۷ حقیقت شگفت انگیز درمورد افرادی که بیش‌ از اندازه مثبت می‌اندیشند

مثبت اندیشی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

داشتن فکر مثبت در شرایط بد و منفی شاید بی معنی به نظر برسد. درست است؟ و یا اینکه همیشه نیمۀ پر لیوان را به جای نیمۀ خالی ببینید. چنین چیزی در جهان واقعی توهمی بیش نیست.

  • صبح با بداخلاقی از خواب بیدار می‌شوید
  • در ترافیک معطل شده‌اید
  • رئیستان سر شما فریاد می‌زند
  • در مسیر به خانه در تصادفی گلگیر ماشین‌تان خم می‌شود

 

چگونه فکر مثبت این رویدادها را تغییر می‌دهد؟

خب درحقیقت فکر مثبت تغییری در واقعیت فیزیکی ایجاد نمی‌کند. اما به شما این امکان را می‌دهد که وضعیت را به گونه‌ای تغییر دهید که بتوانید:

  • استرس خود را کاهش دهید
  • فشار خون را تنظیم کنید
  • خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش دهید
  • و زندگی را بی‌اندازه شدنی و لذتبخش ‌سازید

اما ظاهراً، مثبت بودن در یک موقعیت منفی بعید به نظر می‌رسد. به علاوه خوانده‌اید که افراد مثبت‌گرا افراد متفاوتی نیستند. شاید شما ذاتاً مثبت‌اندیش متولد نشده‌اید اما هیچ کسی مثبت‌‌اندیش به دنیا نیامده است. آنها خود را به چنین شخصیتی تبدیل کرده‌اند. شما هم می‌توانید اینگونه شوید. نیازی نیست که روح افرادی چون دالایی لاما، مادر ترزا و تیلر سوئیفت در شما حلول پیدا کند.

 

۷‌ حقیقت شگفت انگیز درمورد افرادی که بیش‌ از اندازه مثبت‌اندیش هستند

1. افراد مثبت‌اندیش همیشه مثبت نیستند.

بعضی روزها افراد مثبت‌اندیش وقتی که صبح از خواب برمی‌خیزند اصلاً‌ دل و دماغ ندارند و درست مثل من و شما روز بد بیاری دارند. کنترل افکار پس از بیدار  شدن از خواب کاری دشوار است. بنابراین هیچ ضمانتی وجود ندارد که شما همیشه سرحال و قبراق از خواب صبحگاهی بیدار شوید. حتی افراد مثبت نیز با این مسئله کلنجار می‌روند.

زمانی‌که اتفاقات بد پیش می‌آید در مدت کوتاهی به ما آسیب می‌زنند. شما انسان هستید و انکار این احساسات غیرممکن است. افراد مثبت‌اندیش هم صدمه می‌بینند. آنها هم غر می‌زنند و حتی گریه می‌کنند. اما آنها افکار منفی را تغییر می‌دهند و شرایط مثبت را می‌یابند. حتی دالایی لاما هم وجود افکار منفی را می‌پذیرد. بنابراین فقط کار خود را به خوبی انجام دهید.


2. افراد مثبت‌اندیش لزوماً نیمۀ پر لیوان را نمی‌بینند.

گفته می‌شود افراد مثبت‌اندیش به جای توجه به نداشته‌های خود، داشته‌های خود را می‌بینند، لزوماً‌ چنین چیزی نیست. نیمۀ پر لیوان یا خالی آن اهمیتی ندارد. نکته این است که  افراد مثبت‌اندیش متوجه هستند که به هرحال نیمۀ لیوان کافی است. باوجود این حتی نیمۀ خالی لیوان هم می‌تواند خوب و مثبت به نظر برسد. اگر فرد فوق‌العاده مثبتی باشید می‌توانید لیوان خالی را هم دوباره پر کنید. اما به جای نگران بودن درمورد پر بودن یا خالی بودن لیوان بر زاویۀ مثبت هر رویدادی تمرکز می‌کنید. با وجود این اگر لیوان حاوی سم باشد بخش خالی لیوان مثبت‌ترین و بهترین معنا را پیدا می‌کند.

4. افراد مثبت‌اندیش همیشه در زمان حال زندگی نمی‌کنند.

بر خلاف آنچه اغلب گفته می‌شود افراد مثبت‌اندیش اندکی از وقت خود را صرف فکر کردن درمورد گذشته و آینده می‌کنند. واقعیت این است که تقریباً هیچ فرد سرحالی نیست که  ذهنش از لحظۀ حال دور شود.

تفاوت در این است که افراد مثبت‌اندیش معمولاً برای این بر گذشته تمرکز می‌کنند تا احساس خوبی به دست آورند. آنها از رویدادهای گذشته درس می‌گیرند یا آنها را مختومه می‌دانند و اینگونه به خود اطمینان می‌دهند که آینده‌شان بهتر از گذشته است. اگر ذهنتان پریشان است بهتر است که خوبی‌ها را به خاطر بسپارید و از بدی‌ها درس بگیرید و با استفاده از خوبی‌ها و بدی‌ها آینده‌ای خوب و مثبت را برای خود خلق کنید.

5. افراد مثبت‌اندیش همیشه خشنود و راضی نیستند.

شاید شنیده باشید که افراد مثبت‌اندیش همیشه خشنود و راضی هستند. به اعتقاد من هیچ کس در زندگی‌اش حتی افراد بسیار مثبت هم از وجود حوادث منفی در زندگی‌شان استقبال نمی‌کنند. آنها انتظار ندارند که همیشه زندگی به آنها روی خوش نشان دهد. آنچه که افراد مثبت‌اندیش انجام می‌دهند این است که یکبار دیگر به خود فرصت انسان بودن را می‌دهند و وانمود می‌کنند که اصلاً اتفاقی نیفتاده است. آنها در یک شرایط منفی، در جستجوی امور مثبت و خوب هستند. بنابراین زمانی‌که آن را پیدا می‌کنند، از آن استفاده می‌کنند تا تمام امور مثبت‌ مخفی را که در انتظارش بودند، کشف کنند.

رضایت کامل داشتن از تمام چیزهایی که در زندگی دارید غیر واقعی است حتی برای مادر ترزا هم خشنود بودن از تمام ابعاد زندگی‌اش دشوار بود. اما اگر از رویدادهای منفی کوچک شروع کنید و در این وضعیت به دنبال مثبت‌ها باشید به مرور به این کار عادت می‌کنید.

6. افراد مثبت‌اندیش‌ همیشه جهان را مثبت نمی‌بینند.

علم اثبات کرده که در اساس و شالودۀ انسان یک تمایلی به منفی‌گرایی وجود دارد. رویدادهای بد بیشتر در ذهن می‌مانند و همچنین کلمات منفی از نظر روانی اثر بیشتری نسبت به کلمات مثبت دارد. افراد مثبت‌اندیش هم تحت تأثیر سوگیری‌های منفی هستند. تفاوت در این است که آنها از امور منفی آگاهند و آنها را قبول می‌کنند. به جای تلاش لازم برای تغییر این تمایل واکنششان را نسبت به آن تغییر می‌دهند.

بنابراین هرگاه که افکار منفی داشتید یا اتفاق بدی رخ داد، نگران نباشید. آن طبیعی است. در عوض آن را بپذیرید و درموردش صحبت و بحث کنید. تلاش کنید تا جنبه‌های منفی خودتان را پیدا کنید و به آرامی تمایل به منفی‌گرایی را گره‌گشایی کنید تا اینکه ببینید علت وجود آن چیست.

7. مردم مثبت‌اندیش همیشه اول افراد دیگر را در اولویت قرار نمی‌دهند.

افراد مثبت‌اندیش می‌دانند که برای کمک به دیگران باید اول به خود کمک کنند. چراکه اگر آنها در یک چارچوب منفی ذهنی قرار گیرید، به ندرت انگیزه یا باور دارید که می توانید به دیگران کمک کنید. این بدان معناست که افراد مثبت‌‎اندیش اطمینان دارند که پرانرژی‌اند و نسبت به مسائل خوش‌بین هستند و باور دارند که می‌توانند مثبت‌ها را گسترش دهند. در یک حادثۀ هواپیمایی تا اول ماسک خودتان را نزنید و به خود کمک نکنید،‌ نمی‌توانید به دیگران کمک کنید و کاری از پیش ببرید. بنابراین در زندگی هم باید اول مشکلات خود را حل کنید تا بتوانید به دیگران کمک کنید.

8. افراد مثبت‌اندیش همیشه حقیقت را نمی‌گویند.

«حقیقت» می‌تواند امری ذهنی باشد. افراد منفی‌ امکان دارد که تصورشان این باشد که افراد مثبت‌اندیش کورکورانه از واقعیت تصویر زیبایی می‌سازند. در مقابل افراد مثبت‌اندیش هم شاید درمورد افراد منفی اینگونه فکر کنند که آنها  نسبت به شرایط مثبت دیدگاهی  احمقانه و کورکورانه است.

افراد مثبت‌اندیش شاد هستند، سعی می‌کنند که در خوبی‌ها مبالغه کنند، آنها را بهتر جلوه دهند و واقعیت مثبت بزرگتری به وجود آورند. شما می‌توانید بگویید “من فقیرم” همچنین بگویید ” ثروتمندم، فقط هنوز در کیف پولم چیزی نیست.” نگران موضوعات و مسائل کوچک نباشید، اینکه یک چیز حقیقت است یا نه، چیز باارزشی نیست. آنچه که واقعاً‌ اهمیت دارد نحوۀ واکنش شما با آن است و اینکه چگونه با استفاده از آن خودتان را در زندگی خوار کنید یا به خودتان عزت بدهید.

به افراد بسیار مثبت‌گرا ملحق شوید. نیازی نیست که مافوق بشر باشید. می‌توانید از جایگاهی که الان قرار دارید، شروع کنید. بنابراین دفعۀ بعد که در ترافیک گیر کردید، رئیستان شما را اخراج کرد یا کسی گلگیر ماشینتان را در مسیر رفتن به خانه کج کرد، نفس عمیق بکشید، تا ۱۰ بشمارید و در جستجوی مثبت‌ها باشید.

در حقیقت هیچ انسانی کامل نیست و همه ما اشتباهاتب بزگر و کوچک در زندگیمان انجام داده ایم اینکه ما به هر چیز با دید مطلق بنگریم خود باعث می شود که در جهانی غیر واقعی زندگی کنیم.

افراد مثبت اندیش شاد هستند و در هر شرایطی این تفکر مثبت خود را حفظ می نمایند. اما این باعث نمی شود که آن ها همیشه اینطور باشند حتی این افراد هم روزهای بد و فاجعه انگیز را نیز تجربه می کنند و ممکن است عملکرد آن ها در این مواقع نیز آنقدر قوی نباشد. اما این افراد سعی می کنند که حتی در این شرایط نیز روحیه خود را از دست ندهند. در واقع با مثبت اندیشی شاید نتوانید همه مشکلات را حل کنید اما می توانید میزان خسارت هایی که به شما وارد می شود را تا حدی کاهش دهید. در سمینار موفقیت، بحث هایی در مورد مثبت اندیشی و نحوه پرورش آن در خود خواهیم داشت. اگر می خواهید مثبت اندیشی و سایر مهارت های لازم برای موفقیت و تحقق بخشیدن به رویاهایتان را بیاموزید، پیشنهاد می کنم، در این سمینار شاد و انگیزشی شرکت نمایید. برای ثبت نام فقط کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید تا با محتوای آموزشی این سمینار آشنا گردید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاه بگذارید

avatar