کتاب “هفت عادت مردمان موثر” نوشته استیفان کاوی

کتاب "هفت عادت مردمان موثر" نوشته استیفان کاوی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استیفان کاوی است. این کتاب در سال ۱۹۸۹  نوشته شده است، کتابی است مشهور درباره ی مهارت های زندگی. این کتاب تا به حال به ۳۸ زبان ترجمه شده و ۱۵ میلیون نسخه از آن در تمام جهان به فروش رسیده است.

کاوی در کتاب هفت عادت مردمان موثر با معرفی کردن هفت عادت و آموزش گام به گام آن‌ها، چیزی که زندگی در شمال نام می‌برد را بیان می کند و اخلاقی که منتهی به موفقیت می شود را آموزش می‌دهد. در ادامه به معرفی بیشتر کتاب هفت عادت مردمان موثر می پردازیم.

عادات مردمان موثر مطابق با آنچه استفان کاوی می‌گوید عبارتند از:

۱٫ عامل بودن
۲٫ شروع از پایان درذهن
۳٫ نخست به اولین ها پرداختن
۴٫ برنده – برنده اندیشیدن
۵٫ اول فهمیدن و سپس فهماندن
۶٫ هم افزایی یا سینرژی
۷٫ تیزکردن اره یا پیشرفت مستمر و فرایندهای پیشرفت.

در  مطالعه کتاب هفت عادت مردمان موثر شما یک سیر تحولی را از رشد شخصی یعنی سه عادت اول شروع می‌کنید سپس وارد مرحله کار گروهی و همکاری می‌شوید. بعد از آن ارتباطات، یعنی سه عادت بعد را مطالعه خواهید کرد و سپس دوباره سازی همه عادات که همان عادت هفتم می‌باشد را آموزش خواهید دید.

موضوعات مطرح شده در کتاب

عادت ۱: عامل باشید

بنیادی ­ترین عادت عامل بودن است. عامل بودن به معنی این است که مسئولیت کار خود را برعهده بگیرید، ملامت نکردن اوضاع و شرایط یا اشخاص و… نقطه روبه روی عامل بودن، واکنشی بودن است. مردمان موثر عاملند، یعنی مسئول هستند و رفتارشان نتیجه تصمیم و انتخاب آگاهانه خودشان است.

عادت ۲: شروع از پایان، در ذهن

عادت دوم ما را تمرین می دهد تا بتوانیم پیش بینی کنیم که آینده موضوع مورد نظرمان چطور خواهد بود واین ضرب المثل قدیمی را به یاد می آورد که اگر نمی دانید کجا می خواهید بروید، همه راهها شما را به مقصدخواهد رساند. آغاز ذهنی از پایان می گوید که آنچه می خواهید بدان برسید را تجسم کنید. آینده تا به اکنون ما را به مقصد راهنمایی می کند،  چیزی که با یاری از نتیجه نهایی ایده ال به آن معنا می بخشیم با تمام مزایا و خصوصیات آن، مثبت و بدون هرگونه عیب یا زیانی همان چیزی است که استفان کاوی در تشریح عادت دوم در کتاب خود بیان می کند. به صورت ذهنی از پایان آغاز کنید یعنی به وضوح مقصدتان را بدانید. تا بدانید که می خواهید به کجا برسید.

عادت ۳: نخست به اولین ها پرداختن

عادت سوم به صورت مشخص به شیوه ها و راههای رسیدن به هدف تعریف شده در عادت دوم پرداخته است. به این ترتیب که به سمت عمل کردن قدم بر می داریم.

عادت ۴: برنده – برنده اندیشیدن

 از دید یک عادت فردی مرتبط با دیگران، مردمان موثر، تفکر برنده – برنده دارند؛ همانگونه که این تئوری به ما یاری می رساند تا به وسیله شیوه های نظام یافته به راه حل برنده – برنده دست پیدا کنیم. دو چیزی که بسیار به یکدیگر نزدیک و متصل هستند.

عادت ۵: اول فهمیدن و سپس فهماندن

اول در پی فهمیدن باشید، بعد تلاش کنید بفهمانید. این کار به ظاهر ساده است اما در عمل دشوار است. عادت پنجم می گوید که قبل از توجه به دیدگاه خودمان، به مسئله از دید دیگران نیز بنگریم. در کتاب استفان کاوی، عادت ششم استفاده همزمان از پنج عادت قبل است. بنابراین، این عادت به تنهایی شامل تمام اجزای آنها نیز می شود.

عادت ۶: هم افزایی یا سینرژی

اجسام مشابه یا اجسامی راکه برای انجام عملکردهای پشت سر هم در نظر گرفته شده اند، به صورت مکانی با هم ترکیب کنید.

عادت ۷: اره تیزکردن

عادت اره تیزکنی، به مـــــا این نکته را می گوید که در مقایسه سفر با مقصد، اهمیت سفرکردن را بدانیم. مردمان موثر برمبنای این عادت، مردمانی هستند که به صورت دائمی بازنگری و نوسازی آنچه را انجام می دهند و روش آن را مورد توجه قرار می دهند.

درباره نویسنده

استیوان کاوی در اکتبر 1932 در سالت لیک سیتی به دنیا آمد. او ملیتی آمریکایی داشت و مدرک تحصیلی اش دکترای تعلیم مذهبی بود. فعالیت های کاوی در زمینه معلمی، نویسندگی، تجارت و سخنران انگیزشی بود. محبوب ترین کتاب کاوی هفت عادت مردمان موثر بود که در سال 1989 و در زمینه مهارت های زندگی نوشته شده است. او سرانجام در سال 2012 درگذشت.

دیدگاه بگذارید

avatar