گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری – قسمت دوم

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در این مقاله در مورد گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری توضیحاتی ارائه می‌شود. در ادامه مقاله قبل دریافتیم که «گل» همان نوع تغییر یافته ماری جوانا می‌باشد، که از بخش‌های مختلف گیاه شاه دانه (cannabis) حاصل می‌گردد.

ماری جوانا (گل) که امروزه با اسم‌های مختلفی معروف است، نوع طبی آن با نام «گل» وارد بازار ایران شده است. ماری جوانا (گل) دارای حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول یا تی اچ سی (THC) می‌باشد. این مواد شیمیایی سبب اعتیاد مصرف کنندگان به گل می‌شود.

در حالی که نوع معمولی ماری جوانا (غیر طبی) که از برگ گیاه شاه دانه به دست می‌آید، میزان ماده مخدر تتراهیدروکانابینول (THC) آن کمتر از ۸ درصد می‌باشد، بنابراین نسبت به گل (ماری جوانای طبی یا تغییر یافته) اثرات اعتیاد خیلی کمتری دارد. در ادامه با تاثیرات بیشتر آن آشنا می‌شویم.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

اثرات ماری جوانا روی مغز 

پژوهش‌های بسیار زیادی نشان می‌دهند که استفاده طولانی مدت از ماری جوانا طبی (گل) سبب تغییراتی در بخش‌های مختلف مغز می‌گردد. ماری جوانا (گل) سبب کاهش فعالیت‌های مغز می‌گردد.

در این صورت سلول‌های عصبی که در نقاط مختلف مغز وظیفه پردازش اطلاعات و ایجاد هیجان را بر عهده دارند، دچار اختلال و مشکلاتی می‌گردند و توانایی انجام فعالیت‌های خود را به طور صحیح را از دست می‌دهند.

اثرات لحظه ای و موقتی استفاده از ماری جوانا (گل)

فردی که ماری جوانا (گل) استفاده می‌نماید، عموما:

 • حس موقتی از آرامش و شادی به او دست می‌دهد؛
 • اشتهای وی افزایش می‌یابد؛
 • رنگ‌های اطراف خود را روشن‌تر می‌بیند؛
 • از موسیقی لذت می‌برد و صدای آن برای او دلنشین‌تر می‌گردد؛
 • با حضور در گروه دوستان احساس آرامش بیشتری می‌نماید؛

اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که این احساس خوشی زود گذر بوده و در دراز مدت دارای عوارض خطرناکی می‌باشد.

عوارض شایع دراز مدت مصرف ماری جوانا (گل) چیست؟

عوارض شایع دراز مدت مصرف ماری جوانا (گل) چیست؟
 • به وجود آمدن مشکلات تنفسی و ریوی همچون مشکلات ناشی از مصرف سیگار و تنباکو ولی خطرناک‌تر
 • اختلال در سلول‌های جنسی و ایجاد ناباروری
 • کاهش و اختلال در میل جنسی
 • زمینه ساز استفاده از مواد مخدر دیگر
 • خطر ابتلا به جنون در افراد مستعد
 • کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن و افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری‌ها
 • کاهش انگیزه و علاقه به زندگی
 • فرار از محیط کار و خانه
 • ایجاد حس وابستگی شدید
 • بی تفاوت گشتن نسبت به مسائل و مشکلات زندگی
 • تزلزل شخصیتی
 • ترس شدید
 • سندرم پای بی قرار

روند ترک مصرف مواد مخدر ماری جوانا (گل)

طبق پژوهش‌های دکتر دیوید مک داول (Malcolm McDowell) در دانشگاه کلمبیا روند درمان افراد معتاد به ماری جوانا (گل) که هرروز از آن استفاده می‌نمایند، بسیار مشکل است. درمان مصرف کنندگان ماری جوانا (گل) تنها زمانی که تحت نظر روانپزشک حرفه‌ای باشند، موثر واقع خواهد شد.

زیرا این ماده به طور مستقیم بر روی مغز تاثیر می‌گذارد. بنابراین جهت ترک مواد مخدری همچون ماری جوانا (گل) بهتر است شخص معتاد علاوه بر کمپ رفتن حتما از خدمات پزشکی و روانپزشکی نیز بهره مند گردد.

استاد احمد محمدی

انتخاب با توست: لذت‌های آنی = افسوس دائمی و رنج‌های مفید = لذت دائمی

استاد احمد محمدی

تحقیقات نشان داده‌اند افراد کمی وجود دارند که به دنبال ترک این ماده مخدر می‌باشند، ولی در سال‌های اخیر روند درخواست درمان برای این ماده مخدر به شدت افزایش پیدا نموده است.

طبق اعلام خبرگذاری ایسنا ماری جوانا (گل) دومین مواد مخدر مصرفی در کشور ما می‌باشد. ظاهرا هنوز پژوهش‌ها و بررسی‌های جامعی در مورد اثرات مصرف ماری جوانا (گل) در بین افراد و پیامدهای آن در جامعه انجام نگردیده و در این رابطه کارشناسان اتفاق نظر ندارند.

اعتیاد با ماریجوانا

اعتیاد با ماریجوانا

نکته‌ای که باید بسیار به آن توجه داشت این است که استفاده از ماری جوانا (گل) در واقع دروازه اصلی ورود و استفاده از سایر مواد مخدر می‌باشد. بسیاری از افراد که در حال استفاده از مواد مخدر بسیار وحشتناک مانند کراک و شیشه هستند و اعتیاد خود را از این ماده مخدر آغاز نموده‌اند.

این نکته و عوارض آورده شده در مقاله فوق، به این موضوع اشاره دارند که اصلا صحیح نیست که تنها به خاطر تعدادی مزیت لحظه‌ای یا شایعات و باورهای اشتباه رایج در مورد فواید گل (ماری جوانا) تمایل به استفاده از آن داشته باشید. به خصوص که ماری جوانا (گل) علاوه بر اعتیاد جسمانی، سبب اعتیاد روانی نیز می‌گردد.

شما در مورد فواید و عوارض ماری جوانا (گل) چه شنیده‌اید؟ به نظر شما برای افزایش تمرکز و هوشیاری به جای استفاده از مواد مخدری همچون ماری جوانا (گل) چه کارهای باید انجام داد؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید.

سخن پایانی

همه افراد به خصوص جوانان و نوجوانان خواهان تمرکز، هوشیاری، اعتماد به نفس بالا، شادی و هیجان در زندگی هستند و همواره به دنبال راه‌هایی برای دستیابی به آنان می‌باشند. زمانی که راه‌های بسیار سریعی جهت رسیدن به این اهداف مثل مصرف ماده مخدر ماری جوانا (گل) به آنان پیشنهاد و گفته می‌شود که استفاده از این مواد اعتیاد آور نیست و افراد را به سوی مصرف مواد مخدر به ویژه ماری جوانا (گل) تشویق می‌نمایند.

در صورت پذیرفتن این پیشنهاد و انجام آن، شاید به صورت موقت و لحظه‌ای به تمرکز، شادی و هوشیاری بالا دست یابند، ولی راه خود را به سوی نابودی زندگی خود انتخاب می‌نمایند.

پیشنهاد آکادمی بازار برای شما این است که به جای روی آوردن به این راه‌های واهی و نابودگر، از محصولی که برای افزایش تمرکز، خلاقیت، هشیاری و به طور کلی یافتن معنای زندگی و چگونگی دستیابی به اهداف خود و موفقیت در زندگی ارائه نموده است، بهره بگیرید. دوره‌های ما راه حلی مطمئن و همیشگی جهت یادگیری مهارت‌های زندگی و موفقیت در تحقق بخشیدن به رویاهایتان می‌باشد.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

20 پاسخ

  1. سلام امید عزیز
   بله، ولی این لذت و آزادی وقتی به وسیله یک مواد اعتیادآور و زیان رسان باشه هیچ فایده ای جز یک لذت زودگذر و مخرب نداره. بهتره به دنبال لذتی واقعی از زندگی بگردید…

  2. اینکه گل شادی و امید به زندگی میاره کاملا درسته و به خاطر همین توی بعضی از کشورها به عنوان داروی ضد افسردگی تجویز میشه و ضررش کمتر از داروهای شیمیاییه ولی مشکل اینجاست که بیشتر مصرف کننده ها دچار سوء مصرف برای لذت بیشتر میشن و این کار رو خراب میکنه و مشکل آفرین میشه. شما توی مصرف ویتامین هم زیاده روی کنی برات ضرر داره. ولی در کل این گیاه فرازمینیه و باعث میشه جهان بینی انسان تغییر کنه و انسان رو عمیق تر و باهوش تر میکنه
   با همه ی این مسائل من به عنوان کسی که چند سال به شدت سوء مصرف داشتم هیچ وقت به کسی توصیه نمیکنم امتحانش کنه چون به شدت وابستگی و سوء مصرف میاره و حافظه رو ضعیف میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *