کنترل عیب های شخصیتی- برگزیده ای از فیلم مانی بال (Moneyball-2011)

کنترل عیب های شخصیتی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

کنترل عیب های شخصیتی- برگزیده ای از فیلم مانی بال (Moneyball-2011) در این مقاله بررسی می‌شود.

کنترل عیب های شخصیتی جهت دستیابی به موفقیت اهمیت دارد. ممکن است بعضی از اشخاص نسبت به اشکال های رفتاری شما حساسیت داشته باشند و یا حتی از آن ها تنفر داشته باشند؛ در حالی که سایرین اصلاً متوجه آن اشکال ها در شما نگردند. به همین خاطر است که باید هر کدام از عیب های شخصیتی خود را بپذیرید و هرگز دست از کوشش برای دستیابی به موفقیت برندارید.

در این کلیپ برگزیده از فیلم مانی بال (Moneyball)، دو شخصیت اصلی داستان سعی دارند تشکیل یک تیم بیسبال برتر را بدهند و سعی دارند از عیب های افراد مختلف بهره بگیرند و به هدف نهایی خود یعنی پیروزی در مسابقات دست یابند.

مطالعه بیشتر: تا رسیدن به رویای بزرگ خود متوقف نشوید

مطالعه بیشتر: ارزش زمان از دیدگاه دکتر احمد محمدی در ویدئو آموزشی آکادمی بازار

آکادمی بازار تاکنون سمینارهای مختلفی در موضوعات برنامه ریزی شغلی و زندگی، خلق برند شخصی، اعتماد به نفس، بهره وری شگفت انگیز و  چگونه ذهن قدرتمند داشته باشیم، برگزار کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت آکادمی بازار مراجعه کنید.

می‌توانید از طریق فروشگاه محصولات آکادمی بازار درجریان سایر محصولات از جمله کتاب صوتی، فیلم آموزشی، محصولات بازاریابی و فروش، محصولات مربوط به توسعه فردی، محصولات مربوط به کارآفرینی و آموزش مالی و همچنین دوره آموزشی غیرحضوری قرار بگیرید.

عیب های شخصیتی که با کنترل آن ها می توانید به موفقیت دست یابید، عبارتند از:

عیب ۱- لجباز بودن

لجبازی از جمله خصوصیاتی می باشد که تحمل آن برای بسیاری خیلی مشکل می باشد. ممکن است حتی مادر، پدر و یا برادر و خواهر شما هم نتوانند خیره سری شما را تحمل نمایند، چه برسد به همکاران شما که به خاطر این خصوصیت، شما را تحقیر می نمایند.

اما به لطف همین خصوصیت می باشد که قادر خواهید شد به موفقیت دست یابید. زیرا با داشتن این خصوصیت می باشد که می توان گفت که شما فردی با پشتکار بالا هستید. افراد لجباز با سماجت برخواسته خود اصرار می نمایند و تا رسیدن به خواسته مورد نظر خود تسلیم نمی گردند. آن ها حتی سعی به تغییر یا سرکوب این خصوصیت در خود ندارند و تسلیم شدن برای آن ها موضوع سخت و طاقت فرسایی می باشد. سرسختی به افراد انگیزه می دهد که حرکت رو به جلو داشته باشند و به موفقیت های بیشتری دست یابند.

عیب ۲- خود رأی بودن

اشخاص خودخواه هرگز نظرات دیگران برایشان اهمیتی ندارد. آن ها از هرگونه شایعه، قضاوت و کینه و دشمنی صرف نظر می نمایند. اشخاص خودخواه به سادگی بر اهداف و رؤیاهای خود متمرکز می گردند و برای دستیابی به خواسته ی خود از انجام کارهایی که سبب دستیابی به آن ها می گردد، دریغ نمی نمایند. نخستین اولویت در زندگی هر شخص خودخوداه خود او می باشد و این اهمیت به خود سبب می گردد، همواره در مسیرهایی قدم بردارند که بدانند به نفع آن ها می باشد و از پیمودن آن مسیر ضرری نمی نمایند.

افراد خودپسند به جای تأمل بر اشتباه ها و شکست خود، بدون هیچ حسرت و پشیمانی به سمت جلو حرکت می نمایند. اگر هم فردی بر این خصوصیت آن ها اشاره نماید، به راحتی از آن می گذرند و به مسیر خود ادامه می دهند. اگر شخص خودخواهی می باشید،  فکر نکنید دارای بدترین خصوصیت اخلاقی هستید، بلکه این موضوع که در محیط کار، خود را در اولویت قرار دهید، ویژگی فوق العاده ای به حساب می آید.

عیب ۳- جزئی نگر بودن

ممکن است بعضی وقت ها توجه زیاد به جزئیات برای شما آزاردهنده باشد و حتی اطرافیان شما هم از این خصوصیت شما خسته شده باشند. ولی این دقیق بودن همواره بد نیست، بلکه نشان دهنده ی هوش بالای شما می باشد. دقت زیاد به جزئیات حاکی از آن است که شخص کنجکاو، مشتاق و هیجانی می باشد. افراد کنجکاو با دیدن هر چیزی صدها پرسش برایشان پیش می آید و حتی درباره کوچک ترین مسائل و مشکلات نیز پرسش های پیچیده ای طرح می نمایند. اما سؤال پرسیدن هرگز چیز بدی نمی باشد. به قول معروف «پرسیدن عیب نیست، ندانستن عیب است»! این ویژگی رفتاری به این اشخاص کمک می نماید، تجربه کسب نمایند و همچنین در مقایسه با افراد ساکتی که در هر شرایطی عکس العمل خنثی دارند و فاقد هر گونه توجه به جزئیات می باشند، به موفقیت بیشتری دست یابند.

عیب ۴- وسواس فکری داشتن

زمانی که پای موفقیت در میان باشد، وسواس فکری هم می تواند به شما کمک کند هم می تواند شما را از پا درآورد. با وجود این که فکر کردن بیش از حد به شغل، تجارت، وظیفه یا پروژه ای که به عهده دارید، بعضا می تواند بسیار آزاردهنده باشد اما همین زیاد فکرکردن می تواند شما را به سمت موفقیت نیز هدایت کند.

با داشتن وسواس فکری تمام تمرکز خود را تنها معطوف به همان مسئله می کنید و با سخت کوشی بیشتری تلاش می کنید و تا هنگامی که به خواسته و هدف تان برسید دست از تلاش بر نمی دارید. حتی اگر در مسیرتان شکست هم بخورید این فکر کرد دائم به شما اجازه نمی دهد که تسلیم شوید. داشتن وسواس فکری به شما کمک می کند بر دردها، ترس ها و ضعف های وجودتان غلبه کنید و قادر باشید با هر شرایط سختی کنار بیایید.

عیب ۵- رک گو بودن

همه افراد قادر نیستند بدون مکث افکار و احساسات خود را بیان کنند. به علاوه، بسیاری از افراد از این که سایرین درباره آن ها چه فکری نمایند یا چه بگویند هراس دارند. هنر برقراری ارتباط این نیست که تنها بدانید چه چیزی و چگونه آن را بیان کنید، بلکه باید بدانید چه زمانی هم حرف بزنید. برخی از اشخاص زمانی که بسیار لازم است سخن بگویند، عقب می نشینند و چیزی نمی گویند. این حرف زدن ممکن است یک ایده، پیشنهاد یا انتقادی باشد که آن ها نمی خواهند آن را بیان نمایند.

افراد موفقی که عادت به رک گویی دارند، از این خصوصیت به نفع خود بهره می برند. آن ها راحت، صادق و شجاع می باشند و از عواقب رفتار خود هراسی ندارند. چون که عادت دارند خود را همان طور که هستند نشان دهند و برای هیچ کس نقش بازی نمی نمایند. این ابراز عقاید در بسیاری از مواقع به نفع شما می باشد، چرا که ایده خود را بیان نموده اید و حتی ممکن است با بیان نظر خود، دیگران را هم با خود همراه سازید. در نتیجه اگر از این ابراز نظر و عقیده به صورت بلند و صریح احساس عذاب وجدان می نمایید، بهتر است این حس را کنار بگذارید. مشتاقانه عیب خود را قبول نمایید، آن را غنیمت شمرده و از آن دست برندارید، چرا که روزی نتیجه ی رفتار خود را خواهید دید.

عیب ۶- درون گرا بودن

عموماً درون گراها نسبت به دیگران روابط اجتماعی ضعیف تری دارند، کمتر صحبت می کنند و گستاخی کمتری دارند، به این معنا نیست که الزاماً در زندگی خود شکست خورده اند. بسیاری از افراد معروف درون گرا می باشند و از داشتن این خصوصیت خجالت نمی کشند. در حقیقت درون گرایی عیب نیست، بلکه نعمتی است که بسیاری از افراد درون گرا می دانند چگونه از آن بهره ببرند. حتما شنیده اید که افراد درون گرا شنونده های فوق العاده ای می باشند. آن ها با هوش بیشتری فکر می نمایند و تصمیمات شگفت انگیزی می گیرند. مجموع این صفات به طور مسلم آن ها را تبدیل به افراد موفقی می سازد که با قدرت تفکر و تعقل بیشتر می توانند به حل مشکلات بپردازند.

عیب ۷- کم طاقتی

این عیب رفتاری، بسته به این که تا چه اندازه خوب بتوانید آن را کنترل نمایید، می تواند منجر به موفقیت یا شکست شما گردد. افراد کم حوصله و کم طاقت قبل از این که دست به انجام کاری بزنند، فکر نمی نمایند و به همین خاطر مرتکب اشتباهات زیادی می گردند. ولی همین اشتباهات به آن ها کمک می نماید، باهوش تر گردند و تجربیات بیشتری به دست آورند. اگر نمی توانید از شر این عیب در وجود خود خلاص گردید، با آغوش باز آن را قبول نمایید و ببینید در عرض چند سال چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

همه ما عیب های خود را به خوبی می شناسیم، ولی برخی اوقات اصلاح این رفتارهای اشتباه مشکل می باشد. فکر کردن بی نتیجه و مکث بر این عیب ها، سودی نخواهد داشت، در صورتی که بهره گیری از آن ها به شما کمک می نماید به اهداف خود دست یابید و تبدیل به یک فرد موفق گردید. باید بیاموزید چگونه عیب های خود را کنترل نمایید. تغییر زندگی شما شیوه ی راحتی دارد. به خود ثابت نمایید که به هیچ عنوان بدتر از دیگران نمی باشید. همه در وجود خود عیب هایی دارند، ولی بهره گیری از آن عیب ها برای دستیابی به هدف، کار هر فردی نمی باشد.

هر فردی شخصیت خاص خود را دارد و همان طور که در بالا هم اشاره شد، ممکن است یک سری عیب های شخصیتی داشته باشید که از نظر برخی عیب باشد و از نظر برخی اصلاً مهم نباشد. مهم این است که از عیب های خود در جهت موفقیت خود بهره بگیرید. استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت تمام رمز و راز موفقیت از جمله کنترل عیب های شخصیتی را تدریس خواهند نمود. می توانید با مراجعه به لینک زیر اطلاعات مورد نیاز خود از جمله محتوای آموزشی سمینار و نحوه ثبت نام در آن را به دست آورید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاه بگذارید

avatar