3 راه مواجه با ندای انتقادی درون و صلح با خویشتن(2)

دوست داشتن خود
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در مقاله قبلی راجع به صدای درون صحبت کردیم؛ همان صدایی که ما را به هنگام انجام کارهای جدید و نقشه های بزرگ، از حرکت باز می دارد و تجارب تلخ گذشته و اشتباهاتمان را به یادمان می آورد. به شما گفتیم که قدم اول شناسایی این است که ببینید این صدا از کجا می آید. آیا واقعا صدای خودتان است؟ یا منشا دیگری دارد؟ اگر این صدا، از دورن خودتان نشات نمی گیرد، چه لزومی دارد که اصلا به آن گوش دهید؟ در ادامه، به دو راه دیگر می پردازیم.

2. برای صدای درونی تان ارزش قائل شوید و قدردان آن باشید

به نظر شما، صدای درونتان چه پیامی را می خواهد به شما برساند؟ مقصودش چیست؟ آیا می خواهد از شما محافظت کند یا می خواهد موقعیت فعلیتان را برایتان حفظ کند؟ این صدا می خواهد از شما در برابر خطر های واقعی یا خیالی محافظت کند؟ آیا آن صدا واقعا می خواهد شما را از انجام کاری که ممکن است نتیجه ای جز شکست برایتان نداشته باشد، شکستی که عزت و احترام به نفس شما را نابود کند، باز دارد؟

وقتی که هدف صدای انتقادی درونتان را شناسایی کردید، می توانید در قبال آن، موضعی معقول و حتی دوستانه بگیرید. این ندا می خواهد از شما در برابر چیزی که معتقد است به شما آسیب خواهد رساند، مراقبت و محافظت کند. سپس، می توانید بابت خدماتش، سپاسگزارش باشید. در آخر، می توانید بی خیال آن شوید، خطاب به آن صدا بگویید که می دانید اوضاع به خوبی پیش خواهد رفت و تصمیم دارید از این به بعد، تحت هر اتفاقی، رویاهایتان را دنبال کنید.

3. از نااطمینانی و عدم قطعیت استقبال کنید

یکی از بزرگ ترین مشکلات صدای انتقادی درونتان این است که واقعا به دور از اطلاعات و حقایق فعلی عمل می کند اما با قدرتی که دارد، مستقیما بر تصمیم گیری و قدرت عمل شما تاثیر می گذارد. خوب دقت کنید؛ همیشه در هر موقعیتی، فاکتور ها، متغیرها و احتمالاتی بسیار زیادی دخیل هستند و ما نمی توانیم تمامی نتایج را درک یا پیش بینی کنیم. اما صدای درونی ما طوری عمل می کند که گویا از تمامی احتمالات مطلع و آگاه است و بسیاری از رخدادهای احتمالی منفی را مرتب به خاطر ما می آورد؛ مواردی مانند:‌ شما در نظر ایکس، فرد جذابی نیستید؛ شما آن قدر باهوش نیستید تا بتوانید به دانشگاه راه پیدا کنید؛ آنها هیچ وقت شما را برای انجام این کار استخدام نخواهند کرد؛ شما نمی توانید کسب و کار مستقل خودتان را راه بیندازید؛ یا اینکه آنها، به افرادی مانند تو، فرصت دوباره ای نخواهند داد.

خب؛ با این شرایط، چه کاری از دست شما بر می آید؟ به نظر من، راه درست این است که از این نااطمینانی، که در واقع، بخش جدانشدنی از زندگی است، استقبال کنید. شما از قبل می دانید که صدای انتقادی درونتان، اطلاعات چندانی ندارد و به لحاظ منطقی، نمی تواند تمامی احتمالات موجود را برایتان به تصویر بکشد. پس، حتی با شنیدن آن صداهای منفی، به مسیرتان ادامه بدهید و شانستان را امتحان کنید؛ ریسک و خطرات ممکن را ارزیابی و لحاظ کنید؛ پا به میدان بگذارید و ببینید در ادامه راه چه گزینه هایی در اختیار دارید. ما هیچ وقت نمی توانیم از تمامی احتمالات ممکن، مطلع شویم؛ با همان عدم قطعیت، تصمیم بگیرید و کارتان را انجام دهید.

وقتی که تصمیم می گیرید این گونه به زندگی تان ادامه دهید، خودتان را برای سورپرایز های بزرگ و فوق العاده ای آماده می کنید. بله؛ در مواردی، با مشکل روبرو می شوید و ممکن است امیدتان را از دست بدهید؛ اما موقعیت هایی را در اختیار خودتان قرار می دهید که تا پیش از آن اصلا نمی دانستید وجود دارند؛ شما در خواهید یافت که همه حرف ها و پیام هایی که صدای درونتان به شما می زد، الزاما درست، واقعی یا حتی امکان پذیر نبودند؛ حتی نادرستی بسیاری از آنها نیز برایتان ثابت می شود. بروید و از تمامی افرادی که از نظر شما موفق هستند، بپرسید که صدای درونی شان چه چیزهایی به آنها گفته است؛ مطمئنم که آنها هم همین مطالب را به شما خواهند گفت.

پس، به راهتان ادامه دهید؛ از نا اطمینانی نترسید و از آن با روی باز استقبال کنید. کم کم شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهید بود و صدای انتقادی درونتان نیز اعتبارش را نزد شما از دست خواهد داد. وقتی که کم کم نادیده اش می گیرید، بار و بندیلش را جمع می کند و از ذهن شما بیرون می رود.

در پایان، باید به شما بگویم که درک و شناخت صدای انتقادی درونتان، یک سفر است که هر کسی، به صورت داوطلبانه، مایل به درپیش گرفتن آن نیست؛ اما به شما قول می دهم که در نهایت مجبور می شوند که آن مسیر را طی کنند. در واقع، این مسیر، تفاوت میان یک زندگی پرثمر و پر از دستاورد و یک زندگی معمولی و باری به هرجهت خواهد بود. بیایید یک بار و برای همیشه این صدا را در درونتان آرام سازید  و شاهد تغییر دنیایتان خواهید بود.

همه ما با خود منولوگ های درونی یا به عبارتی واگویه داریم. این منولوگ های درونی برخی اوقات جنبه انتقادی شدیدی به خود می گیرند و ما را از انجام کارهایی که دوست داریم، باز می دارند. ما باید منبع این انتقادات درونی را تشخیص دهیم و بررسی کنیم که آیا این انتقادات ناشی از افکار منفی و تأثیر پذیری منفی ما از دیگران است یا خیر و انتخاب کنیم که با آن کنار بیاییم.

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های مورد نیاز موفقیت و راه های غلبه بر موانع، واگویه های منفی و افکار منفی را به شما آموزش خواهند داد. از این رو معطل نکنید و با استفاده از این فرصت استثنایی، تحولی در طرز تفکر زندگی خود ایجاد نمایید. جهت ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن کافی است به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments