چگونه مهارت تصویرسازی را در خود ارتقا دهیم؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
مهارت تصویرسازی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تصویر سازی

چند وقت پیش یکی از من پرسید: “چطور من می‌توانم قدرت تصویرسازی خود را بهتر کنم؟” او ادامه داد: “هنگام تصویر سازی تنها تصاویر مبهم در ذهنم را می‌بینم و نمی‌توانم آن‌ها را مداوم و ثابت نگه دارم. مثلا وقتی تصویر مشخصی را تجسم می‌کنم، آن را به طور واضح و شفاف نمی‌بینم و اغلب پس از چند ثانیه تصویر محو می‌شود.”

“شنیده‌ام که افرادی هستند که به طور شفاف در ذهن‌شان تصویرسازی می‌‌کنند و من در تعجبم که چگونه آن‌ها این کار را انجام می‌دهند. من خواهان پیشرفت در مهارت تجسم هستم چرا که می‌خواهم تجسم خلاق موفقی داشته باشم.”

راه حل

برخی به طرز شفافی می‌توانند تصویرسازی کنند و برخی دیگر تنها تصویری مبهم می‌بینند یا هیچ تصویری نمی‌بینند. قطعا با آموزش می‌توان به بهبود تجسم کمک کرد.

مهارت تصویرسازی برای داشتن تجسمی خلاق ضروری است و با بهبود تجسم خود، می‌توانید نتایج بهتر و سریع‌تری همراه با تجسم خلاقانه داشته باشید.

تصویرسازی نه تنها در تجسم خلاق بلکه در بسیاری از مراحل زندگی مفید است. این مهارت برای برنامه‌ریزی کردن، نوشتن، عمل کردن، نقاشی کردن و برای انجام هر کاری به طرز بهتر و سازنده‌تر سودمند است.

بیشتر بخوانید: چرا گاهی اوقات تصویرسازی ذهنی نتیجه بخش نیست؟

تجسم یعنی چه؟

 تجسم یعنی توانایی ایجاد تصاویر ذهنی از صداها، بوها، مزه‌ها و سایر حواس در ذهن. هنگام تجسم کردن و هنگام خلق اهداف و آرمان‌های خود شما از تصورات خود استفاده می‌کنید.

تجسم، خلاقانه‌ترین و مفیدترین ابزار در هر زمینه‌ای از زندگی است که می‌تواند در خود-بهسازی، حفظ سلامتی و در حرفه‌تان موثر باشد. آموزش مهارت‌های تجسم راه مطمئنی برای بهتر کردن آن است.

هر چه تلاش‌تان در این زمینه بیشتر باشد، این توانایی بهتر می‌شود. اگر تصویر مبهم باشد، تنها به چیزی که می‌خواهید تمرکز کنید، نگاه کنید و آنگاه در تصورات خود آن را ببینید.

چند تمرین ساده برای بهبود مهارت تجسم

تصویرسازی و تجسم کردن
  • چند دقیقه در روز را در تنهایی سپری کنید.
  • روی صندلی بنشینید.
  • یک وسیله کوچک و ساده را دست‌تان نگه دارید مثل یک مداد، چوب کبریت یا یک کلید. اگر هم بخواهید می‌توانید از یک میوه کوچک مثل سیب یا پرتقال استفاده کنید.
  • حدود یک دقیقه وسیله را بررسی کنید و تمام جزئیات را ببینید، بدین ترتیب شما می‌توانید آن را به یادآورید.
  • چشمان‌تان را ببندید و تلاش کنید تا وسیله را حدود یک دقیقه تجسم کنید. اگر آن مبهم بود یا از ذهن‌تان محو شد به مدت چند ثانیه چشمان‌تان را باز کنید و به آن نگاه کنید. آنگاه چشمان‌تان را ببندید و به تجسم ادامه دهید.

اگر موفقیت‌آمیز نبود

پس از حدود یک دقیقه تجسم کردن، چند ثانیه استراحت کنید دوباره تجسم وسیله را شروع کنید. ۴-۵ بار این کار را تکرار کنید.

استاد احمد محمدی

روزانه زمانی را به خودت اختصاص بده، برای نگرشت، تخیلت و اهدافت.

استاد احمد محمدی

ممکن است در تصویر سازی دیگری همان وسیله یا چیز دیگری را تجسم کنید. اگر فرصت دارید، این تصویر سازی را ۲ بار در روز انجام دهید.

بیشتر بخوانید: پنج روش برای تصویرسازی و تجسم ذهنی برای رسیدن به نتایج دلخواه

تصویرسازی مهارتی اکتسابی

تصویرسازی ذهنی، مهارتی بسیار مفید است، که کاملا اکتسابی می‌باشد. یکی از روش‌های بهبود و تقویت این مهارت، انجام مراحلی است که در مقاله فوق ذکر گردید. در صورتی که تصویرسازی ذهنی به درستی انجام پذیرد، احتمال دستیابی به رویا و هدف شما بیشتر می‌گردد.

مهم‌ترین مهارت شغلی

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

هرچه رویایی را دست یافتنی‌تر تصور نمایید، انگیزه شما هم بیشتر و در نتیجه تلاش بیشتری برای دستیابی به آن خواهید نمود.

استاد احمد محمدی، سخنران انگیزشی در زمینه موفقیت، در بسته آموزشی: «موفقیت دست یافتنی است» و صفحه اینستاگرام خود ابزارهای مورد نیاز برای موفق گشتن در زندگی، از جمله تکنیک تصویرسازی ذهنی را به شما خواهند آموخت.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید