مقالاتموفقیت / انگیزشی

10 دلیلی که نشان می دهد افزایش تمرکز باعث رسیدن به موفقیت می شود

نوشته رِمِز ساسون

آیا شما می‌توانید فکر خود را کنترل کنید و برای چند دقیقه بدون حواس‌پرتی بر یک کار یا فعالیت تمرکز کنید؟ به عنوان مثال آیا هنگام خواندن مقاله‌ای چیزی را از قلم نمی‌اندازید یا اینکه نگاه اجمالی به آن دارید؟ شاید تصور کنید این کار سختی است. امکان دارد عواملی باشند که مانع خواندن مقاله شوند. شاید مقاله خسته کننده باشد، مقاله با فونت کوچک نوشته شده باشد یا شاید کاسه صبرتان لبریز شود. شاید امور دیگر مثل سر و صدا، حالت‌های جسمی یا مردم اطرافتان باعث حواس‌پرتی شما شوند.


عامل دیگری هم وجود دارد که  امکان دارد تمرکز بر ذهنتان را به هم بزند و توجهتان را به جایی ببرد که دوست دارید و آن گوشی همراهتان است. به نظر می‌رسد گوشی همراه امروزه یکی از دلایل حواس‌پرتی است. همه ما ساعات زیادی از روز را مشغول نگاه کردن به صفحه کوچک گوشی همراه هستیم. این عمل بیشتر شبیه یک اعتیاد است و شکستن این عادت بسیار مشکل است. گوشی همراه گویی بخشی از جسم و روح ما یا فراتر از آن شده است. گاهی این گوشی جایگزین عقل و شعور، قدرت تخیل، توانایی بر تصمیم‌گیری، روند تفکر ما می‌شود و حتی جای مردم و جهان واقعی را می‌گیرد.

گوشی کل اطلاعات و دانشی که می‌خواهیم را به ما می‌دهد. اما چون ذهن نمی‌تواند تمام اطلاعات را درک و هضم کند،  به هر صفحه نگاهی اجمالی می‌اندازیم. یاد گرفته‌ایم بدون هیچ کنترلی و به سرعت توجه خود را از یک چیز به چیزی دیگر معطوف سازیم. ناخواسته تمرکز و توانایی بر کنترل حواس خود را تضعیف می‌کنیم. اما اگر بخواهیم که در زندگی پیشرفت کنیم و به موفقیت دست یابیم باید یاد بگیرم چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم.

علاوه بر گوشی هوشمند، عوامل دیگری نیز هستند که توانایی ما را برای در اختیار داشتن حواس کاهش می‌دهند. سر و صدا، شلوغی، مردم و کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم،

افکار، نگرانی‌ها، استرس تنها چند عاملی هستند که توجهمان را کم می‌کنند و توانایی ما را بر کنترل ذهنمان کاهش می‌دهند.

  • آیا شما واقعاً نیاز دارید که حواستان را جمع کنید؟
  • و این کار ارزشش را دارد که به زحمت بیافتید؟

در سمینار موفقیت نقش توجه کامل و تمرکز بر روی کار، در موفقیت افراد را در خواهید یافت.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

ممکن است عقل سلیم بگوید که باید تمرکز و توجه خود را بالا برده و آن را تحت کنترل خود درآورید. اما شاید شما در برابر این کنترل مقاومت کنید و آن را غیرممکن بدانید یا به جایگاهی که هستید قانع باشید. ممکن است ناخودآگاه از یادگیری اینکه چگونه توجه خود را افزایش دهید، اجتناب کنید. این رفتار شما به دو علت است. یکی اینکه این کار به تلاش نیاز دارد و دوم اینکه از دست کشیدن از برخی امیال و عادات بی‌اهمیت ترس دارید.

خلاصه کتاب " سرمایه روانشناختی " نوشته فرد لوتانز
بخوانید

چرا افزایش توجه در رسیدن به موفقیت کمک می‌کند؟

توانایی برای جلب توجه به معنی تمرکز داشتن است. مهارت‌هایی وجود دارند که هرکسی به آنها نیاز دارد. آنها برای موفقیت در هر مرحله‌ای از زندگی- در تحصیل، در کار و شغل شخصی- ضروری هستند.

در اینجا ده دلیل ارائه می‌شود که باید برای افزایش تمرکز و مدت زمان توجه خود بر کاری که انجام می‌دهید، در نظر داشته باشید:

1. آیا هنگام کار هر چند دقیقه به گوشی همراه خود نگاه می‌کنید تا پست‌های ارسالی در فیسبوک یا واتساپ را بخوانید؟ چطور بر کار خود تمرکز می‌کنید زمانی‌که اغلب با گوشی حواستان پرت می‌شود؟ مطمئناً اشتباه می‌کنید، اسناد را جای دیگری می‌گذارید و یا حواستان به صحبت‌های رئیس یا همکار یا ارباب رجوعتان نیست.

2. در مدرسه چطور؟ تمرکز کردن سخت است ممکن است متوجه نباشید که معلم چه می‌گوید و موقع سئوال کردن از شما نمی‌دانید که سئوال چه بوده است چون‌که اصلاً حواستان به معلم نبوده و به او گوش نمی‌دادید. حتی بچه‌ها در مدرسه هم می‌توانند یاد بگیرند که مدت زمان توجه خود را افزایش دهند.

3. آیا موقع رانندگی هم به راحتی حواستان پرت می‌شود؟ فکر کردن و نگرانی درمورد موضوعات دیگر، صحبت کردن با تلفن بسیار خطرناک است و منجر به تصادف می‌شود. در رانندگی به ویژه در جاده‌های شلوغ و خطرناک باید تمرکز داشته باشید.

4. جوانان‌ اغلب با صدای موسیقی بلند و همراه با توجه به گوشی همراهشان مشغول مطالعه می‌شوند. در چنین وضعیتی چطور آنها درس می‌خوانند و به تکالیف خود می‌رسند؟ اگر آنها بدون گوش دادن به موسیقی و صحبت با تلفن و بازی با رایانه و گوشی همراه بر درس خود تمرکز کنند، مطمئناً بهتر و سریع‌تر کار خود را انجام می‌دهند.

5. یک کارگر در کارخانه به ویژه درهنگام استفاده از ماشین آلات نیاز به توجه دارد درغیر اینصورت امکان دارد به خود آسیب بزند.

6. در هنگام آشپزی و پختن غذا هم باید حواستان به کارتان باشد وگرنه یا غذا را می‌سوزانید یا مواد غذا کم و زیاد می‌شود.

7. ورزشکاران نیز باید برای پیشرفت در کارشان توجه داشته باشند. ورزش دو، شنا، بازی فوتبال و بسکتبال همگی به تمرکز نیاز دارد تا ورزشکار بتواند سریع‌تر و بهتر عمل کند.

8. یک دکتر برای کمک به بیمارش و تشخیص درست و ارائه خدمات صحیح به تمرکز نیاز دارد.

9. تمرکز و توجه برای خلبان، راننده، مهندس، بنا، نویسنده، ریاضیدان، منشی، خیاط و هر حرفه‌ی دیگری ضروری است. در هر شغل و حرفه‌ای باید به آنچه که انجام می‌دهید تمرکز داشته باشید تا اشتباهی رخ ندهد و در نتیجه پول و زمان و انرژی شما هدر نرود.

چگونه محدودیت ها می توانند تمرکز شما را بهبود ببخشند؟
بخوانید

10. زمانی‌که توجهتان بر کاری معطوف شود آن کار چه در خانه باشد یا در محل کار یا جای دیگر آسان‌تر انجام می‌گیرد.

در حقیقت هر کسی باید بتواند در هر زمینه‌ای بر توجه خود کنترل داشته باشد اما در اکثر موارد آنها نمی‌توانند که به خوبی از پسِ چنین کاری بربیایند. تصور کنید که درصورتی‌که بتوانید به کاری که انجام می‌دهید تمرکز داشته باشید چه اندازه وقت و پول ذخیره خواهید کرد و کمتر اشتباه و خطا می‌کنید.

استاد احمد محمدی

تمرینی برای افزایش توجه شما

در اینجا تمرینی ساده پیشنهاد می‌شود که بتوانید توجه خود را افزایش دهید.

 15 دقیقه در روز گوشی همراه خود را در حالت سکوت قرار دهید و آن را کنار بگذارید و به آن نگاه نکنید. در طول این 15 دقیقه توجه کامل خود را معطوف به کاری کنید که انجام می‌دهید.

اگر سر کار هستید کاملاً توجهتان را به کار معطوف سازید و اگر کتاب می‌خوانید غرق مطالعه شوید. اگر آشپزی یا گردگیری می‌کنید برای 15 دقیقه بدون تماشای تلویزیون و گوش دادن به موسیقی این کار را انجام دهید.

اگر با دوست خود صحبت می‌کنید، حواستان به صحبت‌های دوستتان باشد. اگر می‌خورید، تکلیفی را می‌نویسید یا تلویزیون تماشا می‌کنید فقط مشغول آن کار باشید انگار که کار دیگری وجود ندارد.

این تمرین را حداقل برای 10 روز تکرار کنید. اگر شما در این کار ثابت قدم باشید چند چیز را به دست می‌آورید:

  • تمرکز و کنترل بر توجهتان بهتر می‌شود.
  • قدرت اراده و خود- انضباطی شما افزایش می‌یابد.
  • متوجه می‌شوید که حتی اگر به گوشی همراه خود نگاه نکنید هم زندگی برقرار است.

هر امری که با تمرکز انجام گیرد، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت، این نکته را همه می دانند، ولی چگونه می توان به یک تمرکز عالی دست یافت؟  روش های مختلفی به این منظور وجود دارند، که با توجه کامل، صبر و حوصله باید انجام گیرند. که در مقاله فوق هم تمارینی برای افزایش تمرکز آورده شده است که با رعایت آن ها و مداومت در انجامشان تمرکز شما بهبود می یابد.

 استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، مطالب بیشتری در رابطه با مهارت تمرکز و رابطه آن با موفقیت افراد، و همچنین سایر ابزارهای موفقیت را به شما خواهند گفت. به منظور شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن، می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

تمرین سلامتی، قدرت و آرام‌سازی جسم و ذهن از طریق ورزش
4 روشی که می توانید برای افزایش تمرکز از آن بهره ببرید
گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری – قسمت دوم
گل یا همان ماری جوانا باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می گردد؟! – قسمت اول
آیا دچار حواس پرتی هستید؟ این مقاله را بخوانید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن