کارآفرینی / کسب و کارمقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه در هر شرایطی انگیزه مان را حفظ کنیم؟

احتمالا در زندگی تان چنین تجربه ای داشته اید. صبح از خواب بیدار می شوید اما آن انگیزه و اشتیاقی که آرزویش را دارید، در خودتان احساس نمی کنید. شما نه خسته بوده اید و نه شب گذشته، بیش از حد بیدار مانده اید. دلیلش فقط این است که احساس می کنید امروز، روز هیجان انگیزی برایتان نیست.

شما در تختتان دراز کشیده اید و با خودتان فکر می کنید. شما هر کاری را که لازم است انجام می دهید. کارتان را دوست دارید. روابط سازنده ای دارید و از سلامتی کامل هم برخوردارید. تحت چنین شرایطی، منطقا شما باید با هیجان و انگیزه و امید بیدار شوید و روزتان را شروع کنید و دنیا را تغییر دهید. اما شما در تختتان دراز کشیده اید و نمی توانید بلند شوید و سر و صورتتان را بشویید.

افسرده کننده نیست؟ البته ممکن است با خودتان فکر کنید و بگویید که هیچ آدمی نمی تواند تحت همه اوقات با انگیزه بماند. من حرف شما را رد نمی کنم؛ نمی شود در همه لحظات زندگی با انگیزه و با اشتیاق باشیم. اما در عین حال، باید به شما بگویم گاهی اوقات با کمی دیسیپلین و نظم می توانید بر مشکلتان غلبه کنید. راهکار هایی هم هست که با استفاده از آنها می توانید به صورت مستمر، انگیزه تان را حفظ کنید.

شما چطور به صورت ناآگاهانه انگیزه تان را نابود می کنید

اگر اکثر اوقات احساس بی انگیزگی می کنید، پس احتمالا در کشتن انگیزه و کور کردن ذوقتان استادید. نمی خواهم سرزنشتان بکنم؛ اما به احتمال زیاد، شما بر طبق عادت، هر روز کاری انجام می دهید که مانع از احساس شور و شعف در شما می شود. این کار، عادت همیشه فکر کردن راجع به چگونگی انجام امور است.

اجازه دهید توضیح دهم. ما ابتدا در مدرسه شاهد این رفتار هستیم. باید مشقی بنویسیم و اولین سوالی که از خودمان می پرسیم این است که “من چگونه قرار است این همه مشق و تمرین را تمام کنم” بعد ها در دوره ی تحصیل در دانشگاه، موعد امتحانات نزدیک می شود و ما مدام فکر می کنیم که “من چطور می خواهم این همه درس را برای امتحانات مرور کنم”. بعد از آن، سر کار می رویم و  پروژه ای به شما محول می شود و باز از خودمان می پرسیم که “چطور قرار است آن را تکمیل کنیم”.

اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد
بخوانید

“چه کاری باید انجام شود و من چطور می خواهم آن را انجام بدهم؟” ما همیشه بااین نگرش با مسائل و مواردی که در زندگی برایمان پیش می آید، روبه رو می شویم که من آن را عادت فکر کردن به چگونگی انجام دادن نامگذاری کرده ام و ما را به انجام دهنده و به پایان رساننده مبدل می سازد. اما، ما آن قدر خودمان را درگیر چگونگی انجام کار می کنیم که هیچ وقت چرایی انجام آن را جویا نمی شویم. درست در همین نقطه است که انگیزه ی ما دچار مشکل می شود.

چطور می توانیم با استفاده از یک عادت، انگیزه مان را حفظ کنیم؟

برای این کار، باید دلیل انجام کار را بدانید. چرا تمرین حل می کنید؟ چرا برای امتحان درس می خوانید؟ چرا سر کار می روید؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟ یک چرای قوی، اهمیت انجام آن کار در زندگیتان را برجسته می سازد. شما دائما باید چرایی انجام کار را به خودتان گوشزد کنید تا بتوانید انگیزه و اشتیاقتان به انجام کار را در سطح بالا حفظ کنید. اول به چرایی انجام کار فکر کنید؛ سپس، به سراغ چگونگی انجامش بروید.

اگر وقتی از خواب بیدار شدید، احساس کردید که انگیزه ی انجام هیچ کاری را ندارید، سراغ برنامه ی روزانه تان نروید و از خودتان نپرسید چطور باید کارها را یکی پس از دیگری به انجام برسانید. این مرحله دوم است. بلکه، ابتدا می بایست دلایلی را برای انجام آن کار برای خودتان بیان کنید. با خودتان بگویید چرا من باید بخشی از وقت و عمر محدودم را به این کار اختصاص دهم؟

ایجاد عادت “اول چرا، بعد چطور” شما را وادار می کند تا قبل از انجام هر کار و حتی قبل از شروع هر روز، با بی انگیزگی تان مقابله کنید و به اهمیت کاری که انجام می دهید بیش از پیش پی ببرید.

نتایج

  • با ایجاد این عادت، شما با یادآوری دلیل انجام کار و اهمیت آن، انگیزه تان را مجددا باز می یابید.
  • متوجه می شوید که چه کارهایی شما را از هدفتان دور می کند و دیگر زمانتان را با کارهای بیهوده و بی حاصل هدر نمی دهید.
افکار شما عاملی تاثیر گذار بر نحوه رفتار و اعمالتان است
بخوانید

و همانطور که می بینید، هر دو هدف، ارزش ایجاد این عادت را دارند؛ موافقید؟

بله؛ درست می گویید؛ ایجاد آن کمی زمان وانرژی بر است؛ همچنین، وقتی کاری که باید انجام دهید را دوست ندارید، ممکن است به این راحتی ها، نتوانید دلیل انجامش را پیدا کنید. اما این کار هم با تمرین، آسان می شود و با تکرارش، از نتایج شگفت انگیز آن و اینکه چقدر هر روز مشتاق پیگیری اهدافتان هستید، هیجان زده خواهید شد. همچنین، می توانید از این عادت به هنگام غلبه تنبلی بر خودتان استفاده کنید؛ شما با بیان دلایل ضرورت انجام آن کار می توانید بر تنبلی تان غلبه کنید.

حفظ انگیزه به هنگام طی نمودن مسیر دستیابی به اهداف، یکی از مواردی است که سبب تمایز افراد موفق و ناموفق از هم گردیده است. افراد موفق هم گاهی ممکن است طی مسیر بی انگیزه شوند، ولی با راهکارهایی که در مقاله فوق نیز ذکر شد، انگیزه خود را باز می یابند و به صورت مستمر انگیزه خود را حفظ می نمایند. به خاطر همین بازیابی انگیزه و حفظ آن، افراد موفق تا زمان رسیدن به هدف خود و موفقیت، بی وقفه و امیداوارنه به تلاش خود ادامه می دهند. 

 استاد احمد محمدی مدرس و سخنران انگیزشی در سمینار موفقیت، همه ی ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت و دستیابی به موفقیت، از جمله  تکنیک های خود انگیزشی، حفظ انگیزه، جلوگیری از افسردگی و ناامیدی و همچنین ویژگی های منحصر به فرد انسان های موفق را به شما تدریس خواهند نمود. می توانید برای اطلاع از نحوه ی ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

راه‌هایی ساده و کارآمد برای ایجاد انگیزه در زندگی
اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد
ترفند هایی موثر برای ایجاد و حفظ انگیزه در خود
7 روش برای تداوم انگیزه در نوشتن پست های وبلاگی
4 تمرین شگفت انگیز برای افزایش انگیزه در مسیر اهداف
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن