مقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه یادداشت برداری کنیم؟

اگر می‌خواهید دانش‌آموز یا دانشجوی موفقی باشید بهتر است هنر یادداشت برداری را بدانید.

یادداشت برداری اهمیت بسیاری دارد. برای مثال شما می‌توانید به سادگی پروژه‌های‌تان را به پایان برسانید. در امتحانات با نمرات خوب قبول شوید. همچنین تکالیف‌تان را به درستی انجام دهید.

یادداشت برداری کمک بسزایی به یادگیری می‌کند. در این مقاله با یادگیری تکنیک‌های یادداشت برداری یک قدم به موفقیت تحصیلی خود نزدیک‌تر می‌شوید.

به زبان خود یادداشت برداری کنید

با زبان خود یادداشت برداری کنید
با زبان خود یادداشت برداری کنید

برای درک بهتر مطالب٬ به زبان خودتان یادداشت برداری کنید. به بیان دیگر حقایق٬ ایده٬ جزئیات و هر نکته مهمی را به زبان خود بنویسید.

سعی کنید هر نکته را از خودتان نقل قول کنید. چرا که مغزتان با کلمات شما آشنا است و به درک بهتر متن و اطلاعات کمک می‌کند.

هرگز نگران املا یا گرامر صحیح جملات خود نباشید. می‌توانید در زمان مناسب یادداشت خود را پاک نویس کنید.

به جای جملات کامل٬ کلمات کلیدی را یادداشت کنید

ممکن است معلم یا استادی با وجود مقدار بالای مطالب٬ به سرعت جملات و کلمات را بیان کند. بنابراین احتمال دارد که همه مطالب را متوجه نشوید.

اگر تمام جملاتی که می‌شنوید را کاملا یادداشت کنید٬ زمان شما هدر می‌رود. همچنین امکان دارد برخی از جملات را به اشتباه متوجه شوید و آن‌ها را به اشتباه یادداشت کنید.

بنابراین بهترین روش این است از میان جملاتی که می‌شنوید٬ کلمات کلیدی معنادار را یادداشت کنید. در این صورت می‌توانید به سادگی و به سرعت یادداشت‌های‌تان را مرور کنید.

ما توصیه می‌کنیم فضای خالی میان کلمات کلیدی باقی بگذارید تا در زمان مناسب نکات مهم را اضافه کنید.

نیازی به نوشتن هرآنچه که می‌شنوید نیست. به خوبی گوش کنید تا کلمات کلیدی و قابل توجه را یادداشت کنید.

یادداشت‌های‌تان دست‌نویس باشد

یادداشت دستنویس
یادداشت دستنویس

یادداشت‌های‌تان دست‌نویس خودتان باشد و از تایپ با لپ‌تاپ یا موبایل خودداری کنید. چرا که تایپ کردن باعث کُند شدن شما می‌شود و در یادگیری شما اختلال ایجاد می‌کند.

سعی کنید با دست‌خط استاندارد خودتان یادداشت برداری کنید. یادداشت برداری دستنویس کمک می‌کند هر چیزی که می‌خوانید یا می‌شنوید را به خاطر بسپارید.

هنگامی که متنی را می‌خوانید یا سخنی را می‌شنوید٬ مغز سعی می‌کند مطالب را در حافظه نگهدارد. اما اگر مطلبی را با دست‌خط خود یادداشت کنید٬ کمک بیشتری به یادآوری مطالب می‌کنید.

سرنام سازی کنید

سرنام سازی صورت کوتاه شده یک عبارت با استفاده از حروف اول کلمه یا عبارت است. برای مثال نزاجا سرنام نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

ما توصیه می‌کنیم از این روش برای یادداشت برداری از کتاب یا متن استفاده کنید. چرا که ممکن است پس از خواندن یادداشت‌ها٬ سخنان معلم یا استادتان را به یاد نیاورید.

با این حال سرنام سازی روشی جالب برای یادداشت برداری و به خاطر سپردن مطالب طولانی است. همچنین در زمان امتحان یادداشت‌های کوتاه خود را به سادگی به یاد می‌آورید.

از خودکار رنگی و هایلایتر استفاده کنید

برای یادداشت برداری از خودکار رنگی و هایلایتر استفاده کنید
از خودکار رنگی و هایلایتر استفاده کنید

سعی کنید اگر زمان کافی برای یادداشت برداری دارید از خودکار رنگی و هایلاتر استفاده کنید. این روش کمک می‌کند نکات مهم چشمگیر شوند.

برای مثال می‌توانید از خودکار قرمز برای نوشتن کلمات کلیدی٬ خودکار آبی برای توضیحات و از خودکار سبز برای یادداشت سوالات استفاده کنید.

همچنین می‌توانید روی جملات یا کلمات کلیدی را هایلایت کنید تا مغزتان درگیر نکات مهم شود.

در صورتی که زمان کافی برای استفاده از خودکار رنگی ندارید٬ در چرک نویس با یک خودکار بنویسید. سپس در زمان مناسب و برای به خاطر سپردن٬ مطالب را با خودکار رنگی پاک نویس کنید.

شنونده فعال باشید

یک شنونده فعال کسی است که نه تنها کلمات یا جملات گوینده را به خوبی می‌شنود٬ بلکه صحبت‌های او را به درستی درک می‌کند.

اگر شنونده فعال باشید٬ به خوبی می‌توانید مطالب را درک کنید و آن‌ها را به درستی یادداشت کنید.

با این روش جملات و کلمات کلیدی همچون زنگی در ذهن ما به صدا درمی‌آیند. به همین دلیل توضیحات اضافه را یادداشت نمی‌کنیم و با کمک یادداشت برداری به یادگیری بیشتر خود کمک می‌کنیم.

سعی کنید در جای مناسبی بنشینید تا با صدای دانش‌آموزان دیگر حواس‌تان پرت نشود و صدای معلم یا استادتان را به خوبی بشنوید. درست شنیدن و یادداشت نکات کمک بسزایی به حافظه شما می‌کند.

اگر مطلب یا نکته‌ای را از دست دادید نگران نشوید و ذهن خود را درگیر آن نکنید. می‌توانید از سخنگو بخواهید که مطلب خود را دوباره تکرار کند.

پس از یادداشت برداری چه کنیم؟

حتما پس از یادداشت برداری نکات و مطالب مهم را بخوانید. با این روش می‌توانید اشتباهات یادداشت‌های خود را تصحیح کنید. چرا که مطالب را به تازگی شنیده‌اید و به خاطر دارید.

توضیحات مورد نیاز را به یادداشت‌های خود اضافه کنید و با خودکار قرمز دور کلمات کلیدی خط بکشید.

در زمان مناسب یادداشت‌های خود را پاکنویس و مرتب کنید تا دوباره مطالب را به یادآورید و در حافظه خود به خاطر بسپارید.

مطالب مرتبط

برچسب ها

پریسا رشیدی

پریسا رشیدی هستم. کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی خواندم. از کودکی به کتاب و مطالعه علاقه داشتم و به همین خاطر مسیر زندگی من با کتاب، ترجمه و نوشتن پیوند خورد. همیشه سعی می‌کنم یاد بگیرم و به رشد فردی اهمیت زیادی می‌دهم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن