ده نکته کلیدی برای مدیران در کار گروهی و تیم سازی

کارگروهی و تیم سازی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
اگر شما به عنوان رهبر و مدیر یک سازمان، نتوانید تیمی موفق بسازید و آن را حفظ کنید، خیلی زود رقبا جایگزین شما در بازار خواهند شد. عدم توانایی و شکست در کار تیمی در واقع یکی از سریعترین، پرهزینه‌ترین و رایج‌ترین عوامل شکست در کسب و کار به ویژه در استارتاپ هاست. اختلال در عملکرد تیم همچنین منجر به کاهش سود مالی در شرکت ها می شود. این یک واقعیت است که در نگاه اول ممکن است کمی باورنکردنی به نظر بیاید اما در عین حال یادگیری نحوه‌ی ساخت و اداره‌ی یک تیم با عملکرد بالا در اکثر کسب و کارهای تجاری، در واقع بسیار ساده و قابل اجرا است. در این مقاله ده نکته کلیدی به مدیران ارائه می‌شود تا بر اساس تکنیک‌های مبتنی بر مهارت‌های نرم، در تیم‌سازی موفق شوند.

مدیریت کار گروهی و تیم سازی

کار تیمی یا ارتش یک نفره؟ انجام کار گروهی بسیار جذاب و البته موثرتر است. داشتن روحیه کار گروهی و تیم سازی یک مزیت برای هر فردی محسوب می‌شود.

قطعا معنی سرپرست تیم این نیست که عقب استاده و دستور بدهد بلکه رهبر و سرپرست یعنی نگهداری گروه برای متمرکز شدن روی هدف و انگیزه دادن به آنها  برای ادامه دادن کار گروهی، تا زمانی که آن‌ها به موفقیت برسند. به نظر شما یک رهبر و سرپرست خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد تا در رسیدن به هدف موفق عمل کرده باشد؟ راز مهمی که فقط رهبران موفق و بزرگ تاریخ می‌دانند چیست؟

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، کسب مهارت و افزایش توانمندی و به ‌نوعی شرکت در دوره‌‌های آموزشی‌ است. اگر فرصت کافی ندارید از محصولات دوره‌های آموزشی غیر حضوری استفاده کنید. آکادمی بازار، می‌تواند پکیج کاملی از محصولات متنوع در حوزه‌های افزایش توانمندی‌های فردی و مهارت‌های لازم برای کسب‌ و کار در اختیارتان قرار دهد.

مطالعه بیشتر: اشتباهاتی که حتی بهترین برنامه‌ریزی فروش را هم خراب می‌کند

وظایف یک مدیر خوب در کار گروهی

یک رهبر خوب خصوصیات بارز و برجسته‌ای دارد. البته این خصوصیات عجیب و غریب نیست. می‌توانید از کتاب صفات بایسته یک رهبر نوشته جان سی مکسول استفاده کنید. تنها به اعضای تیم خود اعتماد کنید به توانایی‌های‌شان ایمان داشته باشید.

در نهایت این امکان را بدهید که بتوانند از تخصص خود استفاده کنند تا تیم بتواند در اوج قرار گیرد. اگر تنها با خودتان یک تیم یک نفره تشکیل دهید موفق نمی‌شوید.

اما به عنوان یک رهبر هر روز برای کمک به تیم و تیم سازی خود می‌توانید چه نوع اقداماتی انجام دهید؟ در اینجا ده روش برای کمک به تیم شما برای پیشرفت بهتر وجود دارد.

۱. تقویت ارتباط صریح و صادقانه

محیطی ایجاد کنید که افراد در آن به صراحت و صداقت در همه ابعاد ارتباطات تشویق شوند. از افراد گروه بخواهید نظرات خود را در کار گروهی به اشتراک بگذارند و در مورد موانع موجود در راه خود صحبت کنند. بازخورد را بخواهید و به آن‌ها گوش دهید.

اطمینان حاصل کنید که اعضای تیم شما در صورت نیاز، بتوانند راحت و بدون ترس با شما صحبت کنند. صداقت از تکنیک‌هایی است که در داشتن ارتباط موثر با دیگران به کمک‌تان می‌آید.

اگر به دنبال تغییر مثبت هستید لازم نیست ساعت‌ها وقت بگذارید و با هزینه زیاد به کلاس آموزشی بروید. قیمت محصولات آکادمی بازار بسیار معقول است. این محصولات تنوع بالایی داشته و از بخش “فروشگاه آکادمی بازار” در دسترس شماست.

۲. ایجاد اهداف مشترک در کار گروهی

در ابتدا، اهداف باید به وضوح تنظیم و تعریف شوند. مشخص کردن آن در ابتدا ممکن است زمان زیادی ببرد اما در نهایت برای‌تان سودمند است.

برای رسیدن به بهترین نتایج تیم باید به اهداف خود بپردازد بنابراین آن‌ها را با هم برنامه ریزی کنید همه افراد درگیر باید بر روی آنچه که موفقیت به نظر می‌رسد تراز شوند و رهبران باید از آن پشتیبانی کنند. به هدف و راه‌تان شک و تردید نداشته باشید و ادامه بدهید.

۳. موفقیت آن‌ها را جشن بگیرید

کار گروهی - آکادمی بازار

به ایده‌های خودتان ایمان داشته باشید و فراموش نکنید که ایده‌های خوب و یا اهداف برآورده شده را تشویق کنید. موفقیت‌های تیم خود را با شرکت به طور گسترده به اشتراک بگذارید و برای‌شان جشن بگیرید.

برای دستاوردهای بزرگ حتی می‌توانید یک ناهار یا شام را ترتیب دهید که در آن هر یک از اعضای تیم بتوانند در این موفقیت شرکت کنند.

۴. به اعضای تیم اجازه دهید مشکل را حل کنند

از آخرین دفعه‌ای که در محیطی مثبت و تیمی حضور داشتید، چقدر می‌گذرد؟ به جای تحمیل راه حل اعضای تیم را به طوفان مغزی تشویق کنید تا پیشنهادات خود را ارائه دهند.

با فراهم کردن فضای تیمی در کار گروهی برای یافتن راه حل مناسب و پیشنهاد ایده‌های خوب می‌توانید به آن‌ها قدرت دهید تا به فکر خلاقانه پرداخته و با اعتماد به نفس مشکل را حل کنند.

۵. تهیه منابع و آموزش کافی در تیم سازی

یک رهبر بزرگ فقط به اعضای تیم خود کمک نمی‌کند تا کار فعلی خود را انجام دهند بلکه به آن‌ها کمک می‌کنند تا فضای پیشرفت را شناسایی کنند.

رهبران بزرگ تیم خود را کمک می کنند تا بتوانند مهارت‌های خود را توسعه دهند و در شغل خود پیشرفت کنند با دادن منابع مورد نیاز برای رسیدن به سطح بعدی از تیم خود پشتیبانی کنید.

شاید تهیه محصولات آموزشی برای آن‌ها دشوار باشد. پیشنهاد محصولات آکادمی بازار ایده بسیار خوبی‌ست. قیمت محصولات آکادمی بازار بسیار مقرون به صرفه است.

۶. در کار گروهی پاسخگو باشید

زمانی که شما رهبر گروه هستید همه چیز به طور هموار پیش نمی‌رود. حتی ممکن است چند تماس بد برقرار کنید. وقتی کارها اشتباه پیش می‌روند وقتی یک پروژه از مسیر خارج می‌شود ناگهان اوضاع تغییر می‌کند اتفاق غیر منتظره‌ای رخ می‌دهد باید با سر و صدا روبرو شوید.

استاد احمد محمدی

اثرات کارهای درست مانند دانه‌های برف است، اگر تحمل کنی که ببارند و ببارند، به‌زودی بهمنی خواهند شد که هر مشکلی را از پیش روی خود بر می‌دارد.

استاد احمد محمدی

مسئولیت خود را بر عهده بگیرید و با تیم خود در کار گروهی همکاری کنید تا مشکلات را برطرف کرده و به هدف خود بازگردید. مسئولیت صددرصد مشکلات‌تان را بر عهده بگیرید و از همین امروز شروع کنید!

۷. چشم خود را روی هدف بزرگ بدوزید

چشم انداز و هدف خودتان را مشخص کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که تیم شما وظایف روزانه را انجام می‌دهد بدون اینکه چشم از اهداف اصلی که در حال کار بر روی آن‌ها هستید بردارید و چگونگی مشارکت خود را فراموش نکنید این یک عمل متعادل‌کننده است.

۸. مقداری همدلی نشان دهید

به گفته نویسنده  سیمون سینک همدلی «مهم‌ترین ابزار در جعبه ابزار رهبر» است. به سادگی با پرسیدن، «آیا همه چیز خوب است؟» نشان می‌دهد که شما به اعضای تیم اهمیت می‌دهید و این موضوع به ایجاد روابط کمک می‌کند. از بکاربردن عباراتی که شما را دروغ‌گو نشان می‌دهد خودداری کنید.

۹. روابط قوی کار گروهی را یک به یک ایجاد کنید

کار گروهی - آکادمی بازار

جلسات یک به یک روشی عالی برای یک رهبر تیم برای ایجاد روابط و تیم سازی است. این‌طور به هر یک از اعضای تیم اجازه می‌دهند وضعیت خود را برای پیشرفت شخصی در کار گروهی مطرح کنند یا مواردی را مطرح کنند که مانع از انجام بهتر کارها می‌شود.

به آنچه اعضای تیم می‌گویند گوش دهید و تمام تلاش خود را برای پشتیبانی از آن‌ها انجام دهید. برای داشتن روابط پایدار و موفق باید زمان صرف کنید.

مطالعه بیشتر: ورکشاپ و مشاوره گروه انتخاب توسط دکتر احمد محمدی برگزار شد

۱۰. احترام، کلید موفقیت

رهبران بزرگ احترام به اعضای تیم را از جهات مختلف، خصوصا با درگیری با تیم و همکاری در کار گروهی با آن‌ها نشان می‌دهند. آن‌ها از خطر کردن یا پذیرش اشتباهات‌شان نمی‌ترسند. آن‌ها درک می‌کنند که احترام به واسطه همدلی شفقت و اعتماد به دست می‌آید. ارزش قائل شدن برای خودتان را شروع کنید تا زندگی‌تان دگرگون شود.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

آکادمی بازار مجموعه ای آموزشی – مشاوره ای است که در حوزه‌های موفقیت، انگیزشی، توسعه فردی، توسعه کسب و کار و برگزاری سمینارهای آموزشی در موضوعات مذکور فعالیت می نماید.

مدیریت زمان

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

هدف ما فراهم نمودن زمینه‌های پیشرفت و توسعه فردی، شغلی و سازمانی در کشور با ارائه خدمات و محصولات مبتنی بر دانش و فناوری‌های روز است. آکادمی بازار تلاش دارد تا یادگیری عملی و کاربردی را در قالب دوره های آموزشی حضوری و غیرحضوری، خدمات مشاوره و تولید محصولات برای دانش­‌پذیران فراهم آورد.

در ضمن برای تبدیل شدن به یک رهبر موفق و تیم سازی می‌توانید از بسته آموزشی «مدیر و رهبر موفق شویم» استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *