معرفی کتابمقالات

خلاصه کتاب ” سر سختی، قدرت اشتیاق و پشتکار ” نوشته آنجلا داک ورث

کتاب سر سختی، قدرت اشتیاق و پشتکار نوشته آنجلا داک ورث است. هر زمان که درباره پشتکار و عزم و سرسختی صحبت می شود، در ذهن اکثر ما تصویری از ژاپنی ها که در دنیا نماد سرسختی و پشتکار هستند، نوزادان کمتر از یکسال تا یک سال و نیم که برای ایستادن و راه رفتن تلاش خستگی ناپذیری دارند و مورچه ها که از کودکی در برنامه های تلویزیون و کارتن و کتاب و داستان و شعر برای ما سمبل تلاش خستگی ناپذیرند شکل می گیرد.

اما اگر به دنبال دانستن این هستید که پشتکار واقعا به چه معنی است؟ داشتن یا نداشتن پشتکار چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟ خانم آنجلا داک ورث (Angela Lee Duck worth) نویسنده و استاد روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا درباره پشتکار و سرسختی (Grit) تحقیقات طولانی مدتی را انجام داد و نتایج آنها را در کتاب سر سختی، قدرت اشتیاق و پشتکار منتشر کرد.

تاثیرات پشتکار و سرختی

ماجرا از اینجا آغاز شد که پدر ایشان از کودکی به او و خواهران و برادرانش یادآوری می کرد که آنها نابغه نیستند و استعداد خارق العاده ای ندارند. زمانی که ایشان معلم بود متوجه شد که سهم پشتکار و سرسختی در کسب نمره های خوب و موفقیتِ دانش آموزانش دو برابر هوش و استعداد آنهاست. اما متأسفانه چه در مدارس و چه در خانواده ها تمرکز بر استعدادهاست و نه پشتکار.

آنجلا می گوید پشتکار به معنی سرسختی یعنی اشتیاق، استقامت، اراده، عزمِ راسخ، شکیبایی، مداومت؛ یعنی پایبندی به یک هدف سطح بالا برای مدتی زیاد است که البته پشتکار با ظاهر خوب، هوش بالا (IQ)، سلامت جسمانی، تحصیلات، استعدادهای ذاتی، موقعیت خانوادگی خوب و … ارتباطی ندارد.

او می گوید در تدریس فهمیدم با تلاش می توان به هر چیزی دست پیدا کرد و تعصب و سخت کوشی، مهم تر از توانایی فکری است که می توانید تجربه ایشان را از زبان خودش در مصاحبه هایش به کرات بشنوید.

قدرت پشتکار
قدرت پشتکار

سر سختی از نظر داک ورث

 سرسختی دو عنصر دارد: اشتیاق و ثبات قدم. اشتیاق (Passion) و ثبات قدم (Perseverance) برای دستیابی به اهداف بلندمدت.»

تلاش × استعداد = مهارت

مهارت × تلاش = موفقیت

منظور از اشتیاق این است که به هدف نهایی وفادار و متعهد باشیم نه اینکه دمدمی مزاج بوده و از این شاخه به آن شاخه بپریم. از طرفی نیمی از پشتکار ثابت قدم بودن است. یعنی عزمِ جزم و پایبندی به یک هدف بعد از تصمیم گیری و تمایل به رها نکردن کارها در رویارویی با موانع.

استاد احمد محمدی

افزایش پشتکار

پشتکار با شکل گیری فلسفه زندگی ما افزایش پیدا می کند؛ این که یاد می گیریم بعد از شنیدن پاسخ نه و نا امیدی، دوباره قدرتمند باشیم و بیاموزیم که اهداف سطح پایین را به سرعت کنار بگذاریم و اهداف سطح بالا را که به سرسختی بیشتری نیاز دارند، مورد توجه قرار دهیم.

یکی از توصیه های نویسنده در این کتاب بودن در اطراف افراد با پشتکار است زیرا وقت گذراندن با آنها انگیزه اصلی پشتکار خواهد شد. همچنین به عقیده ایشان با پشتکار می توان در یک مسئله حرفه ای بود و این بهتر از مبتدی بودن در موضوعات مختلف است.

پشتکار داشتن
پشتکار داشتن

تاثیرات هدفگذاری

اگر هدفی را برای خود تعیین کنید و به آن بچسبید، اتفاقات فوق العاده ای برایتان رخ می دهد. بر مبنای تجربه، وقتی هدف خود را مشخص کردید، با تلاش و نظم، آن هدف را تحقق می بخشید. لحظه ای که آن هدف را به وجود آوردید، در مسیر قرار می گیرید؛ اما پشتکاری که با آن به هدفی می چسبید، شما را به آن هدف می رساند.

معرفی آنجلا داک ورث

آنجلا دارک ورث
آنجلا دارک ورث

آنجلا داک ورث در سال 1970 متولد شد. در اواخر دهه ی 20، آنجلا کار خود را به عنوان یک مشاور مدیریت برای آموزش ریاضی به کلاس هفتم در کلاس دولتی نیویورک ترک کرد. او آموخت که این تلاش برای موفقیت بسیار مهم است. برای یافتن این رمز و راز که چرا برخی افراد سخت تر و طولانی تر از بقیه کار می کنند، آنجلا وارد دانشگاه  پنسیلوانیا در رشته  روانشناسی شد. جایی که او هم اکنون استاد است. او همچنین موسس و مدیر عامل Lab Labs است.

 

پشتکار یعنی  سرسختی کنیم و با وجود موانع و مشکلات به راهمان ادامه دهیم. پشتکار را می توان اساسی‌ ترین تفاوت بین شکست و پیروزی دانست. بنابراین چاره‌ ای نداریم جز اینکه تمرین کنیم این صفت حیاتی را در خودمان تقویت کنیم. بنابراین می توانید با تهیه و مطالعه کتاب سرسختی، قدرت اشتیاق و پشتکار را در خودتان تقویت کنید.

همچنین آکادمی بازار به شما پیشنهاد می کند از محصولات کتاب صوتی جهت افزایش مهارت های خود در زمینه موفقیت و کسب و کار بهره ببرید. در صورت تمایل به استفاده از محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

کتاب صوتی

مطالب مرتبط

برچسب ها

ندا تفضلی

کارشناس برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران هستم. علاقه زیادی به یادگیری اصول موفقیت در زمینه های مختلف دارم و مایل هستم آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن