۳ راه مواجه با ندای انتقادی درون و صلح با خویشتن(۲)

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
دوست داشتن خود
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

ندای انتقادی

در مقاله قبلی راجع به ندای انتقادی صحبت کردیم؛ همان صدای درون که ما را به هنگام انجام کارهای جدید و نقشه‌های بزرگ و صلح با خویشتن از حرکت باز می‌دارد و تجارب تلخ گذشته و اشتباهات‌مان را به یادمان می‌آورد.

به شما گفتیم که قدم اول شناسایی این است که ببینید این صدای درون از کجا می‌آید. آیا واقعا صدای خودتان است؟ یا منشا دیگری دارد؟

اگر این صدا، از دورن خودتان نشات نمی‌گیرد، چه لزومی دارد که اصلا به آن گوش دهید؟ در ادامه، به دو راه دیگر می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: ۳ راه مواجه با ندای انتقادی درون و صلح با خویشتن(۱)

۲. برای صدای درونی خود ارزش قائل شوید و قدردان آن باشید

به نظر شما، صدای درون چه پیامی را می‌خواهد به شما برساند؟ مقصودش چیست؟ آیا می‌خواهد از شما محافظت کند یا می‌خواهد موقعیت فعلی‌تان را برای‌تان حفظ کند؟

این صدا می‌خواهد از شما در برابر خطر‌های واقعی یا خیالی محافظت کند؟ آیا آن صدا واقعا می‌خواهد شما را از انجام کاری که ممکن است نتیجه‌ای جز شکست برای شما نداشته باشد، شکستی که عزت و احترام به نفس شما را نابود کند، باز دارد؟

شناسایی ندای انتقادی

شناسایی ندای انتقادی و صلح

وقتی که هدف ندای انتقادی درون‌تان را شناسایی کردید، می‌توانید در قبال آن، موضعی معقول و حتی دوستانه بگیرید. این ندا می‌خواهد از شما در برابر چیزی که معتقد است به شما آسیب خواهد رساند، مراقبت و محافظت کند.

سپس، می‌توانید بابت خدماتش، سپاسگزارش باشید. در آخر، می‌توانید بی‌خیال آن شوید، خطاب به آن صدا بگویید که می‌دانید اوضاع به خوبی پیش خواهد رفت و تصمیم دارید از این به بعد، تحت هر اتفاقی، رویاها را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: انتقاد چیست؟ نحوه صحیح انتقاد سازنده

۳. از نااطمینانی و عدم قطعیت استقبال کنید

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ندای انتقادی درون‌تان این است که واقعا به دور از اطلاعات و حقایق فعلی عمل می‌کند اما با قدرتی که دارد، مستقیما بر تصمیم گیری و قدرت عمل شما تاثیر می‌گذارد. خوب دقت کنید؛ همیشه در هر موقعیتی، فاکتور‌ها، متغیرها و احتمالاتی بسیار زیادی دخیل هستند.

ما نمی‌توانیم تمامی نتایج را درک یا پیش‌بینی کنیم. اما صدای درونی ما طوری عمل می‌کند که گویا از تمامی احتمالات مطلع و آگاه است و بسیاری از رخدادهای احتمالی منفی را مرتب به خاطر ما می‌آورد؛ مواردی مانند اینکه شما در نظر ایکس، فرد جذابی نیستید.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

شما آن‌قدر باهوش نیستید تا بتوانید به دانشگاه راه پیدا کنید؛ آن‌ها هیچ‌وقت شما را برای انجام این کار استخدام نخواهند کرد؛ شما نمی‌توانید کسب و کار مستقل خودتان را راه بیندازید؛ یا اینکه آن‌ها، به افرادی مانند تو، فرصت دوباره‌ای نخواهند داد.

از عدم قطعیت استقبال کنید

از عدم قطعیت استقبال کنید

خب؛ با این شرایط، چه کاری از دست شما بر می‌آید؟ به نظر من، راه درست این است که از این نااطمینانی، که در واقع، بخش جدانشدنی از زندگی است، استقبال کنید. شما از قبل می‌دانید که ندای انتقادی درون‌تان، اطلاعات چندانی ندارد.

به لحاظ منطقی، نمی‌تواند تمامی احتمالات موجود را برای‌تان به تصویر بکشد. پس، حتی با شنیدن آن صداهای منفی، به مسیرتان ادامه بدهید و شانس‌تان را امتحان کنید؛ ریسک و خطرات ممکن را ارزیابی و لحاظ کنید.

پا به میدان بگذارید و ببینید در ادامه راه چه گزینه‌هایی در اختیار دارید. ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم از تمامی احتمالات ممکن، مطلع شویم؛ با همان عدم قطعیت، تصمیم بگیرید و کارتان را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: پاکسازی ذهن با یاد گرفتن اینکه چگونه آرامش درون را احساس کنیم؟

نادرستی ندای انتقادی

وقتی که تصمیم می‌گیرید این‌گونه به زندگی‌تان ادامه دهید، خودتان را برای سورپرایزهای بزرگ و فوق‌العاده‌ای آماده می‌کنید. بله؛ در مواردی، با مشکل روبرو می‌شوید و ممکن است امیدتان را از دست بدهید.

استاد احمد محمدی

باورهای ما مانند عینکی هستند که دنیا را از طریق آن می‌بینیم. مراقب باش دنیا را با رنگ‌های زیبا ببینی.

استاد احمد محمدی

اما موقعیت‌هایی را در اختیار خودتان قرار می‌دهید که تا پیش از آن اصلا نمی‌دانستید وجود دارند؛ شما در خواهید یافت که همه حرف‌ها و پیام‌هایی که صدای درون‌تان به شما می‌زند، الزاما درست، واقعی یا حتی امکان‌پذیر نبودند.

حتی نادرستی بسیاری از آن‌ها نیز برای‌تان ثابت می‌شود. بروید و از تمامی افرادی که از نظر شما موفق هستند، بپرسید که صدای درونی‌شان چه چیزهایی به آن‌ها گفته است؛ مطمئنم که آ‌ن‌ها هم همین مطالب را به شما خواهند گفت.

صلح با خویشتن یک سفر است

صلح با خویشتن یک سفر است

به راه‌تان ادامه دهید؛ از نا‌اطمینانی نترسید و از آن با روی باز استقبال کنید. کم‌کم شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهید بود و صدای انتقادی درون‌تان نیز اعتبارش را نزد شما از دست خواهد داد. وقتی که کم کم نادیده‌اش می‌گیرید، بار و بندیلش را جمع می‌کند و از ذهن شما بیرون می‌رود.

در پایان، باید به شما بگویم که درک و شناخت صدای انتقادی درون‌تان، یک سفر است که هر کسی، به صورت داوطلبانه، مایل به درپیش گرفتن آن نیست؛ اما به شما قول می‌دهم که در نهایت مجبور می‌شوند که آن مسیر را طی کنند.

در واقع، این مسیر، تفاوت میان یک زندگی پرثمر و پر از دستاورد و یک زندگی معمولی و باری به هرجهت خواهد بود. بیایید یک بار و برای همیشه این صدا را در درون‌تان آرام سازید و شاهد تغییر دنیای خود خواهید بود.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای داشتن زندگی سرشار از صلح و آرامش درون

سخن پایانی

همه ما با خود منولوگ‌های درونی یا به عبارتی واگویه داریم. این منولوگ‌های درونی برخی اوقات جنبه انتقادی شدیدی به خود می‌گیرند و ما را از انجام کارهایی که دوست داریم و صلح با خویشتن باز می‌دارند.

ما باید منبع این انتقادات درونی را تشخیص دهیم و بررسی کنیم که آیا این انتقادات ناشی از افکار منفی و تاثیر پذیری منفی ما از دیگران است یا خیر و انتخاب کنیم که با آن کنار بیاییم.

عظمت خود را دریاب

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

افراد موفق با ندای انتقادی درون خود می‌جنگند و سعی می‌کنند راه صلح با خویشتن را در پیش بگیرند. برای آشنایی با اعمال این افراد می‌توانید از بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» استفاده نمایید.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *