مقالاتموفقیت / انگیزشی

روش های بهبود ارتباطات اجتماعی

برای داشتن یک ارتباط اجتماعی موثر نیاز است که روش ها و راهکار های مناسب برای بهبود این روابط استفاده شود. انسان علاوه بر نیاز های اولیه خود نیاز به حضور در اجتماع و پذیرش در گروه های اجتماعی را دارد. این موضوع هم به درک فرد از جایگاه شخصی خود و هم به رو به جلو بودن زندگی وی کمک می کند. گاهی پیش می آید که افراد با داشتن موقعیت های شغلی مناسب نمی توانند رشد چندانی در مسیر کار خود بکنند. دلیل این موضوع بسیار ساده است. عدم توانایی در ارتباطات اجتماعی و اطلاعات ناقص فرد در زمینه مورد نظر. در این مقاله در مورد روش های بهبود ارتباطات اجتماعی صحبت می کنیم.

استاد احمد محمدی

اسم افراد را به خاطر بسپارید

یکی از مسائلی که می تواند در ارتباطات اجتماعی بین افراد تاثیر زیادی داشته باشد، به یاد داشتن اسامی افراد است. این مهارت هر چند بسیار جزیی و کم اهمیت جلوه می کند اما در واقعیت بسیار مهم می باشد. این مورد به خصوص در ارتباطات اجتماعی و در گروه های چند نفره می تواند اهمیت دو چندانی داشته باشد. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که در جمعی باشید که فقط با یک نفر از آن ها آشنایی داشته اید و بقیه را نمی شناسید. افراد برای آشنایی با شما نیاز است که اسم شکا را بپرسند و این موضوع شاید کمی نا مناسب به نظر بیاید.

برای اینکه اسامی افراد را فراموش نکنید از اسامی رمز و جایگزین استفاده کنید. یعنی به عنوان مثال از اسامی بازیگران و ورزشکاران معروف برای نشانه گذاری اسامی استفاده کنید. پرسیدن اسامی افراد در جمع ها و به خصوص زمانی که شما اسم افراد را می دانید اما آن را فراموش کرده اید به روابط اجتماعی مابین آسیب زیادی می زند.

راهکار های تقویت مهارت های ارتباطی- قسمت اول
بخوانید

با مهربانی با افراد برخورد کنید

همواره گفته شده است که برای داشتن یک ارتباط اجتماعی مستمر و عمیق نیاز است که احساسات خود را بروز دهید. از دریغ کردن آن و برخورد نا مناسب با آن بپرهیزید. مهربانی کردن یکی از رفتار هایی است که می تواند موجب تقویت روابط شود. در واقع آنچیزی که در روابط اجتماعی اهمیت دارد توانایی داشتن مدت زمانی با راحتی و به دور از استرس روزمره است. داشتن رفتار مهربانانه و با روحیه مثبت می تواند موجب گسترش روابط و عمیق تر شدن رابطه اجتماعی شما شود.

ارتباط چشمی و زبان بدن مناسب از جمله ویژگی هایی است که می تواند به داشتن این رفتار کمک زیادی بکند. تمرکز خود را در زمان صحبت های طرف مقابل بر روی صحبت های وی متمرکز کنید. اگر فکر می کنید جای این رفتار در رابطه های اجتماعی شما خالی است سعی کنید از آن در ارتباطات پیش روی خود استفاده کنید.

خوب گوش کنید

از جمله مهارت های مهم و تاثیر گذار در روابط اجتماعی، توانایی گوش دادن به صحبت های طرف مقابل است. منظور از این توانایی تمرکز مناسب بر روی گفتگو و ارائه پاسخ های متناسب است. این موضوع هم باعث تقویت روابط شده و هم کمک می کند که افراد رابطه ای عمیق تر از گذشته را تجربه کنند. برای داشتن یک ارتباط اجتماعی دو طرفه نیاز است که هر دو نفر نیاز های یکدیگر را به خوبی درک کنند. برای داشتن یک رابطه اجتماعی متناسب و دو طرفه نیاز است که میزان گفتگو برای هر دو طرف به یک میزان باشد و هر دو از شنیدن نظرات یکدیگر لذت ببرند.

4 راهکار مهم برای تقویت روابط اجتماعی
بخوانید

این مورد حتی در دورهمی ها و جمع های چند نفره نیز می تواند یک عامل مثبت و رو به جلو در روابط اجتماعی باشد. ادامه دادن گفتگو باید متناسب با شرایط طرف مقابل و علاقه به ادامه گفتگو است.

میزان اطلاعات خود را افزایش دهید

یکی از مهمترین مسائلی که معمولا در ایجاد یک رابطه اجتماعی مناسب اهمیت دارد، پیدا کردن موضوعات مشترک و ارائه اطلاعات مرتبط در این زمینه است. سعی کنید اطلاعات خود را در زمینه های مورد علاقه خود افزایش دهید تا در هنگام گفتگو از این اطلاعات استفاده بهینه کنید. میزان مطالعه خود را در طول روز افزایش دهید. روابط اجتماعی می تواند یک محیط مناسب برای مرور اطلاعات کسب شده شما باشد. سعی کنید نظرات دیگران را در مورد اطلاعات و ایده های خود گوش داده و از آن ها در جهت بهبود روش های رشد کاری خود استفاده کنید.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

چگونه ارتباطات اجتماعی خوبی برقرار کنیم؟
اهمیت روابط اجتماعی
بالا بردن سطح ارتباطات اجتماعی
شکوفایی روابط اجتماعی با چند راهکار ساده
4 راهکار مهم برای تقویت روابط اجتماعی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن