28 نقل قول از نیسرگاداتا مهراج درمورد ذهن، آگاهی و امور دیگر

نیسرگاداتا مهراج
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

نیسَرگاداتا مَهراج معلم معنوی و فیلسوف اَدوایته(غیر ثنوی) بود. به عقیده نیسَرگاداتا مَهراج، هدف از معنویت این است که بدانید:

شما که هستید؟

سخنان نیسَرگاداتا مَهراج معانی عمیقی دارند و تفکر درمورد آنها موجب بینش وسیعی درباره زندگی و خودتان می‌شود. کتاب های ترجمه شده بسیاری در زمینه سخنان و بیانات ایشان موجود است. در این مقاله به 28  نقل قول و سخنان از او می‌پردازیم.

1. زمانی که ذهن از دل‌مشغولی‌ها و نگرانی‎‌ها فاصله می‌‌گیرد، آرام می‌شود.

2. زمان و فضا ساخته ذهن هستند. قانون علت و معلول نیز راهی برای تفکر است. در واقع همه چیز همینجا و در زمان حال قرار دارد و همه آنها یک چیز هستند و کثرت و تنوع صرفاً امری ذهنی‌اند.

3. ذهن به شدت به فرمول‌سازی و تعاریف محتاج است و همیشه مشتاق است که واقعیت را به شکل کلامی درآورد.

4. یک ذهن آرام همان چیزی است که همه‌ی شما به آن نیاز دارید. زمانی که ذهنتان آرام باشد، تمام امور دیگر به درستی پیش می‌رود. همانطور که خورشید در حال طلوع جهان را به جنب و جوش وا می‌دارد، خودآگاهی تغییرات ذهنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در پرتو آرامش و ثبات، انرژیِ درونی خودآگاهی بیدار شده و بدون آنکه شما تلاشی بکنید، معجزه می‌کند.

5. ذهن بدون آنکه از واقعیت آگاهی داشته باشد، به آن می‌پردازد. با شناخت ماهیت ذهن، شما  به هوش، توانایی نظاره کردن ذهن در سکوت و آگاهی بی‌غرضانه نیاز دارید.

6. خِرَد می‌گوید من هیچم. عشق می‌گوید من همه چیزم. با وجود این زندگی من بین این دو در جریان است.

7. آگاهی همواره اینجاست. فهمیدنش لازم نیست. ذهنتان را باز کنید، غرق نور خواهد شد.

8. زمانی‌که دست بکشید از طلب کردن آنچه که نیاز ندارید، به هرچه که محتاجید، دست می‌یابید.

9. هیچ چیز برای عمل کردن وجود ندارد. برای شناخت از خودتان، خودتان باشید. برای اینکه خودتان باشید، تجسم خود به این یا آن را متوقف کنید. فقط باشید. بگذار ماهیت صحیح شما آشکار شود. ذهن خود را با پرس و جو کردن آشفته نسازید.

10. بی غرضانه ذهنتان را نظاره کنید. این برای آرامش ذهن کافی است. وقتی ذهنتان آرام است  می‌توان  به فراسوی آن رفت. دائماً ذهن خود را مشغول نکنید. بس کنید  و فقط باشید. اگر از آن دست بکشید، آن آرام خواهد شد و خلوص و قدرت را بازیابی می‌کند. اندیشیدن دائم، آرامش را کم می‌کند.

11. آگاهی در تو و آگاهی در من به دنبال وحدت است که ظاهراً دو چیز اما در واقع یک چیزند و آن عشق است.

12. فقط در سکوت، پایدارها محقق می‌شود و پس از محقق شدن عمیقاً تحت تأثیر بی‌ثبات‌هاست وخود نیز بدون تغییر باقی می‌ماند.

13. لُبّ کلام گورو(معلم معنوی) این است: دوست عزیزم، شما کاملاً درباره خودتان اشتباه می‌کنید، شما آن کسی نیستید که می ذخواستید باشید.

14. خوشی‌ها باعث به خواب رفتن شما می‌شوند و درد، شما را بیدار می‌کند. اگر می خواهید که رنج نکشید، نخوابید.

15. این حالت مشاهده سکوت، همان اساس و پایه یوگا است. شما تصویر را می‌بینید اما  خود تصویر نیستید.

16. زمانی‌که خویشتنداری به طبیعت ثانوی تبدیل شود، تمرکز آگاهی بر سطوح عمیق‌تری از وجود و عمل تغییر می‌یابد.

17. همیشه کارِ اشتباه است که باعث رنجش شما می‌شود، این اشتباهات شامل ترس‌ها و آرزوهای نادرست، ایده‌ها و ارزش‌های غلط، روابط ناصحیح بین افراد است. آن را ترک کنید و آنگاه از درد خلاص می‌شوید؛ حقیقت موجب شادی و رهایی می‌شود.

18. حقیقت نه پاداشی برای رفتار درست است و نه جایزه‌ای برای اشتیاق داشتن به برخی امتحانات. حقیقت را نمی‌توان پدید آورد. آن اصیل، زاده نشده(غیرمولد) و منبع کهنی از همه چیزهاست. شما واجد شرایط هستید چراکه شما هستید. شما نیاز به لایق بودن به حقیقت را ندارید. آن خود شمایید….. اما استقامت کنید و  آرام باشید.

19. اولین وظیفه شما فهمیدن غم و غصه در خود و اطرافتان است. وظیفه بعدی شما شدیداً مشتاق آزاد بودن است. اشتیاق زیاد شما را هدایت می‌کند و دیگر به هیچ هدایتی نیاز ندارید.

20. در ناآرامی‌های ذهنی ممکن است بدون درنگ یکصد مرگ را تجربه کنید یا ممکن است جسم خود را داشته باشید اما از نظر ذهنی بمیرید. مرگ ذهن، تولد خِرَد است.

21. به منظور بنا کردن چیزی به فضا لازم است و برای تشخیص رویدادی به زمان نیاز است، اما بی‌مکانی و بی‌زمانی، جابجایی را ممکن نمی‎سازد. آن همه چیز را قابل فهم می‎سازد اما خودش فراتر از درک و فهم است. ذهن نمی‌تواند بفهمد آنچه را که فراتر از خودش  است. اما  می‌شناسد آنچه را که فراسوی آن است.

22. شما در جسم نیستید بلکه جسم در شماست. ذهن در شماست. آنها با شما اتفاق می‌افتند و آنها همینجا هستند زیرا شما آنها را جالب می‌دانید.

23. آگاهی‌تان را برای کار کردن صرف کنید و در ذهنتان نگه ندارید. ذهن ابزار مناسبی برای این کار نیست. بی زمانی فقط با بی‌زمانی به دست می‌آید. بدن و ذهن شما براساس زمان متولد می‌شود؛ حتی در زمان حال صرفاً آگاهی، بی زمانی است.

24. برای من تاکنون هیچ اتفاق بدی نیفتاده است. یک چیز ثابت، بی حرکت، ساکن، تغییرناپذیر، محکم وجود دارد؛ توده‌ی منسجمی از بودن- آگاهی- سعادت ناب. هرگز از آن خارج نیستم و  هیچ چیزی حتی هیچ شکنجه‌ یا هیچ مصیبتی نمی‌تواند مرا از آن بیرون برد.

25. جهان شبیه صفحه‌ای از کاغذ است که روی آن تایپ می‌شود. خواندن و معنی کردن با خواننده تفاوت دارد. اما کاغذ یک عامل مشترک، همیشه حاضر و به ندرت قابل درک است. زمانی که نوار برداشته می‌شود، تایپ کردن هیچ اثری را روی کاغذ نمی‌گذارد. ذهن هم همینگونه است- تصورات در حال آمدن هستند اما اثر از خود به جای نمی‌گذارند.

26. چنین چیزی به عنوان شخص وجود ندارد فقط محدودیت و موانع هستند. مجموع اینها فرد را تعریف می‌کنند. شخص فقط با بودن آشکار می‌شود همچون فضای درون گلدان که ظاهراً شکل و حجم و بویی از گلدان دارد.

27. ایمان راسخ از تقدیر قوی‌تر است. تقدیر از علت‌های عمدتاً تصادفی ناشی می‌شود و بنابراین بدون دقت زیاد شکل می‌گیرد. اعتماد به نفس و امیدواری مفید به آسانی بر آن پیروز می‌شود.

28. هر آنچه برایتان اتفاق می‌افتد به وسیله شما محقق می‌گردد. زیرا که شما خالق، کامجو و نابودگر تمام آنچه هستید که دریافت می‌کنید.

در حقیقت باید گفت که خواندن و شنیدن نقل قول های موفقیت و مثبت از بزرگانی همچون نیسرگاداتا مهراج، شیوه ای برای ایجاد و حفظ انگیزه است. به خصوص که به اعتقاد نیسرگاداتا مهراج، هدف از معنویت این است که در یابید که هستید. بنابراین باید با شناخت خودتان، هدف واقعی از حضورتان در این دنیا را درک کنید و در جهت تحقق بخشیدن به آن هدف نهایت تلاش خود را نمایید.

در واقع باید از هر فرصتی بهره ببریم تا امید و انگیزه را در خود تقویت نماییم. سمینار موفقیت یکی از این فرصت های خوب و استثنایی است، که با حضور در آن و بهره گیری از سخنرانی انگیزشی استاد احمد محمدی، خودتان و توانایی های خارق العاده ذهنتان را بیشتر خواهید شناخت و انگیزه و نیروی محرکه ای را در خود احساس خواهید کرد که به دنبال هدف واقعی زندگی خود بروید. برای شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن کافی است، روی لینک زیر کلیک نمایید نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments