۵ راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
افزایش اعتماد به نفس
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

” اگر از درون صدایی شنیدید که می‌گفت: نمی‌توانید نقاشی کنید، با تمام وجود شروع به کشیدن نقاشی کنید؛ به این ترتیب آن صدا ساکت خواهد شد.”

« وینسنت ون گوگ»

من فقط یک دورۀ NLP را تمام کرده‌ام و آن محشر بود. چیزهایی که درمورد ذهن یاد گرفتم بسیار مرا تحت تأثیر قرار داد و دید مرا نسبت به جهان تغییر داد. یک نکته جالب درمورد ذهن انسان این است که آن بسیار شبیه رایانه عمل می‌کند. همانطور که عملکرد رایانه به نحوۀ خاصی است، ذهن هم مشابه آن عمل می‌کند. با برنامه دادن به ذهن می توان به آن جهت داد تا تمام ارزش‌ها و معیارهایش را به سوی موفقیت تغییر دهد، عیناً شما هم می‌توانید رفتارهای خود را عوض کنید، درحالی‌که آیندۀ موفق و خوبی را رقم می‌زنید و اعتماد به نفس خود را بالا می‌برید. دوره اعتماد به نفس عامل مهمی است. بدون اعتماد به نفس دستیابی به موفقیت بسیار مشکل است چراکه به خود و توانایی‌های خود شک دارید. خوشبختانه با تغییر چند باور و رفتار می‌توانید اعتماد به نفس داشته باشید.

۱. اعتماد به نفس حالتی ذهنی است

اعتماد به نفس حالتی ذهنی است. می‌توان با متعهد شدن نسبت به کارهای روزانه اعتماد به نفس کودکان را افزایش داد. با ۳۰ دقیقه یا یک ساعت مطالعه یا گوش دادن به کتاب‌های صوتی، مدیتیشن یا ورزش اعتماد به نفس خود را زیاد کنید. باید وقتی را برای خود بگذارید. خلاصه می‌توان یک ساعت از روز را به خود اختصاص داد. فقط باید مقداری از خودگذشتگی کنید تا به آن برسید. وقت گذاشتن برای خود بهترین سرمایه‌گذاری خواهد بود.

۲. بکوشید به آنچه که می‌اندیشید، تبدیل شوید

اینجا صحبت از جملات تأکیدی نیست. نشستن و گفتن «من ثروتمند می‌شوم» شما را ثروتمند نمی‌کند. صحبت ما درمورد افکار منفی است. به یاد داشته باشید که ذهن شما مثل رایانه است. طرز تفکر شما بر برداشت شما از هر چیزی تأثیر می‌گذارد. هرچیزی بد یا خوب نیست و شما با دیدگاه فردی خود آنها را بد یا خوب؛ منفی یا مثبت تلقی می‌کنید.

سئوال این است که شما چه نوع ذهنیتی دارید؟ اگر ذهنیتی منفی دارید به طور کلی در هر شرایطی شما منفی‌گرا هستید و نتیجۀ چنین نگرشی این است که موقعیت‌های مثبت را نمی‌بینید. مدام احساسات منفی،‌ خشم و غم را با خود دارید و کسی نمی‌خواهد با شما معاشرت کند. آیا شما بدترین دشمن خودتان هستید؟ طرز تلقی شما از امور به سرنوشت شما ربط پیدا می‌کند. نگاه مثبت داشتن و تشخیص شرایط زندگی به طور واقعی شما را واقع‌بین می‌کند و اعتماد به نفستان را بالا می‌برد.

اساساً جهان اطراف خود را با ذهنیتی منفی شکل می‌دهید و این تمام اعتماد به نفس و توانایی‌های فردی شما را از بین می‌برد. حال که از این موضوع آگاه شده‌اید، سعی کنید در زندگی جلوی افکاری را که از ذهنتان می‌گذرند، بگیرید.

5 ways to improve your confidence

۳. سعی کنید هر روز اندکی پیشرفت داشته باشید

در اینجا کلمۀ « هر روز» کلیدی است. هر روز چیزهای جدید در هر زمینه‌ای از کسب و کار یا هر چیز خلاقانه بیاموزید.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

به کارگاه‌های آموزشی بروید و با افراد جدیدی ملاقات کنید که ذهنیت و علائقی مشابه با شما دارند. اگر در زندگی روزانه پیشرفت داشته باشید، هنگام دست و پنجه نرم کردن با زندگی به فردی با اعتماد به نفس بالاتر، فهیم‌تر و متواضع‌ تبدیل خواهید شد.

اگر روزی ۱ ساعت مطالعه داشته باشید، در هفته ۷ ساعت، در ماه ۲۸ و در سال ۳۳۶ ساعت مشغول یادگیری بوده‌اید. آیا به این فکر کرده‌اید که در طول این زمان چه چیزهایی می‌توانید یاد بگیرید؟ یک زبان جدید، تخصصی در رشتۀ مورد علاقه‌تان؟

” یک کلید مهم برای موفقیت، اعتماد به نفس است. کلید مهم برای اعتماد به نفس آماده سازی است.”

«آرتور اش»

۴. به تمام جنبه‌های زندگی‌تان رسیدگی کنید

زندگی فقط کار نیست. مهم است که جنبه‌های دیگر زندگی را نیز در نظر داشته باشید. عوامل دیگری چون سلامتی، روابط، امور مالی و رشد فردی هم مهم هستند. اگر بخواهید موفق باشید و اعتماد به نفس داشته باشید، همۀ این جنبه‌ها نیاز به زمان و تلاش دارند. اگر یکی از این موارد را نداشته باشید اعتماد به نفس شما نیز شروع به کم شدن می‌کند. چگونه می‌توانید اوضاع مالی خود را بهتر کنید؟ شاید باید درمورد سرمایه‌گذاری بیاموزید. برای رابطۀ خوب داشتن با شریکتان چه کار باید بکنید؟ یادگیری روزانه راهکاری برای موفقیت و تقویت اعتماد به نفس شماست. فقدان در یکی از جنبه‌های ذکر شده اعتماد به نفس شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

۵. شیک پوش باشید

اعتماد به نفس و عزت نفس

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

وقتی ظاهر خوبی داشته باشید، احساس خوب و اعتماد به نفس دارید. نوع پوشش شما در طرز برخورد دیگران با شما تأثیر می‌گذارد. همانطور که قبلاً‌ گفتم مردم همه چیز را براساس درک و تفسیر فردی خودشان پایه‌گذاری می‌کنند. وقتی شما به پوشش خودتان نمی‌رسید، چرا از دیگران انتظار دارید که به طرز متفاوتی شما را ببینند؟ آنگونه لباس بپوشید که دوست دارید و باید باشید و از این طریق اعتماد به نفستان را بالا ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *