5 ترفند شگفت انگیزی که استیو جابز را به یک فرد موفق تبدیل کرد

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
استیو جابز
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا تاکنون تلاش کرده‌اید که موفقیت را تعریف کنید؟ انسان مدرن مجبور است تا مهارت‌هایی را که برای موفقیت در این جهان مادی یاری کننده هستند، یاد بگیرد. اما نکته مهم اینجاست که این مهارت‌ها معمولاً برای کسب درآمد بیشتر هستند تا برای رسیدن موفقیت. الان وقتش است که معنای واقعی موفقیت را به خودمان یادآوری کنیم. پول می‌تواند یکی از آنها باشد اما یک نیروی انگیزشی نیست. اگر آدم بدی باشید نمی‌توانید موفق شوید. به افرادی که واقعا‌‌ً در زمینه‌های مختلف موفق هستند، فکر کنید. مثلاً اِستیو جابز را نظر بگیرید. ذهن او پر از ایده بود. او می‌دانست که کجا و چطور ریسک کند. او به کسی اجازه نداد تا او را از ارزش‌های واقعی غافل کند. این مرد خدمت های ارزنده ای را برای پیشرفت دنیای امروزی انجام داد. حداقل کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم، این است که از او درس بگیریم.

1. آینده را در نظر داشته باشید

افراد موفق راهی را که به موفقیت می‌رسد، کشف می‌کنند. آنگاه بر اساس آن راه حرکت می‌کنند. اِستیو جابز این نقل‌قول را از وین گرتسکی( بازیکن کانادایی هاکی روی یخ) خیلی دوست داشت: “من به جایی که پاک (توپ هاکی) خواهد رفت اسکیت می‏‌کنم نه جایی که توپ بوده است.” اگر شما قصد موفقیت را دارید، بهترین شُعار همین نقل‌قول است. اِستیو جابز استعداد زیادی برای پیش‌بینی و تغییر آینده داشت. آی‌فون عملاً در زندگی ما انقلابی برپا کرده است.

 از این نگرش می‌توان در هر حرفه‌ای استفاده کرد. به عنوان مثال اگر فیزیوتراپ هستید، با شیوه‌های جدید همگام شوید و بهترین کارها را برای دستاوردهای بیشتر انجام دهید. پیشرفت را مورد هدف خود قرار دهید و در سرِ جای خود نمانید.

5 incredible tricks that made Steve Jobs successful .

2. به نظرات دیگران توجه داشته باشید

اِستیو جابز موفق بود چرا که به نظر کاربران توجه داشت. او می‌خواست بداند که تجربه یک کاربر واقعی چیست و سعی می‌کرد که آن را در نظر بگیرد. تعهد به عالی بودن یکی از اسرار موفقیت او بود.

هر کاری که انجام می‌دهید، اولویت شما خوشحالی مردم باشد. فکر کنید که چگونه کار شما می‌تواند زندگی‌شان را تغییر دهد. هر شغلی وابسته به ارائه      محصولات یا خدمات به دیگران است. شما با مردم در ارتباط هستید بنابراین باید با تمام قوا برای بهتر کردن تجربه آنها تلاش کنید.

3. روی جنبه های مثبت کارتان متمرکز شوید

در سال 2006 آقای مارک پارکر مدیر ارشد اجرایی شرکت نایک از مدیر عامل وقت شرکت اَپِل یعنی اِستیو جابز مشورت خواست. استیو جابز جمله‌ای گفت که پارکر را عمیقاً به فکر فرو برد:

” نایک برخی از بهترین محصولات در دنیا را تولید می‌کند؛ محصولاتی که حرف ندارند و خریداران را به خود جذب می‌کنند. اما شما محصولات بد و بدرد نخور هم تولید می‌کنید. بیایید محصولات بدرد نخورتان را کنار بگذارید و فقط روی محصولات خوبتان تمرکز کنید.”

هر کاری که انجام می‌دهید، اولویت شما خوشحالی مردم باشد. فکر کنید که چگونه کار شما می‌تواند زندگی‌شان را تغییر دهد. هر شغلی وابسته به ارائه محصولات یا خدمات به دیگران است. شما با مردم در ارتباط هستید بنابراین باید با تمام قوا برای بهتر کردن تجربه آنها تلاش کنید.
جنبه‌های مثبت کار خود را بیابید و آنها را بزرگ جلوه دهید. نقاط منفی را تشخیص دهید و بر آنها غلبه کنید. اگر شما به دنبال رازهای موفقیت هستید این نکته یکی از آنهاست.

4. کارهایی را که دوست دارید، انجام دهید

همه می‌دانند که اِستیو جابز از دانشگاه اخراج شد. او آنقدر باهوش بود که بتواند بدون زحمت مطالعه کند. او فهمید که نباید وقتش را برای کاری که هیچ اشتیاقی به آن ندارد، هدر دهد. به محض اینکه او از دانشگاه انصراف داد، شروع به گذراندن دوره‌هایی کرد که واقعاً به آن علاقه داشت چرا که احساس کرد با رفتن به دانشگاه پول پدر و مادرش را به هدر می‌دهد. ما نمی‌گوییم که شما باید از دانشگاه انصراف دهید. درسی که از این ماجرا گرفته می‌شود این است که زمانی‌که احساس می‌کنید کاری را که انجام می‌دهید، درست نیست و با اهدافتان برای آینده جور درنمی‌آید، وقت خود را با آن تلف نکنید. اگر شغلی دارید که دوست ندارید، در پیِ شغل دیگری باشید. اگر واقعاً می‌خواهید که کار دیگری انجام دهید، چرا به سراغ کار دیگری نمی‌روید؟

5. از شکست درس بگیرید

این سخن که ” اجازه شکست به خود را ندهید” راهکار منطقی برای موفقیت نیست. همه شکست می‌خوریم. شکست برای انسان است. در سال 1984 اِستیو جابز از شرکت اَپل اخراج شد.  در سال 2005 هنگام سخنرانی مقابل فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد درباره این شکست اینگونه سخن گفت:

” من آن زمان نمی‌دانستم که اخراج من از شرکت اَپِل بزرگ‌ترین چیزی بود که ممکن بود برای من اتفاق بیفتد. تجربه یک انسان موفق بودن جای خود را به بی مهارتی یک انسان تازه کار داد که به همه چیز بی اعتماد شده بود. این موضوع مرا وارد یکی از خلاقانه‌ترین دوره‌های زندگی‌ام کرد.”

شکست پایان زندگی نیست. آن را به عنوان آغازی دوباره در زندگی‌تان بدانید. موفقیت به آسانی به دست نمی‌آید. درحقیقت هیچ‌وقت موفقیت به آسانی حاصل نمی‌شود. ما چیزهای زیادی را بلدیم اما در نهایت بهترین درس‌ها را می‌توان از اِستیو جابز آموخت.
استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
قوانین عالم موفقیت

برای رسیدن به موفقیت در هر کاری نیاز داریم که الگوهایی را برای خود بیابیم. در صورت الگوبرداری از افراد موفق خیلی سریعتر و امیداوارانه تر به سوی اهداف خود پیش می رویم. حتی اگر هم الگویی نداریم، نباید به خود یا دیگران اجازه دهیم که بگویند رویای ما دست نیافتنی است و همچون استیو جابز فکر و عمل نماییم. او هیچ گاه ناامید نشد و از تمام شکست های خود درس عبرت گرفت و در نهایت امروزه او یکی از الگوهای موفقیت برتر جهان است. 

استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، به شما از خصوصیات، عادات، افکار و رفتار انسان های موفق سخن خواهند گفت. انسان های موفق برتری مانند استیو جابز که با اراده و تلاش بسیار بالای خود جهان را تحت تأثیر قرار داده اند. پیشنهاد می کنم برای یادگیری شیوه ی تفکر و رفتاری انسان های موفق، با کلیک روی لینک زیر در سمینار شاد و انگیزشی موفقیت شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید