کودکان مسئولیت پذیر چه تفاوت ها و اشتراکاتی با کودکان شما دارند؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

تمام پدر و مادرها دوست دارند که کودکان مسئولیت پذیر داشته باشند. مسئولیت پذیری یک عنصر برجسته در موفقیت انسان می باشد و نشان دادن احساس مسئولیت مادرزادی و ذاتی نیست، بلکه این خصوصیت در متن خانواده و روابط اجتماعی و تعاملاتی که فرد با سایرین دارد امکان رشد پیدا می نماید، و پدر و مادر در این میان نقش محوری را در انتقال روحیه مسئولانه به کودک و تربیت کودکان مسئولیت پذیر دارند. در نتیجه مهم است که شما به عنوان پدر و مادر رفتار های تربیتی خود را در جهت پرورش کودکان مسئولیت پذیر سوق دهید. در ادامه ویژگی های کودکان مسئولیت پذیر را آورده ایم که می توانید با بررسی این ویژگی ها در کودکان خود در یابید که روش تربیتی مناسبی را در پیش گرفته اید یا خیر.

ویژگی های کودکان مسئولیت پذیر و متعهد

کودکان مسئولیت پذیر:

1-  وظایف خود را بدون توجه به تأیید یا تمسخر دیگران انجام می دهند

کودکان مسئولیت پذیر فقط به خاطر تأیید گشتن از جانب دیگران و جلب رضایت آن ها وظایف خود را انجام نمی دهند، بلکه دلیل همکاری آنان به خاطر موارد دیگری همچون ارضای حس کنجکاوی، احساس رضایت از انجام کار، لذت بردن از یادگیری یا دریافت امتیاز در قبال انجام کار هم می باشد. کودکان مسئولیت پذیر و متعهد آسیب پذیری کمتری نسبت به کودکان حرف گوش کن و به اصطلاح با سازش بیشتر (کودکانی که انگیزه آن ها از انجام کار فقط جلب توجه و تأیید دیگران می باشد) دارند. هر چند در کل کودکان مسئولیت پذیر به نیازها، افکار و احساسات  دیگران احترام می گذارند، اما در نهایت طبق علایق خود و آنچه برای آنان مهم است تصمیم گیری می نمایند ، حتی اگر با خطر تمسخر و طرد از سوی دیگران مواجه گردند.

2- آگاهانه تصمیم گیری می نمایند

کودکان مسئولیت پذیر راه های گوناگون انجام یک کار را در نظر می گیرند و به گزینه های در دسترس خود توجه می نمایند و در نهایت راه مناسب و صحیح را برمی گزینند. تمایل آن ها به همکاری، آگاهانه تر و هوشیارانه تر از کودکان حرف گوش کن است. معیار عملکرد آن ها واکنش سایرین نمی باشد و ترس از مواجه گشتن با عکس العمل منفی و سرزنش دیگران آن ها را  مجبور به انتخابی خاص نمی کند.

تکنیک ها، ابزارها و توصیه های موفقیت در تصمیم گیری

3- اشتباهات خود را به گردن سایرین نمی اندازند

کمتر پیش می آید که کودکان مسئولیت پذیر گناه و اشتباه خود را به گردن فرد دیگری بیندازند، یا سایرین را به دلیل انتخاب و عملکرد خود مقصر بدانند، البته این نکته به این معنا نمی باشد که کودکان مسئولیت پذیر هیچ وقت اشتباه نمی کنند. البته آن ها هم دست به انتخاب های نادرست می زنند که ناشی از کم تجربگی و ناپخته بودن آنان می باشد. به خاطر اینکه کودکان مسئولیت پذیر به استعدادها و توانایی های خود اطمینان دارند، هرگز حاضر نمی گردند به دلیل ترس از تمسخر و طرد شدگی از سوی سایرین دست به انجام هر کاری بزنند و خود را به خطر بیندازند.

4- به خود آگاهی رسیده اند

کودکان مسئولیت پذیر نیازهای خود را می شناسند و قدرت بیان آن را دارند و اعتقاد دارند که کنترل امور زندگی آنان به دست خود آن ها می باشد. در حقیقت می توان گفت این کودکان به خودآگاهی رسیده اند، و چون می دانند چه می خواهند یا چه نمی خواهند، خیلی راحت آن را ابراز می نمایند. کارهایی را انجام می دهند که با نیازهای آن ها مطابقت داشته باشد و هیچ گاه نمی توان آن ها را مجبور به انجام کارهایی که با آن ها مخالفند، نمود.

مهارت خودآگاهی یکی از مهم ترین لوازم ساخت یک زندگی موفق و شاد

5- به نوع رفتار خود و نتیجه حاصل از آن توجه دارند

کودکان مسئولیت پذیر می توانند رابطه بین هر رفتار و نتیجه آن را درک نمایند. یعنی می دانند که انجام کاری خاص، نتیجه ای خاص به همراه خواهد داشت و به خوبی از این موضوع آگاهی دارند که پیامدهای منفی یک مسأله نتیجه انتخاب نادرست خود آن ها می باشد و تقصیر شخص دیگری نیست.

6- خودشان خود انگیزش می باشند

کودکان مسئولیت پذیر دوست دارند مهارت های تصمیم گیری خود را بهبود ببخشند. آن ها می دانند برای تصمیم گیری صحیح باید به راه حل های گوناگون توجه نمایند و عواقب هر راه حل را بررسی و بهترین راه را انتخاب نمایند. لزومی ندارد بزرگترها به این دسته از کودکان انگیزه فعالیت بدهند، زیرا خود آن ها در انجام کارها پیش قدم می گردند و منتظر نمی مانند فرد دیگری به آن ها بگوید که چه کاری انجام دهند.

خود انگیزشی چیست و چرا بدون آن موفق نمی شویم؟

7- همیشه به دنبال راه حل های برد- برد هستند

کودکان مسئولیت پذیر شاید متوجه گردند که بین خواسته آنان و انتظاری که سایرین از آن ها دارند، اختلافاتی وجود دارد و دچار تعارض گردند، اما اکثر اوقات با صحبت کردن با طرف مقابل به راه حل های برد – برد (راه حلی که یک طرف احساس شکست نکند و طرف دیگر احساس پیروزی بلکه هر دو طرف احساس رضایت داشته باشند) دست پیدا می نمایند و توان حل این گونه اختلافات و تعارضات بدون متوسل گشتن به روش های مخرب را دارند.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
انسان در جستجوی معنی

نتیجه گیری:

مسئولیت پذیری یعنی قابلیت پذیرش، پاسخگویی و به عهده گرفتن کاری که از کسی درخواست می گردد و شخص حق دارد که آن را بپذیرد یا رد نماید. در واقع مسئولیت انتخابی آگاهانه است، درست مانند قراردادی نانوشته که تمام اجزای آن برای شخص مشخص می باشد. هنگامی که کودکان شما مسئولیت پذیر باشند دیگر لزومی ندارد که سایرین به او بگویند که در هر موقعیتی چگونه عمل نماید. کودکان مسئولیت پذیر در نتیجه توجه به مقررات، ارزیابی تجربه‌های خود و رسیدن به نتایج واقع‌ بینانه آن تجارب، الگوی رفتاری مناسبی را اختیار می نمایند.

  • با خواندن ویژگی های کودکان مسئولیت پذیر، به چه نتیجه ای رسیدید؟ آیا این ویژگی ها با کودکان شما مطابقت دارد؟
  • به نظر شما در بزرگسالی هم می توان حس مسئولیت پذیری را تقویت نمود یا اینکه همه چیز از کودکی آغاز می گردد؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید

مسئولیت پذیری یکی از مهم ترین ویژگی افراد برتر و موفق در هر جامعه ای است. کودکان مسئولیت پذیر که در آینده تبدیل به انسان های خوب و موفق آینده می گردند، مسئولیت تمام اعمال و رفتار و نتایجی که در زندگی آنان حاصل می گردد، را می پذیرند. اما هنوز هم دیر نیست، الان هم می توانید این حس و مهارت را در خود پرورش دهید، تنها کافی است ذهن خود را در جهت مثبت تغییر دهید و افکار منفی و محدود کننده را حذف نمایید. ما هر چیزی که هستیم و هر چیزی که داریم تنها به دلیل تفکرات خودمان می باشد. اگر مسئولیت پذیر نیستیم، بهتر است به دنبال تغییر افکار خودمان باشیم. اگر می خواهید مسئولیت اعمال خود را به عهده بگیرید، باید تفکر خود را تغییر دهید.

اگر خواهان تغییرات اساسی در افکار و زندگی خود هستید، پیشنهاد می کنم از دوره غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن» استفاده نمایید. با استفاده از آموزه های این دوره مانند مسئولیت پذیری و شادی درونی می توانید تغییرات اساسی در وضعیت درونی و شرایط زندگی خود ایجاد نمایید و زندگی خود را همان گونه که دوست دارید بسازید.

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *