزرگترین وبلاگ نویسان جهان در زمینه شکل‌گیری فرهنگ شخصی باشم. هر چند کاری سخت است اما امکان پذیر است. بنابراین برای رخ دادن چنین اتفاقی بیشتر وقت خود را صرف یادگیری مهارت‌های وبلاگ‌ نویسی می‌کنم. در این زمینه کتاب‌های بسیاری مطالعه می‌کنم، هر روز می‌نویسم، انگلیسی یاد می‌گیرم و به طور خستگی‌ ناپذیری شبکه‌ سازی می‌کنم. اهدافم باعث می‌شوند که من بیشتر کار کنم چرا که دریافتم دستیابی به چیزی آسان نیست. به همین دلیل دوست دارم که اهدافی غیر واقع‌ بینانه داشته باشم. آن ها مرا سخت‌ کوش‌ تر می‌سازند و می‌دانم که قطعاً تلاش‌هایم به نتیجه خواهد رسید.

5 Reasons that explain why You Should Have Unrealistic goals

4. هیچ کس همه‌ی پاسخ‌ها را نمی‌داند


هیچ کسی حق ندارد به شما بگوید که رسیدن به اهدافتان غیر ممکن است چرا که هیچ فردی تمام حقایق را نمی‌داند. افرادی که به شما می‌گویند اهدافتان غیرواقعی هستند، مبنای سخنانشان را اطلاعات گذشته قرار می‌دهند. آن ها می‌گویند که این ها عملی نیستند چون تا کنون کسی آن را انجام نداده است.
به برادران رایت هم می گفتند که هرگز نمی‌توانند پرواز کنند چون هیچ‌ کس تا آن روز چنین کاری نکرده بود. به اوباما گفته می‌شد که تو هرگز نمی‌توانی رئیس جمهور آمریکا شوی چون قبل از تو هیچ انسان آفریقایی- آمریکایی رئیس جمهور آمریکا نشده است. موفقیت برادران رایت و اوباما نشان داد که هیچ‌ کس تمام پاسخ‌ها را نمی‌داند. آن هایی که می‌گویند نمی‌توان به برخی چیزها رسید در واقع براساس فرضیات و تجربیات گذشته خود سخن می‌گویند. بنابراین پاسخ تمام حقایق را ندارند.

5. اهداف غیر واقع‌ بینانه باعث می‌شود تفکری خارج از چارچوب داشته باشید

زمانی‌ که اهداف غیر واقع‌ بینانه‌ای دارید، به این نتیجه می‌رسید که اگر ایده‌ های خلاقانه‌ ای نداشته باشید ، نمی‌توانید به آن ها دست پیدا کنید. این اهداف شما را مجبور میکنند تا استراتژی‌های بهتری داشته باشید. از این‌ رو شما باید برخلاف معمول و فراسوی باورهایتان فکر کنید. این اهداف به افکاری خارج از چارچوب و عرف نیازمندند.

نکات پایانی

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
هدفگذاری و تعیین هدف در زندگی

از داشتن هدفی ویژه نترسید با وجود اینکه دیگران آن را غیر واقع‌ بینانه بدانند. اهداف غیر واقع‌ بینانه شما را از زندگی متوسط و معمول دور نگه می‌دارد. علاوه بر این دیگران هم از تمام حقایق آگاه نیستند که بدانند اهداف شما دست‌ یافتنی هستند یا نه. بنابراین من شما را ترغیب می‌کنم که اهدافی بزرگ و چالش برانگیز داشته باشید و برای رسیدن به آنها تمام تلاش خود را انجام دهید چرا که هیچ امر غیر‌ ممکنی وجود ندارد. اگر کسی به شما گفت که کسی قبلاً این کار را انجام نداده است به او بگویید: ” من اولین کسی هستم که این کار را انجام خواهم داد.”

در سمینار موفقیت استاد احمد محمدی، مثال هایی از افراد موفقی که اهدافی غیر واقع بینانه داشته اند و به آنان دست یافته اند، می آورند. مثال هایی که صحت مطالب فوق را به خوبی به شما اثبات خواهد نمود. بنابراین شرکت در سمینار موفقیت، فرصت مناسبی است برای به دست آوردن انگیزه برای دستیابی به اهدافتان و همچنین دانستن این نکته ی مهم که هیچ رویایی دست نیافتنی نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

“اگر تصورمان این نباشد که کاری غیر ممکن است، کارهای بیشتری انجام خواهیم داد.”       « وینس لومباردی»

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید