چگونه معمار و قهرمان زندگی خود باشیم(۱)

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا می‌خواهید معمار و قهرمان زندگی خودتان باشید؟ دوست دارید تمام امور زندگی خودتان را تحت کنترل درآورید؟ معمار زندگی خود بودن چگونه است؟

معمار زندگی

اگر به بناهای ساخته شده در اطراف‌تان بنگرید، درخواهید یافت که معمار از تبحر خاصی در برنامه ریزی، طراحی و نظارت برخوردار است؛ اما معماری صرفا به ساخت و ساز ساختمان محدود نمی‌شود. به عنوان مثال، کسانی که از قوه تخیل قوی‌ای برخوردارند را اغلب می‌توان در نقش رهبران زندگی یافت.

وقتی که به رهبران دیروز و امروز نگاه می‌کنید، منظورم افرادی مانند هنری فورد، بیل گیتس و استیو جابز است، متوجه می‌شوید که همه آن‌ها به نوعی معمار بوده‌اند.

آن‌ها برنامه‌ریزی کردند، دست به طراحی زدند و شاهد و ناظر تغییرات عظیمی در عرصه‌های مختلف بودند.

بیشتر بخوانید: چگونه معمار و قهرمان زندگی خود باشیم(۲)

معمار زندگی بودن، ویژگی برای همه

آیا فقط آن‌ها می‌توانند همچون یک معمار خالق زندگی خود و دیگران باشند؟ البته که نه! ما هم می‌توانیم این گونه باشیم.

ما در این مقاله و مقاله بعدی، سه راه را به شما نشان می‌دهیم تا بتوانید نقش معمار گونه خویش را در زندگی خود بهتر شناسایی کرده و از این پس بتوانید سکان هدایت زندگی را در دست بگیرید.

۱. معمار رویا خلق می‌کند

رویا همه چیز است. vision و رویای شما همچون نقشه مسیر آینده‌تان عمل می‌کند. توانایی شما در خلق زندگی دلخواه‌تان ارتباط مستقیمی با آینده‌ای که برای خود متصور هستید، دارد. رویا امید را در ما زنده می‌کند تا بتوانیم در شرایط سخت طاقت آورده و به پیش برویم.

سعی کنید به دوردست‌ها نگاه کنید و آن تصویر بزرگ‌تری که همیشه در رویاها برای خود می‌دیدید را در خاطر نگه دارید. همین الان، لحظه‌ای دست نگه دارید؛ فکر می‌کنید ۵ سال آینده، کجا هستید؟ چه کار می‌کنید؟ اگر تا به حال در این‌باره نیندیشیده‌اید، از اکنون شروع کنید.

شجاع باشید؛ برای خودتان وقت بگذارید، ببینید که واقعا دوست دارید با زندگی‌تان چه کنید؟ اگر هیچ مانعی بر سر راه‌تان قرار نداشت، فکر می‌کنید ۱۰ سال دیگر، چه کاره شده‌اید؟

بیشتر بخوانید: رویا داشتن و رسیدن به خواسته و آرزوها

معمار رویا خود باشید

قدرت رویابینی‌تان را دست کم نگیرید؛ در این صورت، خودتان، با دست‌های خودتان، آینده‌تان را محدود می‌کنید. با فهمیدن اینکه واقعا چه می‌خواهید، می‌توانید اولین قدم‌ها را به سوی اهداف‌تان بردارید؛ شما اکنون می‌دانید که از کجا باید شروع کنید.

این گفته «زیگ زیگلار» را آویزه گوش‌تان کنید:‌ بدون رویا و ویژن پیش رفتن همانند این است که بدون داشتن هدف، فقط شلیک کنید. البته مواردی هم هستند که مانع از رویابینی ما می‌شوند؛ یکی از آن‌ها درد ناشی از شکست‌های قبلی‌مان است که پیشرفت ما را محدود می‌کنند.

در این مواقع، به خودتان یادآوری کنید که همان اشتباهات منجر به کسب تجربه و بینش ما شدند. سعی کنید از احساسات منفی هم به نفع خودتان استفاده کنید و سوخت موتور موفقیت‌تان را تامین کنید.

تاثیر رویابینی

اگر کمی از خودتان فاصله بگیرید، می‌بینید که رویابینی دیگران چه تاثیری در بهبود کیفیت زندگی ما داشته است.

استاد احمد محمدی
فقط یک بار زندگی می‌کنیم، پس به زیباترین شکل ممکن آن را به نمایش بگذاریم.
استاد احمد محمدی

افرادی که از شجاعت کافی برای فراتر رفتن از شرایط و ابداعات دوران خود داشتند و توانستند با بالا بردن افق دیدشان، آینده جدیدی را هم برای خود و هم برای دیگر هم نوعان خود رقم بزنند.

بیشتر بخوانید: با کمک این ۱۱ روش رویا خود را به واقعیت تبدیل کنید(۱)

یک نکته مهم راجع به معمار رویا بودن

شاید الان با خودتان فکر می‌کنید که آن‌ها افراد خارق‌العاده‌ای بودند و شما از استعداد آن‌ها بهره‌مند نیستید. اما اصلا اینطور نیست؛ فقط کافیست در اولین مرحله، خودتان را متعهد به یادگیری و البته شناخت خود کنید.

سپس، سعی کنید نوع نگاه‌تان به آینده را تغییر دهید. به قول سهراب سپهری، چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید. با چشمان خسته و تار نمی‌توانید روشنی آینده‌تان را ببینید.

این را همیشه به خاطر داشته باشید: تاریخ تکرار می‌شود؛ پس، می‌توانید با بررسی گذشته و درس گرفتن از آن، می‌توانید آینده را با دقت بیشتری پیش‌بینی کنید.

قدم بعدی

در قدم بعدی، سعی کنید از تمامی آنچه که در اطراف‌تان وجود دارد، از هر آنچه که می‌خوانید، می‌شنوید و احساس می‌کنید، الهام بگیرید.

سپس، طرحی بریزید که بتواند آوا و ندای درون‌تان را بیدار ساخته و به بیرون از وجودتان هدایت کند. یادتان نرود که سعادتمندی و دوره ثروت دور از دسترس شما نیست.

در صورتی که بتوانید به صورت مستمر این اقدامات را در زندگی‌تان پیاده سازید، می‌توانید قدرت رویابینی‌تان را بالا ببرید و بینش و ویژن والاتری برای خودتان متصور شوید و بر مبنای آن، مسیر زندگی آینده‌تان را طراحی کنید.

ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: بدون مرز رویاپردازی کن و بی‌وقفه تلاش کن

نتیجه

 تا کی باید سلبریتی‌ها، قهرمانان و افراد موفق دیگر را ببینیم و حسرت بخوریم؟ بس است! بیایید خودمان معمار زندگی خود باشیم! بیایید همچون یک معمار خودمان، زندگی خودمان را طرح ریزی و برنامه ریزی کنیم. چرا همواره باید تسلیم شرایط شویم؟

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
زندگی خودت رو دنبال کن

کافی است، تصمیم بگیرید که بهترین شوید و بهترین گردید! حتی می‌توانیم بهتر از قهرمانانی باشیم که تاکنون در زندگی خود دیده‌ایم! چرا که نه! شما توانایی هر آنچه را که از ذهن بگذرانید را دارید، تنها و تنها نیازمند یادگیری ابزارها و مهارت‌های مورد نیاز موفقیت همچون رویاپردازی، هدفگذاری، تغییر افکار و عادات یا الگوبرداری از افراد موفق هستید.

افراد موفق، معمار و قهرمان زندگی خودشان هستند. شما نیز مانند این افراد با کمک بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» می‌توانید معمار زندگی خودتان شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *