کتاب “سنگفرش هر خیابان از طلاست” نوشته کیم وو چونگ

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست از کیم وو چونگ، رئیس و موسس کمپانی دوو است. این کتاب دربردارنده یادداشت‌های کیم وو چونگ خطاب به کشورش است که پس از جمع آوری به شکل یک کتاب در آمده است. این کتاب در کره به پرفروش‌ترین کتاب شد تبدیل شد و به علت پیام‌های جهانی‌اش یکی از مفید ترین و موفق ترین کتاب‌های جهان نیز، لقب گرفته است. کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست با مقدمه‌ای از لوئیس کارار آغاز می‌شود که به صحبت درباره ی کارهای کیم‌وو چونگ می‌پردازد. در همان صفحات اول کتاب، او به تحسین کیم می پردازد، بزرگی و عظمت اورا نشان می دهد. وقتی داستان کودکی کیم را می خوانید و موفقیت‌های شگفت‌انگیز او را مطالعه می کنید شما هم به وجود چنین آدمی افتخار می‌کنید. کیم با فعالیت های خود اقتصاد کره را زنده کرد و نقش مهمی در بهبود وضعیت کره ایفا کرد.

خلاصه کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

همان‌طور که گفته شد، این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌های کیم‌وو چونگ به مردم کشورش است. در مقدمه کتاب آمده است که: «کیم در این کتاب با احساسات زیاد از موفقیت‌هایش حرف می زند: «من هیچ‌گاه مثل یک انسان دیوانه برای کسب درآمد کم کار نکرده‌ام»؛ او از انجام فعالیت هایی که دیگران آنها را غیرممکن می‌دانند لذت می‌برد.»

کتاب او از ۴ قسمت و ۵۲ فصل تشکل شده است. هر فصل به صورت خلاصه مبحثی را بررسی می‌کند. ۴ قسمت اصلی این کتاب عبارت است از:

  1. رویاپردازی
  2. مدیریت
  3. رشد کردن
  4. رهبری
استاد احمد محمدی

به عنوان مثال، فصل‌های قسمت اول کتاب که ۸ مورد است دربردارنده این موارد می‌باشد: تاریخ متعلق به رویاپردازان است، فلسفه من در زندگی: چرا من از ابتدا تولد خوشبین بودم، چطور رویاهای سازنده داشته باشیم، تفریح من کار کردن است،دنیای بزرگی در انتظار توست، اقلیت خلاق، چه کسی نابغه را از خواب بیدار می‌کند؟، خوشبختی واقعی چیست؟

کیم وو چوگ

دلیل انتخاب اسم «سنگفرش هر خیابان از طلاست» چیست؟

به هرجا که می‌روم فورا متوجه می‌شوم چگونه می‌توان در آن جا تجارت را شروع کرد، من روزی به شوخی گفتم همه خیابان‌ها از طلا پوشیده شده‌اند پس خودم هم به سوی آن رفتم، البته مکان‌هایی نیز وجود دارند که با طلا پوشانده نشده‌اند و تجارت و کسب وکار موفق در آن جا راحت نمی‌باشد و نیاز به کار سخت و طاقت‌فرسا دارد، البته من این موضوع را فقط برای نشان دادن طرز فکرم بیان کردم. کتاب را می‌توان یک کتاب انگیزشی – مدیریتی دانست که برای تعداد زیادی از افراد می‌تواند کتاب جالبی باشد. راهکارهای مدیریتی نیز در این کتاب بیان شده است اما موضوع اصلی کیم‌وو چونگ در این کتاب انگیزه دادن به جوانان است. کیم‌وو چونگ از جوانان کره و از جوانان سراسر جهان می‌خواهد که خودشان را باور داشته باشند و برای پیشرفت خودو کشورشان تلاش و کوشش کنند.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
زیبا ببینید

جملاتی از متن کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

در آن‌ زمان حتی یک سکه هم در جیبم نبود، اما رویاهای بزرگی در سر داشتم، من هنوز به خوبی احساساتم در آن زمان را به خاطر می‌آورم، مثل حسی که در نیمه‌ های شب به هنگام ترک کتابخانه و یا برگشت به خانه پس از یک روز سخت کاری داشتم، به آسمان نگاه می‌کردم و آن را مال خودم می‌دیدم، می‌توانستم آن را در آغوش بگیرم،  هیچ‌چیز در آن هنگام برای من غیرممکن نبود، طراوت و نشاط جوانی در من موج می‌زد و قلبم را از آرزوهای بزرگ پر کرده بود، هیچ‌چیز نمی‌توانست مانع حرکت من شود. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست – صحفه ۳۵)

در یک تجارت هیچوقت نمی‌توانی ۱ و ۱ را جمع کنی و حاصل آن ۲ شود، باید ۱ و ۱ را تبدیل به ۱۰ کنی و سپس آن را تبدیل به ۵۰ کنی، این روش درست تجارت است. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست – صحفه ۴۰)

تجارت فقط سود کردن نیست، بلکه کمتر ضرر کردن نیز بخشی از تجارت است. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست – صحفه ۷۰)

رابرت شولر می‌گفت: «تمام چیزهایی که ما امروزه در اختیار داریم در گذشته غیرممکن بود.» (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست – صحفه ۱۸۰)

شرکت‌های بزرگ کارهای زیادی برای انجام دادن دارند و نباید کار شرکت‌های کوچکتر را از آنها بگیرند. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست – صحفه ۲۵۳)

هرقدر قدرتمند‌تر می‌شوید، افتاده‌تر باشید. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست – صحفه ۲۷۷)

سنگفش هر خیابان از طلاست
درباره نویسنده

کیم‌وو – چونگ بعد از جنگ کره، با دستان خالی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان را بنیان گذاشت. شرکت او به وسیله کشتی به چک‌اسلواکی اتومبیل صادر می‌کند، در ایرلند ویدیو تولید می‌کند و در «سیلیکون ولی» در کالیفرنیا مدیریت طراحی ریز‌تراشه‌های کامپیوتر را دارد. محصولات شرکت او مانند «پونتیاک لومان» لیفت تراک‌های «کاتر پیلار» و قطعات گوناگون هواپیماهای «بوئینگ» و قطعات کامپیوتری «لیدینگ ادج» بازار آمریکا را در برگرفته است. شما باید کیم‌وو چونگ بشناسید، نه فقط به این علت که پسربچه فقیری بود که با تلاش  بسیار زیاد و وصف ناپذیر، گروه صنعتی دوو را با بیش از ۲۵ میلیارد دلار فروش سالیانه تاسیس کرد و یا به این علت که رهبران جهان، نبوغ افسانه‌ای او را ستایش کرده اند؛ شما باید با او آشنا شوید، به دلیل سرگذشت او و مجموعه‌ای از راهنمایی‌های خلاقانه و کاربردی در راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار و زندگی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *