مقالاتموفقیت / انگیزشی

کسب قدرت از دست رفته و نحوه رسیدن به موفقیت

یادم می آید وقتی که نوجوان بودم، مدام به عشق رویایی و آسمانی می اندیشیدم؛ درست مانند همان هایی که در فیلم ها می دیدم. خودم را در خیالم می دیدم که من هم همچین عشقی را در زندگی ام یافته ام، او مرا خوشبخت ساخته است و ما تا ابد به خوبی و خوشی با هم زندگی می کنیم.

من دقیقا به یاد می آورم که نگرانی و ترس از آینده همیشه همراه من بوده است؛ حال چه پای مسائل عشقی در میان بوده باشد یا چه مسائل دیگر. البته فکر می کنم یکی از دلایل نگرانی من، به علت بیش از حد احساساتی بودن من بود؛ من در آن موقع نمی دانستم چطور می توانم احساساتم را کنترل یا حتی پردازش کنم. خوشبختانه من در این مرحله، از حمایت دوستان و نزدیکانم بهره مند بودم؛ اما باید به شما بگویم که به نظر خودم، آزمون و خطا به من کمک کرد تا خیلی از مسائل را عمیقا درک کنم و بتوانم در نهایت، بر خودم کنترل داشته باشم.

یکی از رفتارها، یا بهتر بگویم، ایراداتی که در خودم مشاهده کردم، این بود که من انتظار داشتم دیگران مرا خوشحال سازند؛ راه را برای رسیدن من به اهدافم هموار سازند. درست است که من در خیالم خودم را می دیدم که به جایی که می خواستم می رسم، اما به نظر می رسید این دیگران بودند که باید مرا به آنجا برسانند.

من در دروان نوجوانی ام آرزو داشتم که به یک کشور دیگر بروم و در آنجا زندگی کنم. انگار بخشی از من به دنبال رهایی و آزادی بود. اما وقتی که خوب به گذشته ام و گزینه هایی که داشته ام ام نگاه می کنم، می بینم که من، دوست داشتم با مردی آشنا شوم که در کشورهای دیگر کار می کند و منجر به مهاجرت من به یک کشور دیگر شود؛ در واقع، دوست نداشتم خودم فردی باشم که این تصمیم را به تنهایی می گیرد.

زمان گذشت و من کماکان از دیگران توقع داشتم که انتظارات مرا به نحوی برآورده سازند.  بعد از ۷ سال هم اتاق بودن با یکی از دوستان نزدیکم، او از من جدا شد. ولی در کمال تعجب، با همه سختی ها و دشواری های این جدا شدن، که مسئولیت همه کارهای (به عنوان مثال خانه) را بر عهده من می گذاشت، من قدرت بیشتری در خودم احساس کردم و توانستم به آگاهی بیشتری درباره خودم برسم. این اولین باری بود که توانستم ببینم چه چیزی، بدون ایجاد وابستگی به دیگران، می تواند مرا شاد سازد.

چرا می پنداریم شادی و خوشی دست نیافتنی هستند؟
بخوانید

در سال 2011، من به تنهایی به سیسیل سفر کردم. در آنجا، توانستم زمانی را به هم اتاقی ام بیندیشم. او علاوه بر اینکه بهترین دوستم بود، شریک من در یک شرکت غیرانتفاعی هم محسوب می شد. من به عینه می دیدم که در آن دوران هم، من وی را مسئول رضایتم می دانستم، او بود که می بایست مشکلات کاری و البته مشکلات شخصی من را حل کند، او بود که می بایست احساس اعتماد به نفس را در من ایجاد کند؛ انگار که من هیچ مسئولیتی نداشتم.

در فرودگاه، قبل از شروع سفر، عنوان کتاب آزادی نوشته جاناتان فرانزن توجه مرا به خود جلب کرد. من ظرف یک هفته این کتاب را خواندم؛ این کتاب مرا به صحبت درونی با خودم وا داشت. در یکی از این صحبت ها، دریافتم که باید به پروژه همکاری ام با دوستم خاتمه دهم و آنچه که واقعا دوست دارم، که سفر بود، را در پیش بگیرم.

در طی یکی از سفرهایم به تایلند، در یک دوره مراقبه ۴ روزه شرکت کردم. من هیچ گاه این چنین تجربه ای نداشتم و به واقع، نمی دانستم چه چیزی مرا خوشحال می کند؛ هیچ گاه فکر نمی کردم که با تفکر عمیق و گفتگوهای درونی بتوان به کمال رسید. من آرامش واقعی را در آنجا تجربه کردم و همین امر منجر به ماندن من در شمال تایلند شد.

همه این تجربه ها به من کمک کرد تا بفهمم خود آگاهی همه چیز است؛ کسب مهارت های لازم برای ایجاد یک رابطه مثبت و نزدیک با خود درونی مان و یاد گرفتن نحوه بیان نیازها، خواسته ها و البته خط قرمزهایمان. من می توانم از دیگران درخواست چیزی داشته باشم اما نمی توانم انجام و اجرای حتمی آن کارها را از آنها طلب کنم.

به زندگی به عنوان سفری خوشایند بنگرید
بخوانید

این من هستم که باید در نهایت پاسخگو باشم و راه حل نهایی را بیابم. در واقع، من توانستم قدرتی که به دیگران داده بودم را پس بگیرم و مسئول زندگی خودم باشم. شما هم سعی کنید با پرسیدن این سوالات از خودتان، در این مسیر قدم بردارید. مطمئنم که شما هم از نتیجه نهایی شگفت زده خواهید شد:

  • من واقعا چه می خواهم؟
  • من در چه جاهایی قدرت را به دیگران می دهم؟
  • آیا من از دیگران انتظار دارم که مرا به سر منزل مقصود برسانند؟

شادی، غم، شکست، موفقیت، شرایط مطلوب و نامطلوب زندگی ما و افرادی که در اطراف ما هستند همه مرتبط با درون خود ما هستند. در واقع بیرون ما انعکاسی از درون ما می باشد. پس هر چه از درون بهتر و یا به عبارتی خودآگاهی بیشتری برخوردار باشیم، بر خود و اوضاع اطراف خود تسلط بیشتری خواهیم داشت. 

آکادمی بازار با هدف ایجاد انگیزه و شادی در جامعه به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی، عادت ها و مهارت های ضروری برای زندگی بهتر و موفق و همچنین ویژگی ها و شیوه تفکر و الگوهای رفتاری انسان های شاد، موفق و ثروتمند را به شما خواهند آموخت. اگر می خواهید تغییرات اساسی در زندگی خود به وجود آورید و از همه لحاظ موفق و شاد باشید، می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید تا در این سمینار شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

در لحظه زندگی کن
به زندگی به عنوان سفری خوشایند بنگرید
چرا می پنداریم شادی و خوشی دست نیافتنی هستند؟
هنر خوب زیستن تغییر تشکر برای رسیدن به آرامش
7 راهکار فوق العاده برای احساس شادی بیشتر در زندگی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن