مقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه می توانید خالق افکار و باورهای خود باشید؟

آیا گاهی از علت شکل‌گیری افکار در ذهنتان متعجب هستید؟ هرکسی باورهای خاصی دارد اما چرا این باورها در ذهنمان هستند و باورهای دیگر نیستند؟ آیا افکاری که شما دارید، از خود شما نشأت می‌گیرند یا برگرفته از عقاید و نظرات دیگران یا محیط اطرافتان است؟ اکثر مردم بر این باورند که خودشان خالق افکارشان هستند و این افکار بخشی از خود آنهاست. شاید تعجب کنید اما اکثر افکار از خود شما نیستند بلکه از تربیت، محیط و آموزش شما به وجود می‌آیند. فرض کنید که جای دیگری بزرگ شده و آموزش متفاوتی داشته باشید، به احتمال قوی افکار شما هم جور دیگری می‌شدند.

 

تلویزیون، رادیو، روزنامه‌، اینترنت و رسانه‌های اجتماعی تا حدودی باورها و افکار ما را شکل می‌دهند. مردم از افکار، عقاید و دیدگاهشان به شدت دفاع می‌کنند، گرچه اغلب اینها افکار خودشان نیستند و به همان اندازه هم می‌توانند افکار متفاوت دیگری را داشته باشند. محیط، خانواده، دوستان، تعلیم و تربیت و جهان بیرونی ما افکارمان را شکل می‌دهند. ولی ما معتقدیم که اینها افکار و باورهای خودمان هستند و ما آنها را به وجود آورده‌ایم. هرکسی باورهای خاصی دارد و مطابق با آنها رفتار می‌کند. آیا تاکنون اینها را تحلیل و بررسی کرده‌اید که چرا این باورها را دارید؟ آیا نشسته‌اید، فکر کنید که چه باورهایی را می‌پذیرید و از آنها دفاع می‌کنید و براساس آنها عمل می‌کنید؟

خب عملکرد افکار و باورها اینگونه نیست. اکثر باورها و افکار در ضمیر ناخودآگاه شکل می‌گیرند، بدون اینکه به آنها فکر کنید و آنها را تحلیل کنید. این امری خودکار است و فرآیند ناخودآگاه بدون انتخاب آگاهانه‌ صورت می‌پذیرد. روند طرفدار یک تیم ورزشی یا خوانندۀ خاص یا پیرو یک حزب سیاسی معین شدن هم بدینصورت است. این بدان علت است که سخنرانی‌های احساسی یا آگهی‌های تبلیغاتی بدون مداخلۀ ذهن آگاهانه، ذهن ناآگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر اینگونه باشد پس آزادی‌ شما کجاست؟ حق انتخاب چه می‌شود؟ آیا واقعاً شما آزادید؟

برای اینکه واقعاً آزاد باشید باید بیندیشید که به کدام فکر نیاز دارید و آیا باورهایتان پیش‌زمینۀ محکمی دارند؟ می‌توانید افکار را انتخاب کنید، قبول کنید یا رد کنید. شما می‌توانید برنامۀ ذهنی‌تان را تغییر دهید. باید یاد بگیرید قبل از پذیرش هر فکر و باوری تفکر کنید. هیچ دلیلی وجود ندارد که مثل یک روبات عمل کنید.

  • حالا چطور فکر می‌کنید؛ آیا شما خالق افکارتان هستید یا آنها نشأت گرفته از بیرون هستند؟
  • آیا متوجه تسلط و نظارت بر افکارتان هستید؟

نمی‌گویم که تمام افکار و باورها را رد کنید. بسیاری از آنها مفید و مهم هستند. حرف من این است که از آنها آگاهی داشته باشید و کورکورانه آنها را نپذیرید.

چگونه افکار آزادانه و مستقل داشت؟‌ چگونه می‌توان آزادی اندیشه و باور داشت؟

شما می‌توانید بر افکارتان تسلط داشته باشید، آنها را که قبول دارید، بپذیرید و بقیه را رد کنید. می‌توانید به شیوه‌ای مستقل بیندیشد بدون اینکه آنچه که می‌خوانید و می‌شنوید تأثیری در قضاوت شما داشته باشد. می‌توانید به افکار و باور دیگران اجازه ندهید تا افکار و باور شما را تحت تأثیر قرار دهند. همۀ اینها مستلزم تلاش و کوشش شماست. این تلاش‌ها برای شما آرامش، شادی، حکمت و عقل سلیم را به ارمغان می‌آورد. آزادی واقعی زمانی است که شما بتوانید خود بیندیشید و به میل خود توانایی پذیرش یا رد افکارتان را داشته باشید. این زمانی اتفاق می‌افتد که از افکاری که در ذهنتان می‌گذرند، آگاه‌تر ‌شوید و تا حدی بر ذهنتان تمرکز کنید.

استاد احمد محمدی

چگونه می‌توان چنین کاری انجام داد؟

  1. شروع کنید که به افکارتان از نزدیک توجه کنید و از خود بپرسید آیا آنها مفیدند، آیا به آنها نیاز هست یا نه!
  2. تمرکز و مدیتیشن را تمرین کنید.
  3. نگرش بی‌تفاوتی نسبت به افکارتان را در پیش بگیرید.
  4. از گفته‌های دیگران دلخور نشوید.
  5. بدون تعصب و از روی منطق تفکر کنید.
  6. آنچه را که می‌خوانید، می‌شنوید و می‌بینید بدون تفکر مستقل نپذیرید.

این چیزی نیست که یک شبه به آن برسید و از عهدۀ آن برآیید. باید اشتیاق و انگیزه داشته باشید و اهمیت آزادی از اسارت ذهن و افکار را درک کنید. می‌توانید به یک متفکر اصیل تبدیل شوید. وقتی به خودتان فرصت آزادی ذهنی می‌دهید، ذهنتان خلاق‌تر می‌شود. وقتی از افکار ناخواسته و ناخوشایند رها می‌شوید، می‌توانید بر افکار و زندگی‌تان مسلط شوید.

جهت گیری ذهنی یک فرد در نحوه نتیجه گیری او از مسائل و همچنین نحوه عملکرد او در شرایط مختلف نقش دارد. فرض کنید که یک کشتی گیر هستید و 4 امتیاز از حریف مقابل عقب هستید و 30 ثانیه بیشتر تا پایان بازی باقی نیست. برای راحتی کار فرض می کنیم که هیچ تماشاگری نیست که بخواهد به شما روحیه دهد یا روحیه شمارا بگیرد. فقط شما ، داور و حریف مقابل در سالن هستید. جالب است بدانید که درصد زیادی از احتمال برد یا باخت شما را ذهن شما تعیین می کند. شما ممکن است جنگ بسیار بزرگتری را در ذهن خود انجام دهید. سر اینکه آیا شما واقعا توانایی برگشت به بازی را دارید یا نه. این چالش درونی درصد قابل توجهی در تعیین مسابقه اصلی دارد. خودباور سلاح بسیار قوی و کار آمدی است که می تواند شمارا از مخمصه های بسیار بزرگی نجات دهد. باور به خود این اعتماد به نفس را به شما می دهد که در راهتان ثابت قدم باشید و هیچ چیز مانع رسیدن شما به اهدافتان نباشد. برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید و اجازه ندهید هیچ چیز جلوی راهتان قرار گیرد.  آکادمی بازار در اینجاست تا برای شما همراهی مطمئن و قابل اعتماد باشد که به شما در یادگیری مهارت های مورد نیازتان یاری برساند. اگر شما هم مایل هستید در راه موفقیت قدم بردارید برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ استاد احمد محمدی شرکت کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

8 روش برای اینکه منفی گرایی را کنار بگذارید
۶ راهکار برای غلبه بر افکار منفی و داشتن ذهنیت مثبت
چگونه به جنگ افکار محدود کننده برویم؟
درگیری کردن ذهن با افکار بیهوده شما را از اهداف اصلی دور می کند؟
9 راهکار ساده برای اینکه مدیتیشن بهتری داشته باشید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − ده =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن