کلید حل مشکلات را در دست بگیرید

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

کلید حل مشکلات ما کجاست؟ چگونه می‌توانیم مسایل و مشکلات را حل کنیم و زندگی آرام و راحتی داشته باشیم؟

یک لحظه با خودتان خلوت کنید. می‌خواهیم در مورد یکی از موضوعات مهم زندگی که احتمالا هر کسی به نوعی با آن درارتباط است، صحبت کنیم. به نظر خودتان، آیا در زندگی مشکلی دارید؟ آیا موضوعی شما را آزار می‌دهد؟ آیا موضوعی هست که دغدغه‌ی فکر شما باشد؟ آیا مشکلی هست که بخواهید برای آن دعا کنید؟

آیا گره‌ای در زندگی‌تان هست که واقعا دوست داشته باشید از آن خلاص شوید؟ به اطرافیان خودتان نگاه کنید. آیا آنها هم چنین مشکلاتی دارند؟ آیا اطراف شما کسانی هستند که از دردی، رنج ببرند؟ خودتان را دوست داشته باشید و به فکر حل مسایل باشید.

وقتی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم از خود ما گرفته تا اطرافیان‌مان با مشکلات مختلفی روبه‌رو هستیم. برخی افراد با مشکلات بزرگ‌تر و برخی دیگر با مشکلات ظاهرا کوچک‌تری روبه‌رو هستند و دست و پنجه نرم می‌کنند. چرا این همه مشکل در زندگی افراد مختلف دیده می‌شود؟ چگونه باید با این مشکلات روبه رو شد؟ چه راهکاری وجود دارد که کلید حل مشکلات ما باشد؟

مطالعه بیشتر: کتاب‌ پرفروش در موضوع مهارت حل مسئله

مطالعه بیشتر: چگونه بهتر تفکر کنیم و عملکرد ذهن خودمان را بهبود ببخشیم؟

کلید حل مشکلات
کلید حل مشکلات

کلید حل مشکلات را در دست بگیرید

در این مقاله قصد نداریم در مورد چرایی ورود مشکلات به زندگی صحبت کنیم. مبنای ما این است که به هر دلیلی مشکلی در زندگی وجود دارد و می‌خواهیم کاری برای مشکل خودمان انجام بدهیم. مشکل از هر جنسی که باشد می‌خواهیم راهی برای درمان آن پیدا کنیم.

برای آنکه بتوانید برای حل مشکلات خود، راهکاری طلایی پیدا کنید قبل از هر چیز باید مشکل را به یک مساله تبدیل کنید. شاید بپرسید تبدیل کردن مشکل به مساله به چه معنا است؟ در این مقاله قصد داریم در مورد همین مساله صحبت کنیم.

کلید حل بسیاری از مشکلات تبدیل کردن مشکل به مساله است. تصور کنید موضوعی سال‌ها شما را رنج می‌دهد، در اینجا می‌گوییم راهکار و کلیدی وجود دارد که این مشکل را حل می‌کند. اگر واقعا خواهان دسترسی به این راهکار هستید، مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

هر کلمه‌ای بار معنایی دارد و کلمه مشکل و مساله دو کلمه متفاوت هستند. ما می‌خواهیم در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشیم ولی مشکل یا مشکلات نمی‌گذارد به نقطه‌ی دلخواهی که خواهان آن هستیم برسیم. وقتی می‌گوییم مشکل دارم، معمولا صحبت از همین فاصله‌ی بین نقطه‌ی دلخواد و نقطه‌‌ای در آن ایستاده‌ایم می‌کنیم.

اما کلمه‌ی مساله بار معنایی متفاوتی دارد. مساله از سوال می‌آید. مساله قابلیت حل شدن دارد و راه حل و راهکار دارد. هر سوالی در این هستی پاسخی دارد و هیچ سوالی بی پاسخ نمی‌ماند. وقتی می‌گوییم من مساله‌ای دارم، یعنی سوالی یا مساله‌ای حل شدنی وجود دارد که من به دنبال حل آن هستم. در نتیجه ذهن به صورت خودکار به دنبال راه حل ها می‌گردد.

چگونه مشکلات را به مسایل تبدیل کنیم؟ 

پس قدم اول و طلایی آن است که مشکل را به مساله که قابلیت حل شدن دارد تبدیل کنیم. اما نکته‌ی مهم این است که چگونه می‌توان مشکل را به مساله تبدیل کرد. مهارت حل مساله از موضوعات مهمی است که افراد بسیاری روی آن کار کرده‌اند. دیاگرام حل مساله تصویر خوبی برای حل مسایل ارائه می‌‌دهند. برای روشن شدن موضوع باید با مثال‌‌های واقعی پیش برویم. اما قبل از توضیح این موضع به تعریف حل مسئله یا problem solving می‌پردازیم.

حل مسئله یا problem solving چیست؟

باتوجه به اینکه بشر امروزی با مسایل مختلفی روبرو است. محققان، اندیشمندان و افراد بسیاری در سراسر جهان روی موضوع حل مساله مطالعه و تحقیق کرده‌اند. همگی آنها به دنبال این موضوع بودند که آیا می‌شود، راهکار و فرمولی ارائه داد که بشر بتواند با کمک آن فرمول مسایل خود را حل کند. فرمول‌ها و دیاگرام‌هایی حل مسئله با چنین رویکردهایی معرفی شدند تا به ما کمک کنند بتوانیم به صورت سیستماتیک مسایل خود را حل کنیم.

کار به جایی رسید که مهارت‌های حل مساله در مدارس سراسر جهان تدریس می‌شوند و مورد استقبال افراد بسیاری قرار دارد. تصور کنید می‌توانید به صورتی دقیق و حساب شده مسایل خود را حل کنید. در مهارت حل مساله یکی از موضوعات مهم، روشن و شفاف کردن صورت مسئله است. اگر دقیقا ندانیم مسئله چیست و مشکل کجاست، احتمالا نمی‌توانیم به‌خوبی آن را حل کنیم.

در مهارت حل مسئله به این موضوع توجه می‌شود که چرا مسئله به وجود آمده است؟ راهکارهای حل آن مسئله چیست؟ از بین راه‌های مختلف برای حل مسئله کدام یک از بقیه بهتر است؟ و در نهایت دیاگرام‌های حل مسئله به کاربر کمک می‌کنند بتواند به راهکارهای خوب و منطقی و درستی دست پیدا کند.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
کلید حل تمام مشکلات

مساله بیکاری

تصور کنید فردی بیکار است و دائما می‌گوید مشکل بیکاری مرا از پای درآورده است. می‌خواهیم با همین فرمول طلایی تبدیل کردن مشکل با مساله به این موضوع رسیدگی کنیم. ابتدا کاغذ و قلم بردارید و بالای صفحه بعد از نوشتن نام خداوند، بنویسید: صورت مساله

در مقابل کلمه صورت مساله، مساله‌ی مورد نظر باید نوشته شود. مثلا فردی که بیکار است می‌تواند بنویسد:

صورت مساله: بیکاری

بعد از نوشتن صورت مساله ابتدا باید ابعاد آن مساله روشن و شفاف شود. مثلا باید مشخص شود که فرد از ابتدا بیکار بوده، تازه بیکار شده یا سایر موارد. در نتیجه در سطر بعدی باید مشخص کنید در چه وضعیتی هستید.

در چه وضعیتی هستم؟ شامل موارد ذیل می‌شود:

  • سن و تحصیلات
  • مهارت ها
  • توانمندیها
  • کارهایی که بلد هستم انجام بدهم
  • شغل هایی که تاکنون داشته ام
  • شغل هایی که می‌توانم در آنها مشغول بشوم
حل مساله بیکاری
حل مساله بیکاری

در این قسمت باید هر چه می‌توانید اطلاعات را روی کاغذ بیاورید. این کار معجزه می‌کند. همه چیز، حتی بدیهی‌ترین موارد را یادداشت کنید. باید وضعیت خودتان را به خوبی ترسیم کنید. دقیقا بدانید الان کجا ایستاده‌اید و چه توانمندی‌‌هایی دارید. بسیاری از افراد بیکار، شناخت درستی از وضعیت فعلی خودشان ندارند. برای همین نمی‌دانند کجا ایستاده‌اند و همین مساله باعث می‌شود نتوانند برای گام‌های بعدی دوره برنامه ریزی کنند.

اول از هر کاری باید دقیقا بدانید وضعیت فعلی شما چیست. همه چیز را مکتوب کنید. نوشته‌های مکتوب خودتان را دسته بندی کنید. هر چقدر بیشتر برای تعیین وضعیت خودتان زمان بیشتری صرف کنید، گام‌های بعدی را بهتر پیش خواهید رفت. عجله نکنید شاید لازم باشد برای تعیین وضعیت یک روز یا دو روز یا حتی بیشتر زمان بگذارید. شما در مسیر حل مساله قرار دارید، پس باید دقیق حل مساله کنید.

در گام بعدی باید تمام گزینه‌های احتمالی را یادداشت کنید. وقتی یادداشت می‌کنید، ذهن‌تان فعال تر می‌شود. ایده‌های جدیدی به ذهن‌تان می‌آید. یکی از مکانیزم‌های فعال کردن ذهن یادداشت کردن و مکتوب کردن است. پس همیشه بنویسید. هر ایده‌ای برایتان آمد آن را بنویسید.

وقتی ایده‌های شغلی را یادداشت می‌کنید، اتفاق جالب دیگری هم می‌افتد، ذهن شما در هستی به دنبال راهکارها میگردد و باعث می‌شود شما راهکارها و راه حل‌ها را به خودتان و زندگی‌تان جذب کنید.

بارها و بارها افرادی را دیده‌ام که به محض دست به قلم شدن و نوشتن، درهای برکت برویشان باز شده است. گویی بعد از نوشتن یا حتی در حین نوشتن، کائنات از فرد پشتیبانی می‌کند. پس نوشتن را دست کم نگیرید. اگر حل مساله‌ای که دارید برایتان مهم است، بنویسید و بنویسید و بنویسید.

در گام بعدی باید برای آنچه نوشته‌اید برنامه ریزی کنید. قدم به قدم و پله به پله برنامه  ریزی کنید. مجددا برنامه ریزی شما باید مکتوب بوده و قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.

نترسید، بنویسید و اجرا کنید. افراد بسیاری با همین روش‌ها توانسته‌اند خود را از معضل بیکاری نجات بدهند. هر مساله‌ای در هستی پاسخ و راهکاری دارد پس مشکل خود را به مساله تبدیل کنید و به دنبال راهکارها باشید.

کلید حل مشکلات
کلید حل مشکلات

مساله ازدواج

خانمی را می‌شناسم که واقعا دوست دارد ازدواج کند ولی گزینه‌ی مناسب در مسیر زندگیش قرار نمی‌گیرد. برای حل این مساله چه باید بکند؟ ابتدا مجددا باید صورت مساله نوشته شود. فرد باید مجددا وضعیت خود را به‌خوبی ترسیم کند. برای برخی موضوعات حتی لازم است دیدگاه‌ها و نگرش‌های ما مورد حلاجی قرار گیرد.

تصور کنید که این خانم، دچار خود کم بینی و عدم اعتماد به نفس کودکان است.  در این صورت پیش از آنکه بخواهد به ازدواج با فردی فکر کند، ابتدا باید مساله‌ی خودش را حل کند. وقتی این خانم، خودش را قبول ندارد و به خودش اعتماد ندارد و خود را فرد لایق و خوبی نمی‌داند، چطور می‌تواند انتظار داشته باشد فرد دیگری به سمتش جذب شود.

در این حل مساله باید تمام دیدگاه‌‌های درست و غلطی که فرد در مورد ازدواج دارد، مکتوب و مشخص شود. شاید لازم باشد ابتدا برخی نگرش‌های این فرد تغییر کند. فردی را می‌شناختم که تمام روز در منزل بود و اصلا مراودات اجتماعی نداشت. به واسطه‌ی پدر و مادر پیری که داشت، ارتباطات خانوادگی و فامیلی هم نداشتند. سن‌اش بالا می‌رفت و همیشه ناراحت بود که چرا ازدواج نکرده است.

یک بار به او گفتم، وقتی تمام ساعات روز و ماه و سال را تنها در خانه هستی، مورد ازدواج باید چگونه پیش بیاید؟ برای حل مساله‌ی به این سادگی حتی یک بار هم فکر نکرده بود.

حال که صحبت از ازدواج شد، به شما توصیه می‌کنم مقاله‌ی جذابیت درونی می‌‌تواند از شما فردی محبوب و دوست داشتنی بسازد و همچنین مقاله‌ی جذابیت درونی خود را با ترفندهای ساده و کاربردی افزایش دهید را مطالعه کنید.

مساله ارتباطی

برخی افراد را می‌بینیم که با مشکلات ارتباطی دست و پنجه نرم می‌کنند. مثلا فردی را می‌شناسم که می‌گوید نمی‌تواند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کند و از تنهایی رنج می‌برد. حتی در محیط کار نیز مشکل ارتباط  موثر دارد. چنین مساله‌هایی باید حل شوند، چون دیر یا زود برای ما مساله‌ساز می‌شوند.

مهارت ارتباط موثر آموختنی است و می‌توانید آن را فرابگیرید. دوره‌های آموزشی بسیاری در مورد ارتباط موثر و ارتباطات اجتماعی وجود دارد. می‌توانید مقاله‌‌ی تکنیک‌هایی که در داشتن ارتباط موثر با دیگران به کمکتان می‌آیند و چگونه ارتباطات اجتماعی خوبی برقرار کنیم؟ را مطالعه کنید. همچنین مقاله‌های دیگری  در این زمینه منتشر شده است که خواندن آن را به شما توصیه می‌کنیم. مقاله‌ی مهارت ارتباط با دیگران را با داشتن برترین خصوصیات بهبود ببخشید و مقاله‌ی معرفی سه راه برای تقویت مهارت ارتباطی همچنین روش های بهبود ارتباطات اجتماعی و مقاله‌ی بالا بردن سطح ارتباطات اجتماعی به شما کمک می‌کنند در این زمینه موفق‌تر عمل کنید.

مجددا برای حل مساله‌ی ارتباطی خود باید همه چیز را دقیق مکتوب کنید و مشخص کنید، دقیقا چه مشکلی دارد.

مهارت حل مساله
مهارت حل مساله

مساله مالی 

مسایل و مشکلات مالی نیز جزو مسایلی هستند که ممکن است بسیاری با آن روبه‌رو باشند. مشکل را به مساله تبدیل کنید. صورت مساله را یادداشت کنید. ابتدا وضعیت مالی خودتان را ترسیم کنید. تعهدات مالی و خرج و دخل را بنویسید. همه چیز باید روشن و شفاف باشد.

وقتی همه چیز را می‌نویسید درهای جدیدی باز می‌شوند. مثلا فردی را می‌شناسم که وقتی برای حل مساله مالی دست به قلم شد، ایده‌ی جدیدی به ذهنش آمد و در مدت زمان کوتاهی مساله‌ی مالی اش برای همیشه حل شد.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا برخی افراد ایده‌های خوبی دارند و برخی دیگر ندارند. یکی از روش‌های جذب ایده‌های خوب، مکتوب کردن تفکرات ذهنی روی کاغذ یا حتی تایپ کردن آنها در فایل است.

توهم زده نشوید

برخی تصور می‌کنند به محض اینکه مشکلات را در قالب مسایل ببینند، همه چیز حل می‌شود. برخی دیگر تصور می‌کنند، به محض اینکه همه چیز را مکتوب کنند، راهکارها به ذهنشان سرازیر می‌شود. توهم زده نشوید. وقتی ما مشکلات را به مسایل تبدیل می‌کنیم، پروسه‌ی حل شدن آن مساله آغاز می‌شود.

از اینجا به بعد دیگر خودمان با تمرکز و دقت و پشتکار تعیین می‌کنیم که چقدر در حل آن مساله موفق خواهیم بود. تبدیل مشکل به مساله آغاز راهی است که قبل با تفکرات محدود ما، مسدود شده بود.

برای مساله‌ای که ممکن است سال‌ها با آن زندگی کرده‌ باشیم، شاید لازم باشد زمان صرف کنیم تا حل شود. مثلا فردی را می‌شناختم که 45 سال سن داشت و از سنین کودکی پرخاشگر و اهل دعوا بود. تصمیم گرفته بود این مشکل را به مساله تبدیل کند. بعد از 24 ساعت مجددا به شدت عصبانی شد و این بار کار به جایی کشید که از همه‌ی دفعات قبلی بدتر بود.

بعدها می‌گفت من همه چیز را نوشتم و دو ساعت زمان گذاشتم، پس چرا عصبانیتم درمان نشد. تصور کنید 45 سال عمر با دو ساعت نوشتن، آیا تناسبی وجود دارد؟ این فرد شاید لازم باشد، هفته‌ها و ماه‌ها تمرین مستمر داشته باشد تا بتواند مشکل را حل کند. مثل شاید لازم باشد برای خودش جریمه‌های سختی درنظر بگیرد.

هر بار عصبانی شد و نتوانست عصبانیت خود را کنترل کند، شاید لازم باشد جریمه بدهد. بعد شاید لازم باشد، هر شب وضعیت خود را مجددا مکتوب کند یا تحت درمان مشاور قرار بگیرد. عزم جزمی داشته باشد تا مشکل ریشه کن شود.

چرا در حل مسئله دچار مشکل می‌شویم؟ 

با اینکه برخی افراد مهارت‌ حل مسئله را آموزش می‌بینند، اما باز هم توان حل کردن مسائل شغلی و زندگی خودشان را ندارند. مشکل کجاست؟ چرا این فرمول‌ها برای برخی پاسخگو است ولی برخی نمی‌توانند از این فرمول‌ها استفاده کنند؟

دلایل مختلفی در این موضوع دخیل است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

۱- صورت مسئله شفاف و روشن نیست. 

گاهی به دلیل اینکه هنوز صورت مسئله دقیق و روشن نشده، حتی اگر مهارت حل مسئله را به‌صورت سیستماتیک بلد باشیم، باز هم نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم. گاهی اوقات تصور می‌کنیم دقیق می‌دانیم مسئله چیست ولی با کمی دقت مشخص می‌شود، اشتباه کرده‌ایم. خیلی وقت‌ها ممکن است ما در مشخص کردن صورت مساله دچار مشکل شده باشیم.

۲-به دنبال راه‌ها و روش‌های سریع و زودبازده هستیم. 

یکی دیگر از مسایل مربوط به حل مسئله آن است که می‌خواهیم یک شبه همه چیز حل و فصل شود. حوصله نمی‌کنیم و موضوع را با صبر و دقت جلو نمی‌بریم. برای حل شدن برخی موضوعات زمان لازم است. باید صبور باشیم و با حوصله کار را پیش ببریم. عجول بودن باعث می‌شود نتوانیم موفق شویم.

البته عملکرد کند داشتن و مدل رفتاری بی‌خیالی را طی کردن هم کار درستی نیست. باید برای حل هر مسئله زمانی معقول درنظر بگیریم. همه چیز باید متناسب و دقیق جلو برود.

۳- عدم اعتماد به نفس نمی‌گذارد کار جلو برود.

افراد بسیاری را می‌شناسم که حل مسئله را بلد هستند و می‌دانند باید از چه مسیری حرکت کنند. ولی آنقدر به خودشان و ایده‌هایی که دارند بی‌اعتماد هستند که باورشان نمی‌شود می‌توانند مسایل را حل کنند. حتی وقتی مسئله‌ای را حل می‌کنند، باز هم باور ندارند که خودشان با توانمندی‌ها و قدرت ذهن که داشته‌اند مسئله را حل کرده‌اند.

عدم اعتماد به نفس نه تنها خودش مسئله ساز است، بلکه باعث می‌شود نتوانیم مسایل دیگر خودمان را حل کنیم. آکادمی بازار دوره‌ آموزشی تخصصی مهارت دوره اعتماد به نفس را ارائه می‌دهد که می‌تواند به خودباوری و افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند. همچنین می‌توانید مقاله‌های آکادمی بازار در موضوع اعتماد به نفس را مطالعه کنید. می‌توانید خلاصه کتاب « قدرت اعتماد به نفس » نوشته برایان تریسی را مطالعه کنید یا می‌توانید مقاله‌ی تعریف اعتماد به نفس و بیان تفاوتش با عزت نفس و راه‌های تقویت و افزایش آن را مطالعه کنید. مقاله‌ی اعتماد به نفس و روحیه خود را با یادگیری این ۷ مهارت بالا ببرید نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

۴- برای رشد و توسعه فردی و رشد ذهنی خود زمان نمی‌گذارید. 

برخی افراد را دیده‌ام که به محض اینکه با مشکلی روبرو می‌شوند، تصمیم‌ها جدی می‌گیرند که از فردا زندگی‌ام را متحول خواهم کرد. ولی به محض اینکه مساله حل می‌شود فراموش می‌کنند چه تصمیمی با خودشان گرفته‌‌اند. ما باید بتوانیم رشد و توسعه فردی را به‌صورت برنامه‌ای دایمی و همیشگی در زندگی‌مان دنبال کنیم.

توانمندسازی، رشد فردی و کسب مهارت‌های جدید باید جزو برنامه‌های ثابت و همیشگی زندگی ما باشد. اگر رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایتان برایتان مهم است، اگر واقعا دوست دارید بتوانید مسائل را حل کنید، باید تونمند شدن، مهارت آموزی را به‌عنوان بخشی از زندگی و به‌صورت ثابت و همیشه دنبال کنید.

آکادمی بازار در این مسیر شما را تنها نمی‌گذارد. دوره آموزشی غیرحضوری موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (معجزه ذهن قدرتمند) به شما کمک می‌کند در عرض ۹۰ روز آنچه به‌صورت اضطراری و واجب لازم است برای رشد ذهن خودتان لازم است فرابگیرید را آموزش ببینید. در این بازه‌ی زمانی می‌توانید از خدمات مجموعه آموزشی آکادمی بازار نیز بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره آموزشی غیرحضوری موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (معجزه ذهن قدرتمند) به صفحه‌ی محصول مراجعه کنید. همچنین بسته‌های آموزشی متعدد دیگری نیز برای شما تهیه شده که می‌توانید از آنها نیز بسته به نیاز خودتان استفاده کنید.

۵- موانع فردی باعث می‌شود در حل مسئله به مشکل بخورید

هر فردی موانع فردی خاص خودش را دارد. مثلا برخی افراد بی‌حوصله هستند. صبور نبودن در این مسیر می‌تواند مانعی برای حل مسئله باشد. یا مثلا افرادی هستند که در مقابل تغییر، واکنش‌های بد و منفی از خودشان نشان می‌دهند. اینموانع که به شخصیت ما مربوط می‌شود، مانع حل مسئله خواهد شد.

باید موانع را بشناسیم، این موانع نه تنها در حل مسئله بلکه در تمام ابعاد زندگی می‌توانند به ما ضربه بزنند. موانع باعث می‌شوند ما نتوانیم به خواسته‌ها و آرزوهای خودمان برسیم. گاهی اوقات اطرافیان ما می‌توانند در شناسایی موانع به ما کمک کنند. گاهی هم لازم است تست‌های شخصیتی و روانشناسی بدهیم یا با مشاور زبده مشورت کنیم. در هر حال برای آنکه بتوانیم حل مسئله کنیم، لازم است ذهنی باز و پذیرا داشته باشیم و پشت موانع گیر نکنیم.

۶- ذهنی باز و پذیرا داشته باشید. 

دقت کرده‌اید برخی افراد مرغشان یک پا دارد و روی یک موضوعی گیر می‌کنند و هیچ ‌وقت از آن وضعیت بیرون نمی‌آیند. چنین افرادی عموما ذهن‌های بسته‌ای دارند. همین ذهن بسته باعث می‌شود، نتوانند به‌درستی تفکر کنند و پشت موانع و مشکلات متوقف می‌شوند.

ذهن خودتان را بسته نگه ندارید. ذهن‌تان را باز کنید تا ایده‌های جدید را دریافت کنید. موهبت‌ها و نعمت‌ها از آن ذهن‌های باز و ذهن‌های پذیرا است. اگر بخواهید همیشه با نگاهی بسته به مسایل نگاه کنید، چیزی نمی‌بینید.

تصور کنید به باغ زیبایی رفته‌اید ولی در تمام طول مدت زمانی که آنجا هستید چشمان خودتان را بسته‌اید. آیا می‌توانید از تماشای باغ لذت ببرید؟ قطعا وقتی چشمان ما بسته باشد نمی‌توانیم درکی از زیبایی‌های آن باغ داشته باشیم. همین وضعیت در مورد ذهن ما نیز صادق است. وقتی ذهنی بسته داشته باشیم، ایده‌های جدید و افکار درست در ذهن ما جاری نمی‌شود. در نتیجه نمی‌توانیم از موهبت و نعمتی که در دسترس داریم استفاده کنیم.

ذهنی باز و پذیرا داشته باشید. نگذارید موانع ذهنی مانع رسیدن شما به آرزوهایتان شود. موانع را بشناسید و یکی یکی آنها را از زندگی خود بیرون کنید.

۷- هدفگذاری و برنامه‌ریزی را یاد بگیرید.

برخی از مسایلی که ما در زندگی با آنها درگیر هستیم با برنامه ریزی تا حد زیادی حل می‌شوند. هدفگذاری و برنامه ریزی دو موضوع مهمی هستند که در دوره آموزشی غیرحضوری موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (معجزه ذهن قدرتمند) در فصل اول آموزش داده شده‌‌اند. همچنین می‌توانید مقاله‌ی تمرکز روی هدف های زندگی و تاثیر آن در موفقیت و کامیابی را مطالعه کرده و ویدئوی انگیزشی دکتر احمد محمدی در همین مقاله را مشاهده کنید. مقاله‌ی برای هدفگذاری قدرتمند چهار نکته را در نظر بگیرید و همجنین خلاصه‌ی کتاب ” تمرکز روی هدف ” نوشته برایان تریسی نیز می‌تواند به شما کمک کند.

آکادمی بازار مقاله‌های متعددی در این زمینه منتشر شده است. سخنرانی آنتونی رابینز – هدفت در زندگی چیست ؟ و پادکست هدف – برنامه فکرانه – دکتر احمد محمدی نیز می‌تواند به شما کمک کند.

هدفگذاری یا همین تعیین هدف، شما را به سمت آرزوها و رویاهایتان هدایت می‌کند. بعد از هدفگذاری باید برنامه ریزی را یاد بگیرید که بتوانید به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

۸- به جمع‌های موفق و مثبت بپیوندید.

حضور در جمع‌های مثبت که افراد در فکر رسیدن به موفقیت هستند، بسیار اهمیت دارد. حضور در جمع‌های مثبت به شما کمک می‌کند تا در جمعی با افکار مثبت و انرژی مثبت قرار بگیرید.

ایده‌های جدیدی به ذهن‌تان خطور خواهد کرد و در مسیر تغییر و ساختن زندگی تنها نخواهید ماند. شما می‌توانید در کنار افراد مثبت اندیش به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنید. حضور در جمع‌های مثبت مزایای بسیاری دارد.

۹- باور داشته باشید که می‌توانید مسایل خودتان را حل کنید.

برخی اوقات تصور می‌کنیم که توان مقابله با مسایل را نداریم. تصور می‌کنیم از قدرت لازم برای رویارویی با مسایل برخوردار نیستیم و دیگران باید برای ما کاری کنند و از خودمان کاری برنمی‌آید.

۱۰- روش‌های قدیمی را کنار بگذارید. 

برای هر تغییری لازم است تفکرات کهنه، دیدگاه‌های قدیمی و روش‌های قدیمی را کنار بگذاریم. در این صورت می‌توانیم فضایی برای رویدادهای جدید به‌‌وجود آوریم. روش‌های قدیمی ما را به ‌همان نتایج قدیمی می‌رسانند ولی روش‌های جدید و به‌روز می‌توانند محصولات و ثمرات جدید برایمان به بار بیاورند.

۱۱- با پشتکار پیش بروید. 

برای هر تغییری لازم است پشتکار داشته باشیم. اگر می‌خواهیم مسایل حل شوند، باید با جدیت و پشتکار برای حل آنها زمان بگذاریم و خسته نشویم. افرادی که پشتکار دارند می‌توانند امیدوار باشند که به موفقیت و پیروزی خواهند رسید. یکی از مشکلات ما در برخورد با مسایل آن است که پشتکار لازم را نداریم. می‌دانیم برای حل مسئله باید زمان و انرژی بگذاریم ولی تنبلی می‌کنیم و نتیجه‌ی آن هم حل نشدن مسایل مان خواهد بود.

۱۲- مراقب باشید مساله جدید ایجاد نکنید. 

وقتی به جل مسایل مشغول هستید، مراقب باشید مسایل جدیدی ایجاد نکنید. گاهی اوقات افرادی را دیده‌ام که برای حل یک مساله، مسایل و مشکلات جدیدی تولید می‌کنند. بعد نه تنها مساله اول حل نمی‌شود، بلکه بباید با مسایل جدیدی هم دست و پنجه نرم کنند. وقتی به فکر حل مساله‌ای هستید دقت کنید مسئله جدید تولید نشود.

در دوره بازاریابی و فروش ” ستارگان فروش ” خود را به یک فروشنده تمام عیار تبدیل کنید.

یکی از مهم‌ترین نکات آن است که با دقت و حوصله کار را پیش ببرید. مثلا فردی را می‌شناختم که می‌‌خواست مساله بیکاری خود را حل کند. تصمیم گرفت تن به هر کاری بدهد ولی بیکار نباشد. ارزش‌های اصلی خود را زیر پا گذاشت و به کار فروش مواد مخدر مشغول شد. درست است که مساله اول یعنی بیکاری حل شده است ولی همین تصمیم اشتباه هزاران مساله‌ی جدید برای او ایجاد می‌کند.

یا دختری را می‌شناختم که تصمیم گرفته بود ازدواج کند. برای حل مساله‌اش، تصمیم گرفت به اولین خواستگار پاسخ مثبت بدهد. اولین فردی که در مسیر زندگیش ظاهر شد فردی بود که مشکلات روحی و روانی حادی داشت و دارو هم مصرف می‌کرد. این دختر خانم مساله اول که ازدواج بود را حل کرد ولی مسایل بسیار بزرگ‌تری برای خود ایجاد کرد.

۱۳- مسایل خود را با هر کسی در میان نگذارید.

یکی از موضوعات مهمی که باید بدان توجه کنیم آن است که به‌هیچ وجه نباید مسایل و مشکلات خودتان را با دیگران درمیان بگذارید. تنها مشاوران امین و زبده می‌توانند به شما کمک کنند. هر کسی صلاحیت مشورت دادن به شما را ندارد.

برخی افراد را دیده‌ام که سفره‌ی دلشان پیش همه باز است و مسایل خود را برای همه تعریف می‌کنند. وقتی مسایل را برای دیگران باز می‌کنید، آنها کار خاصی نمی‌توانند برای شما انجام بدهند. از نظر دهنی نیز انجام این کار درست نیست. وقتی به دیگران می‌گوییم ناتوان هستیم و نمی‌توانیم از پس مسایل خودمان بربیاییم، عملا در ناخودآگاه به خودمان می‌گوییم ناتوان هستیم.

همیشه یادتان باشد، هر کسی محرم نیست تا در جریان مسایل شما قرار بگیرد. حتی گفتن مسایل تان به دیگران تبعات دیگری هم به دنبال دارد. تصور کنید شما از مشکلی رنج می‌برید آن را با کسی در میان می‌گذارید. آن فرد هم مساله‌ی شما را به فرد دیگری می‌گوید. به مرور تعداد افرادی که درجریان مساله‌ی شما قرار می‌گیرند بیشتر و بیشتر می‌شود. انرژی ذهنی منفی همه‌ی این افراد می‌تواند تاثیر منفی روی حل مساله شما داشته باشد.

تنها فردی که می‌تواند در این شرایط شما را کمک کند، راهنما و مشاوری امین است. دردهای خود را به خداوند بگویید و از او کمک بخواهید. خداوند می‌‌تواند بهترین محرم شما باشد. اگر کسی را ندارید با او درد و دل کنید، با خداوند مسایل خودتان را درمیان بگذارید. خداوند محرم‌ترین و امین‌ترین کسی است که می‌‌تواند شنونده‌ی دردهای شما باشد.

این نکات را رعایت کنید، مهارت‌های جدیدی بیاموزید و حل مساله را به‌عنوان موضوعی مهم در زندگی مورد توجه قرار دهید.

آکادمی بازار در کنار شما است تا مهارت حل مساله را بیاموزید. می‌توانید برای شروع محصول ثروت و موفقیت در ۹۰ روز را تهیه کرده و از مزایای خرید این محصول ازجمله استفاده از مشاوره‌های دکتر احمد محمدی بهره ببرید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *