ذهن قدرتمندمقالات

یافتن معنای زندگی از دیدگاه ویکتور فرانکل پایه گذار معنا درمانی یا لوگوتراپی

  • معنای زندگی چیست؟
  • معنای زندگی من چیست؟
  • چرا زندگی می‌کنیم؟
  • چرا ما را به این دنیا آورده‌اند؟

سؤال در مورد معنای زندگی به شکل های گوناگونی مطرح می شود و پوچی و مشکل در یافتن معنای زندگی ، از عوامل مهم افسردگی و مشکلات روانی در بسیاری از افراد می باشد. سؤال «معنای زندگی چیست؟» سؤالی ا‌ست در مورد این که آیا زندگی در کل یا دست‌ کم زندگی انسان دارای شکل کلی منسجمی می باشد یا خیر؟ سؤال «معنای زندگی من چیست؟» سؤالی است متفاوت و به همان چیزی اشاره دارد که فیلسوفان «معنای این‌ جهان» نامیده‌اند، و حاوی هدف است.

فردی که معنای زندگی خود را می یابد، می داند که زندگی دارای هدفی است که باید به دست بیابد.

یافتن معنای زندگی به چه شیوه هایی ممکن است؟

یافتن معنای زندگی

ویکتور فرانکل (Viktor Frankl) عصب شناس و روان شناس استرالیایی و پایه گذار علم «معنا درمانی یا لوگوتراپی (Logotherapy)» سه شیوه را جهت یافتن معنای زندگی ارائه می دهد:

1- یافتن معنای زندگی – از طریق ارزش های تجربی: چیزی که مانند تجربه از جهان دریافت می کنیم

تجربه های زندگی هر فردی پر از فراز و نشیب هاست. اما همان طور که ارتفاع کوه را با بلندی قله آن اندازه می گیرند و نه با سراشیبی دره های آن، معنای زندگی هم باید با نقاط اوج آن اندازه گرفت. چیزی که مهم است شدت و عمق این تجربه هاست نه تعداد و دوام آنان. معیار انداره گیری معنای زندگی، کیفیت است نه کمیت آن. همچنین شروع و ادامه زندگی به بهترین شکل ممکن، بیشتر از به پایان رساندن آن، اهمیت دارد.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

2- یافتن معنای زندگی – از طریق ارزش های خلاقانه:  چیزی که خلق و به جهان عرضه می­ نماییم

منظور از شیوه بهره گیری از ارزش های خلاقانه یافتن معنای زندگی از طریق «انجام دادن وظایف» است. این همان ایده وجودی کلاسیکی می باشد، که فرد با درگیرشدن در برنامه ها و نقشه های خود، یا به عبارتی در برنامه زندگی خود، معنای زندگی را در می یابد.

در حقیقت معنای زندگی هر فردی همام وظایف او در طول زندگی است، وظایفی که برای خود مشخص می نماییم، و با انجامشان سرنوشت خود را می سازیم. از سوی دیگر به منظور یافتن معنای زندگی به مسئولیت شخصی نیاز داریم. غیر از خود ما فرد دیگری نمی تواند به زندگی ما معنا بدهد، تنها خود ما مسئول یافتن راه و پایداری نمودن در آن راه هستیم.

8 راهکار برای تقویت روحیه مسئولیت پذیری در زندگی

3- یافتن معنای زندگی – از طریق ارزش های نگرشی: طرز برخوردی که نسبت به رنج انتخاب می نماییم

رفتار و عکس العملی که ما در شرایط دشوار و رنج از خود نشان می دهیم، اکثر اوقات تغییر ناپذیر می باشند. تنها راه حل عاقلانه به هنگام رویارویی با چنین وضعیتی، پذیرش است. با پذیرش، سرنوشت خود را قبول می نماییم. صبوری، شجاعت و جسارتی که به هنگام سختی ها و تحمل رنج از خود نشان می دهیم، در حقیقت آزمون و سنجش نهایی ما به عنوان یک انسان می باشد.

یافتن معنای زندگی و شادی حاصل آن

حقیقت این است که همه ما به دنبال یک زندگی شاد هستیم. ولی گاهی اوقات راه های غلطی را برای شادی بودن برمی گزینیم. از زمان ارسطو، بحث های زیادی در مورد اینکه واقعاً شادی چیست، عنوان شده است.

طبق رویکردهای مرتبط با شادی، شاد بودن نوعی تجربه لذت و خوشی می باشد. مفهوم خوشی روانی(Eudaimonism) که از مفهوم های اصلی در فلسفه و اخلاق ارسطو است، به معنای یک روان خرسند، سالم و شاد و غنی می باشد و رفاه روحی-روانی فرد را به دنبال دارد. تأکید مسیر خوشی روانی بر اهمیت یافتن معنای زندگی ، با هم بودن و معنویت می باشد. هنگامی که معنای زندگی را بیابیم و زندگی با معنایی داشته باشیم می توانیم احساس واقعی و عمیق تری از شادی را تجربه نماییم.

نتیجه گیری:

طبق نظریه ویکتور فرانکل (Viktor Frankl) انگیزه ما در یافتن معنای زندگی نه برای خودمان بلکه برای خود معنی می باشد و این نیازمند فراموش نمودن خویشتن است. بنابراین یافتن معنای زندگی فقط در خود و برای خود، شکست خود می باشد.

فرانکل در کتاب انسان در جستجوی (Man’s Search for Meaning) معنا می گوید:

«هر چیزی را می توان از انسان گرفت؛ اما یک چیز را نه: آخرین آزادی های انسان برای انتخاب نمودن نگرش خود در هر وضعیتی؛ آزادی انتخاب راه خود را»

 

شادی منبع درونی دارد و حل مسائل درونی باعث زیباتر گشتن عوامل بیرونی می گردد. به منظور حل مسائل درونی و یافتن معنای زندگی وظایف خود را انجام دهید و در مقابل توقعی نداشته باشید، در این صورت انسان آزاده ای می باشید. یعنی بدون منت و خداگونه زندگی می نمایید. یعنی همانند خورشید بی منت گرما می بخشید. در نتیجه از کسی یا چیزی ناراحت نمی گردید، و از درون شاد خواهید گشت که نتیجه شادی درونی، زیباتر و شاد گشتن زندگی بیرونی است.

معنای زندگی : وظایف خود را انجام دهید و در مقابل از هیچ کس و هیچ چیز هیچ توقعی نداشته باشید.

  • آیا بدون یافتن معنای زندگی هم می توان هدفمند و با کیفیت زندگی کرد؟
  • با توجه به مطالب فوق، به نظر شما سرنوشت ما از قبل مشخص شده یا اینکه خودمان آن را می سازیم؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید

محرکی که این حس را در شما بر می انگیزاند تا به دنبال یافتن معنای زندگی خود باشید، سؤالات و افکاری هستند که در ذهن شما ایجاد شده اند. باز هم می بینیم که همه چیز از ذهن خود ما شروع می شود. با توجه به نقش ذهن در جهت دهی زندگی و اهداف ما، در می یابیم که باید قبل از هر چیزی کنترل ذهن خود را به دست بگیریم تا بتوانیم زندگی خود را به همان شکلی که دلخواه ماست، شکل دهیم.

جهت کنترل ذهن، راه های بسیار زیادی وجود دارند که یکی از آن راه های کم هزینه و در عین حال به صرفه و ساده بهره گیری از دوره غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن» می باشد. با استفاده از این محصول روش های کنترل ذهن و زندگی خود را یاد می گیرید و شاهد تغییرات معجزه آسایی در زندگی و افکار خویش خواهید بود. 

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

مطالب مرتبط

معنویت و حقیقت گرایی به چه معناست؟
چرا می پنداریم شادی و خوشی دست نیافتنی هستند؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن