مقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه مهارت نه گفتن به دیگران را بیاموزیم؟

چه وقتی می توان با خیال راحت جواب نه داد؟ شما همیشه می توانید پاسخ منفی بدهید، صرف نظر از درخواست یا فرد درخواست کننده. منظور من آن پاسخ منفی ای نیست که بلافاصله پس از آن مجبور باشید توضیح و توجیهی برای پاسختان به طرف بدهید. همین که پاسختان، را مطرح می کنید، کفایت می کند. شما به عنوان یک فرد بالغ، نیازی ندارید که برای پاسختان، توضیح و توجیهی بیاورید.

من به شخصه ترجیح می دهم که طرف مقابل، صرفا به یک جواب منفی بسنده کند به جای اینکه به دروغ و بهانه روی بیاورد. شما این طور فکر نمی کنید؟ چرا که همان دروغ های مصلحتی کوچک که روی هم جمع شوند، زمینه ساز دروغ های بزرگ و بزرگ تری می شوند و صرفا بر دشواری و پیچیدگی شرایط می افزایند. حتی اگر توضیحاتتان هم راست و صحیح است، سعی نکنید از آنها به عنوان بهانه استفاده کنید.

البته، قبول دارم، بسیاری از ما صرفا به این دلیل که نمی خواهیم طرف مقابلمان را از پاسخ منفی مان برنجانیم، دست به این توجیهات می زنیم و در بسیاری از مواقع، احساس می کنیم بدون آنها، فردی خودخواه یا بدجنس به نظر می آییم؛ اما به یاد داشته باشید که در دراز مدت، هیچ چیزی همچون واقعیت، به شما و بهبود شرایط کمک نخواهد کرد.

ویژگی های شخصیتی

دروغ گفتن، عادتی است که از بزرگ تر هایمان یاد گرفته ایم و به شدت روی شخصیت ما تاثیر منفی می گذارد. گاهی اوقات، ما صرفا برای حفظ آبرویمان دروغ می گوییم و هیچ نیت بد یا قصد آزار و اذیت دیگران را نداریم. ذهن و مغز ما طوری طراحی شده اند تا از ما در برابر درد، آسیب یا ناراحتی محافظت کنند. اما درد برای رشد لازم و ضروری است.

The Art of Saying NO!

شما نمی خواهید که هر روز با این درد خوب مواجه باشید اما اگر کنترل و اختیاری روی آن نداشته باشید، باید آن را بپذیرید و به کارتان ادامه دهید. مطرح کردن حقیقت به یک دوست یا عضوی از خانواده، دردی ذهنی را با خود به همراه دارد. ترس، از سوی سایرین می آید و نگرانی بابت لکه دار شدن اعتبار و آبرویمان در راس هرم ترس قرار می گیرد. نگرانی بابت اینکه دیگران چه فکری می کنند و چه احساسی خواهند داشت، بر احساسات و تفکرات خودمان، غلبه خواهد کرد.

کتاب " 10 فاکتور برای پیش بینی موفقیت" نوشته برندن برچارد
بخوانید

زمینه سازی برای نه گفتن

شما مهم ترین فرد در زندگی خودتان هستید، حتی اگر متاهلید یا فرزند دارید. همیشه با خودتان صادق باشید و حقیقت را به خودتان بگویید و هیچ وقت دروغ نگویید. بیان حقیقت، شما را رها می کند و باید جزیی از شخصیت شما گردد. شما نباید به هیچ بهانه ای، تصمیمتان را عوض کنید.

تنها دلیل و توجیهی که به همراه نه گفتنتان قابل قبول است، “چون من این تصمیم را گرفته ام” می باشد؛ باز هم به شما حق می دهم؛ بله؛ ممکن است خودخواهانه به نظر بیاید؛ اما حقیقت همین است. چون در طی سال ها، دروغ گفتن و متوصل شدن به بهانه ها اولین گزینه ما در مواجه با حقایق و موضوعات ناراحت کننده بوده است، این قدر از بیان صادقانه حقیقت، نگرانیم و هراس داریم.

آزادی

خبر خوش این است که شما می توانید این دور باطل را از بین ببرید. چطور؟ صرفا به خودتان بگویید که “اصلا مهم نیست”. این عبارت، بار زیادی را از دوشتان بر می دارد. شما، بدون نگرانی از تفکرات دیگران، یا الزام به حفظ نام و اعتبار خودتان، صادقانه پاسخ نه می دهید و خودتان را درگیر حواشی و احتمالات پس از آن نخواهید کرد.

البته، ممکن است با این کار، برخی از افراد دور و برتان از شما فاصله بگیرند؛ اما خب، باید بدانید که شما در همین حین، رشد خواهید کرد. شما نباید به افرادی که صرفا پس از پاسخ صادقانه شما، شما را طرد می کنند، اهمیت بدهید؛ به این طریق، شما دوستان واقعی تان را شناسایی خواهید کرد؛ افرادی که به شما احترام گذاشته، شما را دوست دارند و از صداقت شما، استقبال می کند. ممکن است از ناراحت کردن دیگران، ناراحت شوید، اما شما به این دنیا نیامده اید که تحت هر شرایطی، دیگران را از خودتان راضی نگه دارید؛ اولویت شما، باید خودتان باشد.

۹ روش کاهش استرس در محل کار
بخوانید

در واقع، اگر شما به لحاظ ذهنی و احساسی، در سطح خوبی نباشید، چطور می خواهید به دیگران کمک کنید تا رشد کرده و احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند؟ شما، صرفا در مقابل کارهایی که نمی خواهید انجام دهید، پاسخ منفی داده اید؛ شما که قصدتان رنجاندن و آزردن دیگران نبوده است. پس این قدر به خودتان سخت نگیرید. صادقانه جواب نه بدهید و به دوستان واقعی تان اعتماد کنید.

کمک کردن به دیگران و نگران شدن برای آنان خوب است، اما نه در حدی که از زندگی و موفقیت خود غافل شویم. افراد موفق می دانند که چه زمان به فرصت های پیش آمده در زندگی خود بله یا خیر بگویند. افراد موفق به درخواست های دیگران که با کارهای خودشان تداخل دارد، نه می گویند و نگران افکار و قضاوت دیگران نیستند و اولویت اول در زندگی، خودشان هستند. 

یکی از فرصت های مناسب برای آشنایی با شیوه ی زندگی، نگرش و رفتار افراد موفق، شرکت در سمینار موفقیت می باشد. در این سمینار، استاد احمد محمدی از مهارت ها، رفتار و نوع تفکر افراد موفق برای شما خواهند گفت. می توانید با کلیک بر روی لینک زیر، در محیط مثبت و پر نشاط این سمینار انگیزشی حضور یابید، تا اولین قدم خود به سوی موفقیت را محکم و هوشمندانه بردارید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن