10 رازی که برای موفقیت کسب و کارتان باید بدانید

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا می‌دانید اصول ده گانه‌ای در حوزه کسب و کار وجود دارد که برای موفقیت کسب و کارتان باید بدانید؟ با به کارگیری این اصول می‌توانید در این حوزه رشد چشمگیری داشته باشید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

کارآفرینی و نوآوری

کارآفرینی و نوآوری در بخش‌های متعدد کسب و کار مطلب بحث برانگیزی است. برای گسترش و اهمیت عملی شدن این موضوع در کشورمان تسهیلاتی نیز برای کارآفرینان درنظر گرفته شده است. اما مسلما در این راه برای موفقیت در کسب و کار امکان ادامه مسیر، آشنایی با راهکارهای مناسب و درست الزامی است.

ده راهکار مناسب برای کسب وکار

در این مقاله به ده راهکار مناسب که به کسب و کار شما خلاقیت ، نظم و انعطاف‌پذیری می‌دهد اشاره خواهد شد. فعالین در این زمینه در هر کجا دنیا با به کار بستن این اصول کلی می‌توانند امیدوار باشند که گام‌های نخستین خود را به درستی برداشته‌اند.

فکر کردن به موفقیت

اگر بخواهید به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کنید باید آرزوهای بزرگی نیز در سر داشته باشید. هر داستانی از موفقیت با یک آرزوی بزرگ آغاز می‌شود. شما می‌بایست چشم‌اندازهای بزرگ را برای خود متصور باشید این که فردی مشهور و صاحب اعتبار هستید.

باید از آنچه که می‌خواهید بدان برسید تصویری روشن داشته باشید و آن‌قدر آن آرزو را در سر پرورش داده باشید که آن را کاملا احساس کرده و برای‌تان دست ‌نیافتنی نباشد.

به ‌طور مثال تصور کنید که اگر در کار خود موفق شوید چه تحولی در زندگی فردی و اجتماعی شما ایجاد خواهد شد؟ اگر کسب و کار شما به موفقیت و درآمد بالا برسد شما از چه اعتباری برخوردار خواهید شد؟ تا چه حد به اقتصاد منطقه خود کمک کرده‌اید؟

نسبت به آنچه می‌خواهید در کسب و کار انجام دهید پرشور و حرارت باشید

شما در راهی قدم می‌گذارید که در صورت موفقیت بخشی یا تمام زندگی شما تغییر خواهد کرد. برای رسیدن به این مقصود شما می‌بایست انرژی و اشتیاق خود را بیش از پیش کرده و آن‌ها را آشکار کنید.

چرا باید این گونه باشد زیرا ما همیشه نسبت به آرزوهای خود و آنچه دوست داریم بی‌رحمیم. بالواقع برای آنچه بسیار دوست داریم تلاش لازم را انجام نمی‌دهیم در حالی که می‌بایست نهایت تلاش خود را بکنیم.

یا این که اگر شما از کاری که انجام می‌دهید رضایت کافی را نداشته باشید آیا تصور می‌کنید که واقعا می‌توانید در آن کار به موفقیت برسید یا در بازار رقابت امروز که هر روز بیش از پیش به تلاش و فعالیت نیاز دارد باقی بمانید؟

بر روی نقاط قوت خود در کسب و کار تکیه کنید

بگذارید با این امر رو به رو شویم شما نمی‌توانید برای همه اطرافیان خود همه چیز باشید. هر کدام از ما نقاط قوت و ضعفی داریم برای آن‌ که بتوانید مفید واقع شوید می‌بایست نقاط قوت خود را شناسایی کنید و بر روی آن تمرکز بیشتری داشته باشید.

شما زمانی می‌توانید بیشترین موفقیت را به دست آورید که تلاش خود را به سمتی که در آن می‌توانید بهترین باشید هدایت کنید. به طور مثال اگر در فعالیت‌های اقتصادی شما در بازاریابی توانایی بیشتر دارید از آن نهایت بهره را ببرید.

استاد احمد محمدی
برای موفقیت به هوش بالا، امکانات وسیع و چهره زیبا نیاز نداریم بلکه عامل مهم: هدف، اشتیاق و پشتکار است.
استاد احمد محمدی

اما در بخش‌هایی از کار که در آن ضعیف هستید کمک بگیرید و از آن ابایی نداشته باشید اما برای تبدیل نقاط ضعف خود به نقاط قوت نیز تلاش کنید و برای آن از تعلیم و آموزش در حین کار بهره ببرید.

در کسب و کار هیچ گاه به شکست فکر نکنید

“آین رند” در رمان خود به نام ” اصل و سرچشمه ” می‌نویسد: نه این در طبیعت بشر است و نه موجودیت حیات انسان که کاری را با رها کردن آن آغاز کند.

به عنوان یک کارآفرین و پیش قدم در انجام یک کار شما نیاز دارید که هدف خود را کاملا باور کنید آن زمان است که می‌توانید به آن عمل کنید. شما می‌بایست ایمان و اعتقاد قوی به خود ایده نظرات و ظرفیت‌های خود داشته باشید.

باید از سایه تردید عبور کنید و به یقین و اعتماد در کار خود برسید. هر چه قدر میزان ایمان و اعتقاد خود را افزایش دهید، با سرعت بیشتری به اهداف خود دست خواهید یافت.

هرچند که باید در این میان تعادلی وجود داشته باشد. تعادل بین اعتماد به نفس و محاسبه دقیق خطرات کار به جهت دستیابی به هدف بالاتر کارآفرین موفق کارآفرینی است که خوب می‌تواند محاسبه کند و میزان خطر در کار را کاهش دهد تا به سود بالاتر برسد.

سخت کار کردن

هرکارآفرین و نوآور موفقی به سختی کار کرده است. هیچ کس به این مهم با نشستن و خیره شدن به دیوار نرسیده است. “برایان تریسی” درباره این مطلب چنین گفته است: ” شما برای بقاء خود 8 ساعت در روز کار می‌کنید بیش از 8 ساعت هر قدر زمانی که تلاش شما ادامه یابد در جهت موفقیت است.”

اگر از هر فرد موفقی در این زمینه سوال کنید به شما خواهد گفت که در ابتدا شروع کسب وکار خود بیش از شصت ساعت در روز کار می‌کرده است.

سعی کنید در این موقعیت تفریحات و کارهای متفرقه را تا مدتی فراموش کنید تا زمانی که حقیقتا بتوانید بر روی پای خود بایستید و قامت راست کنید.

در این برهه از زمان حتما یک سفر کوتاه هم می‌تواند برای شما ضرر باشد همان‌گونه که اشاره شد این گونه سخت کار کردن برای شما آسان خواهد بود اگر دیدگاه و ایده‌ای محکم برای اجرا داشته باشید و هدفی روشن که به دنبال آن احساس شور و اشتیاق را در خود حفظ کنید.

مرتبا به دنبال راهکارهای جدید از طریق برقراری ارتباطات باشید

در کسب وکار شما با شرکتی که اداره می‌کنید مورد قضاوت واقع می‌شوید با گروه مدیریتی که دارید سیستم هدایتی که در نظر گرفته‌اید و همچنین استراتژی‌های ارتباط با همکاران‌تان.

کسب و کار هر چه قدر هم که کوچک باشد نیازمند ارتباطات و استفاده از تجارب است. می‌توانید در ملاقات‌هایی که در کسب و کارهای مشترک دارید از افراد با تجربه به طور مثال در پایه‌گذاری بازارهای خود بهره ببرید.

این بسیار مهم است که شما در ارتباط با همکاران فعال خود آن‌هایی را که می‌توانند به شما کمک کنند و برعکس آن‌ها که شما را به عقب می‌خوانند بشناسید برای موفقیت در این زمینه شما همواره نیازمند داشتن مهارت برقراری ارتباط خوب و مناسب می‌باشید و همیشه می‌بایست نسبت به فرصت‌های جدید و امکان گسترش روابط خود هوشیار باشید.

اشتیاق به یادگیری

شما حتما نباید مدرک MBA داشته یا فارغ‌التحصیل دکترا در این زمینه باشید تا موفقیت خود را تضمین کنید. در حقیقت کارآفرینان موفقی را می‌توان دید که حتی در مقطع دانشگاهی نیز تحصیلات خود را به پایان نرسانده‌اند مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از میلیونرهای خود ساخته از هوش متوسط برخوردار بوده‌اند.

با این وجود به همه ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود توجه کرده‌اند و به زندگی اقتصادی مورد نظرشان و اهداف شخصی خود دست‌یافته‌اند زیرا هرگز از یادگرفتن و آموزش دیدن دریغ نکردند.

برای موفقیت شما باید علا‌مند به سوال کردن باشید کنجکاوی خود را همیشه با خود داشته باشید و همیشه علاقمند به یادگیری بوده و آغوش خود را برای دریافت معلومات بیشتر باز نگه دارید. مسلما این علاقه در دنیای پرسرعت تغییرات تکنولوژی و شیوه‌های کسب و کار بسیار ضروری است.

ثابت قدم بودن و ایمان راسخ داشتن به کسب و کار

هیچ کس تا به حال نگفته است که دستیابی به موفقیت آسان است. گاهی علی رغم همه سخت‌کوشی‌ها و علایق کار با شکست مواجه می‌شود. اگر به گذشته بسیاری از افراد موفق امروز نگاه کنید می‌بینید که با دارا بودن همه خصوصیاتی که بدان اشاره‌کرده‌ایم شکست‌هایی در حد ورشکستگی را در کارنامه عملکرد خود دارند اما به سرعت روی پای خود ایستاده‌اند تا آن شکست را سرآغاز شروع کاری بزرگ کنند.

رویکرد شما در صورتی که مبتنی بر ثبات قدم باشد و پذیرش رویارویی با شرایط مختلفی که گاهی ناامیدکننده است موفقیت نیز می‌تواند از آن شما باشد. این را باید بیاموزید که بعد از هر شکست و زمین خوردنی با قدرت هر چه تمام‌تر از جا برخیزید و کار را از سر بگیرید.

استواری شما در میزان اعتماد و باوری که به خود دارید نهفته است. به خاطر بسپارید که اگر ثابت قدم و استوار باشید هیچ چیز شما را نمی‌تواند متوقف کند.

به کار خود نظم دهید

“توماس هوکسلی” گفته است: ” آنچه را که باید انجام دهید آن زمان که باید انجام شود بدان عمل کنید چه دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید.” تادیب نفس و نظم دادن به خود کلید موفقیت در این مرحله است.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
- راز موفقیت در سال 2020

قدرت آرزوها و تمایلات شما را مجبور خواهد کرد که بهای موفقیت خود را بپردازید آنچه را که دیگران دوست ندارند انجام دهند شما انجام دهید، کیلومترها به جلو بتازید و در جنگ تن به تن با خود به تنهایی بجنگید و برنده شوید.

برای انجام هر کاری نیازمند مطالعه تحقیق و کسب دانش و اطلاعات روز دنیا در آن رابطه می‌باشیم خصوصا اگر آن کار مربوط به شغل و تجارت ما باشد چرا که موفقیت و شکست در آن مربوط به سرمایه و پس‌انداز کل عمر ما می‌گردد.

آکادمی بازار با هدف ترویج دانش مربوط به روش‌های موفقیت و آشنایی با ویژگی‌های مشترک افراد موفق در بین افراد موفق، علاوه بر تولید محتوا و محصولات متنی، ویدئویی و صوتی در وب‌سایت خود و برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه کسب و کار و موفقیت، بسته آموزشی : «موفقیت دست یافتنی است» را فراهم آورده است.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *