گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری – قسمت دوم

ماری جوانا
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در این مقاله در مورد گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری توضیحاتی ارائه می‌شود.

در ادامه مقاله قبل دریافتیم که «گل» همان نوع تغییر یافته ی ماری جوانا می باشد، که از بخش های مختلف گیاه شاه دانه (cannabis) حاصل می گردد. ماری جوانا (گل) که امروزه با اسم های مختلفی معروف است، نوع طبی آن با نام «گل» وارد بازار ایران شده است.

ماری جوانا (گل) دارای حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول یا تی اچ سی (THC) می باشد. این مواد شیمیایی سبب اعتیاد مصرف کنندگان به گل می شود،  در حالی که نوع معمولی ماری جوانا (غیر طبی) که از برگ گیاه شاه دانه به دست می آید، میزان ماده مخدر تتراهیدروکانابینول (THC) آن کمتر از ۸ درصد می باشد، بنابراین نسبت به گل (ماری جوانای طبی یا تغییر یافته) اثرات اعتیاد خیلی کمتری دارد.

مطالعه بیشتر: گل یا ماری جوانا و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و هوشیاری  – قسمت اول

مطالعه بیشتر:  چهار روشی که می توانید برای افزایش تمرکز از آن بهره ببرید

می‌توانید در قسمت بلاگ آکادمی بازار، آخرین مقاله‌های مربوط به بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و …را مطالعه کنید و درجریان آخرین گزارش دوره‌های آموزشی آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی قرار بگیرید. به‌علاوه می‌توانید پکیج آموزشی غیرحضوری ذهن قدرتمند را ازطریق فروشگاه آکادمی‌ بازار تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید.

اثرات ماری جوانا (گل) بر روی مغز 

پژوهش های بسیار زیادی نشان می دهند که استفاده طولانی مدت از ماری جوانا طبی (گل) سبب تغییراتی در بخش های مختلف مغز می گردد. ماری جوانا (گل) سبب کاهش فعالیت های مغز می گردد. در این صورت سلول های عصبی که در نقاط مختلف مغز وظیفه پردازش اطلاعات و ایجاد هیجان را بر عهده دارند، دچار اختلال و مشکلاتی می گردند و توانایی انجام فعالیت های خود را به طور صحیح را از دست می دهند.

اثرات لحظه ای و موقتی استفاده از ماری جوانا (گل)

فردی که ماری جوانا (گل) استفاده می نماید، عموماً:

 • حس موقتی از آرامش و شادی به او دست می دهد؛
 • اشتهای وی افزایش می یابد؛
 • رنگ های اطراف خود را روشن تر می بیند؛
 • از موسیقی لذت می برد و صدای آن برای او دلنشین تر می گردد؛
 • با حضور در گروه دوستان احساس آرامش بیشتری می نماید؛

اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که این احساس خوشی زود گذر بوده و در دراز مدت دارای عوارض خطرناکی می باشد

مواد مخدر
مواد مخدر

عوارض شایع دراز مدت مصرف ماری جوانا (گل) چیست ؟

 • به وجود آمدن مشکلات تنفسی و ریوی همچون مشکلات ناشی از مصرف سیگار و تنباکو ولی خطرناک تر
 • اختلال در سلول های جنسی و ایجاد ناباروری
 • کاهش و اختلال در میل جنسی
 • زمینه ساز استفاده از مواد مخدر دیگر
 • خطر ابتلا به جنون در افراد مستعد
 • کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن و افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری ها
 • کاهش انگیزه و علاقه به زندگی
 • فرار از محیط کار و خانه
 • ایجاد حس وابستگی شدید
 • بی تفاوت گشتن نسبت به مسائل و مشکلات زندگی
 • تزلزل شخصیتی
 • ترس شدید
 • سندرم پای بی قرار

روند ترک مصرف مواد مخدر ماری جوانا (گل)

طبق پژوهش های دکتر دیوید مک داول (Malcolm McDowell) در دانشگاه کلمبیا روند درمان افراد معتاد به ماری جوانا (گل) که هرروز از آن استفاده می نمایند، بسیار مشکل است. درمان مصرف کنندگان ماری جوانا (گل) تنها زمانی که تحت نظر روانپزشک حرفه ای باشند، مؤثر واقع خواهد شد. زیرا این ماده به طور مستقیم بر روی مغز تأثیر می‌گذارد. بنابراین جهت ترک مواد مخدری همچون ماری جوانا (گل) بهتر است شخص معتاد علاوه بر کمپ رفتن حتماً از خدمات پزشکی و روانپزشکی نیز بهره مند گردد.

تحقیقات نشان داده اند افراد کمی وجود دارند که به دنبال ترک این ماده مخدر می باشند، ولی در سال‌های اخیر روند درخواست درمان برای این ماده مخدر به شدت افزایش پیدا نموده است. طبق اعلام خبرگذاری ایسنا ماری جوانا (گل) دومین مواد مخدر مصرفی در کشور ما می باشد. ظاهراً هنوز پژوهش ها و بررسی های جامعی در مورد اثرات مصرف ماری جوانا (گل) در بین افراد و پیامد های آن در جامعه انجام نگردیده و در این رابطه کارشناسان اتفاق نظر ندارند.

نتیجه گیری

نکته‌ای که باید بسیار به آن توجه داشت این است که استفاده از ماری جوانا (گل) در واقع دروازه اصلی ورود و استفاده از سایر مواد مخدر می باشد. بسیاری از افراد که در حال استفاده از مواد مخدر بسیار وحشتناک مانند کراک و شیشه هستند و اعتیاد خود را از این ماده مخدر آغاز نموده اند. این نکته و عوارض آورده شده در مقاله فوق، به این موضوع اشاره دارند که اصلاً صحیح نیست که تنها به خاطر تعدادی مزیت لحظه ای و یا شایعات و باورهای اشتباه رایج در مورد فواید گل (ماری جوانا) تمایل به استفاده از آن داشته باشید. به خصوص که ماری جوانا (گل) علاوه بر اعتیاد جسمانی، سبب اعتیاد روانی نیز می گردد.

 • شما در مورد فواید و عوارض ماری جوانا (گل) چه شنیده اید؟
 • به نظر شما برای افزایش تمرکز و هوشیاری به جای استفاده از مواد مخدری همچون ماری جوانا (گل) چه کارهای باید انجام داد؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید

همه افراد به خصوص جوانان و نوجوانان خواهان تمرکز، هوشیاری، اعتماد به نفس بالا، شادی و هیجان در زندگی هستند و همواره به دنبال راه هایی برای دستیابی به آنان می باشند. زمانی که راه های بسیار سریعی جهت رسیدن به این اهداف مثل مصرف ماده مخدر ماری جوانا (گل) به آنان پیشنهاد و گفته می شود که استفاده از این مواد اعتیاد آور نیست و افراد را به سوی مصرف مواد مخدر به ویژه ماری جوانا (گل) تشویق می نمایند. در صورت پذیرفتن این پیشنهاد و انجام آن، شاید به صورت موقت و لحظه ای به تمرکز، شادی و هوشیاری بالا دست یابند، ولی راه خود را به سوی نابودی زندگی خود انتخاب می نمایند.

پیشنهاد آکادمی بازار برای شما این است که به جای روی آوردن به این راه های واهی و نابودگر، از محصولی که برای افزایش تمرکز، خلاقیت، هشیاری و به طور کلی یافتن معنای زندگی و چگونگی دستیابی به اهداف خود و موفقیت در زندگی ارائه نموده است، بهره بگیرید. دوره غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن» راه حلی مطمئن و همیشگی جهت یادگیری مهارت های زندگی و موفقیت در تحقق بخشیدن به رویاهایتان می باشد. می توانید با صرفه جویی در وقت و هزینه خود در این دوره غیر حضوری شرکت نمایید و خودتان به صورت کاملاً مستقل، هوشمندانه، مطمئن و بدون هیچ گونه ضرری به هر چه می خواهید دست یابید. فرصت را از دست ندهید، کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

17 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *